Mobilizujeme.cz

Recenze HTC Desire 601: top model One v nižších patrech

  |  13 komentářů  |  autor:

HTC značnou část letošního roku věnovalo propagaci svého nejlepšího modelu One. Na střední třídu se však kvůli tomu pozapomenulo a je třeba nyní dohnat zpoždění. Zdaří se, nebo skončí HTC v rukou jiného majitele?

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design a konstrukce
» Baterie a výdrž, displej a ovládání, uživatelské prostředí
» Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
» Galerie, hudba, video a zvuk, bonusové aplikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky a video
» Telefonování a zprávy, organizační funkce, GPS
» Datové funkce a webový prohlížeč, zhodnocení a konkurence

Aktuální cena HTC Desire 601: (zdroj: Heureka.cz)

Značka HTC navzdory hospodářským výsledkům razí strategii, že bude i nadále vyrábět prémiové telefony, za které si ovšem nechá patřičně zaplatit. Právě proto se o recenzovaném modelu Desire 601 hovoří jako o střední třídě a cenovka tomu napovídá. Leč nepředbíhejme, příběh teprve začíná.

Základní parametry: HTC Desire 601

Rozměry135 x 67 x 9,9 mm
Hmotnost130 g
Displejdotykový, IPS LCD, rozlišení qHD (960 x 540 px), jemnost 245 ppi, úhlopříčka 4,5“
Procesor a paměťdvoujádrový 1,4 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 400, grafika Adreno 305,
1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB
Operační systémAndroid 4.2.2 Jelly Bean + HTC Sense
Fotoaparát5 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa, slow-motion, HD 60 FPS
Cena a dostupnost , listopad 2013

Tip: Podrobné parametry HTC Desire 601 najdete v našem katalogu mobilů.

Design a konstrukce: One do jemných rukou

Desire do redakce zavítal stranou oficiální distribuce v dokonce tak očesané podobě, že i příslušenství v podobě nabíječky jsem musel použít z vlastních zdrojů. Omluvte proto, že se nebudu rozplývat nad estetickým šustěním většiny přibalovaných sluchátek a přistoupím rovnou k telefonu.

Desire 601 už na první pohled používá vzhled vlajkového modelu One. Nezdá se vám, že se prodejní taktiky věhlasných značek neliší ani o kousek? Jeden vzhled, různý hardware. Oproti Samsungu se však přeci jen něco změnilo. Na pohled Desire od špičky rozeznáte. Stále sice souhlasí reproduktory nad a pod displejem, ale všechny hrany jakoby zahladil designer starající se o ergonomii a naše pohodlí.

 

Na celém telefonu nenajdete ostřejší hranu a drží se proto velmi příjemně. Mobil najdete nejen v testované černo stříbrné kombinaci, ale třeba v kompletním černém obleku. Smím-li hlasovat, berte právě tmavou mutaci Desire, světlá varianta luxusem kovového těla neoplývá a plast je u ní poměrně okatý, minimálně výraznější než u černé. I záda má 601 plastová, tentokrát v matné úpravě a telefonu sluší. A nebo mám pro tento materiál slabost, každopádně působí patřičněji než imitace kovů.

 

Proti kvalitě zpracování však nemohu říci křivého slova. Telefon, jak už dneska ani nečekáme jinak, nevrže a díly lícují. Přesto není nikterak obtížné dostat se k vnitřnostem telefonu. Stačí vsunout nehet za bílou vaničku zadního krytu a trochu zatahat. Vevnitř pak najdete vyměnitelnou baterii a sloty pro kartu microSIM a microSD. Zároveň při exkurzi pod povrch zjistíte, že tlačítka jsou součástí krytu, na vnitřním těle jsou jen mikrospínače. Ke kolika že tlačítkům? Ke třem. Vlevo na horní hraně je příjemně tisknutelný power button, po pravé pak odděleně volume nahoru a dolů. U jiných telefonů nemám problém si zvyknout, u HTC jsem měl tendence odemykat hlasitostí.

 

Když už je řeč o tlačítkách, na přední straně najdete jen dvě senzorové klávesy, zpět a domů. Není to málo? Myslím, že je. Desire kvůli nim není ani zastánce tlačítek na displeji, zároveň ale citelně chybí klávesa menu. Jestli pamatujete na dříve testovaný Desire 500, fungovalo nahrazení menu přetažením domečku na displej. Ale 601 tímto způsobem spouští Google Now, protože si myslí, že jste jen podrželi tlačítko domů. Jak se k absenci staví aplikace? Pokud nezobrazují tři tečky coby virtuální tlačítko, pomůže si telefon sám a pruh dole na displeji „zaplní“ jedním tlačítkem.

 

Bojím se, že příští HTC bude mít tlačítko jedno. Jedno ťuknutí bude domů, na podržení Google Now a na ostatní funkce budete vyklepávat morseovku. Dvojité ťuknutí ke spuštění posledních aplikací rovněž ergonomií nehýří. Naštěstí je možnost v nastaveních displeje změnit efekt podržení na otevření kontextové nabídky.

Většinu přední strany samozřejmě zaplňuje displej, k němuž se dostanu později. Zatím pro úplnost vyjmenuji čidla a prvky nad displejem. Nechybí proximity senzor, dlouho hledat nebudete ani receptor osvětlení. Ani kamera se neztratí, na stříbrném plastu si jí hned všimněte.

 

Dostalo se i na stavovou diodu. V katalozích se tedy objeví, její efekt indikátoru je ale omezený. Je skryta v horní mřížce reproduktoru. Představte si ji asi takto: otvor, kterým by neprošel ani hrot kružítka kdesi na konci osvětluje LEDka, které by si nevšiml v temném lese ani Jeníček, ani Mařenka. Světélko je hluboce utopené a všimnete si ho leda při čelním pohledu.

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design a konstrukce
» Baterie a výdrž, displej a ovládání, uživatelské prostředí
» Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
» Galerie, hudba, video a zvuk, bonusové aplikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky a video
» Telefonování a zprávy, organizační funkce, GPS
» Datové funkce a webový prohlížeč, zhodnocení a konkurence

..

Testovaný produkt: HTC Desire 601, autor recenze: Michal Maňák, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , ,
Recenze Sony Xperia XZ Premium: film pro pamětníky v HDR

Recenze Sony Xperia XZ Premium: film pro pamětníky v HDR

DNES  |    |  diskuze (0)

Prémiové materiály, prémiové funkce, ale hlavně prémiový displej. To jsou devizy, kterými se teď druhdy odepisovaný japonský gigant snaží zaujmout zájemce o…

Google představí nový Android 8 v pondělí. Bude to Oreo?

Google představí nový Android 8 v pondělí. Bude to Oreo?

VČERA  |    |  diskuze (0)

Ačkoliv z Googlu unikla informace, že nový Android jen tak nevyjde, nakonec odložení nebylo tak drastické. Konečně se totiž dozvídáme skutečné datum…

Galaxy S8 je nejprodávanějším Androidem, na iPhone stále nestačí

Galaxy S8 je nejprodávanějším Androidem, na iPhone stále nestačí

VČERA  |    |  8 komentářů

Se svými modely S8 a S8+ se Samsung trefil do černého. Prodejní čísla jsou lepší něž u předchozích modelů. Díky tomu se…

Mobilní zobrazení