Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Recenze HTC Desire 500: živá voda střední třídy

  |  45 komentářů  |  autor: Michal Maňák

HTC Desire 500 je zástupcem střední třídy, ve které se chce prosadit zejména svým svěžím designem a některými základními kameny z letošní vlajkové lodi HTC One.

Kapitoly článku:

» Úvod, technické parametry, design a konstrukce
» Baterie a výdrž, displej a ovládání, prostředí Android 4.1 + HTC Sense 5.0
» Telefonování a zprávy, multimediální přehrávače, bonusové aplikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební foto+video
» Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
» Organizační a datové funkce, zhodnocení

Aktuální cena HTC Desire 500: (zdroj: Heureka.cz)

Nový model Desire 500 vypadá ve střední třídě jako černá ovce, tedy lépe řečeno jako černá nebo lehce zbarvená bílá ovce (můžete si sami vybrat). Svým atraktivním kabátkem si říká o zájem zákazníků. A nejen jím, ve své výbavě má například čtyřjádrový 1,2 GHz procesor, kompaktní 4,3“ dotykový displej či 8 Mpx fotoaparát. Není ale všechno zlato, co se třypí. Bude to i případ testovaného Desiru 500 nebo vyjde z našeho redakčního testu jako úspěšný absolvent?

Základní parametry – HTC Desire 500

Rozměry132 x 67 x 9,9 mm
Hmotnost123 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), jemnost 217 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“
Procesor a paměťčtyřjádrový 1,2 GHz procesor Qualcom Snapdragon 200, grafika Adreno 203
1 GB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systémAndroid 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba HTC Sense 5.0
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel (nejednalo se o prodejní balení)
Cena a dostupnost , srpen 2013

Design a konstrukce: má svoji tvář

Snad každý, kdo z mého okolí spatřil Desire 500 naživo, si ho vzal se zájmem do ruky. Telefon totiž už z dálky působí novátorsky a originálně. Jeho linie nejsou příliš ostře řezané na to, aby se odcizil volnomyšlenkářům, nejsou ani příliš zaoblené, aby silueta ztrácela pevné rysy. Ač zakulacení příliš nefandím a toto tvrzení je částečně klišé, HTC má svůj styl. Návrháři částečně použili prvky z letošního vrcholného modelu One, na Desire si naštěstí ponechali i několik nových nápadů.

 

Zatímco u HTC One se obrys drží rovnoběžných čar, „pětistovka“ přímky nafoukla. Na první pohled si však nebudete jisti, zda není celé vyboulení jen optickým klamem. Při položení na hranu už je lehké zakřivení evidentní. Na celém zařízení najdete jen minimum ostrých linií. Jedinou je prakticky jen obvodová čára obkreslující celý telefon.

 

Na přední straně Desiru 500 se uvelebil 4,3“ displej, přičemž bez technických údajů výrobce bych podle oka odhadoval menší velikost. Tuto iluzi připočítávám na vrub oddělení černého krycího skla přední strany odděleného od bílé vaničky zastupující boční i zadní kryt. Ač totiž v dlani svíráte celý telefon, světlý výčnělek se sluchátkem jako by k němu nepatřil a na první pohled ho z celkové plochy odečtete. Druhým bodem, který Desire 500 ozvláštňuje, je vystouplé sklo displeje. Netroufám si odhadnout, jak dlouho vydrží bez škrábanců, když náš běžný redakční test přestálo v pořádku, nevěřím však, že by sklo bylo natolik odolné, že by si nezapamatovalo seznámení například s takovým klíčem od sklepa. Tah na branku ve smyslu vyčlenění vlastního prostoru však splnilo.

Bílé lemování přední strany porušuje jen děrování pro sluchátko, všechny senzory se vměstnaly do tmavé plochy. HTC disponuje klasickou sestavou nad displejem. Senzor proximity a okolního osvětlení, kamera pro videohovory a praktická dioda. Ač její velikost se nachází někde mezi miniaturní a velmi malá, přehlédne se těžko. Nebude sice budit ze spaní, uvidíte ji ale i z ostřejších úhlů. Ve středu samozřejmě nesmí chybět logo tchajwanského výrobce ve stříbrné barvě.

