I Čína umí produkovat designové skvosty. To, čemu by ještě před lety málokdo věřil, se stává skutečností. Nový Alcatel OneTouch Idol Alpha má svůj vlastní styl a bezesporu patří mezi nejhezčí telefony na trhu. V recenzi se podíváme, jak tahle modelka obstojí v běžném životě, nejen na přehlídkovém molu.
Dávno pryč jsou doby, kdy jste podle země původu mohli jednoznačně určit, jestli produkty daného výrobce budou stát za starou bačkoru. Dnes mohou hezké telefony pocházet z Finska, USA, Japonska, ale i takové Číny. A právě z posledně jmenované země pochází nový Alcatel OneTouch Idol Alpha, který snad každého při prvním pohledu upoutá na 7,5 mm tenké tělo, při pohledu druhém pak na luxusní kovové lemování a dvojici průhledných částí. Jenže vzhled není všechno. Jak se výrobce popasoval s výbavou? Je cenovka zhruba 8 tisíc korun odpovídající?
Základní parametry: Alcatel OneTouch Idol Alpha
Rozměry
138 x 67 x 7,5 mm
Hmotnost
117 g
Displej
IPS LCD, úhlopříčka 4,7“, HD rozlišení 1280 x 720 px (312 ppi)
13 Mpx, blesk, nahrávání Full HD videa, přední 1,3 Mpx kamerka
Baterie
2 000 mAh
Obsah balení
USB adaptér + kabel, sluchátka, redukce z microUSB na 3,5 mm Jack
Cena a dostupnost
?, jaro 2014
Design a zpracování: Tady to někomu sluší
Idol Alpha je opravdu designový skvost par excellance. A mohl bych to říct ještě znovu a znovu, jak moc se mi telefon líbí. Nenašel jsem snad nikoho, komu by se tahle modelka nelíbila. Je také zajímavé sledovat, jak nic nevědící přátele nejprve zaujme 7,5 mm tenké provedení a až po bližším prozkoumání, kdy s telefonem otáčí ze strany na stranu a sledují každičký úhel na lesknoucím se povrchu, tak až poté narazí na dvojici průhledných částí, které teprve dělají z tohoto telefonu světový unikát a telefon, který zkrátka nenajdete v každé druhé kapse kolem.
Nedá mi to, ale pokud by stejný design přinesl nový iPhone, všichni by se z toho posadili na zadek. Je škoda, že Alcatel není až takový populární výrobce s obří základnou fanoušků, ale i odpůrců, jako právě společnost Apple. Přesto, nebo spíše právě proto, zůstane podle mě telefon jedinečný a nebude si jej kupovat každý druhý. A to je základ úspěchu! Kdo jiný nabídne z části kovový telefon s průhlednými částmi, zlatě šampaňskou (či černou) barvou a cenovkou jen 8 tisíc korun?
Pokud bych přidal ještě jednu podmínku, troufám si tvrdit, že nikdo nic takového neprodává a snad ani prodávat nebude. Jde o to, že Alcatel telefon dodává v plechovce od kafe – tedy ne přímo, ale jen jako. Nemít na plechovce vylisované jméno Alcatel OneTouch Idol Alpha, asi by vás první rozbalení k smrti vystrašilo, třeba jako by vám poštou dorazila jen obyčejná stavební cihla.
Se vší vážností ale musím pochválit celé zpracování telefonu i použité materiály. Idol Alpha má luxusní kovové boky s ostře zbroušenými hranami jako v případě iPhonu 5/5S, díky čemuž v ruce působí velmi hodnotně – ještě k tomu, jak kov obíhá i kolem průhledné spodní a horní části. Nad zadním krytem jsem se musel chvíli rozmýšlet a bádat, z čeho je vlastně vyrobený. Lesklá povrchová úprava totiž dokonale imituje kov, nicméně jde o plast, který může začít časem vrzat. Pokud si někdo bude stěžovat, ať si telefon nejprve vyzkouší – v ruce rozdíl takřka nepostřehnutelný a na pohled také ne. Až při poklepání se ozývá charakteristický zvuk plastu. Jako celek tedy na mě Idol Alpha působí dojmem, že jde o prémiový produkt. A pokud můžu subjektivně hodnotit, dle mého je nejhezčím telefonem na trhu!
