Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Pražský Grévin používá jako první na světě technologii od Applu

  |  komentovat  |  autor:

Pražské muzeum voskových figurín, Grévin Praha, využilo jako první na světě technologii iBeacon od Applu, díky které už tak nesmírně věrohodné voskové osobnosti ožijí ještě více. Stačí mít při prohlídce v ruce tablet nebo smartphone s novou mobilní aplikací, a o vše ostatní už se postará technologie 21. století.

Tip: Aplikaci Grévin Praha stahujte zdarma na Google Play (Android) a AppStore (iPhone).

Co je to iBeacon

Za technologií iBeacon stojí společnost Apple, která s ní veřejně přišla už v roce 2013 a od té doby ji používá například ve svých obchodech nebo na konferencích. Ale používají ji i mnozí další, například Coca-cola nebo letecká společnost Virgin. Nebo teď i muzeum Grévin v České republice, které tím předstihlo dokonce všechny ostatní muzea Grévin po celém světě. Češi si tedy připisují další zajímavé prvenství. Samotná společnost se pak chlubí tím, že v Česku jde o první použití technologie v zábavním průmyslu.

Principem je přinést uživateli na obrazovku smartphonu nebo tabletu informace podle toho, kde se zrovna nachází. Takže například Apple tímto způsobem může upozorňovat své zákazníky při odchodu z obchodů (třeba jim poděkovat za nákup), letecká společnost může poslat cestujícímu jeho letenku apod.

Funkčnost zajišťují nízkoenergetické vysílače (tzv. beacony nebo majáky) s technologií Bluetooth 4.0 LE, které dohromady díky svému strategickému rozmístění například v budově tvoří síť, a systém pak dobře ví, kde se se svým smartphonem nebo tabletem v ruce (přijímačem) nacházíte. Aby vše fungovalo správně, musíte mít zařízení s Bluetooth verze 4.0 a vyšší s nízkoenergetickou podporou LE (low energy).

Co umí aplikace

S novou aplikací Grévin Praha, za kterou stojí agentura Havas Digital Prague, už prakticky nepotřebujete živého průvodce. Stačí vám pouze chytrý telefon nebo tablet v ruce (+ připojit sluchátka, pokud ani nechcete číst) a v případě zájmu o další informace (ať už o prohlídce, nebo třeba dalším zábavném obsahu) pouze mrknout na obrazovku.

Informace se objevují podle toho, v jaké místnosti muzea či u jaké voskové sochy se zrovna nacházíte. V celém muzeu je instalováno více než 100 majáků s technologií iBeacon. Aplikace je k dispozici samozřejmě zdarma (a to včetně možnosti stažení přes veřejnou Wi-Fi přímo v prostorách muzea), přičemž stáhnout si ji mohou uživatelé operačních systémů Android a iOS ve čtyřech jazykových mutacích: češtině, angličtině, němčině a francouzštině.

 

Kompatibilita: Aplikace je určena pro zařízení s Androidem 4.4 a vyšším a iOS 8 a vyšším, ovšem zatím jsou podporovaná (čtěte plně garantovaná) pouze některá zařízení, a to: iPhone (5, 5s, 6, 6s, 7 Plus), iPad (Air a Air 2), a Samsung (Galaxy S6 Edge Plus a S7). U dalších modelů nemusí aplikace 100 % fungovat, například kvůli slabší anténě u daného mobilu či tabletu.

Prohlídku v pražském muzeu voskových figurín jsem si tímto způsobem okamžitě vyzkoušel a můžu potvrdit, že má technologie něco do sebe. Nemusíte se držet svého průvodce (on se naopak „drží vás“, máte jej pořád ve své ruce) a pokud vás zkrátka něco po chvíli nenadchne, můžete jít dál a nemusíte čekat, než průvodce skončí se svým výkladem pro celou skupinku.

 

Tip: Aplikaci Grévin Praha stahujte zdarma na Google Play (Android) a AppStore (iPhone).

„V zábavním průmyslu v ČR přicházíme s technologií iBeacon jako první. Díky digitální technologii nabízíme návštěvníkům rozšíření zážitku z prohlídky muzea. Vzhledem k velmi širokému využívání chytrých telefonů naší cílovou skupinou pro nás byl vývoj této mobilní aplikace jasnou volbou. Poselstvím značky Grévin je zprostředkovávat zábavu i vzdělávání. Jsem velmi ráda, že s aplikací Grévin Praha k tomu můžeme přispět vyprávěním originálních příběhů spojených s našimi hvězdami nebo zajímavých momentů z české národní historie. Věřte mi, že se o každé osobnosti najde spousta zajímavostí. Proto má aplikace ambici na pravidelné rozšiřování,“ popisuje zrod myšlenky muzejní aplikace Veronique Jeannin, generální manažerka muzea Grévin Praha.

Celou aplikací provází tajemná postava robota Bertieho, který je zároveň známý jako maskot muzea. Kdykoliv se během cesty muzeem objeví jeho symbol, ať už v aplikaci nebo na podlaze muzea, je pro návštěvníka připraveno zajímavé překvapení. Robot Bertie upozorňuje nejen na zajímavé tipy, ale má také připravené zábavné hry a vědomostní kvízy. Hlas mu propůjčil známý hudebník a herec Jan Maxián.

ČLÁNKY:, , , , ,
Telefony i počítače ohrožuje závažná chyba u Wi-Fi protokolu

Telefony i počítače ohrožuje závažná chyba u Wi-Fi protokolu

VČERA  |    |  diskuze (0)

Ve Wi-Fi kryptovacích protokolech WPA2 byla nalezena závažná bezpečnostní chyba, která dovoluje hackerům ukrást z nezabezpečených zařízení, ať už telefonů nebo i počítačů,…

Začíná doba skládací. ZTE Axon M je telefon a tablet v jednom

Začíná doba skládací. ZTE Axon M je telefon a tablet v jednom

VČERA  |    |  5 komentářů

Dnešní den se zapíše do historie. ZTE totiž jako první výrobce na světě přišlo s novodobým skládacím smartphonem – prakticky máte telefon…

Essential Phone prý ukradl modulární design. Firma už je u soudu

Essential Phone prý ukradl modulární design. Firma už je u soudu

VČERA  |    |  diskuze (1)

Smartphone od otce Androidu Andyho Rubina sliboval skvělou budoucnost a unikátní technologie. Jenže realita je taková, že prakticky není chvíle, aby se…

Mobilní zobrazení