Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Proč Windows 10 pro mobily využívá „hamburgerová“ menu?

  |  3 komentáře  |  autor: Pavel Kreuziger

Anonymní bývalý zaměstnanec Microsoftu, který vytvářel design nové verze balíku Office pro Windows 10 pro mobily, odpovídal na dotazy veřejnosti na sociální síti Reddit.

Jeden z tázajících se jej ptal, z jakého důvodu bude gigant z Redmondu v nové verzi svého mobilního operačního systému využívat „hamburgerová“ menu, načež tázaný vysvětlil, že poté, co do designu aplikací přidali „věci navíc“, jako panel s názvem v Office či prostor pro něco, čemu on říká „hero actions“ (v přímém překladu hrdinské akce, nicméně český překlad tohoto prvku se ještě neuchytil), nezbylo na displeji místo pro ikonku pro tisk. Tento zaměstnanec se tedy podíval na levý horní roh obrazovky a napadlo ho, že jestli tam mohou „akční“ tlačítka „skladovat“ androidové aplikace, proč by to nešlo i v jejich případě.

„Takže začalo být jasné – kvůli ohromnému množství funkcí v aplikacích Office a extrémně omezenému prostoru na displejích (…) – že hamburgerové menu je nejlepším schématem ze všech.“

Bývalý softwarový designér Microsoftu svou odpověď doplnil videem, v němž vysvětluje rozdíl mezi uživatelským rozhraním iOS a Androidu (obě mají na vrcholu displeje title bar – panel s názvem – který je po stranách doplněn ovládacími prvky), a Windows Phone. Tento systém využívá postranní navigační systém, který je možno vyvolat švihnutím prstem, s panelem akcí vespod displeje.

Jak poznamenává pan neznámý, není horizontální navigace příliš ideální. „Jde částečně o kolotoč, částečně o neintuitivní navigaci, která prostě nefunguje. Takže jsme museli vymyslet nějaký nový model.“ Vysvětlil také, že Windows 8 a Windows Phone 8 nebyly stejné proto, že desktopová platforma na rozdíl od té mobilní obsahovala horní navigační panel. Podle něj však šlo o jednoduše napravitelný problém, který byl vyřešen ve Windows 10 umístěním navigačního panelu nahoru a panelu akcí dolů. A právě doplněním o hamburgerové menu vedle navigačního panelu.

A mimochodem, dotazovaný bývalý zaměstnanec Microsoftu sice zůstává pro veřejnost neznámý, ovšem Reddit samozřejmě jeho identitu zná.

Zdroj: Phone Arena

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
tomasPastelka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

„Takže jsme museli vymyslet nějaký nový model…“ a nebo raději ne a dali jsme tam zastaralou koncepci zavazející lišty a tlačítka.
Takhle to vypadá, když designer UI není jeho cílovým uživatelem. Funkci, kterou lze aktivovat kdekoliv na display (posun obrazovky vlevo/vpravo), nahradíme nutným stiskem malé plošky mimo dosah. Bravo.
To že prostředí telefonu a desktopového OS je rozdílné vidím jako plus, ne něco, co se má sjednotit. Už jen kvůli jiné velikosti LCD, nebo zaměření obou zařízení. Tlačítko pro tisk… to si snad dělá legraci!

tomas
tomas

Mg. Co places. Ked tam daju znizenie displaya tak tosiahnes vsade len ho tam musia dat

Pastelka
Pastelka

To ale není řešení, nýbrž obcházení problému, který vytvoří nutností trefovat se do horní části displaye. …do člunu teče – tak nos gumáky…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

VČERA  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Vývoj bezdrátové nabíječky AirPower od Applu se jeví jako pozastavený. Nota bene, když byla představena před rokem společně s…

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Na internet unikl snímek smartphonu OnePlus 6T, který podle všeho vypadá jako mírně nakynutý OnePlus 6. O něco později…

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Nástupce Essential Phonu byl v květnu zrušen poté, co vyšlo najevo, že původní telefon se neprodával tak dobře, jak výrobce…

Mobilní zobrazení