Recenze Lenovo K5 Plus: další vstup do známé řeky

Tomáš Drahoňovský

Lenovo jako vždy přichází s telefonem, který snad ani nemůže nemít úspěch. Za velmi vstřícnou cenu nabízí opět „něco navíc“ – tentokrát kovový rám a nadprůměrně dobrý zvuk. Recenze Lenova K5 Plus však ukazuje, že i prověřený recept se může časem vyčerpat.

Chcete kvalitní telefon do pěti tisíc? Odpověď v minulých letech ani nemohla znít jinak než „Kupte si Lenovo.“ Zejména u pragmatických Čechů slavila snaha čínského výrobce o nízkou cenu a vysokou přidanou hodnotu úspěch téměř pokaždé. Když se k tomu všemu přidala ještě tradiční dlouhá výdrž telefonů z Dálného východu na jedno nabití, na neutuchající popularitu se zdálo zaděláno.

Lenovo navíc dělá vše proto, aby si tuto výjimečnou pověst udrželo. Jen málokdy jeho modely přicházely s převratnou inovací. Spíše jen rozvíjely léty ověřený recept na úspěch. Po týdenním používání novinky v podobě modelu Lenovo K5 Plus však musím konstatovat, že v hlavách čínských inženýrů by se měl co nejdříve odehrát update. Podobně jako pod kapotou jejich telefonů nižších tříd. I na druhdy rychlé a odladěné telefony od Lenova totiž začínají nepříjemně dotírat rostoucí hardwarové požadavky aplikací.

Lenovo Vibe K5 Plus: specifikace

Konstrukcekov, 142 x 71 x 8,2 mm, 150 g
Displej5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop
Procesor8 jádrový, 1,6 GHz, Qualcomm Snapdragon 616
Paměť2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk + přední 5 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiedual SIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS
Baterie2 750 mAh
Cena a dostupnost5 499 Kč, červen 2016

smarty-logo
smarty-logo
Chytrý telefon Lenovo K5 Plus si můžete zakoupit na smarty.cz.


Design a zpracování: napůl kovový

Není to tak dávno, kdy jsem se na stránkách Mobilizujeme.cz s trochou nadsázky podivoval nad cenovým sebevědomím společnosti Sony. Jak si někdo může myslet, že prodá Xperii X za 16 000 Kč, když kovový telefon s přiměřeně silným hardwarem v podobě Lenova K5 Plus lze koupit i za pět tisíc. Nadsázka byla samozřejmě na místě. Byť se Lenovo kovem v těle K5 Plus pyšní, telefonům ze třídy Xperie X konkurovat nemůže.

Zadní kryt skutečně v Číně vyrobili z hliníku (i když někteří zahraniční recenzenti tvrdí, že kryt pouze hliník imituje, přikláním se k optimističtější variantě popisované přímo na stránkách výrobce). Na rozdíl od kovových ingotů top třídy lze však tento sejmout a odhalit z velké části plastovou podstatu telefonu. Při pevném úchopu tak nelze očekávat stejný pocit jako u několikanásobně dražších telefonů, byť i mezi plastovou výplní probleskuje sem a tam kovový vnitřní rám. Přední rámeček kolem displeje si už pak na kov zcela nepokrytě jen hraje.

Zájemcům o koupi Lenova nižší třídy však něco podobného vadit nebude. A to zejména proto, že dílenské zpracování je, jako už tradičně, zcela bez chyby. Že se dá zadní kryt sejmout na první pohled neodhalíte, a pokud byste přeci jen měli k držení telefonu výhrady, můžete jej vybavit přiloženým plastovým pouzdrem, které bývá standardně přibalováno ke všem posledním modelům Lenova. Potom je však třeba počítat s tím, že se relativně hodnotný pocit z telefonu vytratí úplně. A to zejména proto, že telefon v pouzdře, bohužel u Lenova také tradičně, nesedí zcela přesně.

Není však třeba zoufat – Lenovo K5 Plus má jiné přednosti: pod zadním krytem se například ukrývají sloty na dvě SIM karty dnes již poměrně nestandardního formátu microSIM. Neschází ani prostor pro paměťové karty. Zde je však třeba mít na paměti, že Lenovo dokáže pracovat jen s kartami do velikosti 32 GB a obstarožní Android 5.1.1 je navíc nedovede využít coby součást jednotného úložiště. Naštěstí aspoň Lenovu nečiní problémy na ně ručně přesunout vybrané aplikace.

