Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Prvotřídní manažer s dlouhou výdrží: recenze Nokia E52

  |  1 komentář  |  autor: Luboš Srb

Nokia E52 navazuje na veleúspěšný manažerský model E51. Chlubí se kovovým tělem o tloušťce pouhých 9,9 mm, funkční výbavou bez kompromisů či reálnou výdrží až jeden týden.

Testovaná Nokia E52 vychází konstrukčně i funkčně z modelu E55, který byl představen letos na únorovém kongresu MWC v Barceloně. Oproti němu je E52 ochuzena pouze o poloviční QWERTY klávesnici a dodávanou 2 GB kartu v balení.

Telefon Nokia E52 do recenze zapůjčil X-Store.CZ

Kdo by si chtěl přeci jen pořídit vyšší model E55, má bohužel v Česku smůlu. Nokia se totiž rozhodla jej na našem území oficiálně vůbec nenabízet. Dva téměř shodné modely by si příliš konkurovaly, a to výrobce nechtěl dopustit. Musíme říci, že je to ale celkem logické řešení.


Nokia E52 ve stříbrném a bronzovém provedení

Pojďme se nyní podívat na změny oproti modelu E51. Nokia E52 přináší především větší displej, rychlejší procesor, delší výdrž, lepší fotoaparát, GPS navigaci, 3,5 mm Jack a je tenčí i o něco málo lehčí. Prvotřídní výbava – Symbian S60, podpora 3G či Wi-Fi – přitom zůstala.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia E52 navštivte katalog mobilů.

Základní parametry Nokie E52

Rozměry116 x 49 x 9,9 mm
Hmotnost98 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,4“
Paměť60 MB + paměťové karty microSD/SDHC až 16 GB
Operační systémSymbian 9.3 S60 3rd Edition, Feature Pack 2
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), 1x LED blesk, nahrávání videa 640 x 480 px
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, redukce na staré typy nabíječek, headset, USB kabel, paměťová karta microSD 1 GB
Cena a dostupnost8 000 Kč, od srpna 2009

Krátké postřehy z testování Nokie E52:

Co se nám líbilo: rychlé reakce telefonu, snadné nastavení emailové schránky, přepínání mezi režimy osobní/práce, aplikace Quickoffice s licencí, mluvený motiv usnadní práci s telefonem, funkce Turn-to-mute ztiší vyzvánění či budík otočením telefonu

Co se nám nelíbilo: občas pomalé probouzení telefonu, v pohotovostním režimu se v režimu na šířku nezobrazí všechny řádky s položky (max. 6 řádek + zkratky), prosvítání podsvícení kláves z různých mezer, telefon nenabízí FM vysílač


Obsah balení: potěší redukce na staré nabíječky

V balení s telefonem najdeme téměř vše, co bychom mohli od manažerského telefonu požadovat. Zajímavá je především redukce na staré typy nabíječek, kterou Nokia přibalila už u modelu N97. Oproti předchozím modelům Eseries schází pouze pouzdro. Manažeři ale jistě nebudou truchlit.


V balení najdeme vše potřebné, dokonce i redukci na starší typy nabíječek

Vzhled a konstrukce: kovová placka

Design Nokie E52 je přesně takový, jaký se od manažerského telefonu očekává. Žádné módní výstřelky, nýbrž osvědčená klasika na každém kroku. Každý manažer jistě ocení použití kovu, který telefonu dodává velmi reprezentativní ráz.


Nokia E52 je reprezentativní telefon zepředu i zezadu

Telefon zaujme i tenkým provedením s tloušťkou pouhých 9,9 mm. Díky tomu je opravdu radost jej držet v ruce. Aby vám ale mobil z ruky jen tak nevypadl, použil výrobce speciální povrchovou úpravu na zadním krytu baterie. Mohu potvrdit, že telefon v ruce lépe sedí a neklouže, ani když máte zpocené ruce.


Telefon je taková malá placka z kovu

Celkové rozměry Nokie E52 jsou 116 x 49 x 9,9 mm a hmotnost 98 g. Vzhledem k tomu, co všechno telefon přináší, jak velkou má baterii a z čeho je vyroben, si finský výrobce zaslouží pochvalu. Stěží najdete telefon s přibližně stejnou výbavou podobných rozměrů.


