Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Patří letošní rok smartphonům nebo jim dochází dech?

  |  7 komentářů  |  autor: Jan Hobler

Některé roky jsou ve znamení obrovských technických skoků zabalených pod kabátky smartphonů. Jsou však také roky, kdy tento skok není zase tak obrovský a nebo třeba vůbec žádný. Každý rok představí stovky výrobců své nové smartphony. Některé jdou s dobou, jiné míří do budoucnosti, ale jsou i takové, které dobu nevystihly. Jak na tom je letošní rok?

Nepřehlédněte: 2015: rok mobilní nudy. Zavedené výrobce už brzy zadupe Čína

Letos se představilo hned několik zbrusu nových telefonů. Zmínit musím třeba hrdého zástupce ze stáje Samsungu – model Galaxy S6 Edge, a nebo koženého krasavce ze stájí LG – model G4. Činilo se také HTC, které svou řadu One obohatilo o model M9. Telefonů je však za letošek mnohem větší spektrum a nejspíše ještě nějaké zajímavé přibudou.

Všechny mají jedno společné – zapojují se do extrémně náročného souboje specifikací. Ten se na první pohled dá vyhrát jednoduše, ale není tomu tak. Jeden telefon totiž nabídne více operační paměti RAM, druhý zase výkonnější procesor a třetí třeba hezčí displej. Tím pro společnosti začíná úkol obohatit svůj nový model tím nejlepším.

Nabídnout však „vybavený“ telefon není v dnešní době zas tak složité. Navíc vydáte-li telefon, který má „jen“ výkonný procesor a vysokou paměť RAM, musíte počítat s čínskou konkurencí, která je v tomto ohledu drtivá a nabídne něco lepšího i levnějšího. Proto se do telefonů musí vkládat něco, co je před Číňany ubrání. Většinou jde o nové funkce, design, rozlišení, apod.

V tomto souboji pak zůstávají jen vyvolení. Jde o vlajkové lodě těch nejlepších. Ty jsou schopny nabídnout skoro všechno, na co si vzpomenete. Kombinují velký kvalitní displej, extrémní výkon a výhody jednotlivých modelů, jako třeba zaoblený displej, krásný fotoaparát, apod. Tyto „výhody“ se mění každým rokem a jak je nahoře zmíněno, každý rok není posvícení.

LG

Letošní model G4 si vede celkem dobře, nicméně jeho high-end specifikace neprovádí nic moc lépe, než jakýkoli jiný současný telefon. Navíc je podle mého názoru horší, než loňský Nexus 6, který výrobně pochází od Motoroly. Oba telefony si však vypráví vlastní příběh, ale v každodenním požívání si nadvlády Nexusu 6 v podstatě nevšimnete.

Vlajková loď G4 je celkem slušný telefon. Navíc nabízí i kožený zadní kryt a tímto designem si nechává od těla čínské konkurenty. Kůže se však nedá zapsat jako průlom a telefon bez ní vypadá prakticky stejně jak předchůdce.

HTC

HTC také nechtělo zůstat za konkurencí a představilo nového zástupce modelové řady One. Jde o model M9. Tento telefon, jak všichni jistě víme, nemá žádné prodejní úspěchy a bohužel jde spíše o takový menší propadák. Jeho předchůdce totiž byl několikrát úspěšnější a stal se ve své době i symbolem multimediálního telefonu. HTC má však ještě čas vydat do konce roku něco nového, nebo snad ne?

Samsung

Samsung se svojí zahnutou S6 prakticky ničí konkurenci. S6 Edge nabízí totiž na obou stranách zahnutý displej a nejen to, je vybaven vším, co se pro dnešní vlajkové lodě sluší a nikde ho nic nebrzdí. Čínská konkurence se na laťku, kterou tento „superphone“ nastavil, ještě určitě nějaký ten pátek nedostane. Jenže S6 Edge má problém s otáčením obrazovky. Vše tedy není úplně předěláno na zahnutý displej a často přestane pracovat. Patch snad ale přijde již brzy.

Na tento rok je naplánován i větší S6 Edge Plus. No ostatně vše s Plus je lepší, že ano?

Za letošek se asi vyplatí počkat si na koupi nějaké novinky nejspíše až do listopadu. Do té doby snad vyjdou nějaké další telefony a u těch stávajících se zlepší software. Jen doufejme, že letošní „skokani“ vůbec za ty peníze stát budou a jestli příští rok nenabídne něco lepšího…

ČLÁNKY:, , , , ,
Apple iPhone X ve speciálních edicích vyjde pěkně draho

Apple iPhone X ve speciálních edicích vyjde pěkně draho

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Už klasický model výročního iPhonu X vyjde na velmi hrozivých téměř 35 tisíc korun. Ale co teprve, pokud si budete pořizovat některou…

Sharp Aquos R Compact: malý a voděodolný telefon z Japonska

Sharp Aquos R Compact: malý a voděodolný telefon z Japonska

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Japonská společnost má nový přírůstek řady Aquos, který by jistě ocenila spousta zákazníků i zde v Evropě. Nový telefon Sharp Aquos R…

Samsung pracuje na vylepšeném modelu Galaxy J2 (2017)

Samsung pracuje na vylepšeném modelu Galaxy J2 (2017)

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Samsung známe hlavně díky jeho špičkově vybaveným modelům. Stále však produkují i smartphony, které svými specifikacemi spadají mezi ty nejméně vybavené. Model…

Mobilní zobrazení