Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Orange San Francisco – recenze telefonu s megavýbavou

  |  108 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Orange San Francisco (ZTE Blade) je přízrak na poli mobilních telefonů. Recenze telefonu Orange San Francisco vás přesvědčí o tom, že do slušně vybaveného telefonu není potřeba investovat více než čtyři tisíce korun, mnohdy ani tolik ne. Trnitými cestami si telefon můžete navíc solidně zkrášlit a vylepšit. ZTE tímhle telefonem nastolilo správný cenový směr, ostatní výrobci jen těžko mohou najít ve svých řadách příbuzný model za podobnou cenu.

Orange San Francisco je brandovaný telefon ZTE Blade. Telefon je nejúspěšnějším modelem výrobce, a to zejména díky příznivě nasazené ceně a neskutečné výbavě v čele s WVGA dotykovým displejem, 600 MHz procesorem, 512 MB RAM a operačním systémem Android. Jelikož se telefon dostal do seznamu podporovaných telefonů z hlediska neoficiálních aktualizací (Jellyfish, Cyanogenmod, atd.), má zaručenu nejnovější verzi systému (poslední je Android 2.3.3 převzatá z Googlu Nexus S).

Aktuální cena ZTE Blade v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )


Orange San Francisco (ZTE Blade) – oficiální fotografie bílé a černé (šedé) varianty

Základní parametry – Orange San Francisco

Rozměry116 x 56,5 x 11,8 mm
Hmotnost110 g
DisplejTFT/OLED(první série), rozlišení WVGA (480 x 800 px), 262 tisíc barev barev, úhlopříčka 3,5“ podpora Multitouch, senzory – jas, proximity, akcelerometr
Procesor a paměť600 MHz procesor ARMv6, grafika Adreno 200 208,1 MB + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.1, někde oficiálně Android 2.2 neoficiálně Android 2.3.3 (např. Cyanogenmod 7)
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, geotagging, makro, 2x digitální zoom nahrávání CIF videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, 2 GB paměťová karta microSD, záruční list
Cena a dostupnost3000 Kč (zahraničí), (Česko) říjen 2010 (zahraničí), květen 2011 (Česko)

Krátké postřehy z testování telefonu Orange San Francisco

Co se nám líbilo: kompaktní zpracování, kryty z konzervativní černé barvy nebo lesklé bílé, 3,5“ dotykový WVGA displej, senzor jasu, proximity i akcelerometr, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD kartu (2GB v balení), 3,2 Mpx fotoaparát s autofocusem, rychlá data HSDPA (až 7,2 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi s možností vytvoření hotspotu, indikační dioda pod tlačítkem „zpět“, plynule funkční hry s OS Android 2.3.3 (Angry Birds, Fruit Slice, atd.), paměť RAM 512 MB, vnitřní paměť na instalaci aplikací přes 208 MB, dobré pozorovací úhly displeje, vysoká citlivost na doteky.

Co se nám nelíbilo: horší výdrž baterie (jen 1250 mAh), špatná čitelnost displeje na slunci, reproduktor na pravém spodním okraji boku, neadekvátní podpora aktualizací systému výrobcem po celém světě, slabší 600 MHz procesor (lze přetaktovat na vyšší úroveň)

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Orange San Francisco navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: vše potřebné k dispozici

Telefon byl zakoupen u operátora Orange UK, proto je prodejní balení striktně v jeho režii, nicméně krabice by měla mít pouze odlišný potisk, vnitřek zůstává totožný, a to ve složení: návod, nabíječka (pozor na odlišnou UK zástrčku) s oddělitelným USB datovým kabelem, obyčejná pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, telefon, baterie a 2GB paměťová karta umístěná ve slotu v telefonu.

Samozřejmě bychom mohli namítnout, že by se hodilo nějaké pouzdro či ochranná folie displeje, avšak při ceně telefonu v přepočtu necelé tři tisíce korun musí jít podobné úvahy rychle stranou. Který jiný výrobce vám dá tolik za tak málo?

Vzhled a konstrukce: lesklá bílá či recyklovatelně černá?

Orange San Francisco, původním jménem ZTE Blade, je opravdový Blade mezi mobilními telefony. Nabízen je ve dvou barevných provedeních – černém a bílém. Plasty černé verze trošku připomínají recyklovaný materiál. Bílé lesklé plasty působí o dost honosnějším dojmem. Každý ale preferuje něco jiného, a tak se alespoň podle zájmu dá říci, že černá verze telefonu je prodávána častěji.