Na zadní straně je zajímavý vroubkovaný vzor, který se za dobu testování nijak nepoškodil

Jak již bylo nastíněno, Nokia E52 je vyrobena převážně z kovu. Nejvýraznější je zadní kryt baterie, u kterého jde o slitinu hliníku a hořčíku. Plast byl použit pouze u tlačítek numerické klávesnice, na bocích telefonu a v místě okolo objektivu fotoaparátu. Nokia E52 však vypadá, jako kdyby byla vyrobena celá z kovu.


Na horní straně najdeme 3,5 mm konektor Jack. Ten se do 9,9 mm těla vešel jen tak tak

Za použité materiály si výrobce zasloužil naše uznání. Co se ale týče konstrukčního zpracování, máme menší výhrady. Především jde o kryt pod numerickou klávesnicí, který se nepříjemně viklá do stran a lze jej snadno i nadzvednout. Kryt baterie zas mohl o mnoho lépe lícovat po stranách. Škoda. V tomto směru to vypadá, že E52 svého předchůdce E51 nepřekonává.

Až na zmíněné dvě výtky je ale konstrukční zpracování na vysoké úrovni. V porovnání například s telefony multimediální řady Nseries je zpracování u Nokie E52 o třídu výše. Obavy proto rozhodně nejsou na místě.

Pojďme se podívat na rozmístění prvků na telefonu. Nad displejem napravo najdeme kamerku pro videohovory, nalevo od ní sluchátko a úplně vlevo čidlo pro automatickou regulaci podsvícení displeje. Pod displejem jsou funkční klávesy a klávesnice s velkými tlačítky.


Detail pravého boku – klávesa mezi tlačítky hlasitosti umí vypnout mikrofon při hovoru

Na levý bok výrobce umístil microUSB konektor. Na protější bok pak jednofázovou spoušť fotoaparátu a tlačítka pro regulaci hlasitosti, mezi kterými se nachází klávesa pro hlasové povely. Horní strana zahrnuje 3,5 mm konektor Jack a vypínací tlačítko, které slouží mimo jiné například pro přepínání vyzváněcích profilů.

Displej a ovládání: manažer zajásá

Nokia použila u modelu E52 displej typu TFT s dnes běžným rozlišením QVGA (240 x 320 px) a schopností zobrazení až 16 milionů barev. Úhlopříčka je velmi dobrých 2,4“. Škoda jen, že manažerům zatím není přáno OLED technologie, na rozdíl třeba od modelů Nseries. Čitelnost displeje je na přímém slunečním světle poměrně dobrá. Hodnotu jasu si můžete ručně nastavit, přičemž čidlo úroveň podsvícení neustále hlídá a reguluje.


Přední strana pěkně od shora až dolů

Telefon se ovládá pomocí čtyřsměrného kurzoru s potvrzovacím středem. Hrana kurzoru je zajímavě zdrsněna, což sice vyžaduje chvíli cviku, ale posléze si toto řešení určitě oblíbíte. Funkční ovládací blok dále zahrnuje dvojici kontextových kláves, tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru a dvě kolébkové klávesy.


Numerická klávesnice ze shora a z profilu, všimněte si kolébkových kláves

Kolébkové klávesy mají tyto funkce: Domů, Kalendář, Zprávy a mazání. U prvních třech zmíněných lze snadno změnit jejich funkci a přidělit jim také funkci pro delší podržení klávesy. Při delším podržení klávesy Kalendář tak můžete například vytvořit novou schůzku, delším přidržení klávesy Zprávy si pak můžete třeba nechat přečíst nové zprávy.


Podsvícení klávesnice odpovídá intenzitě podsvícení displeje. Uniká ale i odkud by nemělo.

