Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Pohledný těžkooděnec: recenze Nokia 3720 Classic

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Nokia 3720 Classic je odolný telefon, který vydrží tvrdší zacházení. Přes zvýšenou odolnost však výrobce nedělal ve výbavě kompromisy. Nechybí hudební přehrávač, 2 Mpx fotoaparát, FM rádio, Bluetooth či slot pro paměťové karty.

Nokia dlouho otálela s příchodem nového odolného telefonu. Poslední outdoorový telefon finského výrobce byl až do letošního července více než 2 roky starý model 5500 Sport. Výrobce se ale zavčas rozhodl oživit segment odolných mobilních telefonů a uvedl model 3720, čímž jistě udělal radost nejednomu skalnímu příznivci finské značky.


Nokia 3720 Classic v konzervativním stříbrno-černém hábitu

Odolnost Nokie 3720 Classic odpovídá normě IP-54, která zaručuje odolnost přístroje proti postříkání vodou a prachu. Telefon také přežije pád z výšky. Pozor, udávaná norma ale nezaručuje odolnost telefonu například před ponořením do vody. Rozhodně tedy všem doporučujeme se nejprve blíže seznámit s normou IP-54.


Oficiální fotografie žluto-černé varianty

Model 3720 Classic se svojí výbavou za konkurencí rozhodně nezaostává. Nabízí kvalitní displej, hudební přehrávač, FM rádio, 2 Mpx fotoaparát s LED bleskem, Bluetooth či slot pro paměťové karty.


Lifestylové fotografie demonstující zvýšenou odolnost telefonu

Navíc lze telefon po připojení externího GPS modulu proměnit v GPS navigaci. Osvědčený je například Bluetooth GPS modul Nokia LD-4W, který dnes můžeme zakoupit už za méně než tisíc korun.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia 3720 Classic navštivte katalog mobilů.

Základní parametry Nokie 3720 Classic

Rozměry115 x 47 x 15,3 mm
Hmotnost94 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,2“
Paměť40 MB + paměťové karty microSD (až 8 GB)
Operační systémSeries 40
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), LED blesk
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, stereo headset
Cena a dostupnost3 700 Kč, od září 2009

Krátké postřehy z testování Nokie 3720 Classic:

Co se nám líbilo: pohodlná klávesnice, hodiny na displeji v úsporném režimu, indikace nových událostí poblikáváním navigační klávesy, k telefonu lze připojit externí GPS a s aplikací Nokia Mapy 2.0 můžeme telefon využít jako navigaci

Co se nám nelíbilo: pro vyjmutí zadního krytu musíte mít po ruce šroubovák, v balení jsme nenašli datový USB kabel


Obsah balení:


V balení jsme nenašli datový USB kabel. Také by se hodil malý šroubovák

Vzhled a konstrukce:

Telefon na první pohled nedává nijak tušit, že jde o mobil se zvýšenou odolností. Díky stříbrné navigační klávese a stříbrnému či žlutému rámečku z antikorozní oceli okolo celého přístroje má Nokia 3720 Classic zkrátka šmrnc. Sluší jí to jak ve stříbrno-černém, tak i v živějším žluto-černém provedení.

Jako každý outdoorový telefon je i Nokia 3720 Classic klasické konstrukce. Její rozměry činí 115 x 47 x 15,3 mm a hmotnost 94 gramů. Tělo má oproti běžným telefonům značně zpevněné. U krytů výrobce použil kovové a vzduchotěsné plastové výlisky, které mají zamezit vniknutí vody, prachu a jiných nečistot.

Konstrukční zpracování je precizní. Jednotlivé díly, ať už kovový rámeček, pryž anebo plast, na sebe dokonale pasují. U námi testovaného kusu se mi nelíbila pouze mírně nadzvednutá dolní část krytu baterie, kdy plast krytu baterie a okolní plast nebyly zcela v jedné rovině.

Nad displejem najdeme sluchátko pro hovory, pod displejem pak ovládací blok tlačítek a klávesnici, o které si více řekneme až v příslušné kapitole níže. Aby výrobce telefon co nejvíce ochránil před vnějšími vlivy, rozhodl se umístit veškeré konektory na spodní stranu telefonu.

Pod ochrannou krytkou najdeme trojici konektorů: 2,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek, microUSB konektor pro datový kabel a otvor při připojení nabíječky. Konektory jsou dokonale utěsněné a zajišťují, že jediné, co se dostane dovnitř do telefonu, je kabel nabíječky. Ten totiž jako jediný není krytý.

Na pravém boku telefonu jsou umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti. Výrobce zde ovšem dělal vše jen pro to, aby v této oblasti zamezil vniknutí vody a prachu do telefonu. Tlačítka jsou velmi tuhá a jejich ovládání proto není příliš pohodlné. Je potřeba vyvinout opravdu značnou sílu palcem.

Na zadní straně telefonu najdeme reproduktor, objektiv fotoaparátu a LED blesk. Kryt baterie se nepohne ani o milimetr díky velkému šroubu. Pro vyjmutí zadního krytu musíme tento šroub nejprve povolit.

Displej a ovládání:

Výrobce použil standardní TFT displej s rozlišením QVGA (240 x 320 px), schopností zobrazení až 16 milionů barev a úhlopříčkou 2,2“. Čitelnost displeje na přímém slunci je dobrá. Škoda jen, že schází čidlo pro automatickou regulaci podsvícení displeje. V noci je totiž podsvícení příliš velké.

K ovládání je připravena čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem. Sekunduje dvojice kontextových kláves a tlačítka pro přijmutí či ukončení hovoru. Všechna tato tlačítka jsou od sebe oddělena a dobře se ovládají. Pochválit musíme také provedení klávesnice, u které jsou tlačítka taktéž dobře oddělena, mají mírný zdvih a snadno se ovládají bez překlepů. Někomu nemusí sedět pouze menší tlačítka „křížek“ a „hvězdička“.

Baterie a výdrž:

Nokia 3720 Classic není zajímavá pouze svojí odolností. Nás zaujala také díky svojí dlouhé výdrži. Výrobce telefon vybavil baterií Li-Ion 1050 mAh, se kterou nám v redakčním testu vydržela na jedno nabití s průměrnou denní zátěží 4 až 5 dní, čili téměř celý pracovní týden. Každý den jsme uskutečnili hovory o celkové délce zhruba 5 minut, poslali 5 zpráv, poslechli si cca 15 min hudbu a pořídili pár snímků.

Prostředí telefonu:

V telefonu najdeme nejnovější verzi uživatelského prostředí Series 40, která oproti předchozí verzi přináší například novou sadu ikonek v menu. Nechybí aktivní pohotovostní režim, díky kterému si na úvodní plochu můžeme umístit libovolné zkratky ikonek, poznámky, kalendář či ovládání hudebního přehrávače a rádia.

Telefonování a zprávy:

Telefonní seznam pojme téměř neomezený počet kontaktů, neboť limitou je pouze volná vnitřní paměť telefonu. Ke každému kontaktu můžeme přidat obrázek, vyzváněcí tón, video, přezdívku, emailovou adresu a mnoho dalších údajů. Nechybí skupiny kontaktů, vyzváněcí profily včetně možnosti nastavení dočasného profilu či hlasové vytáčení, kdy stačí podržet pravou kontextovou klávesu a následně vyslovit jméno kontaktu.

Pro zprávy je taktéž připravena volná vnitřní paměť telefonu. Při psaní můžeme využít slovník T9. Po přidání obrázku, videa či jiného multimediálního obsahu se zpráva automaticky změní na zprávu MMS. Nechybí jednoduchý emailový klient.

