Mobilizujeme.cz

Pohled čtenářky: Srovnání tří hlavních mobilních operačních systémů

  |  11 komentářů  |  autor:

Který mobilní operační systém je nejlepší: iOS, Android nebo Windows Phone? Výrobci smartphonů se navzájem trumfují na pravidelné bázi – ať už ve velikosti paměti, rychlosti procesoru, počtu megapixelů u fotoaparátu nebo rozlišení displeje. Ale je to především operační systém, který dělá největší rozdíly při každodenním použití. Od volby operačního systému se totiž odvíjí způsob obsluhy telefonu, vzhled uživatelského rozhraní i počet a kvalita dostupných aplikací.

Autorem článku je čtenářka Gabriela Malá a její pohled na přední trojici mobilních operačních systémů.

Bitva velikánů může začít – Apple vs. Google vs. Microsoft. Trochu přeháníme, cílem je podívat se na mobilní operační systémy s nadhledem, zmapovat základní výhody a nevýhody a trochu se pobavit. Cílem naopak není vyvolávat flame war, do diskuze pod článek ale určitě přispějte (opovažte se).

iOS aneb Pevný skus

Apple staví na ekosystému typu vše v jednom – iOS najdete u mobilů jen a pouze v iPhonech. Je to uzavřený systém pod přísnou kontrolou samotného výrobce, který všechny aplikace podrobuje schvalovacímu procesu. Vše je sice svázanější, ale zato více konzistentní a bezpečné. Spolu s iOS dostanete nejširší výběr aplikací a her, každý iPhone pak přichází i s velkým množstvím vlastních aplikací od Applu.

Všechny současně nabízené iPhony běží na novém a s napětím očekávaném iOS 7. Update na tento nejnovější operační systém může zdarma provést jakýkoli vlastník iPhonu 4 a výše. Kromě barviček přináší update hlavně lepší možnosti ovládání v podobě ovládacího centra (jo, Android to má už dlouho), které poskytuje jednoduchý přístup ke klíčovým nastavením (Wi-Fi, Bluetooth, jas displeje, přehrávání hudby atd.). iPhone 5S má dokonce čtečku otisků prstů, která je integrována do tlačítka Home. Využít se dá například při přístupu k zařízení či nákupu aplikací. Bohužel se našlo i pár Asiatů, kteří stejným způsobem používají své bradavky.

Všeobecně se jedná se o přívětivý systém, jehož uživatelské rozhraní a ovládání je velmi intuitivní. Omezené jsou možnosti úpravy vzhledu. iPhone samozřejmě nepodporuje paměťové karty. O vyšší ceně je netřeba se zmiňovat (právě se stalo). Propadnete-li světu Apple, iPhone s iOS bude pitbul, který se zakousne a nepustí.

Já, Android

Android od Googlu staví na otevřenosti. Naleznete ho v telefonech mnoha výrobců a nabízí mnohem větší svobodu (nejen ve výběru). Se svobodou ale přichází zodpovědnost – existuje větší riziko, že aplikace nebudou přesně takové (rychlé, bezpečné), jak byste si představovali. Android zařízení mají nejrůznější velikosti displeje, rozlišení a výkon. Právě velikost displeje je často hlavním důvodem pro výběr telefonu s Androidem (u Applu si člověk moc nevybere). Hlavní výhodou je, že si každý může vybrat zařízení bez ohledu na svůj rozpočet.

  

Vzhled uživatelského rozhraní je možné snadno měnit, stejně snadno lze nahrávat soubory z počítače. Pro Android je samozřejmá plná podpora multimédií (AVI, FLV, MKV, MP4 atd.). Dalo by se říci, že nově pořízený telefon s Androidem je platforma připravená k vlastní personifikaci a optimalizaci.

  

Možnost aktualizace na nejnovější verzi Androidu pak záleží hlavně na vlastněném zařízení. V souvislosti s brzkým příchodem nového Androidu 4.4 (KitKat) se v zahraničí konala zajímavá promo akce, v jejímž rámci Nestlé rozdávalo tablety Nexus 7. Heslem akce bylo „Have a break, have a Nexus.“ – podívejte se na video níže.

Shrnuto: Android je rozmanitý operační systém nejen pro geeky, jehož vlajkové lodě jsou pořádné mašiny a iPhone v lecčem předčí.

Neříkej Bille, že nemáš iPhone?

Windows Phone je operační systém se slibným potenciálem, který potřebuje rozšiřovat vlastní ekosystém. Počet dostupných aplikací je zatím nižší, přesto je z čeho vybírat. Microsoft má minimální hardwarové požadavky, takže se nestane, že si člověk koupí pomalý telefon. Systém samotný disponuje jistou uzavřeností iOS, ale nabízí i dost možností modifikace.

  

Ačkoli jsou na trhu některé skvělé smartphony s operačním systémem Windows Phone, je to hlavně nedostatek aplikací, co systém zatím drží zpátky. Nedávná akvizice divize zařízení a služeb Nokie společností Microsoft ukáže, jak se novým zařízením s Windows Phone bude dařit. Potenciál tu totiž rozhodně je.

Pár slov na závěr

Který mobilní operační systém je tedy nejlepší: iOS, Android nebo Windows Phone? A znáte kultovní seriál Twin Peaks? Jakou ze tří hlavních žen byste si vybrali: Donnu, Audrey nebo Shelly? Jelikož se to nedá zcela objektivně posoudit, necháme výběr na vás. Pointou je, že velmi dobře použitelné jsou všechny tři operační systémy (o ženách takhle nemluvte).

ČLÁNKY:, ,
Unikají rendery obalu pro Galaxy A5 (2018). Jak bude vypadat?

Unikají rendery obalu pro Galaxy A5 (2018). Jak bude vypadat?

DNES  |    |  diskuze (0)

Oblíbená řada Galaxy A se na začátku příštího roku vrátí již s verzí 2018. Na podrobné specifikace či rendery smartphonu je ještě…

Český designér vylepšil nevzhledný výřez displeje u iPhonu X

Český designér vylepšil nevzhledný výřez displeje u iPhonu X

DNES  |    |  5 komentářů

Dlouho očekávaný iPhone X představil Apple na konferenci před dvěma týdny a nikoho určitě nenechal chladným konečně nový design telefonu. Mimo jiné…

Nové Leagoo Kiicaa Mix nyní koupíte se slevou 30 dolarů

Nové Leagoo Kiicaa Mix nyní koupíte se slevou 30 dolarů

DNES  |    |  diskuze (0)

Získejte Leagoo Kiicaa Mix za pouhých 109,99 dolarů (sleva 30 dolarů) na stránkách Aliexpress. Kdy? 26. až 27. září 2017 Srovnání fotoaparátů: Kiicaa…

Mobilní zobrazení