Recenze Asus Zenfone 2: Paměť ničím nenahradíš
Když vám telefon občas signalizuje 2,6 GB volné operační paměti, zvyknete si snadno. Stejně jako na přednosti, které olbřímí kapacita 4 GB RAM skýtá. Byla by však chyba vnímat vznik Asusu Zenfone 2 jen jako honbu za parametry. Jedná se o komplexně vybavený telefon, jemuž se v dané kategorii těžko konkuruje. Najdeme však také nějaké zápory?
Dokázali byste z hlavy vyjmenovat aspoň jeden známý a úspěšný model smartphonu od Asusu? Pokud bych vsadil na to, že nikoli, asi bych moc neprohrál. Tchajwanská společnost toho zatím v mobilním bynysu skutečně mnoho nedokázala.
S modelem Zenfone 2 by se to ovšem mohlo změnit. Asus se rozhodl nastavit nové poměry na trhu lákavým mixem funkcí a hlavně vynikajícím poměrem cena-výkon. Platí to pro všechny varianty telefonu – nám se do rukou dostala ta nejvybavenější s procesorem od Intelu a 4 GB RAM a 32 GB rozšiřitelné uživatelské paměti. A hned na začátku musím anoncovat: za deset tisíc toho jen málokde dostanete víc.
Asus Zenfone 2: specifikace
Konstrukce | plast, 153 x 77 x 10,9 mm, 170 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 403 ppi |
Operační systém | Android 5.0 Lollipop + nadstavba Asus Zen |
Varianty | 4 jádrový, 2,3 GHz Intel Atom Z3580, 4 GB RAM 4 jádrový, 1,8 GHz Intel Atom Z3560, 2 GB RAM |
Úložiště | 16/32/64 GB + microSD |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx |
Technologie | rychlonabíjení, dual SIM, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, léto 2015 |
Design a konstrukce: LG nebo HTC?
Za design 5,5 palcového phabletu prý Asus dostal cenu iF Design Award. Jakkoli si nedělám ambice zasedat v umělecké porotě, soudím, že by měli designéři Asusu poslat do HTC a LG aspoň poděkování. Zakulacenými zády s povrchem, který v našem případě imituje broušený bronz, a ovládáním hlasitosti pod čočkou fotoaparátu Zenfone 2 nejvíce připomíná křížence HTC One M9 a LG G3. Stejně tak se dá s úspěchem pochybovat i o firemním sloganu „5,5 displej v pětipalcovém těle“. Zenfone se zkrátka nejlépe ovládá oběma rukama, a to zejména kvůli na dnešní dobu poněkud širším rámečkům kolem obrazovky.
I tak se však telefon díky kulatým zádům v ruce dobře drží a zvrásněná plastová záda zase zajišťují dobrou adhezi: Asus neklouže ani po mírně nakloněné rovině. Právě záda však zároveň představují mírný handicap. Plast, z něhož jsou vyrobena, ani s největší snahou kov nepřipomíná. Kromě levnějšího pocitu v ruce to však ničemu nevadí – dílenské zpracování je na špičkové úrovni a ani fakt, že záda jdou sejmout, nezavdává telefonu příčinu k vyluzování pazvuků. Ty produkuje jen poněkud hlasitější vibrační motorek.
Záhadou však zůstává, proč v Asusu nedotáhli do zdárného konce ergonomii ovládání. Ačkoli ovládání hlasitosti na zádech musíme zatleskat, umístění zamykacího tlačítka na horní hranu je u tak velkého telefonu jednoduše nepochopitelné. Rozumím tomu, že jeho přestěhování na záda by mohlo vadit LG, jenž s tímto řešením přišlo. Umístění na bok však nepřekáželo nic. Naštěstí lze displej odemykat poklepáním. To je součástí sady gest, jimiž lze ze zamčeného displeje spouštět různé aplikace. To navíc oproti celé plejádě telefonů z Číny funguje stoprocentně spolehlivě.
Příjemnému ovládání v noci bohužel nepřispěje ani fakt, že tlačítka pod displejem nejsou podsvícená. Naštěstí se vedle čočky předního fotoaparátu aspoň skrývá poměrně rozměrná oznamovací dioda – také to je v říši Androidu stále spíše výjimkou.