Zábava:

Nokia 3720 Classic je vybavena vnitřní pamětí 40 MB, kterou lze rozšířit o paměťové karty microSD až 8 GB. V balení výrobce dodává 1 GB kartu, na které jsou kromě schémat, obrázků, her, aplikací a pár skladeb také mapové podklady České republiky. Stačí otevřít aplikaci Mapy. Škoda jen, že v telefonu není vestavěný GPS přijímač. Ten ale není problém dokoupit. Doporučujeme například osvědčený Bluetooth GPS modul Nokia LD-4W za necelých tisíc korun.

Hudební přehrávač podporuje velké množství audio formátů. Skladby třídí podle ID3 tagů do různých složek (interpreti, alba, žánry) a pokud je k dispozici obal desky, tak jej zobrazí u právě přehrávané skladby. Přehrávač můžeme jednoduše minimalizovat na pozadí. Nechybí vyváření playlistů, nastavení opakování či náhodného výběru skladeb, rozšíření sterea nebo ekvalizér včetně možnosti vytvoření vlastního přednastavení.

Komu by nestačil hudební přehrávač, může využít FM rádio s funkcí RDS. Pro spuštění rádia je pouze nutné mít připojená sluchátka, která slouží jako anténa. Dodávaný stereo headset s peckovými sluchátky je průměrný. Telefon také nabízí jednoduchý přehrávač videí, který umí přehrávat videa v režimu na celou šířku displeje.

Fotoaparát:

Nokia dala odolnému modelu 3720 Classic do vínku poměrně kvalitní 2 Mpx fotoaparát (1600 x 1200 px) s LED bleskem. Ještě při oficiálním představení telefonu výrobce udával, že je Nokia 3720 Classic vybavena i autofocusem. U námi testovaného finálního kusu ovšem automatické ostření scházelo. Snímky se pořizují stisknutím středu navigační klávesy. Defaultně se fotí v režimu na výšku. V nastavení se lze přepnout i do režimu na šířku. Video lze pořizovat v maximálním rozlišení pouze 176 x 144 px (QCIF) s 11 snímky/s.

Zkušební fotografie – Nokia 3720 Classic:


Snímky jsou kvalitní, trpí pouze saturací, kdy se na fotce objevují příliš světlá místa

Organizační a datové funkce:

Po organizační stránce telefonu nemůžeme nic vytknout. Přináší základní funkce jako je budík, kalendář, úkolovník, poznámky, stopky, časovač, kalkulačka a diktafon. Pro brouzdání na Internetu je k dispozici internetový prohlížeč od Nokie či oblíbená Opera Mini. Výrobce telefon vybavil základním GPRS a EDGE. Podpora 3G schází, což ale vzhledem k ceně není takové manko. Na druhou stranu nechybí Bluetooth 2.1 a USB 2.0.

Zhodnocení:

Nokia 3720 Classic je mobil, jehož hlavní předností je zvýšená odolnost. Telefon má však i jiné přednosti, například delší výdrž baterie. Nokii 3720 ocení také lidé, kterým stačí telefonování a psaní SMS zpráv. Při dokoupení externího GPS modulu lze telefon využít jako navigaci. Vzhledem k tomu, že Nokia 3720 vyjde na necelé 4 tisíce korun a například Bluetooth GPS modul LD-4W do tisíce korun, tak si lze navigaci užít už za celkem necelých 5 tisíc korun.

vyšší odolnost nahrávání pouze QCIF videa
MP3 přehrávač příliš tuhá tlačítka pro regulaci hlasitosti
FM rádio s RDS
2 Mpx fotoaparát
LED svítilna
nízká cena

Koupit Nokia 3720 na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Informace o tomto smělém činu přinesl korejský server The Bell. Ten tvrdí, že pusu na špacír si pustil sám zástupce ředitele…

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Číňané nám poskytli exkluzivní oficiální snímky připravovaného telefonu Ulefone Armor 5, který se má zapsat do historie jako první superodolný smartphone…

Mobilní zobrazení