Konstrukční zpracování je skvělé, hrany jsou zaoblené, zadní kryt při pomačkání nevrže, u mého kusu pouze zcela nepřiléhá, to je však drobnost, kterou výrobci odpustím. Na bočních hranách telefonu přerušuje barevný stereotyp stříbrná linie, ze které na pravém boku telefonu vystupují tlačítka hlasitosti.

Zadní kryt se sejímá od spodní hrany, kde k tomu má viditelný zářez. Chlopně, které kryt drží na konstrukci, jsou také plastové, tak snad časem neprasknou. Na krytu je vyvýšen průhledný otvor pro čočku fotoaparátu, s uvedeným počtem 3,2 Mpx a AF. Operátor si neodpustil ani své logo, umístěné do spodní části krytu. Telefon má na horní hraně umístěny – zapínací tlačítko a standardní 3,5 mm konektor Jack, se kterým bychom měli připojit libovolná sluchátka. Jelikož však není ani 3,5 mm konektor jednotný, tak mezi výrobci vznikají kombinace, kdy sluchátka jednoho výrobce nefungují korektně u jiného. To je i případem telefonu Orange San Francisco, kde mi nešla obyčejná sluchátka bez ovládání od Nokie i Samsungu, přitom na HTC a dalších značkách fungují správně.

Na levém boku telefonu nacházíme klasický microUSB port pro připojení USB kabelu i nabíječky. Vespod je ukryt mikrofon telefonu. Na pravém boku je to v dolním okraji zapuštěn reproduktor, který nemá kdovíjakou hlasitost, ale na běžné použití poslouží dobře.

Baterie a výdrž: shoří jako svíčka

Achillovou patou telefonu je bezesporu výdrž, za kterou může částečně Li-Ion baterie o kapacitě 1250 mAh. Nemohu přímo říci, že by výrobce šlápl vedle, ale baterii o kapacitě 1500 mAh do telefonu dát mohl, otázkou by pak bylo, jestli by kvůli tomu nenarostla tloušťka přístroje. Pokud tedy nejste ledajací šetřílci energie, včas nevypínáte všechny nepotřebné aplikace a moc nebrouzdáte po netu přes Wi-Fi nebo 3G, počítejte s jedním, nanejvýš dvěma dny výdrže (v závislosti na verzi systému, atd.).

Displej a ovládání: dokonalé vypálení rybníku konkurenci

ZTE nasadilo laťku s telefonem Blade (San Francisco) velmi vysoko, jelikož se nebálo implementovat rovnou WVGA displej (480 x 800 px) s úhlopříčkou 3,5“. Víte o jiném telefonu s podobnou cenou, který toto splňuje při vstupu na trh? Displej podporuje zobrazení 262 tisíc barev, ovládání více prsty (Multitouch), má senzor jasu, proximity senzor (vypne displej při přiblížení k uchu) i akcelerometr. První várka telefonů, která se prodávala od podzimu, měla dokonce OLED displej, který ZTE odkoupilo od Samsungu. Současné telefony se prodávají s TFT displejem, nicméně rozdíl mezi nimi není tak razantní, aby někdo od koupě ustoupil.

Displej je až nebývale citlivý, což zapříčiňuje bezchybné ovládání a psaní na softwarové klávesnici. Na přímém slunečním světle to má docela obtížné i s nejvyšší úrovní jasu, a tak to nelze dlouhodoběji doporučit. Pozorovací úhly jsou dle mého názoru skvělé, a tak lze na displej koukat i takřka z „nulového úhlu“. Displej nemá speciální ochranné sklíčko displeje (Gorilla Glass), proto doporučuji aplikovat nějakou ochrannou folii, která zabrání zbytečnému poškrábání v kapse či batohu, kde s vámi telefon cestuje. Na závěr ještě jedna osobní zkušenost – do dolního levého rohu pod sklíčko nad displej se mi po třech měsících užívání dostává prach zvenčí, což je sice nepříjemné, ale stále si říkám, že za tu cenu telefonu je to prostě miniaturní nešvar.

