Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Plánuje společnost Apple univerzální aplikace?

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Podle nejnovějších informací Apple v příštím roce umožní vývojářům vytvořit takzvané univerzální aplikace, které budou souběžně fungovat na systémech iOS a macOS. Vývojáři tak získají možnost přijít s aplikacemi, které poběží na obou platformách a budou současně podporovat jak dotykové ovládání tak ovládání pomocí myši nebo trackpadu.

Nemůžete si v tuto chvíli vybavit, kde jste něco podobného už viděli? Napovíme vám – u Microsoftu. Ten se o toto pokouší již od roku 2015 s nástrojem Universal Windows Platform, který vývojářům umožňuje vytvářet aplikace, jenž běží na Windows, Xboxu, HoloLens i SurfaceHubu. Mobilní Windows záměrně vynecháme, protože je Microsoft „odpískal“. Tento krok měl ale dosti omezený úspěch, zejména díky malému zájmu vývojářů zajišťovat podporu napříč platformami. A vlastně jsem zapomněl zmínit i Google, který se snaží přinášet původní aplikace pro Android i na Chrome OS.

Jak dobře víte, tyto „zaručené plány“ se mohou ze dne na den změnit, takže se zatím bavíme spíše v hypotetické rovině. Současné náznaky zatím hovoří o možnosti podpory univerzálních aplikací v příštím roce. Pokud se tento plán uskuteční, tak bychom si tipnuli, že oficiální přestavení by mohlo proběhnout v červnu na konferenci Apple’s Worldwide Developers. A již na podzim by tak některé aplikace byly součástí nových verzí iOS a macOS.

„Aplikace by mohly být mnohem zajímavější, pokud toto řešení vývojáři beze zbytku využijí.“

Tip: Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

Apple v tomto směru prvenství nezíská a názory některých odborníků jsou i dost skeptické. Jedním z hlavních argumentů je fakt, že iOS je daleko „živější“ ekosystém. Zastánci naopak tvrdí, že díky tomuto kroku, může Apple potenciálně zrychlit aktualizace a hlavně z nich mohou mít užitek i uživatelé Maců.

Jak to bude nakonec fungovat je samozřejmě ve hvězdách. Momentálně nemáme jasnou představu, jestli MacOS bude emulovat část systému iOS anebo vývojáři budou muset kódovat dvě jakoby nezávislé aplikace. Fajn, sbližování obou platforem je dobrý nápad, ale je potřeba zajistit i odpovídající uživatelské rozhraní, aby pak aplikace například na MacOS nevypadala jako z jiného světa a skutečně fungovala. To znamená jediné, větší nároky na vývojáře, ze kterých bude profitovat uživatel, pokud vše půjde dobře. Nám v tuto chvíli nezbývá než doufat.

zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

VČERA  |  Jakub Foltýn  |  9 komentářů

Není to ani týden, co byly na trh vypuštěny nové iPhony, a uživatelé hlásí první potíže týkající se zejména…

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

S herními telefony se v poslední době roztrhl pytel. Popravdě jsem ze začátku trošku pochyboval o smyslu této kategorie,…

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

Mobilní zobrazení