Recenze Poco M5s – Levně a výkonně se slušným AMOLED displejem
- Otestovali jsme pro vás levný a dostupný telefon značky Poco
- Model M5s chce zaujmout, kromě ceny, i vcelku slušnou výbavou
- V rámci třídy nabídne kvalitní displej i solidní nabíjení

Poco M5s je relativně nový telefon, který tento výrobce, zaměřující se hlavně na mladé uživatele, představil počátkem září. Spadá do ranku levných přístrojů nižší třídy a v základní konfiguraci ho lze pořídit pod hranici 5 tisíc korun. V této cenové hladině nabídne rozhodně povedený displej a jeden z nejvyšších výkonů. Bude to ale stačit?
Poco M5s: specifikace
Konstrukce | plast, 160,5 × 74,5 × 8,3 mm, 178,8 g |
---|---|
Displej | 6,43″, AMOLED, 60 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI |
Operační systém | Android 12 + MIUI 13 |
Čipset | 8jádrový, 2,05 GHz, MediaTek Helio G95 |
Paměť | 4 GB RAM, 64/128 GB úložiště (UFS 2.2) + MicroSD slot (až 512 GB) |
Fotoaparát | čtyři objektivy (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 118˚ + 2 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, duální LED blesk; přední 13 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, FM rádio, NFC, infraport, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 33 W |
Cena a dostupnost | od 4 990 Kč, září 2022 |
I ty, Poco?
Čínský výrobce spadající pod Xiaomi se rozhodl, že se s tímto levným modelem vydá cestou Applu či Samsungu. To znamená, že z prodejního balení zmizel nabíjecí adaptér a dostanete jenom kabel s konektorem USB-A na jednom a USB-C na druhém konci. Je to škoda a vypadá to, že se jedná o specifikum našeho trhu, protože většina zahraničních recenzí píše o bohatém prodejním balením i s adaptérem – na druhou stranu máme nižší cenu. Alespoň dostanete průhledný silikonový obal, což rozhodně potěší.
Obsah balení
- telefon Poco M5s
- jehla na SIM
- USB-A / USB-C kabel
- silikonový kryt
- technická brožura a základní průvodce

Jednoduchý plasťák, co dobře padne do ruky
V rámci nižší třídy určitě nepřekvapí, že výrobce vsadil na kompletně plastovou konstrukci a Poco M5s si rozhodně zaslouží pochvalu za velmi příjemnou hmotnost. Váží jen 178 gramů a s výškou pohybující se na hranici 160 mm není rozhodně zbytečně přerostlý, takže padne skvěle do ruky a v kapse o něm nebudete ani vědět. Příjemný úchop obstarávají hlavně po stranách zaoblená záda, jenž jsou z lesklého plastu a to znamená, že na nich sem tam ulpí nějaký ten otisk prstu či šmouha. Žádná hrůza to ale není.

Kvalitní konstrukce
Konstrukce jako taková je kvalitní, nevydává žádné pazvuky a jestli něco stojí za vypíchnutí, je to zvýšené kryti IP53. Jasně, není to IP67 nebo IP68, ale v této třídě je to, myslím, sympatické. Design je spíše usedlý a dominantním prvkem telefonu je z šasi lehce vyčnívající fotomodul se čtyřmi snímači a LED bleskem. Rámeček okolo displeje je ve spodní části sice docela rozměrný, ale po stranách a nad displejem je naopak relativně útlý. Přesná a rychlá čtečka otisků prstů je integrována v zapínacím tlačítku a funguje buď po přiložení prstu, nebo domáčknutí, což je rozhodně praktické.
AMOLED do pěti tisíc? Ano, proč ne
Hlavní hvězdou tohoto telefonu je displej s úhlopříčkou 6,43 palce, který má FullHD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů) a hlavně, je postavený na AMOLED technologii. To v této cenové kategorii opravdu není moc často k vidění a díky tomu si užijete syté barvy a dokonalou černou. Obraz je, díky FullHD+ rozlišení, příjemně ostrý a panel potěší i vysokým jasem o hodnotě 700 nitů s tím, že v určitých situacích umí panel nabídnout až 1 100 nitů. Automatická regulace jasu funguje dobře a čitelnost je bezproblémová i na přímém světle.

