Pozor, vy na homeofficech! Podvodné telefonáty se opět šíří
- Díky aktuální pandemické situaci dramaticky vzrostl počet tzv. vishingových útoků
- Jde o předem promyšlené a koordinované akce hackerů ve snaze z lidí vylákat peníze
- Své oběti si většinou vybírají z LinkedInu, celosvětové profesní databáze

Aktuální pandemická situace, kdy je většina z nás doslova přilepená ke svému obydlí, je velmi obtížným obdobím pro nás všechny. Zároveň nám dovolte vyjádřit morální podporu těm z vás, na které její tíže dolehla nejvíce. Myslíme na vás. A touto cestou bychom chtěli upozornit všechny naše čtenáře, kteří v současnosti pracují z domu, aby se měli na pozoru! Vyčůraní hackeři totiž přišli z další metodou, jak z vás podvodem vylákat peníze.
Pozor na Vishing, momentálně zažívá boom
- Vishing = podvodné telefonáty s cílem nezákonného obohancení
Check Point Research, výzkumný tým renomované společnosti a zároveň předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, Check Point Software Technologies Ltd. se nechal slyšet, že v posledních týdnech vzrostl počet obětí podvodných telefonátů, tzn. vishingu. Jak to probíhá? Obecně velmi jednoduše. Během telefonátu útočník napodobuje zástupce velkých korporací, ale i menších firem povětšinou z finančního nebo personálního oddělení.
Psali jsme: Dejte si pozor na slevové akce. Podvodníci mají během Black Friday a Cyber Monday žně
Ve věcném a přátelském duchu se snaží protistranu přimět k poskytnutí přihlašovacích údajů, emailu nebo bankovních informací. Ty pak hacker následně použije nejen k odcizení finančních prostředků, ale i k šíření nebezpečného malwaru.

Nikomu nevěřte!
Abyste si nemysleli, že je to až tak banálně jednoduché a že ti, kdo se nechali nachytat jsou hloupí, máme pro vás názorný příklad. Útočník zavolal na technickou podporu vytipované organizace. Využil veřejně dostupné číslo a požádal o rozhovor se zástupcem společnosti, a představil se jako stávající zaměstnanec.
Během hovoru si útočník vyžádal telefonní čísla dvou skutečných zaměstnanců. Jména hláskoval a navrhl příjemci nainstalovat TeamViewer, aplikaci pro vzdálené ovládání, aby bylo možné na dálku pomoci s hledáním požadovaných telefonních čísel. Pak už jen stačilo stočit téma na osobní informace a bylo vymalováno!
Jak se před podobnými podvody chránit?
- Nesdílejte důvěrné informace. Pokud si nejste absolutně jisti, s kým mluvíte, nikdy po telefonu nesdělujte osobní a platební údaje.
- Ověřte pravost. Pokud si nejste zcela jisti totožností volajícího, požádejte o jeho telefonní číslo a zavolejte mu zpět. Zároveň si ověřte pravost čísla na internetu a podívejte se, jestli se nevyskytuje v nějakých databázích škodlivých čísel.
- Žádné platby do neznáma. Při jakýchkoli bankovních převodech nebo sdílení informací buďte velmi obezřetní a nikdy neposílejte peníze jen na základě telefonátu.
- Vzdělávejte se. Znalosti a vědomosti jsou klíčem k bezpečí. Čím lepší budete mít povědomí o možných podvodech, tím pravděpodobněji se stanete obětí.
- Zavěste. Nestyďte se zavěsit, pokud hovor vypadá podezřele, není na tom nic neslušného.
- Nahlaste podezřelou aktivitu. Jakoukoli podezřelou aktivitu ihned nahlaste své bance nebo zaměstnavateli.
Stali jste se v nedávné době terčem takových útoků? Napište nám do komentářů, jak jste tuto situaci řešili. Těšíme se!