Prostředí telefonu: Android, verze dle umu majitele

ZTE Blade (Orange SF) se prodává standardně s verzí OS Android 2.1, a to především u operátora Orange. Po světě se také již rozšířila oficiální ROM Androidu 2.2 Froyo, nicméně tu bez podpory výrobce v našich končinách do telefonu dostanete cestou neoficiální. Stejné je to i v případě verze 2.3.3, která vyšla skrze projekty typu Cyanogenmod atd. Pokud se nebojíte experimentů a případné ztráty záruky, můžete do telefonu nahrát nové verze OS, odproštěné od zbytečných aplikací operátora, motivů, atd.Telefon měl v době pózování před objektivem ještě původní OS Android 2.1-update1

Telefon má 600 MHz procesor, grafiku Adreno 200, pracuje s operační pamětí 512 MB. Vnitřní paměť, určená pro instalaci her či aplikací, stejně tak pro ukládání fotografií a dalšího obsahu, je 208,1 MB. Rozšiřuje ji 2GB microSD karta, přidaná do telefonu výrobcem. Telefon podporuje až 32 GB karty. Od verze systému 2.2 výš je možné aplikace přesouvat na paměťovou kartu, a tak se ušetří mnoho místa pro další.

Plynulost práce s telefonem je přiměřená, reakce téměř okamžité, k tomu opravdu citlivý displej na dotek. Na telefonu běžely plynule hry jako Angry Birds Rio či Ninja Fruit (na verzi OS 2.3.3). Připomínám, že toto se může výrazně lišit od vašeho telefonu, pokud ponecháte od výrobce verzi 2.1 či povýšíte na 2.2. O možnostech telefonu by se zde dalo napsat mnohé, ať už o taktování procesoru či změně ROM, nicméně vás odkážu na česká fóra, kde o tom bylo napsáno mnoho stran a jsou zde i zkušení uživatelé telefonu, kteří pomáhají ostatním.

Telefonování a zprávy: prolínání více účtů v kontaktech

Telefonní funkce nejsou nikterak odlišné od ostatních telefonů s OS Android. Vytáčení čísel je možné přes numerickou klávesnici na displeji, výběrem kontaktů ze seznamu nebo hlasovým příkazem. Nechybí výpis hovorů (zmeškané, přijaté, volané), kde u každého čísla lze okamžitě vytáčet, poslat SMS či přidat mezi kontakty. Pro každý hovor existuje historie několika hovorů, a tak máte poměrně dobrý přehled, kdy jste komu volali nebo kdo vám. Kontakty mohou být posbírány z několika účtů a samozřejmě těch na SIM kartě či v paměti telefonu. Mám na mysli účet na Facebooku, Twitteru a emailových serverech. Ten u Googlu (Gmail) máte nastaven prakticky po zapnutí telefonu, protože je požadován pro vstup na Android Market a další funkce telefonu.

Ke kontaktům neodmyslitelně patří přiřazení informací, specifické vyzvánění či fotografie, zobrazená namísto defaultní androidovské. Ta se zobrazuje i ve zprávách, které jsou formou konverzací. Tím je zaručena větší přehlednost a snadnost se množstvím zpráv prodírat. Do nové zprávy lze vložit přílohu (zvuk, video, foto, prezentace, vizitka, atd.) a nabízené smajlíky. V naší verzi systému jsme mohli QWERTY klávesnici na displeji využít v režimu všech čtyř stran, tedy na obě boky, klasicky i vzhůru nohama. Klávesnice byla standardní, od Googlu, na které se píše poměrně dobře, i tak si ji můžete vyměnit např. za styl HTC či iPhonu (hledat na Android Marketu). Pro správu Gmailu je v telefonu přímá aplikace, pro další emailové účty doporučuji stažení některé z aplikací (emailový klient). Osobní zkušenost mám s K-9 Mail. Pokud chcete synchronizovat s MS Exchange serverem, pak je správnou volbou aplikace Exchange for Android 2.x.

Fotoaparát: 3,2 Mpx, AF

Telefon se může pochlubit 3,2 Mpx fotoaparátem (odpovídá rozlišení fotografií 2048 x 1536 px), který používá autofocus. V původní verzi systému mi fotoaparát dokázal ostřit průběžně, což bylo mnohdy vítané. V nastavení (verze OS 2.3.3) lze měnit: režim ostření, expozici, kontrast, úložiště, vyvážení bílé, zoom (až 2x digitální), velikost fotografií, kvalita, barevný efekt. Video je nahráváno v rozlišení CIF (352 x 288 px) s 15 snímky/s. Kvalita fotografií je rozhodně dostatečná, vzhledem k ceně telefonu, i když ztmavení je na běžném světle až nepříjemné (v režimu automatického vyvážení). Překvapením jsou dobré schopnosti a kvalita fotek s písmem, i při focení zblízka.

