Recenze hodinek Pebble Time: nejen chytré, ale i praktické

Luboš Srb

Zatímco chytré telefony jsou nezbytnou součástí 21. století, o chytrých hodinkách se to zatím říct nedá. Stále totiž nepřišel revoluční produkt, který by doslova pobláznil miliony lidí. Možná nevíme, jak by měl takový produkt vypadat, ale poslední roky ukazují, že vyrobit chytré hodinky s dotykovým displejem, desetijádrovým procesorem a vodotryskem není ta správná cesta. Bude mít větší štěstí vizionářská firma Pebble, která na to jde jinak, než ostatní?

Když Eric Migicovsky, zakladatel Pebble, představil před třemi lety na Kickstarteru svůj první koncept chytrých hodinek, asi netušil, jakých úspěchů následně se svým produktem dosáhne. Projekt Pebble hodinek se totiž na tamním crowdfundingovém serveru stal vůbec neúspěšnějším, respektive vybral od lidí nejvíce peněz za celou dobu své existence.

V současné době už firma prodala přes 1 milion chytrých hodinek a právem tak patří mezi přední výrobce wearables. Je to skoro až neuvěřitelný příběh, ale reálný. A recept přitom zůstává stále více méně stejný – vyrobit praktické chytré hodinky s dlouhou výdrží. Co všechno se povedlo a co se naopak nepovedlo u testovaných Pebble Time, prozradí následující odstavce naší recenze.

Vzhled, displej a ovládání

Druhá generace hodinek Pebble vypadá mnohem lépe, než generace první s označením Classic. Konečně jde o zařízení podobné víc běžným hodinkám než nějakému komunikátoru pro technoidy. Pebble Time jsou také tenčí (9,5 mm) a stále váží poměrně příjemných 42 g. I přesto se však nemůžu ubránit dojmu, že hodinky mohly být výrazně hezčí. A hodnotně nepůsobí ani plastové tělo se silikonovým páskem. Ocelová verze Pebble Time Steel možná vypadá lépe a určitě si najde své příznivce, ale podle mého subjektivního názoru to stále není úplně ono. Mnohem lepší dojem na mě dělají až kulaté Pebble Time Round. A světe div se, někteří mí kolegové mají názor přesně opačný.

O čem ale asi není třeba dlouho diskutovat, je praktické provedení hodinek. Díky kompaktní „pevné“ části těla s elektronikou a povedenému silikonovému pásku, který si můžete utáhnout přesně podle libosti na malé i větší ruce, je nošení Time verze celkem pohodlné. Pásky si navíc můžete díky jednoduchému mechanismu sami vyměňovat za jiné, standardní 22mm velikosti. To je rozhodně další plus. A praktické body získají hodinky také za zvýšenou voděodolnost – podle výrobce se s nimi můžete potápět až do 30 metrové hloubky. Běžným smrtelníkům však postačí vědět, že s hodinkami můžete do deště nebo třeba do sprchy, samozřejmě jim nevadí ani například polití vodou v dřezu.

Zásadního vylepšení se dočkal výborný e-ink displej, který nahradil černobílý obraz za barevný. Stále si přitom zachovává své úsporné vlastnosti a také skvělou čitelnost za každých podmínek. Většinou ani nepotřebujete podsvícení obrazovky, abyste si přečetli kolik je hodin nebo zda máte nějaké zmeškané notifikace. Nutno vyzdvihnout, že displej neustále zobrazuje čas, popřípadě poslední notifikace, nikdy tedy není „zcela vypnutý“ (což nebývá ve světě smartwatch zvykem). Pokud ale zatřesete zápěstím nebo stisknete některé z tlačítek, displej se podsvítí a je dokonale čitelný třeba i na přímém slunečním světle.

Naprosto dokonalá je pak výdrž baterie. Jedná se o 150 mAh akumulátor, který dokáže Pebble Time udržet při životě až 7 dnů na jedno nabití. Většinou jsem však zaznamenal trochu méně, a to 5 až 6 dnů při běžném pracovním vytížení. Následné nabíjení na 100 % trvá jen asi hodinu a využijete při tom praktickou nabíječku se speciálním magnetickým konektorem, který se sám přichytí ke dvěma magnetům (mezi kterými jsou dva piny) na spodní straně těla hodinek.

Vše ale bohužel není zcela dokonalé. Trochu nepochopitelné jsou například obří rámečky kolem poměrně malého 1,25″ displeje, což nepůsobí zrovna elegantně. A horší je také samotné ovládání – použití mechanických kláves místo dotykového displeje by ještě ani tak nevadilo, ale jejich umístění po levé a pravé straně už celkem ano. Zápěstí druhé ruky totiž musíte nepříjemně zlomit, a to není pro dlouhodobější ovládání nic příjemného. Mnohem lepší řešení by tak bylo, kdyby výrobce tlačítka umístil na spodní a horní hranu, nebo možná i kdyby býval použil dotykový displej. Snad tedy v příštích generacích přijde nějaká změna.