Po nasazení krytu zase zaujme na zadní straně vyvedený nápis Dolby, pod nímž se vyjímají dvě mřížky pohříchu poměrně tichých reprodukotrů. Ano, zatímco vylepšení zvuku Dolby, o němž bude řeč v příštích kapitolách, funguje k veškeré spokojenosti, zvonění budete s Lenovem K5 Plus nejspíš nuceni nechávat vytažené na maximální možnou hlasitost.

Na jinak fádní přední straně zase potěší přítomnost stavové diody. I k ní se však váže jedna anomálie: na rozdíl od konkurence nedokáže na příchozí notifikace reagovat blikáním. Umí jen nepřetržitě svítit, což představuje o dost nešikovnější a snáze přehlédnutelný způsob upozornění. Cenovou kategorii telefonu pak bez skurpulí prozradí třeba nepodsvícené symboly ovládacích tlačítek pod displejem. Ani samotný konzervativní design nepatří mezi bůhvíjak silné stránky telefonu. Jak ale dokázalo Sony s už zmiňovanou Xperií X, designéři se často nepřetrhnou ani u několikanásobně dražších telefonů.

Displej, prostředí, baterie: 2GB stačí, drahoušku?

I když cenová kategorie nového Lenova si už ze své podstaty žádá nevyhnutelné kompromisy, pro oblast displeje to rozhodně neplatí. No posuďte sami: 5palcový IPS zobrazovač, rozlišení Full HD, hustota zobrazení 441 pixelů a palec. Jsou snad toto běžné parametry telefonu za pět a půl tisíce? Ani na přímém slunci zobrazovač Lenova nijak nepokulhává. Snad jen snímač okolního světla by mohl reagovat o něco pohotověji. Ve výrazně tmavých prostorách se občas zdá, že snad Lenovo ani žádný nemá.

Kdo někdy držel v ruce smartphone od Lenova, přesně ví, jak popsat jeho operační systém. Je po asijsku barevný, snadno skinovatelný (byť najít seriózní vzhled ikon, který by slušel muži nad třicet let bývá problém) a bloatwarem se v něm nešetří. Naštěstí těch několik demoverzí nejrůznějších potřebných (ale většinou spíš nepotřebných) programů není složité odinstalovat. Na čínský způsob v základním nastavení schází zvláštní prostor pro všechny ikony aplikací. Ty se automaticky řadí na pohotovostní plochy. Přestože se můj vlastní iPhone chová z principu svého operačního sytému stejně, u Androidu mi tato vlastnost doslova pije krev. Proto jsem zajásal po zjištění, že stejně jako ostatní Lenova uvedená v posledních několika měsících umožňuje i K5 Plus volit mezi tímto a klasickým způsobem řazení známým z čistého Androidu. Okamžitě jsem proto přepnul na druhou zmíněnou možnost a na plochy umístil jen ty zástupce, které tam skutečně potřebuji.

 

Lenovo proslulo také tím, že na vnitřnostech svých telefonů nikterak nešetří. Lenova řady K5 se dají pořídit hned v několika verzích. Levnější model K5 bez přídomku Plus je osazen Snapdragonem 415 v kombinaci s HD displejem. Námi testovaný Plus kromě už zmíněného vyššího rozlišení obrazovky disponuje čipem Snapdragon 616, 2GB RAM a grafickou jednotkou Adreno 405. A to už slibuje lepší zábavu. Samotné ovládání základních funkcí telefonu se nedá hodnotit jinak než na jedničku.

 

Poněkud překvapivě ovšem telefon začíná pokulhávat při spuštění běžných, ale přesto náročných aplikacích. Zmínit musím například Spotify, navigační aplikace, ale také třeba nechvalně proslulý Facebook Messenger. Ten sice ti, již se honí za výkonem telefonu, nedoporučují instalovat vůbec, přesto by si s ním měl pro spokojenost běžného publika poradit jakýkoli telefon. O Lenovu se to však s čistým svědomím říct nedá. U aplikací podobného typu jsem se setkal i s dvacetivteřinovým procesem spouštění, zpomaleností telefonu při přepínání aplikací, ale dokonce i s vynuceným zavíráním a nefunkčností push notifikací. Nebylo by však spravedlivé z toho obviňovat jen Lenovo. Zdá se, že se blíží doba, kdy hardwarové parametry K5 Plus zkrátka nebudou pro bezproblémový běh aplikací stačit. Považme, že například 3GB už se stávají nepsaným standardem i ve střední třídě, a top modely se chlubí kapacitou operační paměti od 4GB výše.

