Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Plánuje společnost Apple univerzální aplikace?

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Podle nejnovějších informací Apple v příštím roce umožní vývojářům vytvořit takzvané univerzální aplikace, které budou souběžně fungovat na systémech iOS a macOS. Vývojáři tak získají možnost přijít s aplikacemi, které poběží na obou platformách a budou současně podporovat jak dotykové ovládání tak ovládání pomocí myši nebo trackpadu.

Nemůžete si v tuto chvíli vybavit, kde jste něco podobného už viděli? Napovíme vám – u Microsoftu. Ten se o toto pokouší již od roku 2015 s nástrojem Universal Windows Platform, který vývojářům umožňuje vytvářet aplikace, jenž běží na Windows, Xboxu, HoloLens i SurfaceHubu. Mobilní Windows záměrně vynecháme, protože je Microsoft „odpískal“. Tento krok měl ale dosti omezený úspěch, zejména díky malému zájmu vývojářů zajišťovat podporu napříč platformami. A vlastně jsem zapomněl zmínit i Google, který se snaží přinášet původní aplikace pro Android i na Chrome OS.

Jak dobře víte, tyto „zaručené plány“ se mohou ze dne na den změnit, takže se zatím bavíme spíše v hypotetické rovině. Současné náznaky zatím hovoří o možnosti podpory univerzálních aplikací v příštím roce. Pokud se tento plán uskuteční, tak bychom si tipnuli, že oficiální přestavení by mohlo proběhnout v červnu na konferenci Apple’s Worldwide Developers. A již na podzim by tak některé aplikace byly součástí nových verzí iOS a macOS.

„Aplikace by mohly být mnohem zajímavější, pokud toto řešení vývojáři beze zbytku využijí.“

Tip: Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

Apple v tomto směru prvenství nezíská a názory některých odborníků jsou i dost skeptické. Jedním z hlavních argumentů je fakt, že iOS je daleko „živější“ ekosystém. Zastánci naopak tvrdí, že díky tomuto kroku, může Apple potenciálně zrychlit aktualizace a hlavně z nich mohou mít užitek i uživatelé Maců.

Jak to bude nakonec fungovat je samozřejmě ve hvězdách. Momentálně nemáme jasnou představu, jestli MacOS bude emulovat část systému iOS anebo vývojáři budou muset kódovat dvě jakoby nezávislé aplikace. Fajn, sbližování obou platforem je dobrý nápad, ale je potřeba zajistit i odpovídající uživatelské rozhraní, aby pak aplikace například na MacOS nevypadala jako z jiného světa a skutečně fungovala. To znamená jediné, větší nároky na vývojáře, ze kterých bude profitovat uživatel, pokud vše půjde dobře. Nám v tuto chvíli nezbývá než doufat.

zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Motorola již brzy představí trojici nových modelů. Konkrétně se můžeme těšit na Moto G6 Plus, Moto G6 a Moto G6 Play.…

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Vloni Apple zaujal novátorským iPhonem X, který zboural všechny zajeté konvence fanoušků společnosti Apple; například co se týče ceny. Podle posledních…

Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

VČERA  |  Tomáš Richter  |  3 komentáře

Odhalení superphonu OnePlus 6 se pomalu blíží, a tak se začínají rojit další a další úniky. Tentokrát se nám do rukou…

Mobilní zobrazení