Kráse ale bohužel musela trochu ustoupit funkčnost, respektive daní za krásu je třeba taková absence 3,5 mm audio konektoru Jack. Pokud si chcete připojit sluchátka, musíte využít dodávanou krátkou redukci, kterou připojíte na telefonu do microUSB. Stejně tak zřejmě na telefonu zkrátka nezbylo místo pro slot na microSD paměťovku a už vůbec na druhou SIM kartu, která přitom bývá většinou u Alcatelu zvykem.
Výdrž baterie: Nabíjení a nabíjení
S baterií 2 000 mAh nelze čekat zázraky. Do tenkého těla se zkrátka větší baterie nevešla, ale ono to v praxi celkem vůbec nevadí. Většinou mi totiž telefon do večera vydržel s přehledem a ještě pár procent baterii zůstávalo. Takže to znamená, že tak jako tak budete dobíjet dennodenně. Jen při střídmějším provozu jsem se občas dostal i na 2 dny výdrže.
Displej a ovládání: Nic navíc
HD displej nepotěší, ani neurazí. Pokud máte maximálně Retina oči, se kterými uvidíte jemnost lehce nad hranici 300 ppi, budete si IPS LCD panel u Idolu Alpha pochvalovat. Má totiž dobré podání barev a velké pozorovací úhly. Jemnost 312 ppi, které telefon s HD rozlišením na úhlopříčce 4,7″ dosahuje, ale není nic navíc. Za podobnou cenovku byste mohli mít i Full HD telefon a dosáhnout podstatně vyšší jemnosti. Jak ale říkám, v praxi to zřejmě ani nepoznáte a vadit to nebude.
Dobrou kvalitu displeje ale tak trochu sráží zkušenosti se světelným čidlem a vibrační odezvou. Tak zaprvé – dokud jsem v telefonu neměl vloženou SIM kartu, čidlo pro regulaci jasu fungovat odmítalo, po vložení pak mělo zbytečně dlouhé odezvy mezi změnami jasu. Když potom telefon vyndáte z kapsy venku na sluníčku, asi nebudete chtít dlouhých 5 vteřin čekat, než se podsvícení displeje zvýší na maximum, abyste vůbec měli alespoň malou šanci na telefonu něco přečíst. To už raději sami podsvícení zvednete ručně přes notifikační lištu. O neustálé změně okolního světla například při jízdě v autě nemluvě. S čím jsem dále nebyl spokojen, jsou příliš silné vibrace při zpětné odezvě senzorových tlačítek, ale i při dotyku na obrazovce pro vstup do menu. Naopak při psaní zprávy je odezva lehčí a rozhodně přijatelnější. Tak proč nejde stejné nastavení vibrace udělat i pro senzorová tlačítka?
Dobře myšlené jsou ale notifikace. Idol Alpha umí upozorňovat na zmeškané události pomocí bílého LED osvětlení na průhledném horním dílu, díky čemuž vidíte světelnou notifikaci ať už telefon leží na stole displejem nebo zádama nahorů. A stejným způsobem svítí také spodní průhledný díl se senzorovými klávesami – ovšem nenechte se zmýlit, dotýkat se musíte černé části telefonu, nikoliv průhledné části s nakreslenými symboly tlačítek. I když to nemusí dávat smysl… Škoda je i to, že v nastavení nenajdete možnost prodloužit klasický 10 sekundový interval pro zhasnutí osvětlení ovládacích tlačítek.
Telefon v praxi: Méně je někdy více
A s kritikou budu chvíli ještě pokračovat. Prostředí postavené na Androidu 4.2 Jelly Bean a lehce obohacené o některé nové funkce mírnou nadstavbou výrobce by mělo být rychlejší a svižnější. Ono to jde, i když se dá postěžovat si na procesor od MediaTeku. Stačí doinstalovat některý ze známých launcherů z obchodu Google Play, jako příklad uvedu Nova launcher, ve kterém si sami nastavíte rychlejší přechody a animace, takže se celé prostředí bude jevit výrazně lépe. Ale jen chvíli, než budete mít spuštěných více aplikací zároveň, to už situaci ani doinstalovaný launcher nezachrání. Pak se připravte na to, že si zkrátka počkáte, než dojde k otevření aplikace, než z ní odejdete zpátky na úvodní obrazovku apod.
