Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Qualcomm zaplatí 25 miliard. Zneužíval dominantního postavení

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Evropská komise udělila americké společnosti Qualcomm, lídrovi v oblasti polovodičů a telekomunikačních zařízení, pokutu ve výši téměř 25 miliard korun (1,2 miliardy amerických dolarů) za zneužítí dominatního postavení na trhu a odstavení konkurence na vedlejší kolej.

Po fámách, že Evropská komise může pokutovat Qualcomm až 2 miliardami dolarů, přišlo oficiální stanovisko Evropské komise, které oznamuje, že společnost zaplatí konečnou částku ve výši 1,2 miliardy amerických dolarů. Klíčovým důvodem je skutečnost, že si svého hlavního odběratele, společnost Apple, dohodami „zaháčkovala“ a zneužila svého postavení. Na první pohled to zní absurdně, ale uvedeme vás do problému.

Apple s Qualcommem uzavřel smlouvu o poskytování LTE modemů v roce 2011 a po dvou letech došlo k jejímu prodloužení až do roku 2016. Podle Evropské komise byla smlouva záměrně nastavena tak, že pro Apple bylo téměř nemožné ji dopředu vypovědět a případně tak oslovit jiného dodavatele, například Intel, bez toho, aniž by tento krok Qualcommu finančně kompenzovala. Nyní ponechme stranou fakt, že Apple do tohoto holportu nikdo násilím netlačil.

Když smlouva o výlučnosti uzavřená s firmou Apple skončila v roce 2016 a v Cupertinu začali koketovat s LTE modemy od Intelu pro nové generace iPhonů či iPadů, Qualcomm vyhlásil Applu právná bitvu ze zřejmého důvodu – aby zachoval status quo a potenciálně zakázal prodeje zařízení zejména na trzích v USA. Proč? Protože po uplynutí dohody přece Apple používal modemy a patenty neoprávněně. Fakt, že Apple mohl oslovit Intel až po uplynutí smlouvy, aby se tak vyhnul placení „bolestného“ Qualcommu, byl doslova trnem oku Evropské komisi.

Navíc se proslýchá, že Apple s nápadem oslovit Intel koketoval mnohem dříve, ale možné finanční odchodné jej nakonec od záměru odradilo. Mimoto se dále ukázalo, že Qualcomm Cupertinského giganta i uplácel, aby došlo k vytěsnění konkurence. Komise odůvodňuje výši pokuty vážným porušením pravidel fair play a také, aby toto rozhodnutí posloužilo jako precedens, pokud by se něco podobného v budoucnu opakovalo. Chování Qualcommu totiž způsobilo, že na pět let doslova odstavil konkurenci, která s ním nemohla na trhu soutěžit, i když jejich produkty mohly dosahovat stejné kvality.

zdroj: phoneArena

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

O telefonu OnePlus 6 se poslední dobou stále více spekuluje. Dozvěděli jsem se například, že po vzoru iPhonu X…

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

18ti letá indická dívka, která vlastnila obstarožní Nokii 5233, byla smrtelně zraněna výbuchem zařízení během telefonického hovoru. Čí je…

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Skupina PPF oznamuje, že se dohodla se společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě,…

Mobilní zobrazení