Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Pohled fotografa: Je lepší přídavný objektiv nebo kvalitní fotomobil?

  |  10 komentářů  |  autor: David Šantora

Firma Sony ke konci minulého roku vydala kromě špičkového mobilního telefonu Xperia Z1 taktéž dva zcela samostatné objektivy jako příslušenství právě k mobilním telefonům. Sony QX10 a QX100. Japonská firma tím opět ukázala, že má odvahu uvádět nové produkty, které mohou ukázat cestu dalšího vývoje. Nebo slepou uličku. Kam míří s Wi-Fi objektivy si řekneme v dnešním článku.

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry a srovnání objektivů QX10 a QX100
» Zkušební snímky, závěrečné zhodnocení

Sony v podstatě udělalo věc, která se přímo nabízela. Firma jako taková prodává jak levné, tak kvalitní kompaktní fotoaparáty a tím pádem veškerý základ byl doma… Objektivy, snímače, které si sama navíc vyrábí, software… Zbývalo přijít na to, že by se dal z takových fotoaparátů odstranit displej, naopak přidat Wi-Fi modul a vyvinout software pro smartphony.

Na svět se tedy dostal objektiv Sony QX10, který představuje ten levnější kousek, a Sony QX100, který má nabídnout kvalitnější snímky a pokročilejší volby. V obou případech se bez ohledu na kvalitu výsledných snímků, kterou si probereme v další části tohoto článku, jedná o velmi zajímavé výrobky, které si cílovou skupinu určitě najdou. Byť se obávám, že ne v takovém měřítku, jak by si v Sony přáli. Pojďme si tedy oba objektivy představit a poté přejdeme k testu.

Sony QX10: Kompakt jinak

Sony QX10 je klasický kompakt zabalený v netradičním těle a i když se v základu jedná o levný fotoaparát, rozhodně nabízí více než drtivá většina mobilních telefonů. Uvnitř Sony QX10 tak najdeme snímač o velikosti 6.17 x 4.55 mm. Jedná se tedy o klasický 1/2.3″ BSI CMOS snímač známý z fotoaparátů nižší třídy. CMOS snímače s přímým zadním osvětlením (BSI) najdeme u kompaktních fotoaparátů zhruba od 3 000 Kč. Pro zajímavost, stejně koncipovaný snímač má i Samsung Galaxy S4 Zoom. Sony QX10 disponuje desetinásobným optickým zoomem, šířka rozsahu zoomu je od 25 mm – 250 mm, objektiv je tedy poměrně širokoúhlý, což se může velmi hodit v menších místnostech.

 

Světelnost je tradičně špatná, stejně jako u všech fotoaparátů minimálně do střední třídy. U QX10 je vyjádřena hodnotou F3.3 – F5.9, což nejsou nijak zázračné hodnoty. Při dostatku světla by ale neměl být s fotografováním problém. Více si ukážeme v testu. Závěrka je u QX10 použitelná v rozsahu 4 s až 1/1600 s, tedy opět nic co by vybočovalo od základního standardu fotoaparátů. On je obecně Sony QX10 koncipován pro uživatele kteří nechtějí u objektivu moc věcí řešit. Připojit a fotit. Pokud nehledají nastavení ani špičkovou kvalitu, ale chtějí se svým smartphonem přeci jenom lépe fotit a klasický kompakt je pro ně něco, co nechtějí, bude asi QX10 to, co by je mohlo zajímat… Pojďme se podívat na druhý objektiv.

Sony QX100: Pro náročnější?

Sony u svého vyššího modelu použilo rozhodně kvalitnější techniku a tak není divu, že QX100 je dražší, ale taktéž svému majiteli dá větší možnosti. Jako první, co potěší, je velikost senzoru. Ten je podstatně větší oproti modelu QX10 a dosahuje hodnot 13.2 x 8.8 mm. Bavíme se tedy o velikosti 1″. Senzor má stejnou velikost jako senzor v bezzrcadlovce Nikon 1, nebo na úrovni Nokia 808 PureView. Snímač je to tedy poměrně velký a měl by tak disponovat i lepší kresbou. Pokud má k dispozici dobrý objektiv. Ten je u modelu QX100 třídy Vario-Sonnar T*, tedy to nejlepší, co Sony do kompaktních fotoaparátů dává. Objektiv má obrovskou výhodu dobré světelnosti na širokém ohnisku, které začíná na velice dobrých F1.8, končí ale již na nepříliš lichotivých F4.9, byť je to hodnota stále lepší jak u modelu QX10. Taktéž další schopnosti jsou na vyšší úrovni. Objektiv umí vyšší ISO oproti modelu QX10 a to až do hodnoty 6400, má rychlejší závěrku která zvládá 1/2000 s a další hodnoty.

 

Zcela zásadní výhodou QX100 oproti nižšímu modelu je kromě kvalitnějšího snímače a objektivu taktéž možnost fotografovat v režimu Apperance, neboli v režimu clony. Lze si tak hlídat hodnotu clony a nechat fotoaparát dopočítávat pouze čas. Ten je ještě možné částečně ovlivňovat pomocí korekce EV expozice. Prioritu času, natož plný manuál, zde ale nehledejte, což je pro mě zcela nepochopitelné. Prioritu clony uživatelům dáme, ale prioritu času nikoliv? Musíte si tak nechat zajít chuť na pokročilé fotografování či různé tvůrčí možnosti. Omezení je bohužel dané. Lze si tak vybrat mezi fotografováním buď v plné automatice, programové automatice, nebo právě při prioritě clony. Výhodou modelu QX100 je navíc taktéž ostřící proužek, který v režimu automatiky funguje jako zoom, lze jej ale použít taktéž pro ostření. Navíc model QX100 má v ceně rychlou 64 GB kartu UHS-1.

Rozdíly mezi objektivy QX10 a QX100:

Sony QX10Sony QX100
Velikost senzoru1/2.3″ (6.17 x 4.55 mm)1″ (13.2 x 8.8 mm)
Typ senzoruBSI-CMOSBSI-CMOS
Rozsah ISO100-3200160-6400
Rozsah zoomu25–250 mm (10x)28–100 mm (3,6x)
Manuální ostřeníNeAno
Světelnost objektivuF3.3 – F5.9F1.8 – F4.9
Rozsah závěrky4s až 1/1600 s4s až 1/2000 s
Inteligentní automatikaAnoAno
Programová automatikaAnoAno
Priorita clonyNeAno
Priorita časuNeNe
Plný manuálNeNe
Kompenzace expozice±2 (po 1/3 EV krocích)±3 (po 1/3 EV krocích)

Oba objektivy mají téměř shodnou kontrukci, pokud vynechám hloubku, která je rozdílná z důvodu použití jiné optiky a snímače. Rozměry obou objektivů jsou 62 x 62 x 33 mm  a 63 x 63 x 56 mm. Oba objektivy používají baterii Sony NP-BN, která disponuje kapacitou 600 mAh, což je hodnota dostatečná a s objektivy jde udělat spousty fotografií než baterii vyčerpáte.

 

Velkou výhodou obou objektivů je přítomnost na microSD kartu, která dovoluje okamžité ukládání snímků bez nutnosti přenášet je do mobilního telefonu, se kterým jsou spárované. Díky tomu lze fotit opravdu rychle. Pokud kartu v objektivu mít nebudete, lze si v menu nastavit, jestli se do mobilu přenese pouze 2 Mpx snímek, kde je přenos opravdu rychlý, nebo se přenese snímek v plné kvalitě. Zde již musíte počítat s pomalým přenosem a čekáním několik vteřin. Tudíž karta uvnitř objektivu je základ. Nevýhoda tohoto řešení je naopak skutečnost, že si budete tříštit úložiště fotografií mezi mobilem a objektivem a budete tak přenášet do počítače fotografie z dvou míst. Případně stačí ve fotoaplikaci vybrat položku „Kopírovat z přípoj. zařízení“ a veškeré fotografie z objektivu můžete okamžitě přenést do mobilu. Ideální je tedy fotografovat na kartu v objektivu a získat tím rychlost a až poté v klidu kopírovat snímky do mobilu a poté je sdílet či upravovat.

 

V nastavení softwaru si taktéž lze zvolit, jestli se budou obrázky ukládat do interní paměti smartphonu, či na paměťovou kartu. Pokud je k dispozici. Co může někomu činit problémy, je hmotnost. Menší z objektivů váží 105 gramů, větší QX100 má váhu 179 gramů a to je hodně. Slušný kompakt Sony HX-50 váží 272 gramů. S displejem, baterií, paměťovou kartou a bleskem. Tímto se dostávám z pohledu fotografa k obrovské nevýhodě obou objektivů. Chybí jim blesk. Klasický malý blesk sice dokáže snímek řádně zkazit, ale může být i důležitým pomocníkem. Zde bohužel ne. Oba objektivy mají ve svém těle integrované Wi-Fi, oba umí NFC párování, oba mají závit na stativ, což je jedině dobře, ale ani jeden z nich nemá blesk. Na použití diody jako přisvícení u mobilu, ke kterému objektiv připnete, můžete rovnou zapomenout. Pokud si nepomůžete nějakou externí aplikací, kterou diodu nejdříve rozsvítíte, poté shodíte na pozadí, zapnete fotoaplikaci a poté budete fotit. V praxi je ale tento způsob nepoužitelný. Jakmile tedy přijdete o přirozené či silné umělé světlo, hlavně QX10 se přestává chytat.

 

Pro porovnání obou objektivů jsem použil špičkový mobilní telefon Sony Xperia Z1, který se vyznačuje stejně velkým snímačem jako má menší z objektivů, tedy Sony QX10. Velká výhoda a uvidíme jestli pouze na papíře nebo i v praxi u Xperie Z1 je světelnost objektivu. Ta je vyjádřena hodnotou F/2.0. Jedná se tedy o téměř stejně světelný objektiv jako má větší z objektivů QX100. V neprospěch Z1 hraje větší pixelová hustota na snímači, díky které má snímač nelichotivou pixelovou hustotu 1,1 µm a taktéž  jednoduší optika. V prospěch Xperie Z1 naopak hraje například integrovaná LED dioda na přisvícení. Blesk to sice není, ale lepší než nic. Taktéž skladnost tenkého mobilu je na jiné úrovni než objektivů v podobě válečku.

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry a srovnání objektivů QX10 a QX100
» Zkušební snímky, závěrečné zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

10
Komentujte

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
PetrZ©®sdfsdfPavelNightmare Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
sony
sony

uplne zbytocne a drahe,,,priemerna fotka sa dnes da upravit v pc free programom tak ze vyzera dokonale…

fry
fry

ani u jedného modelu memám možnosť plnej kontroly nad snímkou. preto u mňa nepoužitelné.

Xzeit
Xzeit

Toto je úplný nesmysl, postrádající připravenost a kompaktnost u mobilů………

Xzeit
Xzeit

Přidejte pro porovnání fotky z lumie 1020 ( s novým updatem Black)

Pekti
Pekti

Děkuji za kvalitní srovnání a recenzi.Možná by ale bylo dobré ještě porovnat snímkys „kvalitními“ fotkami lepších mobilů např. jak píše Xzeit nebo třeba Samsung S4.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení