Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Podle Nokie dnes mobily recyklují pouze 3 procenta lidí

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Z globálního spotřebitelského průzkumu vyplývá, že většina starých mobilních telefonů leží doma v zásuvkách a není tak recyklovaná. Mobilní telefony dnes recykluje pouze 3% lidí. Tři z každých čtyřech lidí na jejich recyklaci nepomyslí a téměř polovina ani neví, že je možné, aby tak učinily.

Průzkum výrobce je založen na rozhovorech s 6500 lidmi z 13 zemí světa: Finska, Německa, Itálie, Ruska, Švédska, Velká Británie, Spojených arabských emirátů, USA, Nigérie, Indie, Číny, Indonésie a Brazílie. V České republice tak průzkum neproběhl.

Markus Terho, ředitel Nokie pro záležitosti v oblasti životního prostředí, řekl: „Z tohoto průzkumu je jasné, že když mobilní zařízení nakonec dosáhnou konce svého života, je jen velmi málo z nich recyklováno. Mnozí lidé nejsou prostě dostatečně informováni, že tyto staré a nevyužité mobily už dnes lze jednoduše recyklovat a neví, jak to mají udělat. V Nokii usilovně pracujeme na tom, abychom lidem poskytli více informací.“ K tomu dodal: „Kdyby každý ze tří miliard lidí na celém světě, kteří vlastní mobilní telefony, přinesl zpět jen jedno nevyužité zařízení, mohli bychom ušetřit 240 000 tun surovin a dosáhli bychom snížení emisí skleníkových plynů do stejného účinku, jako kdybychom vyřadili z provozu 4 miliony automobilů.“


Zjištění ukazují, že i přes skutečnost, že každý člověk vlastní v průměru pět telefonů, je jen velmi málo z nich recyklováno, jakmile již nejsou používány. Pouze 3% dotázaných uvedlo, že již recyklovalo jejich starý telefon. Dosud velmi málo starých zařízení, 4%, je vržen na skládky. Místo toho většina, 44%, zůstává doma a není již nadále využita. Jiní dávají jejich mobilním telefonům další život různým způsobem, čtvrtina si předává své staré telefony s přáteli či rodinou, a 16% lidí využívá použité telefony zejména v rozvíjejících trzích.


Recyklace mobilních telefonů

V celosvětovém měřítku, 74% spotřebitelů uvedlo, že nebudou přemýšlet o recyklaci svých telefonů, a to i přes skutečnost, že přibližně stejný počet, 72%, si myslí, že recyklace má dopad na životní prostředí. Z průzkumu vyplynulo, že jedním z hlavních důvodů, proč tak málo lidí recykluje jejich mobilní telefony, je fakt, že o tom prostě nevědí. Ve skutečnosti je až 80% z každého zařízení Nokia recyklovatelných a drahé materiály z telefonu mohou být opakovaně použity pro výrobu nových produktů, jako jsou varné konvice, lavičky v parku nebo dokonce saxofony a další kovové hudební nástroje.


Jedno z Nokia Care Center na oficiálních fotografiích

Nokia má sběrná místa pro nechtěné mobilní zařízení v 85 zemích po celém světě. Jedná se o největší dobrovolný systém v mobilním průmyslu. Lidé mohou odnést svůj starý přístroj na prodejny Nokia s podporou téměř 5000 center Nokia Care.

TIP: Nejbližší sběrné místo si můžete sami vyhledat zde.

V reakci na závěry průzkumu Nokia vyvíjí řadu aktivit a kampaní, aby byli lidé více informováni o tom, proč, jak a kam mají recyklovat své staré a nechtěné zařízení, nabíječky a mobilní příslušenství. Společnost také rozšiřuje svůj celosvětový program take-back.

ČLÁNKY:,
Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Pro uživatele chytrých hodinek Gear S3 máme velmi dobrou zprávu. Dnes pro ně Samsung uvolňuje důležitou aktualizaci Tizen 3.0 a přináší…

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 5000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

VČERA  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Již dříve jsme vás informovali, že společnost Samsung připravuje nový systém rozpoznání obličeje pomocí 3D senzoru na přední kameře. Tato technologie…

Mobilní zobrazení