Displej a prostředí: Přeplácané lízátko
Ačkoli displej rozhodně nemá Zenfone úplně špatný, v porovnání s ostatními komponenty tvoří jednu z mála skutečných slabin telefonu. Rozlišení je v pořádku – Full HD na displeji o úhlopříčce 5,5palce znamená skvělou jemnost zobrazení 403 ppi. Tím ovšem výčet pozitiv končí. Sklíčko se leskne a patlá víc, než by se na danou kategorii slušeno a ani čitelnost na přímém slunci není žádný zázrak. K tomu všemu se přidává ještě lajdácký snímač okolního světla, který pracuje velmi pomalu. Občas pro jistotu nepřizpůsobí jas displeje vůbec. Obrazovka i při nastavení nejvyšší úrovně automatického jasu působí nedosvíceně. Naštěstí Asus nabízí aspoň zvýšenou citlivost na dotyk, která usnadňuje ovládání v rukavicích.
Funkční výbava, to je ovšem jiná káva. Asus samozřejmě nenabízí krokoměr nebo zdravotní funkce – to však od telefonu této cenové kategorie ani nikdo nečeká. Asus na to jde účelněji. Nabízí například funkci, jíž známe z telefonů BlackBerry – v průběhu schůzky naplánované v kalendáři dovede ztišit všechna zvonění. Zajímavá je také možnost nechat v notifikační liště běžet odpočet času, který zbývá do začátku důležité události. Na rozdíl od jiných telefonů exotičtějších značek nabízí Zenfone 2 také plnou podporu všech frekvencí LTE. A aby byl výčet deviz kompletní, pod snímatelným krytem se skrývají dva sloty na microSIM karty (rychlá data však bohužel podporuje jen jedna z nich).
Největší síla Asusu však spočívá v neuvěřitelných možnostech personalizace prostředí jeho ZEN Launcheru. Ten překrývá prostředí Androidu 5.0.1 a nastavit můžete téměř vše od teploty barev, motivů prostředí, ale i průhlednosti jednotlivých prvků na obrazovce. Launcher umí také sám udělat pořádek v aplikacích a automaticky je seřadit do tzv. „Chytrých složek“. Pro koho by to bylo přeci jen příliš, může využít snadný mód pro začátečníky. A že toho na někoho může být moc, je nabíledni. Asus totiž Zenfonu 2 přibalil do vínku neuvěřitelné množství bonusových aplikací, které nejdou odinstalovat. Pokud nevěnujete několik minut podrobnému nastavení aspoň těch zabezpečovacích, nevyhnete se otravným notifikacím, které vás většinou upozorní na to, že je vše v pořádku.
Co ale každého bude zajímat asi nejvíce je zkušenost s hardwarem telefonu. Nebudeme si nic nalhávat: kapacitu operační paměti nelze u Androidu nahradit sebeodladěnějším systémem. U Asusu možná i díky 4 GB RAM šlape vše rychle jako po másle. Rychle si zvyknete na to, že aplikace se na rozdíl od telefonů s menší kapacitou jen tak samy od sebe neukončí a často je najdete v seznamu multitaskingu otevřené na místě, kde jste s nimi přestali pracovat před několika hodinami.
To však může mít i neblahé následky – mé zkušenosti ukázaly, že app management nepatří k nejsilnějším stránkám Zenfonu 2. Smartphone se mi například několikrát během jedné noci vybil z 35 % na nulu, aniž bych s ním cokoli dělal.
Právě výdrž baterie je druhou slabší stránkou jinak povedeného telefonu. Největším žroutem je, jak také jinak, displej. Pokud zůstává rozsvícený déle než tři hodiny denně, můžete čekat, že se s vámi telefon rozloučí už po dvanácti hodinách provozu. Naopak den plný telefonování přežije relativně bez ztráty kytičky. V tomto případě se výdrž blíží patnácti hodinám. I tak patří nový Asus mezi nadprůměrné žrouty a bohužel se nedá bez přivření obou očí zařadit ani mezi tzv. jednodenní telefony. Doporučuji si s sebou na náročnější štace vždy přibrali rychlonabječku. Tu výrobce přikládá k telefonu a dokáže dle mých zkušeností nabíjet v první rychlosti přibližně 2 % za minutu.