Displej je zajisté kvalitní
Kolem a kolem je to, v rámci třídy, určitě kvalitní displej, ačkoliv třeba podání červené barvy mi zrovna dvakrát nesedlo a její odstín mi přišel ve všech třech režimech (Živý, Sytý, Přirozený) až moc tmavý. Displej pochopitelně nabízí tmavý režim, má i režim čtení a velmi jednoduché nastavení obnovovací frekvence. Umí totiž jen 60 Hz, takže vlastně žádné nastavení není možné a je to zkrátka daň za to, že výrobce nasadil AMOLED panel do tak levného telefonu. Pokud nutně potřebujete vyšší frekvenci a nevadil by IPS panel, o něco levnější model M5 nabízí 90Hz displej.

MIUI pod taktovkou Poca
Poco M5s běží na Androidu 12 s rozhraním MIUI 13, které používají i telefony Xiaomi a Redmi. Pro potřeby značky Poco je ale lehce upravené a některé věci, třeba možnost stažení horní lišty odkudkoliv, mě vyloženě potěšily. Příjemná je i možnost volby mezi klasickou lištou nebo novou verzí, která vypadá trochu jako na iOS. Telefon dále nabízí prakticky Always-On displej, který má solidní možnosti personalizace, ale jen jednu možnost co se jeho aktivace týče. Když je displej vypnutý, tak po klepnutí na něj se AOD rozsvítí na 10 sekund a poté zhasne. Nic jiného nastavit nelze.
Oznámení a ovládací centrum
Na příchozí notifikace vás jinak může upozornit světelný efekt v podobě rozsvícení boků displeje v jedné ze dvou nabízených barev, povedená animace hvězdného nebe či rozsvícení displeje. Systém nabízí i praktické věci, jako třeba probuzení telefonu zvednutím, aktivaci displeje dvojitým poklepáním nebo plovoucí okna. Neschází ani hromada různých témat, tapet nebo stylů ikon a hračičkové si zkrátka přijdou na své. Co ale systém neumí, je rozpůlení obrazovky a spuštění dvou aplikací zároveň, což je rozhodně škoda.
Pár „blbinek“ se najde
A systém se nevyhnul ani několika nelogičnostem. Proč se třeba makro režim nenachází mezi ostatními režimy fotoaparátu, ale je v jiné oblasti aplikace? A proč není automatické otáčení displeje, tedy poměrně důležitý prvek, v horní, ovládací liště a aktivuje se v nastavení telefonu? No a pak je tu bloatware, kterého není zrovna málo, ačkoliv u levného telefonu se dá nějaká ta aplikace navíc očekávat.
Výkon, výkon a zase výkon
Srdcem tohoto levného telefonu je osmijádrový procesor Mediatek Helio G95, jenž je vyráběný 12nm litografií a běží na taktu až 2.05 Ghz. O akceleraci grafiky se stará GPU Mali-G76 MC4 a tato sestava nabízí, v rámci zvolené cenové kategorie pochopitelně, vskutku vysoký výkon. Okolo hranice 5 tisíc korun vlastně jeden z nejvyšších a je to právě poměr cena / výkon, v čemž Poco M5s exceluje nejvíce. Pokud tedy rádi hrajete, s výkonem určitě budete spokojeni a faktem je, že většinu dnešních her rozběhá tato novinka velmi slušně.

Zahrajete si prakticky všechno
Ano, u náročnějších her to na nejvyšší detaily nebude, ale když se spokojíte se středními, zahrajete si prakticky všechno. A vysoký výkon potvrzuje i syntetický benchmark AnTuTu, ve kterém tento telefon dosáhl na skóre 358 tisíc bodů, což je velmi slušné. Další pochvala míří ke stabilitě – náročný zátěžový test v 3D Marku dokončil telefon s 98,1% stabilitou a procesor je velmi střídmý co se produkce tepla týče. Topí jen velmi, velmi zlehka a ani delší, náročnější hraní ho nerozpálí tak, aby to bylo pro uživatele nepříjemné.
Výdrž a nabíjení
V nitru této novinky jdeme akumulátor o výborné kapacitě 5 000 mAh, jenž je doplněn o 33W rychlé nabíjení, což se v této třídě rozhodně hodí. Výdrž je, díky jen 60Hz displeji, absenci 5G a relativně úspornému procesoru, výborná, a když se trochu omezíte, dostanete se i na dva dny. Den a půl je každopádně jistota prakticky za všech okolností. Vzhledem k absenci originálního nabíjecího adaptéru v balení jsme nemohl ověřit, zda nabíjení zvládne dodat 64 % kapacity do baterie za 30 minut, jak výrobce inzeruje, ale není důvod tomu nevěřit.

