Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Ovi mapy Nokia boří hranice, mapy a hlasová navigace navždy zdarma

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Tak radikální změnu jsme opravdu nečekali! Nokia upouští od placení za hlasovou navigaci u svých Ovi map. Majitelé např. modelu Nokia E72 nebo N97 Mini mohou začít s oslavou.

(21.1.2010) Nokia na 21. srpna přichystala akci, kde představila revoluci v užívání služeb Ovi. Konkrétně se jedná o Ovi mapy, které jsou od teď k dispozici zcela zdarma, a to včetně hlasové navigace! Stránky www.nokia.com/maps o tom také už informují.

Kdo stále váhal, zdali se vyplatí do map od Nokie investovat za hlasové podklady, má obrovský důvod k radosti. Krok v podobě odstranění poplatků má podle Nokie potenciál téměř zdvojnásobit velikost současného trhu mobilních navigací. Nová verze Ovi Maps obsahuje automobilové i pěší navigace, jako je tzv. turn-by-turn navigace, je určena pro 74 zemí, ve 46 jazycích a k tomu obsahuje dopravní informace pro více než 10 zemí, stejně jako detailní mapové podklady pro 180 zemí.

Co na to představitelé Nokie říkájí?

„Měníme rozložení sil ve hře. Využitím naší akvizice společnosti Navteq a naší nabídky služeb můžeme nyní dát komplexní navigační služby doslova do dlaně zákazníkům, ať jsou kdekoliv na světě a kdykoliv to potřebují, a to bez jakýchkoliv dodatečných nákladů,” tvrdí Anssi Vanjoki. „Přidáním kamer do našich telefonů jsme se brzy stali největším výrobcem fotoaparátů na světě. Cílem nových Ovi Maps je to samé v navigaci.”

„Proč mít mobilní telefon a k tomu zvlášť autonavigaci, která funguje jen v určité zemi nebo regionu? Dejte tyto dvě věci dohromady, nabídněte je zdarma, globálně a téměř zdvojnásobíte potenciální velikost trhu mobilních navigací,” vysvětlil Anssi Vanjoki, výkonný vicepresident společnosti Nokia. „Nokia je jediná společnost, která nabízí pěší a automobilovou navigaci v mobilu, fungující globálně. Na rozdíl od výrobců automobilových navigací nenutíme zákazníky kupovat mapy pro různé země a regiony, i když je navštěvují jen na pár dnů. Nabízíme mapy i navigační funkce zdarma, se všemi špičkovými funkcemi a vlastnostmi, které lidé v této době očekávají.”

„Dostupnost mobilní navigace s vysoce kvalitními mapovými podklady zdarma v širokém měřítku změní pravidla hry v navigačním průmyslu,” řekl Thilo Koslowski, vicepresident sekce Automotive and Vehicle ICT ve společnosti Gartner. „Takové nabídky zrychlí využití navigačních řešení masovým trhem a posune zaměření inovací na tzv. služby závislé na poloze, které jdou za hranici tradičních navigačních funkcí.”

Pro společnost Nokia znamená odstranění nákladů spojených s navigací pro řidiče i chodce možnost rychle aktivovat masivní uživatelskou základnu, nabízet nové lokační funkce, obsah a služby. Tento krok je součástí strategie společnosti Nokia, která míří k vedoucímu postavení na trhu mobilních map, navigace a služeb závislých na poloze. Krok je také v souladu s vizí, podle které bude další vlna růstu založena na sociálních sítích v internetu a propojování s lokalizací – protože „kde se věci odehrávají” je stejně důležité, jako „co lidé dělají”.

Podporované telefony nyní a v budoucnu

Momentálně je celosvětově v prodeji deset přístrojů, se kterými si kompletní navigaci užijete naplno. Jedná se o modely Nokia X6, Nokia N97 Mini, E72, E55, E52, Nokia 6730 Classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 Xpressmusic, Nokia 5800 Navigation Edition a Nokia 5230. Od března 2010 budou nové telefony Nokia, vybavené GPS, obsahovat novou verzi Ovi Maps a lokální mapové podklady spolu se špičkovou pěší a automobilovou navigací a přístupem k průvodcům Lonely Planet a Michelin bez dodatečných nákladů.

Ruku k dílu mohou přiložit i operátoři

Nokia věří, že dnešní krok umožní nabízet zákazníkům osobní a automobilové navigační balíčky a podpoří využití datových tarifů. Dodatečným benefitem pro operátory je fakt, že Ovi Maps využívají unikátní hybridní technologii, která je optimalizována pro využití v mobilních sítích. Využitím vektorové grafiky spolu s inteligentní kombinací přednahraných a online map nová verze Ovi Maps zabírá jen zlomek datového toku, oproti robustní bitmapové technologii používané většinou dodavatelů mobilních map.

Zpřístupnění pro vývojáře aplikací

Tím, že z navigace Nokia udělá stejně běžnou vlastnost mobilu jako je focení nebo poslání textové zprávy, rozšíří zákaznickou bázi pro aplikace založené na lokaci a vytvoří obrovskou příležitost. Nokia nabízí vybraným vývojářům prostřednictvím programu Ovi for Developers Beta preview Ovi APIs a SDK – Beta (softwarový vývojový kit), které jim dovolují takové aplikace programovat. Aplikace budou zpřístupněny prostřednictvím Nokia Ovi Store.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Huawei se na dnešní tiskovce vytáhl. Dočkali jsme se několika nových špičkových modelů, na nichž byste jen stěží hledali…

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Huawei dnes kromě dvou hlavních vlajkových modelů Mate 20 a Mate 20 Pro představil také One big thing obří…

Mobilní zobrazení