Prostředí, notifikace a další funkce

Hned na začátek se sluší zmínit, že prostředí hodinek stále není v češtině, vybrat si tak budete muset například angličtinu. Kromě tohoto prohřešku jinak vše funguje na jedničku, systém je přehledný a svižný. Pomocí dvojice postranních kláves můžete procházet nejen do minulosti, ale také do budoucnosti svou časovou osu „Timeline“ a sledovat tak události z kalendáře nebo další důležité akce (praktické je například sledování východu a západu slunce). Vzhledem k nepraktickému ovládání jsem však funkce hodinek využíval jen minimálně, přednost jsem dával jen notifikacím nebo občas také nastavení časovače. Vše ostatní, co hodinky nabízejí, jsem vzhledem k pohodlnějšímu ovládání používal raději na smartphonu.

Pokud jde o notifikace, Pebble Time využívají důmyslný systém, který dokáže přejímat veškeré notifikace ze spárovaného smartphonu a zobrazovat je ve stejné podobě jako na mobilu. Nemusíte tak nic složitě nastavovat, jen si v aplikaci Pebble na mobilu vyberete, které notifikace chcete a které ne. A pokud je libo, můžete si dokonce nastavit, ve kterém čase vám notifikace na hodinky mohou chodit a kdy ne. Případně je možné veškeré notifikace vypnout klidně i přes hodinky, například když budete na schůzce a nechcete rušit. Notifikace se zobrazují na displeji okamžitě a jsou doprovázené vibrací (intenzitu lze také nastavit). Pokud notifikaci zahodíte, stále vám zůstává v seznamu všech notifikací, což například u Androidu Wear není možné (u něj po zahození tzv. karty okamžitě přijdete o to, co na ni bylo a znovu už se na notifikaci nepodíváte).

Je škoda, že není systém v češtině, ale po praktické stránce je možná ještě horší, že hodinky nemají v češtině hlasové ovládání. To totiž dostává funkčnost Pebble Time na zcela novou úroveň – například na nové zprávy můžete reagovat tak, že odpověď nadiktujete. Osobně právě v hlasovém ovládání u hodinek vidím budoucnost, ale výrobci se do toho stále nehrnou, ať už jde o Apple, Google nebo Microsoft či jiné společnosti. Co se však Pebblu nedá upřít, je skvělá uživatelská podpora. Výrobce se o své produkty stará a neustále je vylepšuje. Koneckonců u Pebblu vědí, že spokojený zákazník rovná se věrný zákazník.

Vzhledem k tomu, že jsou Pebble Time chytré hodinky, přinášejí spoustu aplikací a samozřejmě také obchod s nespočtem dalších od třetích stran. Na výběr je z více než 6 tisíc aplikací, leč mezi nimi jsou i aplikace pro starší verze hodinek (a tedy černobílé) nebo jsou zde započítány také ciferníky. Praktických aplikací je už podstatně méně – z předinstalovaných stojí za řeč krokoměr a měření spánku (součástí aplikace Health), dále přehrávač hudby (respektive dálkové ovládání hudby přehrávané na mobilu), budík (který však neumí vzbudit podle spánkových cyklů v ideální dobu), stopky a časovač. Z doinstalovaných mohu doporučit vyzkoušet například Odjezdy MHD (ačkoliv potřebují nalezení GPS polohy a to ne vždy funguje), Uber, Evernote, RunKeeper či Misfit.

Zhodnocení

Pebble Time na to jdou opravdu chytře. Nesnaží se za každou cenu konkurovat napěchovanou výbavou, ale spíše se snaží přinést nějaký praktický přínos – výborná je až týdenní výdrž baterie, skvěle čitelný e-ink displej neustále zobrazující čas či uživatelská podpora. Na druhou stranu, bohužel ani druhá generace není zdaleka bez chyb. Produkt stále nevypadá nijak výjimečně a zamrzí také absence češtiny. A za 6 999 korun rozhodně nejsou cenovým trhákem, ačkoliv třeba oproti nejlevnějším Apple Watch jsou o více než 3 tisíce korun levnější. Své spokojené uživatele si hodinky jistě najdou, na přelomový produkt si ale ještě budeme muset počkat.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus barevný e-ink displejPlus laciný vzhled
Plus dlouhá výdržPlus absence češtiny
Plus uživatelská podpora (updaty)
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články