Mobilizujeme.cz

Recenze Lenovo K5 Plus: další vstup do známé řeky

  |  9 komentářů  |  autor:

Lenovo jako vždy přichází s telefonem, který snad ani nemůže nemít úspěch. Za velmi vstřícnou cenu nabízí opět „něco navíc“ – tentokrát kovový rám a nadprůměrně dobrý zvuk. Recenze Lenova K5 Plus však ukazuje, že i prověřený recept se může časem vyčerpat.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Chcete kvalitní telefon do pěti tisíc? Odpověď v minulých letech ani nemohla znít jinak než „Kupte si Lenovo.“ Zejména u pragmatických Čechů slavila snaha čínského výrobce o nízkou cenu a vysokou přidanou hodnotu úspěch téměř pokaždé. Když se k tomu všemu přidala ještě tradiční dlouhá výdrž telefonů z Dálného východu na jedno nabití, na neutuchající popularitu se zdálo zaděláno.

Lenovo navíc dělá vše proto, aby si tuto výjimečnou pověst udrželo. Jen málokdy jeho modely přicházely s převratnou inovací. Spíše jen rozvíjely léty ověřený recept na úspěch. Po týdenním používání novinky v podobě modelu Lenovo K5 Plus však musím konstatovat, že v hlavách čínských inženýrů by se měl co nejdříve odehrát update. Podobně jako pod kapotou jejich telefonů nižších tříd. I na druhdy rychlé a odladěné telefony od Lenova totiž začínají nepříjemně dotírat rostoucí hardwarové požadavky aplikací.

Lenovo Vibe K5 Plus: specifikace

Konstrukce kov, 142 x 71 x 8,2 mm, 150 g
Displej 5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 5.1 Lollipop
Procesor 8 jádrový, 1,6 GHz, Qualcomm Snapragon 616
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát 13 Mpx, blesk + přední 5 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS
Baterie 2 750 mAh
Cena a dostupnost 5 499 Kč, červen 2016

smarty-logoChytrý telefon Lenovo K5 Plus si můžete zakoupit na smarty.cz.


Design a zpracování: napůl kovový

Není to tak dávno, kdy jsem se na stránkách Mobilizujeme.cz s trochou nadsázky podivoval nad cenovým sebevědomím společnosti Sony. Jak si někdo může myslet, že prodá Xperii X za 16 000 Kč, když kovový telefon s přiměřeně silným hardwarem v podobě Lenova K5 Plus lze koupit i za pět tisíc. Nadsázka byla samozřejmě na místě. Byť se Lenovo kovem v těle K5 Plus pyšní, telefonům ze třídy Xperie X konkurovat nemůže.

Zadní kryt skutečně v Číně vyrobili z hliníku (i když někteří zahraniční recenzenti tvrdí, že kryt pouze hliník imituje, přikláním se k optimističtější variantě popisované přímo na stránkách výrobce). Na rozdíl od kovových ingotů top třídy lze však tento sejmout a odhalit z velké části plastovou podstatu telefonu. Při pevném úchopu tak nelze očekávat stejný pocit jako u několikanásobně dražších telefonů, byť i mezi plastovou výplní probleskuje sem a tam kovový vnitřní rám. Přední rámeček kolem displeje si už pak na kov zcela nepokrytě jen hraje.

Zájemcům o koupi Lenova nižší třídy však něco podobného vadit nebude. A to zejména proto, že dílenské zpracování je, jako už tradičně, zcela bez chyby. Že se dá zadní kryt sejmout na první pohled neodhalíte, a pokud byste přeci jen měli k držení telefonu výhrady, můžete jej vybavit přiloženým plastovým pouzdrem, které bývá standardně přibalováno ke všem posledním modelům Lenova. Potom je však třeba počítat s tím, že se relativně hodnotný pocit z telefonu vytratí úplně. A to zejména proto, že telefon v pouzdře, bohužel u Lenova také tradičně, nesedí zcela přesně.

Není však třeba zoufat – Lenovo K5 Plus má jiné přednosti: pod zadním krytem se například ukrývají sloty na dvě SIM karty dnes již poměrně nestandardního formátu microSIM. Neschází ani prostor pro paměťové karty. Zde je však třeba mít na paměti, že Lenovo dokáže pracovat jen s kartami do velikosti 32 GB a obstarožní Android 5.1.1 je navíc nedovede využít coby součást jednotného úložiště. Naštěstí aspoň Lenovu nečiní problémy na ně ručně přesunout vybrané aplikace.

Po nasazení krytu zase zaujme na zadní straně vyvedený nápis Dolby, pod nímž se vyjímají dvě mřížky pohříchu poměrně tichých reprodukotrů. Ano, zatímco vylepšení zvuku Dolby, o němž bude řeč v příštích kapitolách, funguje k veškeré spokojenosti, zvonění budete s Lenovem K5 Plus nejspíš nuceni nechávat vytažené na maximální možnou hlasitost.

Na jinak fádní přední straně zase potěší přítomnost stavové diody. I k ní se však váže jedna anomálie: na rozdíl od konkurence nedokáže na příchozí notifikace reagovat blikáním. Umí jen nepřetržitě svítit, což představuje o dost nešikovnější a snáze přehlédnutelný způsob upozornění. Cenovou kategorii telefonu pak bez skurpulí prozradí třeba nepodsvícené symboly ovládacích tlačítek pod displejem. Ani samotný konzervativní design nepatří mezi bůhvíjak silné stránky telefonu. Jak ale dokázalo Sony s už zmiňovanou Xperií X, designéři se často nepřetrhnou ani u několikanásobně dražších telefonů.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,
Zakázal Qualcomm prodej Exynosu od Samsungu jiným značkám?

Zakázal Qualcomm prodej Exynosu od Samsungu jiným značkám?

VČERA  |    |  diskuze (0)

Ačkoliv se čipsety Exynos od Samsungu mohou směle postavit konkurenci, zatím jsme neviděli, že by je využívalo mnoho výrobců. Takže jsou…

Fotoaparáty Pixelů od Googlu využívají technologii z chytrých brýlí

Fotoaparáty Pixelů od Googlu využívají technologii z chytrých brýlí

VČERA  |    |  diskuze (0)

Chytré brýle Google Glass jsou možná neúspěšným projektem, nicméně jedna z jejich technologií našla své uplatnění u smartphonů Pixel a Pixel XL.…

Evolveo Android Box H8: chytrá krabička do každé domácnosti

Evolveo Android Box H8: chytrá krabička do každé domácnosti

VČERA  |    |  3 komentáře

Multimediální centrum Evolveo Android Box H8 je chytrým přehrávačem filmů a hudby, ale také například fotek z dovolené. Skvěle se tak…

Mobilní zobrazení