Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Pohled čtenářky: Srovnání tří hlavních mobilních operačních systémů

  |  11 komentářů  |  autor: redakce

Který mobilní operační systém je nejlepší: iOS, Android nebo Windows Phone? Výrobci smartphonů se navzájem trumfují na pravidelné bázi – ať už ve velikosti paměti, rychlosti procesoru, počtu megapixelů u fotoaparátu nebo rozlišení displeje. Ale je to především operační systém, který dělá největší rozdíly při každodenním použití. Od volby operačního systému se totiž odvíjí způsob obsluhy telefonu, vzhled uživatelského rozhraní i počet a kvalita dostupných aplikací.

Autorem článku je čtenářka Gabriela Malá a její pohled na přední trojici mobilních operačních systémů.

Bitva velikánů může začít – Apple vs. Google vs. Microsoft. Trochu přeháníme, cílem je podívat se na mobilní operační systémy s nadhledem, zmapovat základní výhody a nevýhody a trochu se pobavit. Cílem naopak není vyvolávat flame war, do diskuze pod článek ale určitě přispějte (opovažte se).

iOS aneb Pevný skus

Apple staví na ekosystému typu vše v jednom – iOS najdete u mobilů jen a pouze v iPhonech. Je to uzavřený systém pod přísnou kontrolou samotného výrobce, který všechny aplikace podrobuje schvalovacímu procesu. Vše je sice svázanější, ale zato více konzistentní a bezpečné. Spolu s iOS dostanete nejširší výběr aplikací a her, každý iPhone pak přichází i s velkým množstvím vlastních aplikací od Applu.

Všechny současně nabízené iPhony běží na novém a s napětím očekávaném iOS 7. Update na tento nejnovější operační systém může zdarma provést jakýkoli vlastník iPhonu 4 a výše. Kromě barviček přináší update hlavně lepší možnosti ovládání v podobě ovládacího centra (jo, Android to má už dlouho), které poskytuje jednoduchý přístup ke klíčovým nastavením (Wi-Fi, Bluetooth, jas displeje, přehrávání hudby atd.). iPhone 5S má dokonce čtečku otisků prstů, která je integrována do tlačítka Home. Využít se dá například při přístupu k zařízení či nákupu aplikací. Bohužel se našlo i pár Asiatů, kteří stejným způsobem používají své bradavky.

Všeobecně se jedná se o přívětivý systém, jehož uživatelské rozhraní a ovládání je velmi intuitivní. Omezené jsou možnosti úpravy vzhledu. iPhone samozřejmě nepodporuje paměťové karty. O vyšší ceně je netřeba se zmiňovat (právě se stalo). Propadnete-li světu Apple, iPhone s iOS bude pitbul, který se zakousne a nepustí.

Já, Android

Android od Googlu staví na otevřenosti. Naleznete ho v telefonech mnoha výrobců a nabízí mnohem větší svobodu (nejen ve výběru). Se svobodou ale přichází zodpovědnost – existuje větší riziko, že aplikace nebudou přesně takové (rychlé, bezpečné), jak byste si představovali. Android zařízení mají nejrůznější velikosti displeje, rozlišení a výkon. Právě velikost displeje je často hlavním důvodem pro výběr telefonu s Androidem (u Applu si člověk moc nevybere). Hlavní výhodou je, že si každý může vybrat zařízení bez ohledu na svůj rozpočet.

  

Vzhled uživatelského rozhraní je možné snadno měnit, stejně snadno lze nahrávat soubory z počítače. Pro Android je samozřejmá plná podpora multimédií (AVI, FLV, MKV, MP4 atd.). Dalo by se říci, že nově pořízený telefon s Androidem je platforma připravená k vlastní personifikaci a optimalizaci.

  

Možnost aktualizace na nejnovější verzi Androidu pak záleží hlavně na vlastněném zařízení. V souvislosti s brzkým příchodem nového Androidu 4.4 (KitKat) se v zahraničí konala zajímavá promo akce, v jejímž rámci Nestlé rozdávalo tablety Nexus 7. Heslem akce bylo „Have a break, have a Nexus.“ – podívejte se na video níže.

Shrnuto: Android je rozmanitý operační systém nejen pro geeky, jehož vlajkové lodě jsou pořádné mašiny a iPhone v lecčem předčí.

Neříkej Bille, že nemáš iPhone?

Windows Phone je operační systém se slibným potenciálem, který potřebuje rozšiřovat vlastní ekosystém. Počet dostupných aplikací je zatím nižší, přesto je z čeho vybírat. Microsoft má minimální hardwarové požadavky, takže se nestane, že si člověk koupí pomalý telefon. Systém samotný disponuje jistou uzavřeností iOS, ale nabízí i dost možností modifikace.

  

Ačkoli jsou na trhu některé skvělé smartphony s operačním systémem Windows Phone, je to hlavně nedostatek aplikací, co systém zatím drží zpátky. Nedávná akvizice divize zařízení a služeb Nokie společností Microsoft ukáže, jak se novým zařízením s Windows Phone bude dařit. Potenciál tu totiž rozhodně je.

Pár slov na závěr

Který mobilní operační systém je tedy nejlepší: iOS, Android nebo Windows Phone? A znáte kultovní seriál Twin Peaks? Jakou ze tří hlavních žen byste si vybrali: Donnu, Audrey nebo Shelly? Jelikož se to nedá zcela objektivně posoudit, necháme výběr na vás. Pointou je, že velmi dobře použitelné jsou všechny tři operační systémy (o ženách takhle nemluvte).

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
michal
michal

Velice hloupý a zbytečný článek, možná tak do Tiny nebo nějakého magazínu pro blondýnky.

Jorg
Jorg

Blbečkové. Alespoň z gentlemanství byste měli držet tlamy, křupani.
Já autorce tleskám. Důvod se vždycky najde :)

Miras
Miras

To psal nekdo ze zakladky.

Víťa
Víťa

Článku také moc nerozumím. Podle titulku jsem čekal poměrně rozsáhlou recenzi, a to ještě na pokračování, protože to je velké a náročné téma.

madmaxkimi
madmaxkimi

Á novinky od Gábinky,,, čekal jsem víc odvahy, ale někdo si tu nechce rozhněvat hard diliňáčky… Je jasné že někdo má rád to a jiný ono, a každý chce slyšet že to jeho je to nejlepší, ale vzhledem k tomu že to mělo být srovnání, tak to mělo mít i nějaký výsledek, bohužel to nemá, takže článek o ničem… příště ať si autorka udělá vlastní názor na věc a nebojí se za ním stát, to je oč mi jde… GO NOVINKY OD GÁBINKY…

Jorg
Jorg

A jakej „závěr“ bys napsal ty??
Proboha, nešlo o závěr. Nešlo o její názor.
Ále, co se unavuju..

jarda.n
jarda.n

Ten clanek ma asi takovou hodnotu,jako kdyby napsala:“Trava je zelena, nebe modre“.Zbytecnych par minut casu.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

20. 1. 2018  |  Jakub Mokříš  |  12 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

20. 1. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

20. 1. 2018  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení