Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Qualcomm smetl ze stolu i druhou nabídku firmy Broadcom

  |  1 komentář  |  autor: Tomáš Richter

V listopadu se objevila jako blesk z čistého nebe zpráva, že Broadcom, přední výrobce bezdrátových čipů, poslal Qualcommu nevynucenou nabídku o odkoupení společnosti, jejíž výše činila 130 miliard amerických dolarů. Tu představenstvo odmítlo a naznačilo, že je to nedůstojné s ohledem na renomé, jaké Qualcomm jako technologický lídr má. A nyní byl zamítnut i druhý pokus.

Tip: Je společnost Qualcomm přeci jen na prodej?

Důvod snažení Broadcomu musí být každému jasný. Chce posílit svoji pozici na globálním trhu, rožšířit své portfolio a získat know-how. Navíc teď, kdy se z Qualcommu stává hlavní hráč v nastávající éře 5G, to platí dvojnásob. Problémy s akvizicí jsou vlastně dva. Za prvé, Qualcomm o převzetí nestojí a navíc nestagnuje, právě naopak. Navzdory četným aférám a soudním sporům, které vede zejména s Applem, je momentálně na roztrhání. Uzavřel dlouhodobé partnerství se Samsungem, které má utužit již tak vynikájící spolupráci a posílit vliv v oblasti technologií.

Navíc se na něj valí nabídky předních výrobců telefonů kvůli novému LTE Modemu X50 5G, který se má objevit ve vlajkových modelech pro příští rok. Co víc si přát. Druhým problémem, proč akvizici zamítl, je samotná výše nabídky, se kterou Broadcom bez vyzvání přišel. Suma 130 miliard Qualcomm uráží. A právě teď, kdy jsou vyhlídky ještě lepší, není důvod se do nějakého „chomotu“ hnát. V Broadcomu to ví, a proto se snažili do představenstva Qualcommu dostat své „bílé koně“, což se nepodařilo.

V listopadu Broadcom nabízel, že vyplatí 60 dolarů za akcii a 10 dolarů bude převedeno z vlastních akcií společnosti. To představenstvo Qualcommu razantně odmítlo. Ukázalo se, že akcionáři, kteří by mohli rozhodnutí představenstva přehlasovat, by nad nabídkou uvažovali, kdyby Broadcom nabídl 80 dolarů za akcii bez nějakého dělení na hotovost a protihodnotu v akciích.

Broadcom se nakonec rozkýval a nabídl 82 dolarů za akcii. A přesto byl znovu odmítnut. Qualcomm však plánuje setkání, aby si strany toto snažení vzájemně vyjasnily. Podle zdrojů uvnitř společnosti, Qualcomm potřebuje znát jasné stanovisko v této fůzi, nejvyšší „férovou“ cenu, kterou je ochoten Broadcom zaplatit s ohledem na aktuální situaci, zda-li je ochoten se zavázat ke všem opatřením, která jsou naprosto nezbytná pro hladký průběh. A pokud se tak stane, Qualcomm připomíná, že je třeba mít na paměti možné regulační a antimonopolní překážky, které by v případě neúspěchu mohly Qualcomm výrazně poškodit.

Jak se zdá, je možná otázkou času, kdy se věci dají do pohybu a Qualcomm na nabídku kývne. Navíc, v tuto chvíli nemá kam spěchat.

zdroj: GSMArena

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Bvcxy
Bvcxy

Hlavně neprodavat, bylo by to sebevrazedne gesto a brdcm by se smal az by se za bruch popadal jak to chytre udelal.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Huawei si pro letošní rok chystá několik zajímavých kousků. Jedním z nich bude model P20 Plus, o kterém již například víme,…

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Roku 2014 představila firma PowerUp papírovou vlaštovku s vrtulkou, kterou lze ovládat mobilem. Dnes, když už projekt na Indiegogo překonal o…

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Není to tak dávno, co jsme informovali o tom, že se čínská společnost Xiaomi pokouší okoukat od kalifornského Applu jeho povedená…

Mobilní zobrazení