Mobilizujeme.cz

Prodej Lumií dosáhl rekordního počtu. A jak se celkově daří Nokii?

  |  8 komentářů  |  autor:

Byly doby, kdy Nokia kralovala mobilním telefonům, dokonce i vedla jejich technologickou špičku. Nyní ale telefony s operačním systémem Windows Phone ovládají přibližně 6,8% zařízení. Jak si stojí jejich největší výrobce?

Nutno dodat, že tomu tak nebylo vždy. V první vlně chytrých zařízení byl trh rozdělem prakticky mezi smartphony se Symbianem a XDA s Windows Mobile. Oba systémy odešly na odpočinek a společnosti Nokia a Microsoft se snaží dobýt zpět své pozice s řadou Lumia. Jak se daří cíl plnit, může napovědět zpráva Nokie za druhé čtvrtletí roku 2013.

Vyplývá z ní, že bylo prodán rekordní počet Lumií, za Q2 celkem 7,4 milionu kusů, což je 32% nárůst oproti minulém kvartálu, ve kterém si zákazníci odnesli z obchodů 5,6 milionu telefonů. Je to hodně nebo málo? V porovnání s konkurenčními platformami Windows Phone díru do světa nedělají, přesto je nemůžeme ani zatratit. Pomalu, ale jistě se jejich zastoupení v populaci zvyšuje, především díky rychlému systému s dobrými referencemi.

Velkou zásluhu na zvýšení prodejů má podle zprávy i model Lumia 520, která s cenou okolo 4000 Kč citelně snížila relativně vysoko nasazené cenovky Nokií se systémem Windows Phone. Ve zprávě se k tomuto uvádí, že se zprůměrovaná cena smartphonů snížila ze 182 na 157 eur. To je zajisté rozumný krok – nad levnějším telefonem není třeba sáhodlouze rozvažovat, zda risknout neznámý systém a při příjemných zkušenostech sáhne příště uživatel po stejné platformě.

Na fanfáry je ale ve Finsku stále ještě brzo. Způsobil to propad v prodeji „hloupých“ telefonů, které drží Nokii na rozvojových trzích. Pokud však bude pokračovat růst prodejů Lumií i v budoucnu, může se tento poměr změnit. Nyní na chytrých telefonech vydělala Nokia 1164 miliard eur, na jejich omezenějších protějšcích 1,4 miliardy. Údajně ani to Nokii vrásky nedělá, situaci mají zachránit telefony Asha 501 a 210.

ČLÁNKY:, ,
Překrásný koncept malého iPhonu s displejem bez rámečků

Překrásný koncept malého iPhonu s displejem bez rámečků

DNES  |    |  diskuze (0)

Před dvěma týdny Apple představil dvojici klasických iPhonů s osvědčeným designem, ale připravili si i jeden speciální smartphone – bezrámečkový iPhone X.…

Acer Holo 360 je bezkonkurenční telefon. Oslovit chce youtubery

Acer Holo 360 je bezkonkurenční telefon. Oslovit chce youtubery

DNES  |    |  diskuze (1)

Do České republiky míří zbrusu nový koncept telefonu, jaký tady doposud ještě nikdy nebyl, a vlastně ani nikde jinde na světě. Telefon…

Příští rok přijdou telefony se superpřesným GPS čipem

Příští rok přijdou telefony se superpřesným GPS čipem

DNES  |    |  diskuze (0)

Broadcom představil nový, přesnější čip pro mobilní zařízení s GPS. V současné době ho nabízí výrobcům, kteřá by ho měli do svých…

Mobilní zobrazení