Alfanumerická klávesnice nemá chybu. Jednotlivá tlačítka jsou navzdory modernímu trendu vskutku dost velká, mají od sebe dobrý rozestup a jejich povrch je kolébkový. To vše hovoří ve prospěch provedení klávesnice. Psaní textů je skutečně jedna báseň. Jediné, co výrobci trochu kazí reputaci, je prosvítání podsvícení kláves z různých mezer.

Vypadá to, že s Nokií E52 přichází sjednocování způsobů, jakým se zamykají klávesy. S pro Finy tradičním zamknutím kláves levým kontextovým tlačítkem a hvězdičky již u modelu E52 nepochodíte. Zamknutí kláves nastane po stisknutí levé a následně pravé kontextové klávesy, tedy stejně, jako je tomu u telefonů výsuvné konstrukce.

Baterie a výdrž: celý týden na příjmu

Jedna z věcí, kterými Nokia E52 boduje, je její výdrž. Telefon je vybaven Li-Ion baterií s kapacitou 1 500 mAh. Ta má podle výrobce zaručit až 8 hodin hovoru či až 23 dní v pohotovostním režimu. Je však jasné, že stejně jako u jiných telefonů je výdrž v praxi jiná. Nám telefon vydržel zhruba 4 dny, pokud jsme jej opravdu dost využívali. Není ale problém dostat se dokonce i na 6 dní.


Slot pro SIM kartu je dobře dostupný

Prostředí telefonu: rychlý Symbian

Nokia E52 disponuje operačním systémem Symbian S60 3rd Edition s Feature Packem 2. K dispozici je aktivní pohotovostní režim, na který si můžeme umístit libovolné ikonky aplikací a další položky. Jediný problém nastává, pokud překlopíte obraz na šířku. To pak totiž nejsou zobrazeny všechny řádky s položkami, maximálně zkratky a dalších 6 řádek.

Zajímavou novinkou je mluvený motiv. Automat vám předčítá položky, na kterých se právě nacházíte. Umí přečíst aktuální čas a datum, zadávané číslo a další. Jde tedy o řešení vhodné například pro osoby se zhoršeným zrakem. Dokážu si i docela dobře představit, že toto řešení usnadní práci s telefonem nejednomu manažerovi třeba za jízdy autem.

Reakce telefonu jsou oproti předchozím modelům se Symbianem nezvykle rychlé. Nokia E52 vás nenechá v žádných nabídkách dlouho čekat. Dokonce i překlápění obsahu displeje na základě vyhodnocení z pohybového čidla probíhá bleskově. Výrobce totiž konečně použil procesor s vysokou frekvencí 600 MHz. Pouze pokud máte otevřenou například prezentaci, tak trvá probuzení telefonu o trochu déle.

Do nabídky se spuštěnými aplikacemi se dostaneme tradičně delším podržení klávesy Menu. Oproti předchozím telefonům výrobce jsme se však dočkali jednoho drobného vylepšení. Po stisknutí klávesy Menu například v přehrávači se dostaneme na úvodní obrazovku, nikoliv do menu. Osobně jsem tuto změnu přivítal s velkým povděkem.

Oproti multimediální řadě Nseries přináší manažerská Nokia E52 některá zajímavá řešení, která jistě ocení nejen kdejaký manažer. K dispozici je dvojice režimů osobní a práce, mezi kterými lze jednoduše přepínat. V každém režimu si můžete nastavit k obrazu svému úvodní obrazovku a motiv. V režimu práce je proto dobré mít například firemní email, který po přepnutí na osobní režim již neuvidíte. Můžete tak jednoduše oddělit pracovní život od osobního.

Nokia E52 nabízí zajímavou funkci Turn-to-mute, která využívá vestavěný akcelerometr (pohybový senzor). Pokud vám někdo volá a vy nechcete hovor přijmout, stačí telefon obrátit displejem směrem dolů a tím hovor ztišíte. To samé platí i pro budík. Otočením telefonu jej automaticky oddálíte.

Telefonování a zprávy: vytáčejte lidi svým hlasem

Nokia vybavila manažerský model E52 jak se sluší a patří. Do telefonního seznamu lze uložit praktický neomezený počet kontaktů, jelikož je k dispozici celá vnitřní paměť. Ke každému kontaktu můžete přidat kromě telefonního čísla také obrázek, vyzváněcí tón či spoustu dalších údajů.

