Mobilizujeme.cz

Recenze Apple iPad Pro 9.7: svůj laptop odhazuji v dál?

  |  15 komentářů  |  autor:

Dá se tabletem nahradit notebook? Tuhle otázku si všichni kladou už od vzniku prvního iPadu. Model Pro 9.7 má dokonce ve spojení s příslušenstvím ambice eliminovat z rukou uživatelů pracovní stanice s vysokým grafickým výkonem. Co vlastně dělá „malý“ iPad tak moc „Pro“? Ukáže dnešní recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Příslušenství Smart Keyboard a Apple Pencil
» 3. Závěr a zhodnocení

Tip: Recenze Apple iPad Pro 12.9: přerostlý a přesto nedonošený

Hned na úvod musím říct, že nejsem typickým uživatelem, který by dokázal ocenit největší devízy malého iPadu Pro. Nestříhám tři timelines 4K videa naráz (což prý podle některých svědectví iPad Pro 9.7 skutečně umí), nevytvářím rozsáhlé 3D modely v aplikacích za stovky Eur, prostě jen píšu poměrně dost textů, využívám poznámky, zpracovávám tuny rešerší, čerpám nonstop informace z webu v jakémkoli prostředí a sleduji filmy.

Odjakživa hledám zařízení, které mi v těchto ohledech notebook nahradí a iPad Pro 9.7 vypadá na papíře jako ideální kandidát. Zejména pak ve spojení se dvěma unikátními periferiemi – Apple Pencil a Smart Keyboard. Po víc než týdnu intenzivního používání však musím konstatovat – hledání pokračuje (respektive – zůstávám u svého iPadu mini 4 s neproprietární klávesnicí, který plní mé představy na 90 %).

Nechápejte tento verdikt prosím špatně. iPad Pro 9.7 je vlastně nejlepší tablet na světě, a to bez jakékoli nadsázky. Jen neexistuje absolutně žádná šance, aby běžný uživatel mého typu obhájil investici do podobného zařízení. Chybí mu sice jen málo funkcí, z hlediska nás „Pro“ ignorantů se jich však nedostává přesně na místech, kde by byly nejvíce potřeba.

iPad Pro 9,7 palcový: specifikace

Konstrukce kov, 240 x 170 x 6,1 mm, 437/444 g (Wi-Fi/LTE verze)
Displej 9,7″, IPS LCD, 2048 x 1536 px, jemnost 264 ppi
Operační systém iOS 9.3
Procesor 2 jádrový, 2,26 GHz, Apple A9X
Paměť 2 GB RAM, úložiště 32/128/256 GB, bez microSD slotu
Fotoaparát 12 Mpx fotoaparát, blesk, 4K video + 5 Mpx přední
Technologie Bluetooth 4.2, Wi-Fi (+LTE), GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 7306 mAh
Cena a dostupnost od 18 790 Kč, duben 2016

Tento produkt můžete zakoupit na Alza.cz


iPad: plackou notebook nenahradíš

I když se rozhodnete používat iPad Pro 9.7 bez klávesnice a tužky, najdete celou řadu důvodů, proč jej upřednostnit před iPadem Air 2. Protože oba stroje jsou navlas stejně těžké (i když iPad Pro působí v ruce kvůli jinému tvaru boků trochu objemněji) a také stejně velké, můžeme se s klidným svědomím soustředit na funkční rozdíly.

Ten první a nejdůležitější spočívá v displeji. Už tak dost působivý Retina displej modelu Air 2 dokázal Pro posunout ještě na zcela novou úroveň. Nejde jen o tolik omílanou funkci True Tone. Obrazovka iPadu Pro je skutečně výrazně jasnější než u konzumního modelu, jakkoli se tomu bez reálné zkušenosti těžko věří – už obrazovka iPadu Air 2 je po vizuální stránce téměř dokonalá. Nepostřehl jsem jedinou situaci, kdy bych mohl žehrat na to, že na displeji nic nevidím. Ani přehrávání filmů, jejichž děj se odehrává v temném prostředí, nečiní za jasného dne žádný problém. Je tu vůbec první přístroj, u kterého můžu výše uvedenou větu konstatovat s čistým svědomím.

