Mobilizujeme.cz

Podle Nokie dnes mobily recyklují pouze 3 procenta lidí

  |  3 komentáře  |  autor:

Z globálního spotřebitelského průzkumu vyplývá, že většina starých mobilních telefonů leží doma v zásuvkách a není tak recyklovaná. Mobilní telefony dnes recykluje pouze 3% lidí. Tři z každých čtyřech lidí na jejich recyklaci nepomyslí a téměř polovina ani neví, že je možné, aby tak učinily.

Průzkum výrobce je založen na rozhovorech s 6500 lidmi z 13 zemí světa: Finska, Německa, Itálie, Ruska, Švédska, Velká Británie, Spojených arabských emirátů, USA, Nigérie, Indie, Číny, Indonésie a Brazílie. V České republice tak průzkum neproběhl.

Markus Terho, ředitel Nokie pro záležitosti v oblasti životního prostředí, řekl: „Z tohoto průzkumu je jasné, že když mobilní zařízení nakonec dosáhnou konce svého života, je jen velmi málo z nich recyklováno. Mnozí lidé nejsou prostě dostatečně informováni, že tyto staré a nevyužité mobily už dnes lze jednoduše recyklovat a neví, jak to mají udělat. V Nokii usilovně pracujeme na tom, abychom lidem poskytli více informací.“ K tomu dodal: „Kdyby každý ze tří miliard lidí na celém světě, kteří vlastní mobilní telefony, přinesl zpět jen jedno nevyužité zařízení, mohli bychom ušetřit 240 000 tun surovin a dosáhli bychom snížení emisí skleníkových plynů do stejného účinku, jako kdybychom vyřadili z provozu 4 miliony automobilů.“


Zjištění ukazují, že i přes skutečnost, že každý člověk vlastní v průměru pět telefonů, je jen velmi málo z nich recyklováno, jakmile již nejsou používány. Pouze 3% dotázaných uvedlo, že již recyklovalo jejich starý telefon. Dosud velmi málo starých zařízení, 4%, je vržen na skládky. Místo toho většina, 44%, zůstává doma a není již nadále využita. Jiní dávají jejich mobilním telefonům další život různým způsobem, čtvrtina si předává své staré telefony s přáteli či rodinou, a 16% lidí využívá použité telefony zejména v rozvíjejících trzích.


Recyklace mobilních telefonů

V celosvětovém měřítku, 74% spotřebitelů uvedlo, že nebudou přemýšlet o recyklaci svých telefonů, a to i přes skutečnost, že přibližně stejný počet, 72%, si myslí, že recyklace má dopad na životní prostředí. Z průzkumu vyplynulo, že jedním z hlavních důvodů, proč tak málo lidí recykluje jejich mobilní telefony, je fakt, že o tom prostě nevědí. Ve skutečnosti je až 80% z každého zařízení Nokia recyklovatelných a drahé materiály z telefonu mohou být opakovaně použity pro výrobu nových produktů, jako jsou varné konvice, lavičky v parku nebo dokonce saxofony a další kovové hudební nástroje.


Jedno z Nokia Care Center na oficiálních fotografiích

Nokia má sběrná místa pro nechtěné mobilní zařízení v 85 zemích po celém světě. Jedná se o největší dobrovolný systém v mobilním průmyslu. Lidé mohou odnést svůj starý přístroj na prodejny Nokia s podporou téměř 5000 center Nokia Care.

TIP: Nejbližší sběrné místo si můžete sami vyhledat zde.

V reakci na závěry průzkumu Nokia vyvíjí řadu aktivit a kampaní, aby byli lidé více informováni o tom, proč, jak a kam mají recyklovat své staré a nechtěné zařízení, nabíječky a mobilní příslušenství. Společnost také rozšiřuje svůj celosvětový program take-back.

ČLÁNKY:,
První recenze na iPhone 8: jen pokrok v mezích zákona

První recenze na iPhone 8: jen pokrok v mezích zákona

VČERA  |    |  diskuze (0)

Je nový iPhone 8 plnohodnotným nástupcem předešlé řady anebo jen pouhou iterací? Pojďme se nyní podívat, co si o tom myslí naši kolegové…

Geekbuying zlevňuje až o 20 % vybrané kategorie s elektronikou

Geekbuying zlevňuje až o 20 % vybrané kategorie s elektronikou

VČERA  |    |  diskuze (0)

Přední zahraniční eshop si připravil pro své zákazníky velkou podzimní akci, ve které až do zhruba poloviny října zlevňuje vybrané kategorie s…

Nokia 9 se znovu producíruje. Zřejmě bude mít i zahnutý displej

Nokia 9 se znovu producíruje. Zřejmě bude mít i zahnutý displej

VČERA  |    |  diskuze (0)

Finská legenda pod taktovkou HMD Global ještě neřekla letos poslední slovo. Po představení top modelu v podobě Nokie 8 si pro nás…

Mobilní zobrazení