Nechybí vytváření skupin kontaktů či tradiční vyzváněcí profily, které lze přepínat jednoduše pomocí vypínacího tlačítka na horní straně telefonu. S Nokií E52 můžete uskutečňovat nejen klasické hovory, ale také videohovory či Internetové hovory. Potěší také hlasové povely využitelné nejen pro vytáčení kontaktů. Stačí dlouze přidržet speciální tlačítko na pravém boku telefonu a po pípnutí vyslovit daný povel.

Pro zprávy je připravena opět volná vnitřní paměť telefonu. Editor zpráv nabízí jednoduché prostředí s odpočítáváním znaků už od prvního napsaného znaku do právě vytvářené zprávy. Nechybí prediktivní slovník T9, který píše s českou diakritikou a výslednou délku zprávy nezkracuje. Telefon nabízí jednoduché nastavení emailové schránky, podporu MMS zpráv a ocenil jsem také funkci přečtení zpráv.

Zábava: i manažer se musí dobře bavit

Nokia E52 není pouhým manažerským telefonem. Přináší i spoustu multimediálních funkcí. K dispozici pro všechny soubory je vnitřní paměť 60 MB, kterou lze rozšířit o paměťové karty microSD/SDHC až o 16 GB. V balení výrobce dodává slušný základ, 1 GB kartu microSD.

Obrázky najdeme v přehledné galerii, ve které jsou položky tříděny podle měsíce, alba, značek a dalších kritérií. Video soubory jsou v klasickém videocentru. Hudební přehrávač umí třídit skladby podle interpretů, alb, žánrů a skladatelů. Nechybí vytváření playlistů.

Skladby lze rychle vyhledávat postupným zadáváním znaků nebo jen vyslovením požadovaného interpreta. Druhá možnost však ne vždy naplno zafungovala. Problém je v tom, že musíte vyslovit název interpreta, jak se píše. S anglickou výslovností nepochodíte, pokud máte jako jazyk telefonu zvolenou Češtinu.

V nastavení najdeme volbu náhodného přehrávání skladeb, opakování, ekvalizér s přednastavenými režimy a možností vytvoření nového nastavení, dále vyvážení stereováhy, zvýraznění basů a rozšíření sterea. Osobně mi vyhovovalo zapnutí zvýraznění basů a vypnutí rozšíření sterea. V takovéto konfiguraci je reprodukce nezkreslená, čistá a navíc basy pěkně duní.

Odlišnost od nejvyšších modelů řady Nseries je zřejmá. Nokia E52 nenabízí stereo reproduktory, ani například stojánek. Taktéž v telefonu není FM vysílač. Nechybí však FM rádio včetně funkce RDS. K jeho poslechu je nutné mít připojen headset, který slouží jako anténa.

Manažer se může bavit i aktivně, například hraním her. V telefonu je připravena dvojice her: Solitaires a Block Cascade Fusion. Rozhodně ale stojí za to si stáhnout klienta N-Gage. V této souvislosti pouze zamrzí, že v telefonu není dodávaná licence k aktivaci některé z dostupných N-Gage her.

GPS navigace: rychlost a kvalita

Nokia E52 přináší GPS přijímač a také elektromagnetický kompas. Pro navigaci je připravená vylepšená verze aplikace Ovi Mapy 3.0. Výrobce tedy opouští již zaběhlé označení Nokia Mapy. S telefonem najdeme na dodávané paměťové kartě mapové podklady ČR. Další mapy si lze zdarma stáhnout prostřednictvím Ovi Suite.

Nalezení polohy je na veřejném prostranství bleskové. I bez připojení k internetu (A-GPS) jsem běžně chytl signál do pěti sekund. Telefon si výborně vedl také uvnitř budov, respektive v místnostech s oknem. Co se týče samotné navigační aplikace Ovi Mapy 3.0, tak nechybí 3D režim, denní/noční režim či volba způsobu přepravy autem/pěšky. S telefonem ovšem neobdržíte licenci na navigaci, ani na zkušební dobu, jak tomu zpravidla bývá.

