Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Ptali jste se T-Mobilu na rychlá data HSPA+, podívejte se na odpovědi

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

T-Mobile přichystal na čtvrtek 4. listopadu tiskovou konferenci na téma spuštění technologie HSPA+ pro vysokorychlostní připojení k internetu. Čeká nás předvedení maximálních možností této novinky, představení koncových zařízení a on-line gaming. Pokud vás cokoliv ohledně HSPA+ zajímá, zeptejte se.

Aktualizováno: podívejte se na otázky a odpovědi

Růžový operátor T-Mobile předběhl v oblasti maximální možné rychlosti připojení k internetu v 3G sítích konkurenční O2, které bylo doposud s rychlými daty 3G o krok napřed, a spouští jako první tuzemský operátor rychlá data HSPA+. Vylepšená technologie umožňuje ve své nejnovější verzi teoreticky download až 56 Mb/s a upload až 22 Mb/s!

Přečtěte si již náš podrobný článek o spuštění HSPA+ sítě u operátora T-Mobile.

Český T-Mobile podle dřívějších zpráv dovolí rychlosti o něco nižší. I tak ale půjde o značný pokrok. Výhodou technologie HSPA+ je možný upgrade ze současné technologie 3G, kdy stačí nainstalovat jen několik přídavných modulů. Veškeré technické informace a samozřejmě také nabídku, se kterou přijde T-Mobile, vám přineseme v samostatném článku.

Ptejte se T-Mobilu na technologii HSPA+

Pokud se chcete o nové technologii HSPA+ na našem území dozvědět co nejvíce, položte svůj dotaz, který se vztahuje k tématu, do formuláře níže. Dotazy můžete pokládat během středečního večera a čtvrtka přibližně do 11:30. Po skončení tiskové konference pro vás zjistíme odpovědi na všechny otázky a zveřejníme je v tomto článku.

Formulář pro dotazy odstraněn, přečtěte si otázky a odpovědi níže.


Otázky a odpovědi

Na dnešní tiskové konferenci jsme se zeptali zástupců operátora T-Mobile, kteří mají na starosti zavedení technologie HSPA+, na několik otázek, které jste nám mohli během středy a čtvrtečního dopoledne posílat. Tady jsou slibované odpovědi. (formulace odpovědí je trochu pozměněna a přepsána z ústní do textové podoby)

Otázka: Dobrý den, kde všude bude pokrytí technologií HSPA+ v České republice a jak to bude s dalším pokrýváním? Na kolik T-Mobile zvedne limity dat, případně je zcela odstraní? (Jindřich Srb)

Odpověď: Dobrý den, pokrytí technologií HSPA+ bude všude, kde je nyní pokrytí 3G, tj. v současné době 30 měst České republiky (34% populace), další města budou přibývat. Současná 3G síť bude upgradována na HSPA+ zhruba do poloviny prosince 2010. Co se týče limitů dat, nové datové balíčky se zatím připravují. Zákazníci, kteří potřebují více dat, mohou nyní využít např. tarif cestovatel s FUP limitem 30 GB. Odstranění limitů dat není z operátorova pohledu rozumné vzhledem ke stále narůstajícímu objemu stahovaných dat. Bez FUP limitů by síť kolabovala a jednotliví uživatelé by se navzájem omezovali.

Otázka: Dobrý den, je možný upgrade na HSPA+ ze současné 3G technologie? Pokud ano, co upgrade obnáší? (Ladislav Šmehlík)

Odpověď: Dobrý den, ano, upgrade ze současné 3G sítě na HSPA+ je možný. Jedná se pouze o softwarovou záležitost. Obnáší především změnu modulace u stanice.

Otázka: Dobrý den, jaké výhody kromě zvýšení rychlosti downloadu a upgradu oproti stávajícím 3G sítím technologie HSPA+ přináší? (Petr Machar)

Odpověď: Dobrý den, technologie HSPA+ přináší mnoho dalších výhod vedle vyšší rychlosti downloadu a uploadu. Jedná se například o nižší latenci oproti stávající 3G síti, díky čemuž se síť hodí kromě běžného brouzdání po internetu také například k hraní online her a jiných aplikací, které vyžadují rychlou vzájemnou odezvu. S vyššími rychlostmi downloadu a uploadu souvisí lepší prožitek ze sledování například streamovaného videa ve vyšší kvalitě apod.

Otázka: Dobrý den, jak bylo na tiskové konferenci řečeno, operátor zatím nenabízí žádný mobilní telefon s plnou podporou technologie HSPA+. V nabídce operátora T-Mobile se ze začátku objeví pouze modem Huawei. Jak je to s kompatibilitou novějších mobilů, které již nabízejí HSDPA s downloadem například až 14,4 Mb/s? Bude možné těchto vyšších rychlostí využít v nové HSPA+ síti? (Luboš Srb)

Odpověď: Dobrý den, technologii HSPA+ budou ze začátku moci využít skutečně jen zákazníci se speciálním modemem od Huawei. Mobilní telefony s podporou HSPA+ zatím v nabídce operátora nejsou. Co se týče telefonů s technologií HSDPA a HSUPA, která dosahuje vyšších přenosových rychlostí, než dovoluje naše současná 3G síť, majitelé těchto telefonů mohou nově využít v oblastech s pokrytím HSPA+ vyšší přenosové rychlosti technologií HSDPA a HSUPA. Plný potenciál technologie HSPA+ však zatím nevyužije žádný telefon na českém trhu.

Otázka: Dobrý den, chystá T-Mobile do konce letošního roku speciální reklamní akci k spjatou s uvedením rychlé HSPA+ sítě jakožto první operátor v ČR? (Luboš Srb)

Odpověď: Dobrý den, v předvánočním období poběží reklamní akce především s hercem Chuckem Norrisem. Ve spojitosti se spuštěním HSPA+ sítě zatím nic nechystáme.


Děkujeme všem čtenářům za jejich otázky. Přečtěte si také náš podrobný článek o spuštění HSPA+ sítě u operátora T-Mobile.

ČLÁNKY:

Diskuze

Diskuze uzavřena

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

O telefonu OnePlus 6 se poslední dobou stále více spekuluje. Dozvěděli jsem se například, že po vzoru iPhonu X…

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

18ti letá indická dívka, která vlastnila obstarožní Nokii 5233, byla smrtelně zraněna výbuchem zařízení během telefonického hovoru. Čí je…

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Skupina PPF oznamuje, že se dohodla se společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě,…

Mobilní zobrazení