Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Proč obvykle nedostávají čínské telefony nejnovější verze Androidu?

  |  12 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Téměř vždy, když je do světa vypuštěn nový čínský telefon s Androidem, jedna z prvních stížností míří na adresu neaktuálnosti operačního systému se zeleným robotkem ve znaku. Většina čínských smartphonů vychází s Androidem, který je i o několik verzí starší, než nejnovější verze (aktuálně verze 4.4 KitKat). Proč tomu tak je? Existuje více důvodů a my si nyní přiblížíme alespoň některé z nich.

Představte si to, vychází nám další nový čínský telefon s Androidem. Hardwarové parametry zní fantastický, design je krásný a cena neuvěřitelně nízká ale.. Při bližším zkoumání parametrů si můžeme povšimnout, že přístroj nemá nejnovější verzi operačního systému, ale ani druhou nejnovější verzi a občas nemá dokonce ani tu další a nám nezbývá než se ptát: Proč?

Android

Časové harmonogramy a lhůty

Až na několik málo výjimek většina výrobců telefonů s Androidem netuší, co Google přichystá do nejnovější verze svého operačního systému ani kdy se ji chystá vydat.

Když začíná vývoj telefonu, výrobce vše směruje k použití aktuálně nejnovější verze operačního systému. To znamená, že v době od začátku vývoje telefonu až k jeho vydání mohou vyjít až dvě nové verze Androidu. Například Zopo tvrdí, že vývoj modelu ZP998 trval 10 měsíců a byl celý směrován k optimalizaci modelu na Android 4.3 Jelly Bean, se kterým přišel na trh. Kdyby měli telefon znovu optimalizovat, tentokrát na nejnovější verzi Androidu 4.4 KitKat, trvalo by prý ještě mnoho měsíců, než by telefon spatřil světlo světa.

xiaomi

Identita výrobce

Tento důvod se týká právě zejména různých čínských výrobců, kteří nabízejí hardwarově velice podobné telefony za téměř totožnou cenu a tak jediná možnost, jak se odlišit od ostatních výrobců, je výroba a použití vlastní ROM.

Například Xiaomi má svou vlastní nadstavbu pojmenovanou MIUI, postavenou na Androidu 4.1 a 4.2, Meizu má nadstavbu Flyme založenou na Androidu 4.2 a mnoho dalších menších čínských značek má také svou specifickou ROM, se kterou se chtějí odlišit. Každá z těchto společností vyvíjí svou vlastní ROM za účelem vyniknout v davu a často za těmito nadstavbami stojí měsíce a měsíce práce a vývoje. Bohužel není prostě možné přesunout jen tak konkrétní nadstavbu z jedné verze Androidu na jinou. ROM se musí celá přepracovat a optimalizovat a za tím stojí další měsíce vývoje.

Finanční možnosti a zdroje

Dokonce i velcí výrobci telefonů, jako jsou například Samsung či Sony, nemrhají zbytečně penězi pro to, aby aktualizovali své starší či méně výkonné modely na novější verzi operačního systému a často tak nezbude majitelům těchto telefonů nic jiného, než oči pro pláč. Výrobci telefonů zkrátka raději ponechají zařízení na zastaralejší verzi Androidu, než aby utráceli obrovské peníze za programátory a za vývoj a optimalizaci nových verzí na starších zařízeních.

Například menší společnosti jako jsou třeba UMi, JiaYu atd. mají malé týmy programátorů, kteří pracují na vývoji firmware a jakmile je konkrétní model hotov, celý tým se přesune k práci na dalším zařízení a na starší telefony už se neohlížejí.

oppo_find_5

Konkurence

Čínští výrobci telefonů jsou v neustálém válečném stavu a konkurence je zde vskutku obrovská. Jakmile jedna společnost zaváhá a zpomalí, jsou zde tisíce dalších společností, aby ji nahradily a převzaly její podíl a místo na trhu. Pokud by se tedy měli čínští výrobci zabývat aktualizací svých nynějších vlajkových lodí na nejnovější verzi Androidu, zpomalil by se tím vývoj další vlajkové lodě či jiných telefonů výrobce a ostatní by tohoto zpomalení okamžitě využili a přinesli svou vlastní novou vlajkovou loď.

Nejnovější verze Androidu vlastně ani není potřebná

Když se na to podíváme trošku racionálně, mít nejnovější verzi operačního systému ve vašem zařízení je sice pěkné, ale když přijde na skutečné využití a nikterak velké rozdíly mezi jednotlivými verzemi Androidu, není to až tak podstatné. Kupříkladu když vezmete Xiaomi Mi2 s nejnovější verzí nadstavby MIUI V5, která je postavena na Androidu 4.1.1, tak nadstavba MIUI je tak extrémně upravená, že má mnoho stejných vlastností a funkcí, které má aktuálně Nexus 5 s Androidem 4.4.1. Totéž lze říci i o ostatních ROM jiných výrobců. Navíc rozdíly mezi verzemi Androidu 4.2 – 4.4 jsou víceméně minimální a zanedbatelné a ve většině případů nejsou nezbytné.

Souhlasíte s těmito důvody? Chtěli byste raději vidět pomalejší vývoj hardwaru, který ale vždy ponese nejnovější verzi operačního systému, nebo si myslíte, že na aktuálnosti Androidu zas až tak nezáleží? Připlatili byste si jen za novější verzi Androidu? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Zdroj: Gizchina

ČLÁNKY:, , ,
Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Před rokem odstartovalo čínské Xiaomi největší trend roku 2017, tzv. bezrámečkový design. Nicméně první model Mi Mix nelze označit jinak, než jako…

Apple míří k soudu. Jeho "převratné" Animoji jsou prý kradené

Apple míří k soudu. Jeho „převratné“ Animoji jsou prý kradené

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  3 komentáře

Zdá se, že Apple se potýká s další nemilou situací. Tentokrát jde o o animované emotikony s názvem Animoji, které se také…

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Nechcete telefon nabíjet každý den? Pak byste si měli vybrat takový smartphone, který se může pochlubit větší kapacitou baterie, nebo také nižší…

Mobilní zobrazení