Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Qualcomm Snapdragon 808 a 810: Nové high-endy mezi procesory

  |  1 komentář  |  autor: Filip Kříž

Nedlouho poté, co jsme poprvé spatřili Snapdragon 801 a netrpělivě vyčkáváme příchod Snapdragonu 805, nám jednička na trhu s mobilními chipsety, americký gigant Qualcomm, ukázal něco z budoucnosti. A že je toho dost zajímavého.

Qualcomm se konečně rozhodl vydat high-endový procesor, který bude vyroben 64-bit technologií. Už sice představil Snapdragony 410, 610 a 615, které jsou také 64-bitové, avšak ty nemíří do těch nejvyšších pater ARMových procesorů. V obou případech se také bude jednat o princip big.LITTLE, ze šesti, resp. osmi jader tak bude vždy aktivní pouze jedna ze dvou částí, na něž jsou jednotlivá jádra rozdělena.

Ta výkonnější jádra budou technologie Cortex A57 a vyráběna 20nm procesem. Snapdragon 810 bude mít čtyři, méně výkonný Snapdragon 808 pak dvě jádra. Stejným budou vyráběna i méně výkonná jádra Cortex A53, která se budou starat spíše o úsporu energie a budou u obou chipsetů ve 4 kusech. Jak vysoko budou jednotlivá jádra nataktována zatím Qualcomm neupřesnil. Jádra Cortex A57 by měla být dokonce až o 50% výkonnější než současná špička v podobě Cortexu A15.

Qualcomm Snapdragon 810

Oba nové přírůstky obdrží navíc také nové GPU. U Snapdragonu 810 to bude Adreno 430, které by mělo zaznamenat vůči Adrenu 420 až 30% nárůst výkonu, Snapdragon 808 si bude muset vystačit „pouze“ s Adrenem 418. To by mělo být až o 20 % rychlejší než Adreno 330. K tomu obdrží výkonnější „osmsetdesítka“ podporu natáčení videa ve 4K při 30, resp. slow motion Full HD při 120 snímcích za sekundu nebo operační paměť RAM LPDDR4 namísto stávající LPDDR3, která zůstane u Snapdragonu 808. Oba dva jsou ještě vybaveny rychlejším LTE 6. kategorie, jež má teoretickou rychlost downloadu až 300 Mbit/s.

Zatím se však jedná spíše o hudbu budoucnosti, protože oba chipsety se v praxi předvedou nejdříve v 1. polovině příštího roku. Qualcomm se dokonce nechal slyšet, že oba jsou určeny spíše pro asijské trhy, kde lidé mnohem více dají na papírové specifikace a je pro ně důležitý počet jader. Je tak klidně možné, že u nás uvidíme procesory naprosto odlišné.

zdroje: Android Police, PhoneArena, Qualcomm

ČLÁNKY:, , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Mobilní zobrazení