Menší šok pro konzervativce je sestava ovládacích tlačítek, respektive dotykových senzorů pod displejem. Jen dva? S odstraněním vyhledávacího tlačítka jsem problém neměl, pokud má některý telefon místo menu tlačítko pro task manager, si zvykám už hůř, ale skutečně jsou dvě tlačítka dobrý nápad? Netroufnu si HTC vyloženě kritizovat, smysl tohoto opatření mi však uniká. Zvlášť proto, že klasické zvyky z Androidu na Desire neplatí. Podle očekávání funguje tlačítko zpět a krátký stisk pro návrat na hlavní obrazovku, přepínání mezi aplikacemi dvojitým poklepáním na domeček už ergonomií nehýří. K čemu pak slouží podržení tlačítka? Ke stejné funkci, jako u jiných telefonů menu. HTC se tak ke zvyklostem staví schizofrenně – na jednu stranu odstraní tlačítko menu, na druhou jeho funkci zduplikuje – v aplikacích se totiž objevují i tři tečky. Pokud je to prevence proti absolutní absenci vstupu do menu, proč ne. Ale příjemné to není. Posledním využití home klávesy je spuštění chytrých karet Google. Aktivujete je posunutím prstu z domečku na displej. Evidentně gesta HTC uhranula. Na tom by nebylo nic špatného, počítejte však s tím, že zvykání pro uživatele, který již někdy Android měl, chvíli potrvá.

 

Velmi povedeným rysem HTC Desire 500 je boční modrý pruh. V bílém okolí vypadá velmi elegantně, je to přesně ten odstín, který netahá za oči jako nejčistší modrá z Photoshopu a působí lehce a svěže. Hranu na něm je spíše vidět než cítit. Přerušen je na horní straně hluboko zapuštěným tlačítkem pro vypnutí a sluchátkovým Jackem. Telefon se zamyká nesnadno, v rukavicích prakticky nemáte šanci ho nahmatat, bez nich pravděpodobně bude třeba trénink. Za dobu testu jsem nezískal pocit, že přesně vím, kde tlačítko končí a začíná. Stejné vlastnosti vykazují i ovladače hlasitosti na pravé straně. Jejich vizuál je jedním z těch detailů, kvůli kterým působí telefon tak moderně. Modrý obrysový pruh je v jejich místě přerušen a plynule navazuje po obou stranách mezery právě v tlačítka. Nevýhodou je slabá hmatová odezva. Při hovoru kloužete prstem po hraně a v momentu, kdy ucítíte přerušení, už nebudete vědět, jestli je to vyrytý symbol plus či mínus, nebo jste už narazili na hranu vedlejšího tlačítka. Holt pro krásu se musí trpět.

 

Spodí stranu využívá jen konektor microUSB a maličký otvor mikrofonu. Zadní strana se opět drží čistoty. Tvoří ji bílá plocha, na které je na střed umístěna čočka fotoaparátu s diodou, plasticky vyryté logo HTC v modré, logo Beats Audio a perforovaná ploška reproduktoru.

 

Jak to celé drží pohromadě? Velmi dobře a velmi pevně. Veškerá opora telefonu spoléhá právě na bílou vaničku zadní strany. Ta samotná je spíše tvárná než tvrdá, její navlečení ale z mobilu vytvoří jednolitý celek. Bez manuálu navíc můžete mít problémy s vložením SIM karet. Telefon je třeba chytnou mezi prsty a palce zatlačit na spodní hranu, aby se vložená tmavá část vyloupla.

Po demontáži už můžete nahlédnout do útrob. V nich se skrývá jeden z nejpádnějších argumentů modelu Desire 500 – dva sloty pro microSIM karty. Pravda, klasicky dimenzované karty se budete muset vzdát, přístup k výměně je však příkladný. Nejen, že SIMky můžete vyměnit za běhu, jejich zasunutí či vyjmutí pomáhá pružinka, fungující podobně jako ve čtečkách paměťových karet. Tandem zmíněných slotů doplňuje flip pro microSD kartu, kterou kvůli malé interní paměti pravděpodobně budete muset využít.

 

Malinko matoucí pro mě byly barvy použité na kryt. Stále se mi vracel pocit, jestli telefon držím správně, světlejší část se sluchátkem jako by směřovala dolů. To je způsobeno umístěním displeje ve středu, tmavý blok s tlačítky však opticky přidává na hmotnosti. Pokud k tomu připočteme, že fotoaparáty se většinou objevují v hrbolu na vrchu telefonů, je jasné, kde tento dojem vzniká. Při rozsvícení už ale HTC působí vyváženě. Těžko říct, jestli právě tato nejistota nebyla inspirací designérů.

Kapitoly článku:

» Úvod, technické parametry, design a konstrukce
» Baterie a výdrž, displej a ovládání, prostředí Android 4.1 + HTC Sense 5.0
» Telefonování a zprávy, multimediální přehrávače, bonusové aplikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební foto+video
» Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
» Organizační a datové funkce, zhodnocení

..

Testovaný produkt: HTC Desire 500, autor recenze: Michal Maňák, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , ,
Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Pro uživatele chytrých hodinek Gear S3 máme velmi dobrou zprávu. Dnes pro ně Samsung uvolňuje důležitou aktualizaci Tizen 3.0 a přináší…

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

DNES  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 5000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

DNES  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Již dříve jsme vás informovali, že společnost Samsung připravuje nový systém rozpoznání obličeje pomocí 3D senzoru na přední kameře. Tato technologie…

Mobilní zobrazení