Zkušební fotografie – Orange San Francisco:

Multimediální funkce: každému dle libosti

Pro volný čas je připraveno FM rádio s RDS, o které nahráním nějaké ROMky můžete přijít. Já ho u své verze 2.3.3 od Cyanogenmod nemám v telefonu, nicméně to nahrazuji internetovými rádii v aplikaci TuneIn Radio. Standardní je hudební přehrávač, řadící skladby dle interpretů, alb, názvů či seznamů skladeb. Hodí se funkce poslední přidané skladby, která odliší ty, které jste do telefonu právě nahráli z počítače. Mám tu navíc i podporu gest, kterými lze přehrávač ovládat. Je možné přehrávání v náhodném pořadí. Chybí však ekvalizér. Na Marketu je řada přehrávačů, které ekvalizér má, proto si je můžete stáhnout a používat je namísto přehrávače od Googlu.

Své místo má v telefonu i video přehrávač a galerie fotografií či videí. K dispozici je vestavěná GPS s mapami od Googlu (aktualizované, zjistíte v Android Marketu), užitečný je digitální kompas. Nalezení pozice trvalo vždy jen několik sekund, případně desítek sekund. K rychlejšímu nalezení pozice posloužila i AGPS (přes operátora pomocí datových přenosů). V nastavení lze toto vypnout, aby se vám nenačítala data, stejně tak datové přenosy přes operátora v tuzemsku či při roamingu v zahraničí. Další obsah už je ve vaší režii, na tom, co si stáhnete zdarma či za poplatek z Android Marketu. Na výběr je tam přes 200 tisíc aplikací a her, takže si zcela jistě něco vhodného pro sebe najdete.

Organizační funkce: Android Market vše zajistí

Běžných funkcí je v telefonu minimum, počínaje hodinami s funkcí budík (s opakováním), kalendářem, je tu dále i kalkulačka, Google Talk, hlasové vyhledávání a zadávání (zprávy, kontakty, web). Poznámky jsem doplnil aplikací z obchodu. Tam lze sehnat i balík Office, resp. pro jejich otevření v telefonu, ZIP manager, File manager a řadu dalších aplikací, potřebných k užívání telefonu.

Datová výbava: HSPA, Wi-Fi, hotspot a mnohem víc

ZTE správně uvažovalo v otázce datové podpory. Telefon proto má datové přenosy, počínaje GPRS, EDGE, UMTS a konče HSPA, které umožňuje stahování rychlostí až 7,2 Mb/s a odesílání až 5,76 Mb/s. V Česku je to v současnosti také maximum (7,2 Mb/s), které operátoři mohou poskytnout, vyjma T-Mobilu, který aplikuje už i HSPA+ (až 21 Mb/s), a tak vás telefon nebude při využívání internetu nijak brzdit. Setkal jsem se však s tím, že v Praze a Brně mi telefon stále umožňoval připojení jen přes UMTS (max. 384 kB/s) u operátora O2, byť s jiným telefonem mi běželo HSPA.

I když telefon podporuje UMTS, tak s ním videohovor neuskutečníte, jelikož mu chybí kamerka nad displejem. Bezdrátové technologie zastupuje Wi-Fi se standardy 802.11 b/g a Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. Samozřejmě je tu možnost zapnutí funkce Wi-Fi hotspot od verze systému 2.2 výš, která dovolí připojit až dalších pět zařízení k vašemu telefonu a využívání vašeho datového tarifu v mobilu. K počítači se telefon připojuje přes USB (2.0), které telefon bere jako paměťovou jednotku a zároveň jej dobíjí. Vzhledem k délce nabíjecího procesu přes počítač však nedoporučuji telefon dobíjet od nuly právě přes USB, ale klasickou nabíječku. Sluchátka se připojují přes 3,5 mm konektor Jack, avšak platí, že sluchátka konkurenční, která mají ovládací tlačítka atd. vám v telefonu nemusí fungovat korektně, zvuk zkreslí, ztiší či zdeformují. Doporučuji vyzkoušet. Nejedná se o chybu tohoto telefonu, dělají to všechny značky telefonů!

Závěr recenze Orange San Francisco

Pro případné zájemce mám jednu příznivou zprávu. ZTE oficiálně vstoupilo na český trh, a to skrze distributora Agoru DMT. Informovali jsme o tom ve článku – ZTE vstupuje do Česka. S modely ZTE Blade či Skate vypálí konkurenci rybník. Znamená to tedy, že bude možno telefon zakoupit z oficiální české distribuce, včetně dvouleté záruky. Prvním prodávaným modelem je právě ZTE Blade. Další modely budou následovat. Další možností je i to, že si telefon necháte poslat či dovézt ze zahraničí, avšak pamatujte, že v takovém případě se vám bude hůře uplatňovat případná reklamace (cestovat znovu do zahraničí, vyřizování, atd.).

Aktuální cena ZTE Blade v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) Po kliknutí na název telefonu můžete ihned vybrat jeden z obchodů a zjistit dostupnost.

ZTE Blade (Orange San Francisco) je nejlepší koupí, pokud hledáte levný telefon a zároveň požadujete skvělou funkční výbavu. V cenové relaci pod 4 tisíci nemá v podstatě konkurenci, a to především svým 3,5“ WVGA displejem, 512 MB RAM paměti či neoficiální podporou nových verzí OS Android. Ideální telefon pro začínající s Androidem i zkušené uživatele, kteří dokážou naplno využít jeho potenciál.

pěkný vzhled špatná výdrž
3,5″ WVGA displej průměrný fotoaparát
OS Android poloha reproduktoru
Wi-Fi, HSPA, Bluetooth
GPS, digitální kompas
3,5 mm Jack, microUSB
neoficiální aktualizace systému
nejlepší poměr cena/výkon
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
51 Comment threads
57 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
72 Comment authors
MilanMacekJardaKatkaJedna Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
czmrt
czmrt

Dobry den, pekna recenze. Jenom by me zajimalo jestli to ma notifikacni diodu a pripadne jak dlouho upozornuje na zmeskanou udalost.

adis002
adis002

mě jen mrzí, že už nemá pogumované tělo :( a ještě víc mě mrzí, že na slovensko došel až minulý měsíc nebo kdy a tak jsem byl nucený sáhnout po Optimusu :D (i když ho miluju ^^)

Jarda
Jarda

Sedy ma stale pogumovane telo. Pokud vim, tak pogumovany neni bily a piano black.

TOMBY
TOMBY

Indikační dioda pod tlačítkem „zpět“, jak je uvedeno v článku.
Telefon je to vzhledem k ceně opravdu zajímavý. Je na ta výdrž jestli je opravdu tak mizerná :-( Zkoušeli jste ji i s push emailem nebo bez?
Jink chválím nedělní recenzi!

Radek Červinka
Radek Červinka

Mam hodne veci vypnute (hlavne 3G a Wifi) a vydrz az 4 dny – zalezi co delate (pokud jen telefonujete a sms a sem tam web)

aege
aege

Kompletní recenze i s videem,dík !

Vadil by mi špatný fotoaparát,přece jen přecházet z K800i na horší jen kvůli levnějšímu
dotykáči,asi by nebylo to pravé.
Počkám na Xperii Pro.
I když bude o hodně dražší.
Šetřím…………… :)
jedině že by santa klaus :) :):)

aege
aege

K800i mi nafotil přes 6000 fotek,některé se povedly některé nee, např. fotit s ním přes sklo jedoucího autobusu při 90 km rychlosti,to byla bomba. Nafotila jsem takto celou Negevskou poušt. Fotila jsem s ním i v ponorce korály v Eilatu.:) Snesl i 56 stupnová vedra v horách Wadí David u Mrtvého moře. Přičemž digitální kompakt Kodak přestal reagovat na 45 stupních.:) Musela jsem ho chladit 12 hodin na betone i v lednici,aby se zase nastartoval. K800i přežil i pouštní bouři,jen 90% slaná vlhkost zapříčinila po 5 letech celkovou korozi a oprava v servisu by přišla udajně na 4000 kč. Několikrát… Číst vice »

DRGman
DRGman

k800i stale mam aj ked uz len ako 3.mobil, ale len vdaka nemu som vtych casoch upustil od kompaktu, nafotil mi tiez par tisic foto a su to vacsinou k plnej spokojnosti pozeratelne dovolenkove a z akcii foto. preto aj vsetky moje dalsie mobily, ktore maju byt primarnymi musia mat dobry fotak a preto tento ZTE – akokolvek pouzitelny a lacny – nim najskor dost isto nebude.
ak by som fotak nechcel – tak inac tento mobil by asi 98% postacoval na bezne vyuzitie. akurat vzdy je sporna ta vydzr no

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za "žumpu"

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za „žumpu“

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Sociální síť Facebook leží v žaludku celé Evropské unii, zvláště pak eurokomisařce pro spravedlnost Věře Jourové. Ta na otázku…

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei soutěží s konkurenčním korejským Samsungem o to, kdo dřív přijde s prvním skládacím smartphonem. Dlouho bylo…

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Amazon zaplavil trh novými službami a produkty. Nás však bude zajímat jeden konkrétní – jmenuje se Fire TV Recast…

Mobilní zobrazení