Každopádně počítejte s tím, že s neoriginální nabíječkou bude nabíjení pomalejší. S 65W adaptérem Realme jsem telefon nabil naplno za nějakou hodinku a dvacet minut, což není žádná velká sláva a originální adaptér v balení prostě a jednoduše schází.
Fotoaparát je nemastný, neslaný
U telefonu za ani ne pět tisíc korun nelze čekat v oblasti fotoaparátu nějaké zázračné výsledky a těch se u Poca M5s ani nedočkáte. Výrobce vsadil spíše na kvantitu a telefon osadil rovnou čtveřicí snímačů s rozlišením 64 + 8 + 2 + 2 Mpx, přičemž dvoumegapixelová dvojice je klasické, nepoužitelné kombo makro a hloubkového objektivu. Kvalita snímků z hlavního snímače je na ideálním světle maximálně průměrná a platí, že s klesajícím osvětlením jejich úroveň dramaticky klesá. Nabízí sice solidní barvy a překvapivě docela nízkou úroveň šumu, ale to je tak vše.
Míra detailů je velmi nízká, v jednobarevných scénách se vše shlukuje a ideálně nefunguje ani automatické ostření. To, že fotografie jsou rozmazané, se stává více než sporadicky. O něco lépe si vedl 8Mpx ultra-širokoúhlý objektiv, který nabízí o něco lepší podání barev, slušné detaily a fotografie nejsou po stranách nijak extrémně rozostřeny. Makro nestojí moc za řeč – objektiv ostří od nějakých 5 centimetrů a málokdy se mu povede udělat slušná fotografie. Většinou jsou snímky neostré, s mizernými detaily a vybledlými barvami.

V noci raději na fotografování zapomeňte
Noční fotografie rozhodně situaci nijak zásadně nevylepšují a fotoaparát má bez nočního režimu poměrně velký problém za horšího světla ostřit. A ani s ním to není žádný sláva, snímky jsou neostré, plné šumu a s mizernými detaily. Co ale naopak chválím, je selfie kamerka s rozlišením 13 Mpx, která odvádí velmi slušnou práci a za snímky, které vyprodukuje, se rozhodně nebudete muset stydět. V oblasti videí zvládá Poco M5s až 4K záznamy při 30 fps a 1080p videa zvládá dokonce při 60 snímcích za sekundu.

Při natáčení se snímkováním 30 fps si fotoaparát pomáhá elektronickou stabilizací obrazu a záznamy ve 4K rozlišení poměrně příjemně překvapily. Snímky byly plynulé, s hezkými detaily a minimem šumu a v tomto ohledu si fotoaparát vedl, v rámci třídy, velmi dobře.
Jak fotí Poco M5s?
Ukázka: noční snímky (noční režim vypnutý/zapnutý)
Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky
Ukázka: zoom 10×
Ukázka: makro snímky
Závěr recenze Poco M5s
Poco M5s je extrémně levný telefon, jenž se dá v základní konfiguraci (4 + 128 GB) sehnat za 4 990 korun. A tak je potřeba k němu také přistupovat. Nemá cenu žehrat jen na 60 Hz displej a spíše se hodí pochválit, že výrobce nasadil slušný AMOLED panel s vysokým jasem. Chválím také lehkou konstrukci, krytí IP53 a konektivitu s NFC i 3,5mm audio jackem. Telefon má relativně rozumné rozměry, díky čemuž padne opravdu skvěle do ruky. Výdrž je přímo skvělá a to platí také pro výkon – v rámci hranice 5 tisíc korun se jedná o jeden z nejvýkonnějších telefonů a potěšující je také přítomnost stereo reproduktoru.
Co se nedostatků týče, výrobce by si zasloužil přes prsty za balení bez nabíjecího adaptéru, čímž poměrně úspěšně zabil slušné nabíjení o výkonu 33 W. Pokud ho budete chtít využít naplno, pořízení originálního adaptéru se nevyhnete a rovnou si tak k ceně připočtěte nějakých 400 korun navíc. Fotoaparát je podprůměrný a pokulhává jak za dobrého osvětlení, tak za horších podmínek. Makro fotografie jsou mizerné a to platí také pro přiblížení. Pokud se pokusíte o maximální, 10násobné přiblížení, dočkáte se jen mazanice bez jakýchkoliv detailů.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.