Mobilizujeme.cz

Recenze BlackBerry Classic: Návrat do budoucnosti

  |  26 komentářů  |  autor:

BlackBerry se rozhodlo přestat vycházet vstříc uživatelům nejrozšířenějších platforem a upřít svou pozornost na ty, kdo kanadské přístroje milovali před lety. Cílovou skupinou Classicu jsou majitelé zařízení s obstarožním BBOS7, kteří se zdráhali přejít na novou platformu. Těm nabízí nejnovější ostružina maximum. Ale co těm ostatním? To ukáže dnešní recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Aktuální cena BlackBerry Classic: (zdroj: Heureka.cz)

„A teď se podíváme zpátky do minulosti na to, jak to vypadalo, když telefony ještě neměly dotykové displeje,“ chtělo by se při pohledu na BlackBerry Classic říct spolu s moderátory rozhlasové show. A skutečně: takhle žádný nový telefon už dlouho nevypadal. Classic ze všeho nejvíce připomíná přifouklou verzi čtyři roky starého modelu Bold, který někdo vzal a pod velkým tlakem sloučil s jeho novější inkarnací, modelem Q10.

Přesně tak Classic i funguje. Každý si může vybrat, zda bude telefon ovládat skrze dotykovou obrazovku, anebo postaru klávesnicí a tlačítky funkčního pásu pod displejem. Na první pohled tato dichotomie působí chaoticky. Jakmile se ale do práce s Classicem trochu dostanete, zjistíte, že oba systémy se mohou organicky doplňovat a navzájem vykrývat své nedostatky. Pro koho má ale nákup Classiku opravdový smysl? Coby dlouhodobý majitel BlackBerry Q10, jemuž prošla rukama už všechna sériová zařízení se systémem BBOS 10, se pokusím být co nejobjektivnější.

Základní parametry: BlackBerry Classic

Rozměry131 x 72 x 10,2 mm
Hmotnost177 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 3,5“, rozlišení 720 x 720 px (294 ppi)
Procesor2 jádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, Adreno 225
Paměť2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB
Operační systémBlackBerry 10.3.1 OS
Fotoaparát8 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 2 Mpx přední kamerka
Baterie2 515 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost , 2015

Za zapůjčení telefonu BlackBerry Classic děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz, kde si jej můžete zakoupit.

Vzhled a konstrukce: Pracovní tank

Kolik by vážil ocelový kvádřík o velikosti 131 x 72 x 10,2 mm? Určitě ne o mnoho víc, než samotné BlackBerry Classic, chtělo by se říct. Právě obří hmotnost 178 gramů a o fous větší rozměry jsou prvním dojmem, který si majitel starších ostružin z Classiku odnese. Jenže zatímco váhu díky ocelovému rámu a celkové odolnosti konstrukce nové ostružině snadno odpustíme, s velikostí je to o něco horší. Ačkoli objektivně patří Classic k těm menším telefonům na trhu, k nekompromisní ovladatelnosti jednou rukou, jíž předvádí třeba jeho přímý „předchůdce“ Q10, má skutečně daleko. Ne snad, že by jej jednou rukou nešlo ovládat vůbec (od toho má BlackBerry ve svém portfoliu Passport), jen to už zkrátka není taková pohoda.

A to je škoda, protože například klávesnice je bez diskuse skutečně ta nejlepší, jakou u BlackBerry pamatuji. Na první pohled vypadá na vlas stejně jako ta u Q10, už na ten druhý si však všimnete, že tlačítka jsou trochu větší, jejich stisk přesnější (a hlavně u všech stejný, což se mi u žádného z mých čtyř postupně vlastněných Q10 nepoštěstilo) a výsledkem rovnice je vyšší rychlost psaní. Oproti tomu trackpad bych si dovedl představit trochu větší.

Abychom ale jen nenadávali: v BlackBerry konečně přišli na to, že umístění nabíjecího konektoru na bok představuje u telefonů, které držíte výhradně na výšku, něco navýsost nepraktického. Proto jej na Classicu nalézáme standardně na spodní hraně mezi velmi hlasitými a hlavně čistě a bez rezonancí hrajícími reproduktory. Na rozdíl od starších ostružin může někoho překvapit přítomnost šuplíků na nanoSIM a microSD karty až do velikost 128 GB. Bystrému čtenáři ale nejspíš už došlo, že příjemně pogumovaná záda Classicu nejdou odejmout, a tak si sloty musely najít své místo jinde.

Bohužel ani pevné přichycení zadního krytu nezabránilo tomu, že jde přibližně o pár desetinek milimetru promáčknout směrem dovnitř. Protože ale nijak nevrže a vůle mezi ním a baterií je minimální, pochybuji, že si toho všimne někdo jiný, než testující šťoural. Daleko důležitější je fakt, že Classic skvěle drží a neklouže ani po mírně nakloněných rovinách, a díky mírně zaobleným bokům zadního krytu se také skvěle drží.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

..

Testovaný produkt: BlackBerry Classic, autor recenze: Tomáš Drahoňovský, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , ,
Brzy se dočkáme vylepšené verze Nokie 8

Brzy se dočkáme vylepšené verze Nokie 8

DNES  |    |  diskuze (0)

Společnost HMD Global si letos připravila několik smartphonů střední třídy. Nicméně vyprodukovali i jeden top model, kterým je Nokia 8. Ukrývá v…

MiraScreen: bezdrátový přenos obrazu nyní za pouhých 200 Kč

MiraScreen: bezdrátový přenos obrazu nyní za pouhých 200 Kč

DNES  |    |  diskuze (0)

Pomocí této malé, ale chytré věcičky můžete jednoduše a pohodlně bezdrátově přes Wi-Fi zvětšit obraz ze svého mobilního zařízení na televizi. MiraScreen…

Xiaomi bude mít produkty s bezdrátovým nabíjením

Xiaomi bude mít produkty s bezdrátovým nabíjením

DNES  |    |  diskuze (0)

Xiaomi se nedlouho po představení nových iPhonů, které konečně disponují bezdrátovým nabíjením, také rozhodlo vstoupit mezi členy konzorcia WPC. Bude tedy taktéž…

Mobilní zobrazení