reklama

Mobilizujeme.cz

reklama
reklama

Recenze Asus Zenfone 2: Paměť ničím nenahradíš

  |  19 komentářů  |  autor:

Když vám telefon občas signalizuje 2,6 GB volné operační paměti, zvyknete si snadno. Stejně jako na přednosti, které olbřímí kapacita 4 GB RAM skýtá. Byla by však chyba vnímat vznik Asusu Zenfone 2 jen jako honbu za parametry. Jedná se o komplexně vybavený telefon, jemuž se v dané kategorii těžko konkuruje. Najdeme však také nějaké zápory?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Aktuální cena Asus Zenfone 2: (zdroj: Heureka.cz)

Dokázali byste z hlavy vyjmenovat aspoň jeden známý a úspěšný model smartphonu od Asusu? Pokud bych vsadil na to, že nikoli, asi bych moc neprohrál. Tchajwanská společnost toho zatím v mobilním bynysu skutečně mnoho nedokázala.

S modelem Zenfone 2 by se to ovšem mohlo změnit. Asus se rozhodl nastavit nové poměry na trhu lákavým mixem funkcí a hlavně vynikajícím poměrem cena-výkon. Platí to pro všechny varianty telefonu – nám se do rukou dostala ta nejvybavenější s procesorem od Intelu a 4 GB RAM a 32 GB rozšiřitelné uživatelské paměti. A hned na začátku musím anoncovat: za deset tisíc toho jen málokde dostanete víc.

Asus Zenfone 2: specifikace

Konstrukce plast, 153 x 77 x 10,9 mm, 170 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 5.0 Lollipop + nadstavba Asus Zen
Varianty 4 jádrový, 2,3 GHz Intel Atom Z3580, 4 GB RAM
4 jádrový, 1,8 GHz Intel Atom Z3560, 2 GB RAM
Úložiště 16/32/64 GB + microSD
Fotoaparát 13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
Technologie rychlonabíjení, dual SIM, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS
Baterie 3 000 mAh
Cena a dostupnost , léto 2015

Design a konstrukce: LG nebo HTC?

Za design 5,5 palcového phabletu prý Asus dostal cenu iF Design Award. Jakkoli si nedělám ambice zasedat v umělecké porotě, soudím, že by měli designéři Asusu poslat do HTC a LG aspoň poděkování. Zakulacenými zády s povrchem, který v našem případě imituje broušený bronz, a ovládáním hlasitosti pod čočkou fotoaparátu Zenfone 2 nejvíce připomíná křížence HTC One M9 a LG G3. Stejně tak se dá s úspěchem pochybovat i o firemním sloganu „5,5 displej v pětipalcovém těle“. Zenfone se zkrátka nejlépe ovládá oběma rukama, a to zejména kvůli na dnešní dobu poněkud širším rámečkům kolem obrazovky.

I tak se však telefon díky kulatým zádům v ruce dobře drží a zvrásněná plastová záda zase zajišťují dobrou adhezi: Asus neklouže ani po mírně nakloněné rovině. Právě záda však zároveň představují mírný handicap. Plast, z něhož jsou vyrobena, ani s největší snahou kov nepřipomíná. Kromě levnějšího pocitu v ruce to však ničemu nevadí – dílenské zpracování je na špičkové úrovni a ani fakt, že záda jdou sejmout, nezavdává telefonu příčinu k vyluzování pazvuků. Ty produkuje jen poněkud hlasitější vibrační motorek.

Záhadou však zůstává, proč v Asusu nedotáhli do zdárného konce ergonomii ovládání. Ačkoli ovládání hlasitosti na zádech musíme zatleskat, umístění zamykacího tlačítka na horní hranu je u tak velkého telefonu jednoduše nepochopitelné. Rozumím tomu, že jeho přestěhování na záda by mohlo vadit LG, jenž s tímto řešením přišlo. Umístění na bok však nepřekáželo nic. Naštěstí lze displej odemykat poklepáním. To je součástí sady gest, jimiž lze ze zamčeného displeje spouštět různé aplikace. To navíc oproti celé plejádě telefonů z Číny funguje stoprocentně spolehlivě.

Příjemnému ovládání v noci bohužel nepřispěje ani fakt, že tlačítka pod displejem nejsou podsvícená. Naštěstí se vedle čočky předního fotoaparátu aspoň skrývá poměrně rozměrná oznamovací dioda – také to je v říši Androidu stále spíše výjimkou.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , ,
Google Assistant bude dostupný na Androidu Nougat i Marshmallow

Google Assistant bude dostupný na Androidu Nougat i Marshmallow

27. 2. 2017  |    |  diskuze (0)

Dobrá zpráva pro majitele chytrých telefonů či tabletů, které pohání Android 6 Marsmallow. V průběhu týdne totiž přijde aktualizace, která…

Samsung Galaxy Tab S3: prvotřídní displej a vysoký výkon

Samsung Galaxy Tab S3: prvotřídní displej a vysoký výkon

DNES  |    |  diskuze (0)

Samsung dnes na své tiskové konferenci na veletrhu MWC v Barceloně ukázal svůj zatím nejlepší tablet, který je přímou konkurencí…

Huawei Watch 2: dlouho očekávaný nástupce s LTE

Huawei Watch 2: dlouho očekávaný nástupce s LTE

DNES  |    |  diskuze (0)

Jsou to už téměř dva roky, co Huawei představil své první chytré hodinky postavené na platformě Android Wear. Dnes…

Mobilní zobrazení