Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Recenze Meizu M2 Note: Za tu cenu? Paráda!

  |  10 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Pokaždé, když se v názvu telefonu objeví slovo Note, musím se ptát, jaký význam mu výrobce přisoudil. Pro Samsung znamená Note přítomnost pera, bojím se však, že pro většinu zařízení z produkce posledních let jsou ta čtyři písmena jen překladem věty: „Já jsem phablet.“ Je tomu tak i v případě Meizu M2 Note?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Aktuální cena Meizu M2 Note: (zdroj: Heureka.cz)

V Číně vzniklo (a taky zaniklo) už dost značek. Na které si vzpomenete mezi prvními? Xiaomi, jistě. Co dál? Byla by chyba na seznam nezařadit Meizu, které konkuruje i telefonům z nejvyšší třídy. M2 se je však těžké zařadit. Vzhled poměrně luxusního telefonu, parametry typické pro střední třídu a originální nadstavba nad Androidem, která je levnější produkci cizí. M2 Note je zamotané klubíčko, jehož hodnocení bude záležet jen na tom, odkud ho začnete rozplétat.

Meizu M2 Note: specifikace

Konstrukceplast, 151 x 75 x 8,7 mm, 149 g
Displej5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 403 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop + nadstavba Flyme OS
Procesor8 jádrový, 1,3 GHz, MediaTek 6753
Paměť2 GB RAM, úložiště 16/32 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk + přední 5 Mpx
TechnologieLTE, dual SIM, Bluetooth, Wi-Fi, GPS
Baterie3 100 mAh
Cena a dostupnost , léto 2015

Design a konstrukce: Jedno tlačítko musí stačit

Co by se stalo, kdyby táta Samsung měl dítě s mamkou od Apple? Pravděpodobně Meizu. Na první pohled středová navigační klávesa evokuje vzhled řady Galaxy, zatímco zadní polykarbonátová vanička, do které je jakoby nalitý zbytek telefonu, odkazuje k jablečným vzorům.

Abych však neskončil u obligátní škatulky obdélníků se zaoblenými rohy, kam patří 95 % telefonů, nechal jsem Meizu podržet i známým a kamarádům. Většina jej komentovala slovem „velký“. Aby ne, centrem M2 je Full HD displej o úhlopříčce 5,5″, která je v našich končinách stále exotická. Velmi často jsem zaslechl i komentář ve smyslu „je OK,“ ke kterému se sám přikláním. Meizu totiž vypadá dobře, ale ne krásně. Je atraktivní, ale pozornost nebudí. Je kvalitně zpracované, ale nemáte pocit, že držíte v ruce unikát.

Povedené je třeba zasazení displeje do černého okolí, kdy v ruce držíte stříbrný rámeček, zatímco se pohled noří do temnoty čelní plochy, kterou jen minimálně čeří sluchátko a přední kamera. Dokud se nerozsvítí, nevšimnete si ani stavové diody a signifikantní tlačítko zůstane schované pod palcem. I proxymity senzor s regulátorem podsvícení je kamuflovaný a najdete ho jen pod přímým světlem.

Zadní strana už tak decentně minimalistická není. Objektiv odpovídá vzhledu přední strany, dvojice diod pod ním snad ani nejde zpracovat originálně, svezete se proto zrakem na boky. Na té horní najdete sluchátkový konektor s drobnou dírkou sekundárního mikrofonu, vlevo dlí tlačítka hlasitosti a vypínání. Všechna jsou příkladně zpracovaná a palec levé ruky je okamžitě najde, stisk je přesný, s nerušivou, praktickou odezvou. Na pravé straně zbylo místo pouze pro kombinovaný šuplíček pro nano SIM kartu a paměťovku microSD, případně dvě SIMky nejmenšího formátu. Sami si tak můžete vybrat dle svých priorit. Zbývá popsat spodní stranu, kterou „zdobí“ microUSB konektor, mikrofon, reproduktor a dva drobounké šroubky.

Celkově by se nejednalo o žádný designérský výstřelek, nebýt oné středové klávesy pod displejem. Její kouzlo spočívá v kombinaci mechanického spínače se senzorovým. Funguje to tak, že dotekem se přesunete o úroveň zpět a zmáčknutím přejdete na domovskou obrazovku. Logicky se proto zeptáte, jak spustíte nabídku posledních aplikací. K tomu slouží gesto začínající kdekoli pod displejem a končící na jeho spodní části. Zkrátka vyjdete prstem zdola nahoru.

Snadno se dá odpustit, že v Číně nemysleli na spuštění Google Now delším podržením, použitý způsob ovládání funguje nad očekávání dobře. Rozeznání dotyku a stisku je přesné, což se však nedá říci o samotném majiteli. Asi se vám už někdy stalo, že jste se na zlomek vteřiny zamysleli, než jste se rozhodli, zda jít na výchozí plochu, nebo jen o krok zpět. Meizu vám na výběr nedá a reaguje pohybem zpět a následným skokem domů. Banalita? Trochu ano, ale stačí k tomu, abyste pochybovali, kdo je tady pánem. Na druhou stranu delší podržení umožňuje vypnout displej kompletně, čímž odpadne potřeba hledat boční tlačítko, což je velmi praktické.

Co se však nepovedlo, je samotné přepínání aplikací. Android v úpravě Flyme OS si pamatuje pouze posledních osm aplikací. Vysunete jejich zástupce a máte na výběr: ukončit je tahem vzhůru, nebo zamknout v paměti opačným pohybem? Nejsem kamarád podobných zásahů do managementu paměti, ale designéři uživatelského rozhraní si nepoložili otázku, co se stane, když uděláte delší tah od spodní hrany displeje? Ano, ukončíte aplikaci, aniž byste zaregistrovali kterou. Přetažení je dílem okamžiku a každou chvíli se mi stalo, že jsem aplikaci zavřel, místo abych se k ní vrátil.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,
Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Společnost DXOmark již několik let testuje fotoaparáty v mobilech. Tentokrát se jim do rukou dostal model Mate 10 Pro. Stal se novým…

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Mobilní zobrazení