 

Přidat mohli v Lenovu ostatně i kapacitu akumulátoru. Nemile mě překvapila například skutečnost, že už po minutě po odpojení z nabíječky zobrazoval ukazatel stavu 99 % procent. To co se však mohlo z počátku zdát jako chyba měření se však bohužel ukázalo jako holá skutečnost. Akumulátor o kapacitě 2750 mAh už v dnešní době představuje podprůměr a ve světě telefonů Lenovo se nezdráhám hovořit o opravdovém selhání. I samotný výrobce s překvapivou upřímností na svém webu hovoří o jednodenní výdrži, a rozhodně se nemýlí. Nad zmíněný jeden den se však budete dostávat jen velmi těžko.

Fotoaparát a multimédia: ATMOSféra v ceně

Pojďme si to říci upřímně: mezi profesionální fotografy asi s Lenovem K5 Plus nezapadnete. Na složitější nastavení fotoaplikace totiž musíte zapomenout hned ze začátku a Lenovo vám to dá otevřeně najevo. Zvolit si totiž nelze například ani rozlišení snímku, vybíráte si pouze mezi dvěma poměry stran. Očekávat samozřejmě nelze výkřiky techniky jako duální LED diodu nebo obrazovou stabilizaci. Ani fotoamatéry a příznivce automatického režimu nepotěším: schází i samospínací HDR. K jeho aktivaci se musíte zavelet sami. V tomto kontextu překvapí o to více přítomnost manuálního nastavení vyvážení bílé, expozice, nebo sytosti barev.

V kontrastu se spíše chudší výbavou je však nutné uznat, že se 13 Mpx snímač v objektivu se světelností f/2.2 činí, seč může. Pokud pomineme zazrněné tmavé scény, musíme vyzdvihnout zejména dobré podání detailů a přirozené barvy. Dokonce ani hrany objektů nejsou na fotografiích nijak zkreslené. Jediné, co bych však přivítal je výkonnější makro režim. Na vzdálenost menší než 20cm už zkrátka nezaostříte nic. Nižší výkon telefonu navíc poznáte při o něco zdlouhavějším HDR processingu. Na další snímek si většinou počkáte kolem tří vteřin.

Jak fotí Lenovo K5 Plus?

Daleko větší pozornost bych však u doporučoval věnovat hudebním funkcím. Nejen že Lenovo myslí na své věrné publikum a u K5 Plus nezapomnělo na mnohdy přehlížené FM rádio. Dobrému dojmu přispívají i zvukové vlastnosti telefonu. A nejde ani tak o tolik propagovaný ekvalizér Dolby ATMOS. I „nevytuněný“ zvuk stojí za v této třídě pozornost. Nechybí mu basy, ani prokreslené detaily. Po zapnutí ekvalizéru Dolby ATMOS, který je v telefonu přítomen jako samostatná aplikace, se pro běžného posluchače situace dost možná ještě o něco zlepší. Zvukový systém analyzuje vlastnosti nahrávky a přidává studiovým zvukařem opomíjené složky. Výsledkem je na první poslech probarvenější zvuk, který však v kombinaci s kvalitnějšími sluchátky a cvičeným uchem často vyústí v nepříjemný pocit z přebuzených výšek.

Závěr a konkurence

Lenovo K5 Plus rozhodně není špatný telefon. Ať už díky svému špičkovému zpracování nebo užitečným a často opomíjeným vlastnostem. Mezi ty patří třeba využití dvou SIM karet a FM rádio. Jen se nemohu zbavit dojmu, že oproti levným Lenovům minulosti schází modelu K5 Plus celkový dobrý a odladěný dojem. Možná je to vadou jednoho kusu, možná je to tím, že doba a její nároky už pokročily o něco dál. A možná jen tím, že kdyby stál tento telefon o tisíc korun méně, díval bych se na něj shovívavěji. Takto můžu jen doporučit: dobře porovnávejte s konkurencí. Benefity Xiaomi Mi4c (recenze) nebo Huawei P8 lite (recenze) možná leckteré mouchy nového Lenova dokážou přebít.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus dílenské zpracováníMinus zastaralý operační systém
Plus displejMinus problémy s výkonem
Plus kvalitní zvuk
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články