Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Otestovali jsme cyklonabíječku Nokia DC-14

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Ať už jezdíte na kole do práce, do přírody nebo kamkoliv jinam, může se vám hodit cyklonabíječka Nokia DC-14. Během jízdy dokáže spolehlivě dobít váš mobilní telefon.

Nokia představila nabíjecí sadu Nokia DC-14 k jízdnímu kolu již před více než rokem. Primárně byla tato sada určena pro Indii, kde lidé hojně využívají kolo a nemají zásuvku na každém kroku jako v jiných zemích. Po několika měsících se však toto netradiční příslušenství dostalo i do Česka. Rozhodli jsme se tedy stále ještě ojedinělou cyklonabíječku přes letošní léto otestovat a podělit se s vámi o naše postřehy a zkušenosti.


Nabíjecí sada Nokia DC-14 – oficiální fotografie

Nabíjecí sada se skládá z držáku na kolo (Nokia CR-124), nabíječky (DC-14), „dynama“ a čtveřice upínacích pásků. Nutno však pro přesnost podotknout, že sice se třetí zmíněné věci říká „dynamo“, ale ve skutečnosti je to alternátor, jelikož vyrábí střídavé napětí.

Instalace cyklonabíječky

Připevnění všech součástí na kolo není nikterak složité. Pokud nenarazíte na žádný problém, nemělo by vám to zabrat déle než 5 minut. V našem případě bohužel nebylo možné kvůli brzdám na předním kole umístit „dynamo“ na pravou přední část kola. Museli jsme tak improvizovat a připevnit „dynamo“ o 180° na levou část předního kola, tedy opačným směrem, viz. foto.

Držák na kolo je nutné dostatečně utáhnout a „dynamo“ pak správně nasměrovat, aby se dotýkalo pláště kola. V dodávaném návodu samotný výrobce upozorňuje na pravidelnou kontrolu všech částí cyklonabíječky. Jakmile jsou připevněny veškeré části nabíjecí sady, můžeme přiklopit (aktivovat) „dynamo“ a konečně vyrazit na silnici.

Postřehy z jízdy

Speciální držák pro upevnění telefonu na rám řidítek může sice na první pohled působit poněkud jednoduše a nepřesvědčivě, ale opak je pravdou. Gumová spodní část pod telefonem a dvojice gumových popruhů s přehledem udrží telefon na svém místě na silnici s rovným povrchem a žádný větší problém držáku nedělají ani menší díry na cestě, zpomalovače či vyšší rychlost.

K cyklonabíječce můžeme připojit telefony, které mají klasický 2 mm konektor Jack, dříve hojně používaný u Nokií, a který stále nabízejí některé nové telefony Nokie. Škoda, že výrobce nedodává nabíječku také ve verzi s microUSB, po které by mohli sáhnout jak někteří majitelé nových Nokií, tak i jiných výrobců telefonů.

Nabíjení telefonu začíná v době, kdy jedete alespoň 6 km/hod. Při rychlosti zhruba 12 km/hod už nabíjí cyklonabíječka skoro stejně, jako ostatní nabíječky od Nokie. Maximální hranice pak je 50 km/hod, nad kterou nabíječka přestává telefon dobíjet.

Po prvním rozjetí se na displeji telefonu zobrazí hláška informující o zahájení nabíjení. Pokud na chvíli zastavíte, například na křižovatce, a zase se rozjedete, telefon znovu zbytečně neinformuje touto hláškou a pouze začnou přibývat čárky na indikátoru stavu baterie. Během jízdy je slyšet lehké vrčení, jak se „dynamo“ tře o plášť kola. Je škoda, že cyklonabíječka nevydává menší hluk.

Kde cyklonabíječku využít

Nokia při představení cyklonabíječky mluvila o tom, že pomůže lidem, kteří nemají tak častý přístup k elektrické sítí (např. Indie), a nebo také lidem, kteří se zkrátka starají o životní prostředí. Vzhledem k tomu, že cyklonabíječka trochu zpomaluje kolo, vidím její konkrétní využití po praktické stránce zejména při sjezdu z kopců na delších výletech, kde není možnost telefon jinak dobít.

Naopak při jízdě do kopců je rozhodně lepší „dynamo“ ručně odklopit od pláště kola a zbytečně tak nevydávat znatelný kus síly navíc. Při jízdě městem po rovince je to rozdíl oproti kolu bez „dynama“ sice také znatelný, ale pokud s kolem párkrát vyrazíte ven, dá se na to zvyknout.

Využití cyklonabíječky Nokia DC-14 vidím zejména na delších výletech na kole mimo civilizaci, kdy vám na telefonu poběží třeba i navigace a o energii tak bude rozhodně nouze. Naopak při krátkých trasách po městě, kdy si můžete dát telefon nabít téměř na každém kroku, nevidím využití tohoto příslušenství jako smysluplné.

Nabíjecí sadu Nokia DC-14 k jízdnímu kolu můžete zakoupit na eShopu Nokia za necelých 800 korun.

Plusy: jednoduchá instalace, pevný držák, dobíjení již od 6 km/hod

Mínusy: nemá microUSB konektor, tření dynamové části o kolo není tiché

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy Note 8 dostává očekávaný Android 8 Oreo

Samsung Galaxy Note 8 dostává očekávaný Android 8 Oreo

16. 3. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

V portfoliu Samsungu stále nalezneme pouze pár modelů, které se mohou pyšnit tím, že běží na nejnovější Androidu 8…

Známe podobu chystané vlajkové lodě HTC U12 Plus

Známe podobu chystané vlajkové lodě HTC U12 Plus

16. 3. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Společnost HTC se již nějakou dobu potácí ve finančních problémech. Na telefony však stále nezapomíná, což určitě potěší nejednoho…

Že by chystaný malý iPhone SE 2 poprvé na videu?

Že by chystaný malý iPhone SE 2 poprvé na videu?

16. 3. 2018  |  Jakub Mokříš  |  4 komentáře

Snad největší nejasnosti zatím panují ohledně případného následníka populárního iPhonu SE. Tento telefon s vnitřnostmi „dospělého“ iPhonu, ale sympaticky…

Mobilní zobrazení