Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

  |  8 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně, že i hlava laika začne hledat zakopaného psa.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

„Hele co mám za super mobil. Osmijádro, 6 giga RAMky, foťák 21 megapixelů a Android Nougat. To je bomba, co? Lepší než Galaxy S osmička!“
„A co to je zač?“
„Elephone P8.“
„A sakra.“

John von Neumann rozdělil počítače na vstupní a výstupní zařízení, paměti, výpočetní jednotku a řídící jednotku. Od té chvíle jsme si zvykli výkon jednotlivých komponent porovnávat. Jsme soutěživí a říct někomu, že „Můj mobil má větší operační paměť než tvůj notebook,“ odpovídá rytířskému klání dřevci.

Elephone svůj telefon P8 pro rok 2017 na této premise postavil. Osloví ty, kteří mají základní povědomí o hardware telefonů, ale příliš do hloubky se zatím nedostali.

Elephone P8: specifikace

Konstrukcecelokovové tělo, 154 x 76 x 9,5 mm, 186 g
Displej5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi
Operační systémAndroid 7.0 Nougat
Procesor8 jádrový, 2,5 GHz, MediaTek Helio P25
Paměť6 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD (až 128 GB)
Fotoaparát21 Mpx, f/2.2, LED blesk + přední 16 Mpx, f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiedual SIM, Bluetooth 4,1, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie3600 mAh, rychlonabíjení
Cenacca 4 700 Kč

Smartphone Elephone P8 je k zakoupení na Geekbuying.com.

Design a konstrukce: stokrát osvědčená klasika

Bezpohlavních černých placek je na trhu dost. Jsem proto rád, že Elephone P8 zaujme červeným zadním krytem podobných tvarů, jakými se chlubilo několik generací HTC. Klasické tvary se odráží v příjemném pocitu v ruce.

P8 je s hmotností 186 g v ruce těžší, rozměry 154 x 76 x 9,5 mm také demonstrují, že bezrámečkový design ještě Elephone neovládá, ale ruka si rychle zvykne. Telefon z ní neklouže, prsty nahmatají ovládání hlasitosti, přepínač zvukových profilů i vypínání a mírné zaoblení dodává příjemný pocit jistoty v dlani. Na stole už se ale telefon znatelně houpe, jakmile se dotknete displeje v krajních třetinách šířky.

Kouknete proto na záda a zjistíte, že na tom má svůj podíl i vystouplá čočka kamery vedle dvojité přisvětlovací diody.

Na přední straně pak nemůže chybět čtečka otisků prstů, kterou šalamounsky Elephone dokáže používat i jako navigační lištu. Samotné prsty senzor rozpozná rychle, stejně tak odemknutí je dílem okamžiku a ačkoli jsem nedržel v ruce stopky, během půl vteřiny je určitě mobil k dispozici.

Kdybyste se ptali, jak se do jedné klávesy vešly tři klávesy, opravím vás: vešlo se jich totiž víc. Rozhodně však ne ku prospěchu věci. Základní myšlenka přitom byla rozumná – tlačítko bude rozlišovat přiložení prstu, zmáčknutí a promáčknutí.

Už při skenování papilárních linií však zjistíte, že mezi přiložením a stiskem je minimální rozdíl. A také, že různé kombinace poklepání, dlouhého podržení, stisku a zmáčknutí jsou prakticky nezapamatovatelné. Že by pomohla navigační lišta na displeji? P8 ji sice zobrazit dokáže, ale připravte se na fakt, že nepracuje úplně standardně. Zatímco na snad každém Androidu spustíte podržením kroužku asistenta, tady se dostanete k posledním spuštěným aplikacím. Čtvereček pak slouží jako menu (které Android nepoužívá snad už od verze Kitkat), jehož dlouhým stiskem spustíte Google Now.

Nejlepší na tom ale je, že se ikona čtverečku se mění v režimu rozdělené obrazovky zároveň se změnou funkce. Jinými slovy v režimu rozdělené obrazovky spustíte Google Now podržením klávesy středové, za jiných okolností čtverečkem.

Sluší se ještě zmínit, že výrobce nezapomněl na notifikační diodu. Zhostil se jí fortelně, blikání modrého upozornění si večer všimnete, i když na telefon ani neuvidíte.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Mobilní zobrazení