Proč nepoužívat Facebook a Instagram? Obsahují trhlinu, která ohrožuje vaše bezpečí

Roman Macháč
  • Společnost Meta si s osobními daty svých uživatelů hlavu příliš neláme
  • Bezpečnostní expert upozorňuje na jeden závažný problém
  • Ten se může týkat klidně i vás
Facebook a Instagram v sobě ukrývají bezpečnostní riziko
Facebook a Instagram v sobě ukrývají bezpečnostní riziko

Podobnou situaci zažil snad každý z nás. Prohlížíte si Facebook či Instagram a najednou se vám zalíbí nějaký odkaz, a tak na něj kliknete. Stránka se ovšem neotevře v defaultním prohlížeči, ale ve vnitřím prohlížeči samotné aplikace. Jasně, je to otrava, ale to není ten jediný problém.

Facebook a Instagram si zahrávají s ohněm

Jde o nepříjemnost, která v sobě zároveň ukrývá bezpečnostní riziko, jak vysvětlil zakladatel firmy Fastlane. A protože z minulosti víme, že Facebooku a Instagramu ochrana osobních údajů nic moc neříká, je toto varování obzvlášť důležité.

Kámen úrazu tkví v tom, že vnitřní prohlížeče v aplikacích neumožňují přístup k uloženým datům – jméno, heslo, adresa, telefon atp. Je proto vždy potřeba zadávat údaje ručně. A protože Instagram a Facebook v systému iOS zobrazují všechny odkazy a reklamy třetích stran, hostitelská aplikace může sledovat každou interakci s externími webovými stránkami – formuláře, hesla, zkrátka cokoliv.

Mark Zuckerberg, Facebook, Meta
Mark Zuckerberg, Facebook, Meta

Čtěte také: Apple zuří! Odvážlivec natočil ještě nepředstavený iPhone 14 Pro Max


Nepovolené sledování uživatelů

Jde tak o velmi jednoduchý způsob, jak společnost Meta může obejít pravidla společnosti Apple o sledování uživatelů. Na druhou stranu je potřeba důrazně říct, že zakladatel firmy Fastlane neví, jaká data vlastně Zuckerbergovo impérium zpracovává.

„Nemám seznam přesných údajů, které Instagram získává. Mám však důkaz, že aplikace aktivně spouští příkazy JavaScriptu, které bez souhlasu uživatele umožní spuštění další JS SDK, a také sleduje textové volby,“ říká Felix Krause.

Máme se bát?

Je pochopitelné, že v praxi nejspíš Meta neloudí vaše osobní údaje či čísla kreditních karet. Problém je ovšem v tom, že společnost transparentně neříká, co všechno vlastně sleduje. Doporučujeme proto za každých okolností používat pouze defaulní prohlížeč, ať už je to Chrome, Safari či cokoliv jiného.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.


Komentáře


Nejnovější články