Co může být pro začínající uživatele přínosem, je spousta předinstalovaných aplikací včetně her. Za zmínku určitě stojí Správce souborů, Shazam, Viber či WhatsApp. Ale ruku na srdce – potřebuje každý uživatel antivirus či nástroj pro čistění systému? Nepotřebuje, tyto aplikace běžící na pozadí jedině zpomalují celý líný systém, po jejich zastavení a nejlépe rovnou odinstalování dostane telefon druhý dech a začne se chovat o poznání lépe. Stejně tak občas pomáhá pročištění systému a uvolnění paměti.
Výborná je předinstalovaná klávesnice SwiftKey, která je dnes jednou z nejlepších možností psaní na Androidu. Má obrovské možnosti přizpůsobení (psaní tahem – swype, chytré dokončování slov, atd.) a nechybí ani zajímavý měřič statistik, který jen potvrdí, o kolik lépe s touto klávesnicí budete časem psát.
Fotoaparát a multimédia: Spíše jen do počtu
Alcatel dobře ví, že Idol Alpha si lidé nebudou zřejmě kupovat podle toho, jak dobře fotí a jaké podává obecně výsledky na multimediální scéně. Je to škoda, z 8 Mpx snímače s bleskem rozhodně mohl výrobce vytáhnout více. Fotky na displeji telefonu působí ještě poměrně dobře, jsou ostré (zejména makro se po této stránce velmi povedlo) a mají dobře zvolené barvy. Jenže pokud se na ty samé fotky podíváme na počítači, objeví se výrazný šum a také zbytečné přepaly. Pokud použijete HDR režim, který dokáže světelně nevyrovnané scény zvládnout, vylétne vám na fotce ještě více šumu. Konkurence ale mnohdy fotí ještě hůře. Tady jsou příklady.
A srovnání fotky bez HDR a s funkcí HDR v podání Alcatelu Idol Alpha.
Pro zábavu a odreagování je v telefonu dále připraven hudební přehrávač, který nabízí v rámci zvukových efektů například ekvalizér, možnost zvýšení basů, 3D efekt či nastavení ozvěny. Ani jedno z nastavení však v praxi kvalitě podání zvuku moc nepomáhá, ba naopak. Přišlo mi, že je lepší nechat vše vypnuté a poslouchat hudbu raději takovou, jaká je, než si ji zdeformovat nepřesvědčivými zvukovými možnostmi.
Video přehrávač se nese v podobném duchu. K lepší použitelnosti mu schází širší podpora video formátů a hlavně schopnost přehrát k videu titulky. To neumí. Pokud budete chtít na Idolu Alpha sledovat třeba svůj oblíbený seriál s titulky, je nutností nejprve zavítat na obchod Google Play a stáhnout si některého z kvalitních video přehrávačů jako je MX Player, Mobo Player a další.
Zhodnocení, konkurence
Idol Alpha se Alcatelu povedl – po designové stránce. V praxi to bohužel v určitých oblastech pokulhává. Při rozhodování byste měli brát v potaz to, jestli vám nebude vadit méně odladěné prostředí, o které je lepší se pravidelně starat a například uvolňovat paměť, a jestli vůbec vystačíte s vnitřní 16 GB pamětí, kterou dále není možné rozšířit. Dokážete tyto dva zásadní nedostatky překousnout? Pak gratuluji, jeden z vůbec nejhezčích telefonů v poslední době je vám k službám! Může být váš už za zhruba 8 tisíc korun.
Další možností může být konkurenční a též velmi designově povedený Huawei Ascend P6 za plus mínus stejnou cenu jako Idol Alpha. Tento ještě loňský model je s 6,18 mm nejtenčím telefonem na českém trhu a má rozhodně odladěnější prostředí. Výrazněji se ale od sebe oba telefony neliší. Záleží tak na vašich preferencích, které z modelek dáte přednost.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.