Svůj podíl má na tom všem i v našich zeměpisných šířkách poněkud exotický procesor z dílen Intelu. Jedná se o čtyřjádrový Atom Z3580, který během testu ukázal, že dokáže být obstojnou konkurencí rozšířenějším čipsetům. V benchmarku Antutu se jeho skóre pohybovalo kolem 44 tisíc, což není daleko od výsledku relativně nové vlajkové lodi Samsung Galaxy Note 4. V příjmu GPS signálu navíc tento čipset natrhne kalhoty i relativně novému Snapdragon 615, který mívá v některých telefonech zpomalené reakce na změny polohy.
Fotoaparát a multimédia: Ve tmě jako kočka?
Širší možnosti nastavení fotoaparátu abyste v říši smartphonů pohledali. Už po zapnutí kamery nabízí Zenfone 2 hned 18 různých více či méně účelných režimů fotografování. Líbil se mi například mód „Posunutí času“, kdy objektiv snímá obraz ještě před stisknutím spoušti a umožní tak předejít situacím charakterizovaným povzdechem „no, a je to pryč“. Foťák umí také ihned v prostředí aplikace vytvářet animované gify, pracovat s hloubkou ostrosti nebo i softwarově „vykřesat“ z 13 Mpx obrázků 51megapixelové fotografie. Na rozdíl od některých zahraničních médií však nesdílím nadšení z tzv. Low light módu. Ten zdaleka nesplňuje to, co slibuje. Efekt má jen v opravdové tmě a ještě k tomu vyžaduje od fotografa opravdu pevnou ruku, neřkuli stativ. Je lépe se spolehnout na světelnost objektivu o hodnotě 2.0 – i v běžném nastavení jsou fotky z interiérů „koukatelné“ s přijatelným množstvím šumu.
Za běžného denního světla jsou navíc obrázky víc než obstojné, byť mírou detailů samozřejmě nedosahují na vlajkové lodi současného trhu. Barvy uspokojí zejména milovníky „živějších“ snímků a z toho plyne také místy přeexponovaná bílá, jenž občas tvoří na fotkách nepěknou mlhu. Od ní většinou pomůže zapnutí HDR. To však na druhou stranu často vyžene barvy do sfér nekoukatelné přesaturovanosti.
Snímky pořízené s telefonem
Multimediální výbavu kromě FM rádia se standardní výbavou doplňuje videopřehrávač, který radím ihned nahradit použitelnou alternativou z Google Play. Nejen že nedokáže přehrát titulky, ale má i potíže se zvládáním vysokého datového toku Full HD videí i přehráváním některých běžných souborových formátů.
Závěr a konkurence
Kdo by měl vlastně konkurovat Asusu Zenfone 2? Už pouhý pohled do katalogu telefonů, které trh nabízí, prozradí, že nabídka není bůhví jak pestrá. Neexistuje mnoho telefonů, které by naráz nabídly Full HD displej, výkonný procesor, obří kapacitu RAM, odladěný Android Lollipop, kvalitní dílenské zpracování, dual SIM a cenu do deseti tisíc navrch. Pokud chcete lepší fotografie, seženete za tyto peníze například výběhové LG G3 – to ovšem jen s jednou SIMkou. Kovovou konstrukci zase nabídne Lenovo Vibe Z2 Pro nebo Huawei P8 – oba tyto telefony však mají oproti Asusu poloviční uživatelskou paměť. Nemluvě o tom, že stačí připlatit tisícovku, a můžete si pořídit Zenfone 2 s 64 GB.
Už teď můžeme směle hovořit o tom, že Asus konkurenci minimálně dohnal. Pokud by do vyváženého mixu přidal ještě aspoň jednu atraktivní ingredienci navíc, měli bychom vyšší střední třídě kandidáta na zlatou medaili. Na nástupce už jsme proto teď zvědaví.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |