Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Podívejte se, z čeho je vyroben váš telefon (vědecké okénko)

  |  12 komentářů  |  autor: Jakub Vrbacký

V dnešním pravidelném pořadu vědeckého okénka se, poněkud netradičně, nepodíváme na nějakou technologii, ale na to, z jakých různých materiálů může vůbec být váš telefon vyroben. A nečekejte jen klasický plast či kov!

Konstrukce mobilního telefonu je věc, která je mnohdy více skryta pod povrchem, než aby nám byla přímo na očích. Přesto však i podle vzhledu si mnozí z nás vybírají, který telefon si pořídí. Pojďme si tedy v tomto dílu vědeckého okénka projít jednotlivé materiály, ze kterých jsou naše telefony vyráběny. Nebudeme tady však pojednávat o nosných konstrukcích, ale pod drobnohled dáme zevnějšky telefonů. Zabývat se budeme materiály standardními, luxusními, ale i neobvyklými.

Plast

Nejobyčejnější materiál, který je použit na většině mobilních telefonů. A to hned z několika důvodů. Plast je lehký, relativně odolný, a můžeme jej vidět jak v lesklém, tak matném provedení. Matné provedení je lepší z toho pohledu, že na něm tolik neulpívají otisky prstů. Bohužel celoplastové telefony mají náchylnost k tomu, aby se jejich pohyblivé části opotřebovaly, či při nešetrném zacházení zcela ulomily.

Z plastu jsou vyrobeny také krycí vrstvy displejů, jak na starších modelech, tak i na nových dotykových. Ovšem pouze na těch rezistivních, neboť zde (narozdíl od kapacitní technologie) musíme promáčknout vrchní plast na spodní, dotykovou vrstvu.

Nejdůležitějším faktorem pro použití plastu je však jeho schopnost propouštět vlny bezdrátových technologií. A to ať už je telefon celoplastový, nebo má jen plastovou bradu. Skrze plast totiž s nejmenším stíněním proudí jak mobilní signál, tak vlny Wi-Fi, Bluetooth či NFC.

Plast je celkově nejrozšířenějším materiálem. Průměrně tvoří až 49 % materiálu telefonu, a jen pro představu, celkově se z vyhozených telefonů po světě sesbírá ročně až 30 tisíc tun plastu. Velká část plastu na vašich telefonech je potom plastem recyklovaným.

Soft-touch plast

Soft-touch plast, neboli také měkčený plast, to je druh povrchové úpravy, kterou občas výrobci aplikují na zadní kryt telefonu. Tento telefon pak působí dojmem, jako by byl potažen mikroskopickou vrstvou gumy či kůže. Díky tomu se v ruce lépe drží, neklouže z ní tolik ven a také na povrchu neulpívá tolik nečistot. Této povrchové úpravy je docíleno dvoufázovou výrobou, kdy se na tvrdý plast nanáší tenká vrstva měkkého termoplastu.

Úpravě soft-touch se velmi podobá speciální ošetření nanotechnologiemi, jako je tomu třeba v případě smartphonu Sony Xperia S. Díky tomu je docíleno obdobných, ne-li lepších výsledků, co se odpuzování nečistot týče. Povrch však na dotyk působí obyčejně, plastově.


HTC Titan II s povrchovou úpravou soft-touch

Polykarbonát

Polykarbonát, to zní skoro strašidelně. Není tomu tak, a ve skutečnosti jde o příjemnou změnu k lepšímu. Tento materiál použila Nokia u svých modelů N9 a Lumia 800 a 900. Ve své podstatě jde o plast, který je však mnohem pevnější. Na telefonu se chová jako skořepina, do níž jsou vsazeny veškeré vnitřnosti, a vše je potom zakrytováno displejem.

Polykarbonát má však jednu velkou výhodu. Barvící přísady jsou přidávány už do směsi, ze které se tvoří finální tvar. A výsledek? Škrábnete-li si telefon do hloubky, nebude vidět žádný barevný rozdíl mezi nanesenou barvou a základem, pouze fyzický vryp, protože barevné rozložení je stejné po celé skořepině. Na výrobu nejen polykarbonátového těla Nokie N9 se podívejte v následujícím videu.

http://www.youtube.com/watch?v=RqxYiXtzKd0

Guma

Guma je materiál, který bychom na telefonech rozhodně nečekali. Lze ji povětšinou nalézt na telefonech, které jsou uváděny jako odolné. Ať už jako gumové těsnění, nebo jako materiál, ze kterého je vyroben povrch telefonu. Výhodou je jistě menší šance na poškození při pádu telefonu, nevýhodou potom jakési žmolkování gumy po delší době používání.


Gumový Samsung Xcover 271 či Nokia 5500 Sport

Kov

Kovových telefonů moc nebývalo, teď ale jejich popularita roste. Když už je však použit kov, většinou se jedná o zadní kryt, kovový rámeček po obvodu telefonu, nebo kombinaci obojího. Tyto prvky bývají nejčastěji vyrobeny z nerezové oceli. Každý takovýto kovový prvek, ať už se na telefonu nalézá kdekoli, přináší větší míru odolnosti. Celokovové telefony však nenajdeme, a to z prostého důvodu: telefon by měl špatný signál, Wi-Fi a další bezdrátové technologie by pak nefungovaly korektně. Především jejich dosah by byl razantně zkrácen.


Pamatujete na Siemens M65?

Eloxovaný kov

Eloxovaný kov, to je opět specialita finské Nokie. Z tohoto materiálu je vyrobena Nokia N8 či Nokia E7. Co to je eloxování? Je to druh povrchové úpravy kovů a slitin, na jejichž povrchu se vytváří vrstva oxidu, která je tvrdší a odolnější. Tím se zlepšují mechanické a chemické vlastnosti eloxovaných výrobků. Tedy, jednoduše řečeno, opět změna za účelem vyšší odolnosti. A díky nižší nutné tloušťce kovu také snaha o co nejmenší hmotnost.

Kromě Nokie lze tuto technologii výroby najít třeba u nového HTC One S. Na video výroby jednolitého těla se podívejte do našeho samostatného článku, který jsme vám přinesli před pár dny.


Jak Nokia N8, tak Nokia E7 mají plastové brady

Sklo

Sklo je dominantou například posledních přírůstků do rodiny Applu, iPhonu 4 či 4S. Ty jsou skleněné po celé čelní, ale i zadní straně. Zarytí odpůrci Applu tvrdí, že když vám iPhone spadne, už s ním ani nohu od stolu nepodložíte. Realita ale není tak strašná, sklo je ve skutečnosti tvrzené a vydrží toho dost.

Další kapitolou jsou krycí sklíčka kapacitních displejů. A je jedno, jestli jde o známé Gorilla Glass, které je používáno napříč výrobci, či o méně známé Dragon Glass, či o jiné tvrzené sklo. Každé nám zaručuje vyšší odolnost displeje proti poškrábání, a to je přesně to, co uživatel potřebuje.


I takto může skončit váš iPhone, přestože má sklo Gorilla Glass

Kevlar

Nyní už míříme mezi ty méně obvyklé materiály. Kevlar je použit na zadní straně Mororoly Razr, a nutno podotknout, že telefonu nepřináší jen vyšší odolnost, ale i punc luxusu a jistou společenskou prestiž. Přece jenom, kdo se vám pochlubí, že má telefon z kevlaru, který je neprůstřelný? Jde o materiál, jehož hlavními přednostmi je kombinace velké odolnosti a nízké hmotnosti, potažmo tloušťky.

Keramika

Keramika, s tou jsme se ještě nesetkali. Ale setkáme. Tedy, setkáme tehdy, když budou spekulace ohledně chystaného Samsungu Galaxy S III pravdivé. Podle dosud uniklých a nevyvrácených informací by totiž právě Galaxy S III měl přijít s keramickým tělem. Keramika se však vyznačuje poměrně velkou křehkostí, a tak to jistě nebude jen tak ledajaká keramika, pokud se spekulace ukážou jako pravdivé.

Drahé materiály

Zlato, safírové sklo, leštěný kov, kůže, diamanty, dřevo, laserové broušení a další. To jsou materiály, které mají za cíl několik věcí. Zaprvé, pořádně vám vyperou peněženku. Zadruhé, telefon vám řádně ztěžkne. Zatřetí… Ne, dost, kdo chce luxus, ten samozřejmě má možnosti, mezi čím vybírat. Ať už jde o Nokii Oro nebo kterékoliv starší modely od Nokie, nebo třeba mobily firmy Gresso – kovové i dřevěné, a dalších. Pojítkem těchto drahých hraček často bývá limitovaná edice, ruční výroba a společenská prestiž. Ne každý si totiž může dovolit nosit s sebou těžítko za desítky (i stovky) tisíc korun, které navíc umí volat. V následujícím videu najdete nejnovější počin švýcarské značky TAG Heuer – luxusní TAG Heuer Racer.

http://www.youtube.com/watch?v=GrNOntZDTVk

Papír, dřevo a ohebná budoucnost

Nyní už jsme vstoupili na pole konceptů. S dřevěnými i papírovými modely, ale často i funkčními prototypy, se experimentuje již nějaký ten pátek. Otázkou je, co je jejich cílem. Že by ekologie? Menší míra znečištění planety při jejich výrobě? Nebo jen extravagance či hloupý nápad? Těžko říct.

Samostatnou kapitolou jsou potom koncepty budoucnosti. Všechny je však pojí jedna vlastnost. Jsou to pouhé výmysly, ukázané světu pomocí dokonalých počítačových animací. Takovýchto telefonů se ještě nějakou tu dekádu let nedočkáme.

Závěr

Dnešní vědecké okénko by se také mohlo jmenovat výtvarné či designové okénko. Ano i ne. Mnohé konstrukce našich telefonů jsou přinejmenším zajímavé technologické pokroky, co se odolnosti týče. Spíše než jako informační přínos by dnešní vědecké okénko mělo sloužit jako shrnutí toho, do kterých různých odvětví průmyslu dnešní mobilní trh zasahuje. A to se bavíme pouze o materiálech na výrobu jejich zevnějšku.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

12
Komentujte

avatar
4 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Asijská pornohvězdathatLuboš Srbmajkiblue.sun Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Romualdo
Romualdo

Velmi přínosný článek, jen tak dál.
Jako nejlepší materiál těla telefonu vidím na polykarbonát.
Ten soft-touch myslím, že bude mít kratší životnost, po čase se asi ošoupe.

blue.sun
blue.sun

Soft-touch povrchy, pokud jsou dobře udělané, vydrží stejně jako hladký plast, navíc se mi zdá, že jsou o trochu odolnější proti drobným vrypům a škrábancům. Záda mého Optimus one jsou stále nepoškozená, zatímco Galaxy 550 byla po dvou měsících pokrytá sítí drobných škrábanců.

Romualdo
Romualdo

To je tak s každým povrchem, když je kvalitně udělán, tak vydrží (i Soft-touch).
Jenže zákazník jistotu nemá, výrobce to může udělat tak, aby se materiál ošoupal a zákazník si po čase řekl: telefon je škaredý-koupím si nový.
Proto vidím budoucnost a kvalitu v polykarbonátu: je pevný, lehký, příjemný na omak a neztrácí po vrypu barvu.

blue.sun
blue.sun

Jo, v tomhle jsou probarvené plasty super. Ale to nemusí být jen polykarbonát, jde to se všemi.

swenak
swenak

„Polykarbonát, to zní skoro strašidelně. Není tomu tak, a ve skutečnosti jde o příjemnou změnu k lepšímu. Tento materiál použila Nokia u svých modelů N9 a Lumia 800 a 900. Ve své podstatě jde o plast, který je však mnohem pevnější. Na telefonu se chová jako skořepina, do níž jsou vsazeny veškeré vnitřnosti, a vše je potom zakrytováno displejem.“

Z textu by mohl někdo pochopit, že polykarbonát je skořepina, což je nesmysl. Plete se tu kontrukce telefonu a samotný materiál.

majki
majki

a samsung galaxy sII je aky material?Diky

Luboš Srb
Luboš Srb

Galaxy S II je obyčejný plast, bohužel.

Asijská pornohvězda
Asijská pornohvězda

Ahoj ,je to SRAČKA HOĎ TO DO PIČE

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Před několika dny jsme se dozvěděli, že Motorola připravuje novou řadu P, do které budou spadat modely P30, P30 Note…

Některé Pixely XL mají po updatu na Android 9 problém s nabíjením

Některé Pixely XL mají po updatu na Android 9 problém s nabíjením

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Některé původní telefony Google Pixel XL zažívají problémy s rychlonabíjením, a to po aktualizaci na Android 9 Pie. Na Google Issue…

První vlna pozvánek do Fortnite míří už i mimo portfolio Samsung

První vlna pozvánek do Fortnite míří už i mimo portfolio Samsung

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Populární onlinovka, která je veleúspěšná na PC platformě, se teď chystá dobýt i smartphony a tablety s operačním systémem Android.…

Mobilní zobrazení