I True Tone má však na celém dojmu lví podíl. O co jde: pokud znáte třeba ze svého iPhonu funkci Night Shift, která odfiltruje modré světelné spektrum z obrazovky v nočních hodinách, máte už řádovou představu o vizuálním dojmu z True Tone. Je to zkrátka Night Shift, který se na displeji zjevuje v různé intenzitě, pokud to světelné podmínky vyžadují. Dosahuje tak stejného efektu: šetří vaše oči a to nejen v noci. A je to znát. Když má displej nádech jako obyčejný papír, čte se na něm lépe, než když sítnice vypaluje nepřirozené modré světlo.

Malý iPad Pro nemá konkurenci ani ve zvukovém projevu. Čtyři reproduktory umístěné v rozích tak, abyste si je ve většině případů nebyli schopni zakrýt rukama, dovedou vytvořit docela zajímavý stereo efekt. Samozřejmě – pokud jste zvyklí na domácí reprosoustavy za tisíce korun, nejspíš iPad jako svůj hlavní zdroj hudby používat nebudete. Jakémukoli jinému tabletu nebo telefonu však malý iPad Pro uniká o koňskou délku. Zvuk je velmi konkrétní, nechybí v něm žádná část spektra a hlavě: je opravdu pekelně hlasitý, aniž bych postřehl jakékoli zkreslení. V přímém srovnání s iPadem Air 2 zaujme také fakt, že tělo iPadu Pro 9.7 při přehrávání hudby nevibruje. S tím mívá starší iPad zejména ve vyšších hlasitostech problém – přístroj se pak nepříjemně drží.

Znalci produktů Apple odhalí na těle iPadu Pro ještě jeden detail. Kryt LTE antény na iPadu vůbec poprvé v Applu nevyvedli v plastu, ale v kovu. Obdélníček umístěný na horní části zad je pouze lemován plastovou linkou, přibližně jako na šestkovém iPhonu.

Toto všechno jsou hlavní devizy, díky kterým může o pořízení iPadu Pro přemýšlet i „nePro“ uživatel jako já. Samotný nárůst výkonů (prý o 40 % oproti iPadu Air 2) totiž „lamer“ nemá jakoukoli šanci zachytit. Snad jen náročnější aplikace na Pro spustí o půl vteřiny dříve. Pokud pro vás výše uvedené přednosti nejsou podstatné a tu půlvteřinu zpoždění vydržíte, můžete ušetřit nějakých šest tisíc a na model Pro zapomenout. To pravé Pro totiž dělá jen Pro příslušenství.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Příslušenství Smart Keyboard a Apple Pencil
» 3. Závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
Oukitel K6000 Plus: opravdu obří baterie a příznivá cena

Oukitel K6000 Plus: opravdu obří baterie a příznivá cena

DNES  |    |  diskuze (0)

Energie není nikdy dost a v případě smartphonů to platí minimálně dvojnásob. S novým Oukitel K6000 Plus si však stěžovat nebudete –…

2x bezztrátový zoom u OnePlus 5 ve skutečnosti není bezztrátový

2x bezztrátový zoom u OnePlus 5 ve skutečnosti není bezztrátový

DNES  |    |  diskuze (0)

Zdá se, že čínský výrobce v letošním roce nedokázal svého zabijáka vlajkových modelů – OnePlus 5 – vylepšit natolik, aby byl marketingově…

Komplikace? Čtečka otisků u iPhonu 8 stále nemá své umístění

Komplikace? Čtečka otisků u iPhonu 8 stále nemá své umístění

VČERA  |    |  4 komentáře

Apple si už delší dobu pohrává s myšlenkou zabudovat u iPhone 8 čtečku otisků prstů přímo do OLED displeje. Jak se zdá,…

Mobilní zobrazení