TIP: Ceník hlasové navigace pro auto i pěší naleznete na stránkách Nokie

Fotoaparát: Achillova pata

Fotoaparát má u modelu E52 oproti předchůdci E51 vyšší rozlišení 3,2 Mpx a LED blesk, ovšem opět schází autofocus. Podle Nokie by jej měla nahradit novinka fullfocus. Moc tomu však nevěříme. Fotoaparát se aktivuje pomocí jednofázové spouště fotoaparátu či daným zástupcem z menu.


Objektiv fotoaparátu je mírně zapuštěný v okolním rámečku, který jej proto mírně chrání

TIP: Nastavení fotoaparátu si můžete zkontrolovat v katalogu mobilů – model Nokia E52.

Nokia E52 umí pořizovat také video ve vysokém rozlišení. Čip dokáže snímat v rozlišení až VGA (640 x 480 px). S rychlostí 15 snímků za vteřinu už to bohužel není až tak růžové. Většina dnešních telefonů už totiž natáčí s 30 snímky za vteřinu. Pro příležitostné zachycení akce však mobil jako kamera zcela postačí.

Organizační a datové funkce: na samém vrcholu

Organizace i data jsou u manažerské Nokie E52 na samém vrcholu. Ve výčtu základních organizačních funkcí najdeme: opakovaný budík, kalendář s opakovanými událostmi, poznámky, převodník jednotek, diktafon či kalkulačku. V telefonu není předinstalovaný pouze časovač a stopky, to však není problém díky Symbianu S60 zdarma doinstalovat.

Mezi méně běžnou organizační výbavu patří: hledání obsahu, předpověď počasí Traveler, slovník, aplikace ZIP pro rozbalení souborů, Adobe PDF či Quickoffice. Aplikace Quickoffice je navíc u Nokie E52 nabízena s plnou licencí, takže můžete nejen číst, ale i editovat a vytvářet nové dokumenty. Aplikace dokonce podporuje dokumenty nejnovější sady Office 2007. Ke vzdálené prezentaci pak jistě rádi použijete WiPresenter.

Téměř každý manažer od svého telefonu vyžaduje rychlá data, a to model E52 dokonale splňuje. K dispozici je kromě podpory GPRS a EDGE také 3G včetně rychlých dat v podobě HSDPA (s rychlostí až 10,2 Mb/s) a HSUPA (s rychlostí až 2 Mb/s). Nechybí oblíbené Wi-Fi či Bluetooth. Internetový obsah si prohlédnete pomocí kvalitního prohlížeče Safari.

Zhodnocení: nejen pro manažera

Nokia E52 je prvotřídní telefon. Nabízí nekompromisní výbavu, ze které potěší především organizační funkce, plná datová podpora, N-Gage hry či GPS navigace. Zamrzí pouze absence autofocusu a drobné chyby, které jsou zcela jistě způsobeny vždy nedokonalou první verzí firmware. Manažeři by ale neměli kvůli těmto nedostatkům váhat zdali si telefon pořídí.

Díky široké nabídce multimediálních funkcí nejde o telefon pouze pro manažery. Dávno je pryč doba, kdy si telefony řady Eseries kupovali pouze manažeři, politici a další lidé vyšší třídy. Nokia E52 má rozhodně co nabídnout i jiným lidem. To mimojiné dokázal předchůdce, velmi oblíbený model E51.

Telefon se nehodí pouze pro toho, kdo chce pořizovat kvalitní fotografie. V tom případě je lepší volbou například některý z modelů Nseries, třeba Nokia N86 8MP. Žádný fotomobil však nenabídne 9,9 mm tenké tělo, nejen kterým má Nokia E52 pořádně zaděláno na úspěch.

kovové tělo fotoaparát nemá autofocus
tloušťka pouhých 9,9 mm bezplatná licence na navigaci
multimédia (hudba, video, GPS)
hlasové ovládání a čtení zpráv
dlouhá výdrž

Koupit Nokia E52 na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Karol Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Karol
Karol

bezplatná licence na navigaci = negativum?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení