Recenze OnePlus 6T: zabiják vlajkových lodí opět zasahuje

Jakub Fišer

Čína je neuvěřitelně rozmanitý trh. Najdeme tam nespočet kvalitních výrobců, stejně tak jako firmu OnePlus. Ta produkuje kvalitní smartphony za dobrou cenu, cosi jako velký globální úspěch se jim však vyhýbá. Dřívějším kouskům z portfolia vždy chyběl jakýsi šmrnc. Dozrál tak poslední model OnePlus 6T k maximální spokojenosti zákazníků?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Před pěti lety, v roce 2013, dovedli dva pánové Pete Lau a Carl Pei svůj nápad na perfektní koncept smartphonu do vítězného finále a stáli u zrodu společnosti OnePlus. Zmíněný koncept byl velmi prostý: smartphone s kvalitním zpracováním, vlajkovými komponenty a skvěle funkčním odladěným systémem za zlomek ceny konkurence. Jistě si vzpomenete, jak na svém začátku OnePlus spouštělo svou vtipnou reklamní kampaň, během které si střílelo z BlackBerry nebo i Applu.

Od té doby se čínské OnePlus hodně vyvinulo. Má už jasně vytyčenou strategii i cílovou skupinu; navíc její produkty už mají jednoznačný jazyk i myšlenku. Od prvního telefonu s logem OnePlus prošla firma obrovskou proměnou a dalo by se až říct, že dospěla. Nejvíce je to vidět hlavně na celkovém pojetí značky. Ještě před několika lety figurovala společnost OnePlus jen jako oponent velkých jmen, dnes již má své oblíbené zákazníky a fanoušky, kteří sdílí entuziasmus předávaný skrze produkty. Původní vlajková loď OnePlus 6 (recenze) měla pár neduhů, jako například displej či fotoaparát, které mohly být lepší. OnePlus 6T některé problémy řeší, bude to ale stačit na to, aby novinka překonala předešlou generaci?

OnePlus 6T: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 157 x 74 x 8,2 mm, 185 g
Displej6,41″, AMOLED, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 402 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie + Oxygen OS
Procesor8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845
Paměť6/8 GB RAM, 128/256 GB úložiště, bez slotu na microSD
Fotoaparátduální (16 + 20 Mpx), blesk, f/1,7 a f/1,7, OIS + přední 16 Mpx, f/2,0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiedual SIM, Bluetooth 5, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie3 700 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnostod 15 990 Kč, 6. listopadu 2018

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.


Design a zpracování: krásný plážový oblázek

Bez zbytečného otálení mohu s klidem uznat, že OnePlus dělá velmi pohledné smartphony a konkrétně OnePlus 6T je velmi pěkný kus hardwaru. A to navíc s přihlédnutím k tomu, že ačkoliv jsme v redakci testovali černou lesklou variantu, dostala se nám na chvíli do rukou i černá matná varianta, a ta je ještě o poznání hezčí. Telefon je příjemně oblý a v ruce se tak drží velmi dobře; setkáte se však s telefony, které plážové oblázky kopírují ještě lépe. Design ale bohužel není všechno, a za žádných okolností by estetická stránka smartphonu neměla podléhat kvalitě zpracování. To se u OnePlus 6T neděje, všechno drží pevně jako židovská víra, nic nevrže. Za to jsme vděčni především pevnému skleněnému povrchu vyztuženému kovovou konstrukcí, která však není na první pohled vůbec zřejmá, protože i strany jsou pokryty lesklou úpravou, pravděpodobně také sklem.

Matná varianta jde však ještě dál, na rozdíl od ní se ve vašich rukách lesklé OnePlus 6T může občas chovat jako kostka mýdla ve sprše. Naleštěné sklo vpředu i vzadu dává tušit, že by bylo nejlepší k telefonu připevnit šňůrku, něco podobného jako míval někdejší iPod Touch 5. generace, aby vám přístroj z paží nevyklouzl. A to nehledě na to, jak moc je zadní sklo odolné. Test pádem jsem vzhledem k respektu k zápůjčce nezkoušel, při běžném nošení v kapse u kalhot se ale telefonu nic nestalo, žádná větší rýha či znatelnější škrábance se na zádech přístroje nezjevily. Co se ale stane vcelku běžným vetřelcem na jinak precizně zrcadlových zádech, to jsou otisky prstů.

K neštěstí telefonu však ani jeden nebude pasovat do čtečky otisků, která u nejnovější vlajkové lodě čínské firmy nenašla své místo na zádech, nýbrž přímo v displeji. To má své výhody, ale i nevýhody. Tím hlavním pozitivem je, že čtečka nehyzdí zadní povrch zad, která tak kromě loga a fotoaparátu nemá žádné jiné nájemníky. Samotná čtečka v displeji je vcelku průměrná. Nefungovala totiž rozhodně na 100 %. Povětšinou se díky ní telefon odemkl až tak na druhý pokus; vím ale, že nemálo záleží na tom, jak moc dobře se otisk naskenuje napoprvé, mohlo to však být lepší. Naštěstí ji velmi dobře doplňuje čtečka tváře. Celkový dojem z myšlenky upevnit čtečku otisků prstů do displeje je kladný, nápad je to skvělý, zabere však ještě třeba rok, než se vychytají všechny mušky. OnePlus tak vsadilo na moderní biometrické prvky, které ještě zdaleka nejsou perfektní, finální dojem z biometrie u OnePlus 6T tak bohužel taktéž nemůže být perfektní.

Displej, prostředí a baterie: optimalizace na jedničku, všechno ostatní také

Ve světě vlajkových lodí je takovým nepsaným standardem, že pokud chcete opravdu kvalitní displej, vyplatí se vsadit na Samsung nebo Apple. Poslední dobou se však rozdíly smazávají a krásnými displeji osazuje své smartphony například i LG nebo právě OnePlus. Povinností je pochopitelně AMOLED panel, který je zde při velikosti úhlopříčky 6,41″ skutečně velký a zobrazovaný obsah stojí za to. Naprostou nádheru však uvidíte až ve chvíli, kdy díky nejnovějšímu Androidu 9 přepnete v nastavení na tmavý režim. Černá je jednoduše černá, perfektně se slévá s černými okraji displejové části. Dovoluji si ještě doporučit zvolit co nejvíce tmavou tapetu, protože v tu chvíli nejvíce vynikne síla AMOLED displeje.

Samozřejmostí je pochopitelně i výřez, který ale na rozdíl od předchozího modelu OnePlus 6 zvolil výrobce kompaktnější a nově připomíná kapičku vody. Tím dává OnePlus jasně najevo, že se chce odklonit od zbytečných trendů a výřez využívá jen z nutnosti umístit někam přední kamerku. Bohužel nejde OnePlus 6T ještě dál a nepřináší zajímavější provedení celoplošného bezrámečkového displeje, jako je například posuvný mechanismus nebo kulatý výřez připomínající díru. Není radno předbíhat, to vše nás ale pravděpodobně čeká až za rok při představení OnePlus 7.

O operačním systému jsem se již zmínil, a ano, OnePlus 6T přichází již z výroby s Androidem 9 Pie, který lehce přikrývá grafickou nadstavbou OxygenOS. To není žádná masivní nadstavba jako v případě grafických hrátek Samsungu nebo Huawei, i tak ale přináší několik zajímavých estetických vychytávek. Výrazná červená, kterou mají v kancelářích OnePlus rádi zhruba tak stejně jako černou, se objevuje na hodinách i v průřezu celého systému. Krom toho umí OxygenOS podobnou funkci, jakou má iOS po swipnutí nalevo od hlavní stránky, tedy cosi jako speciální lištu s vašimi oblíbenými aplikacemi, widgety atd. Hodně se mi líbilo i hardwarové tlačítko na pravé hraně, které supluje oblíbený přepínač na iPhonech a iPadech, jen s tím rozdílem, že má namísto dvou poloh tři, a skvěle funguje při přepínání zvukového režimu, který můžete jedním posunutím tlačítka na boku nastavit jako hlasitý (t.j. slyšíte všechna upozornění), vibrace a nebo i zcela tichý, kdy neslyšíte ani vibrace, přičemž tento režim připomíná spíše režim nerušit, neboť se vlastně nedozvíte o žádných notifikacích.

 

Nesmím samozřejmě opomenout ani tu zřejmě nejzajímavější funkci OxygenOS a hlavně potom i nového Androidu Pie, a to ovládání gesty. Tři ovládací prvky z dna obrazovky zmizí a vy tak můžete poměrně pohodlně obsluhovat základní úkony telefonu jen gesty. Tři hlavní gesta jsou jasná, to jsou ta, která nahrazují klasickou trojici softwarových tlačítek. Swipnutím od spodku obrazovky nahoru tak provedete návrat na domovskou obrazovku, swipnutím a setrváním vyvoláte multitaskingovou nabídku otevřených aplikací; do třetice stačí pozvolna potáhnout z levé či pravé části dolní stany obrazovky, čímž se vrátíte zpět – potažení ze strany pro návrat zpět však OxygenOS neumí. Zajímavá jsou i gesta na zamčené obrazovce, kdy stačí například prstem nakreslit písmeno O, což spustí fotoaparát, nebo načrtnout písmeno V, a to zase rychle rozsvítí svítilnu. Nejedná se o kdovíjak přelomové funkce, ale je to příjemná přidaná hodnota.

 

OxygenOS poháněný nejnovějším Androidem však ještě neopustíme, na řadu se totiž dostává systém jako takový a jeho rychlost. Nedokážu na 100 % říct, zdali je to zvýšenou rychlostí samotného Android 9, či je to dobrou optimalizací nadstavby OxygenOS, ale procházení systémem bylo velmi plynulé a netrhané. Tedy, abych byl přesný, většinu času. Ihned po vybalení z krabice byl totiž systém o poznání pomalejší a ovládací gesta a jejich doprovodné animace byly neskutečně trhané; na pomoc musela přispěchat až opravná a stabilizující aktualizace. Nutno však uznat, že po ní vše fungovalo naprosto správně a plynulost je na první pohled zřejmá. Velkou zásluhu mají však dozajista i komponenty, které za takovýmto výkonem stojí. OnePlus 6T pohání velmi oblíbený Snapdragon 845 s taktem procesoru 2,8 GHz. Velkou zásluhu má i operační paměť, která byla u naší testované konfigurace 6 GB, avšak prodává se i varianta s 8 GB RAM, případně potom i speciální edice s logem automobilky McLaren, která nese až 10 GB RAM.

 

Kromě čipsetu a paměti si však zaslouží vaši pozornost také baterie. Nelze říct, že by OnePlus 6T mělo kdovíjak nadprůměrnou baterii, ale výdrž tohoto kousku je ryze sympatická. Z pozorování jasně vyplynulo, že telefon vydrží v přiměřeném provozu 28 až 29 hodin, po tom zahlásí zbývajících 10 % baterie a vy raději hledáte napájecí kabel. Ten je mimochodem velmi pěkně zbarvený do oblíbené červené a jedná se o USB-C kabel, což je něco, co u vlajkového smartphonu rozhodně nesmí chybět. Pokud se ale vrátíme k výdrži, je jasné, že telefon by dokázal vydržet klidně i déle, to kdybyste jej používali trochu střídměji, v takový moment by nemusel být problém i více jak 35 hodin. S tím se však pojí i to, že telefon snadno vybijete do 10 hodin, záleží na míře používání. Pokud je ale něco, co mě u takhle našlápnutého kousku mrzelo, je to absence bezdrátového nabíjení. Nejde o funkci, kterou bych používal na denní bázi, ale je minimálně s podivem, že špičkový model, kterým by si OnePlus 6T přál být, podobnou funkcí neoplývá.

Fotoaparát: síla dvou kamer

Zcela upřímně, nevěděl jsem co lze od fotoaparátu u OnePlus 6T očekávat. Na jednu stranu jde o vlajkovou loď, která chce konkurovat těm nejvyšším patrům trhu se smartphony; lehce proti jsou však tabulková označení – OnePlus 6T má jen dvě kamery – respektive tři, když připočteme i jednu přední – a rozlišení rovněž není kdovíjak ohlušující. I přesto jsem ale k fotoaparátu u OnePlus 6T přistupoval optimisticky. A za tento přístup jsem byl odměněn. OnePlus 6T je skutečně povedený fotomobil. Snímky jsou velmi ostré, barvy nejsou přikrášlované, bokeh efekt funguje na výbornou. Kdybych byl hnidopich, mohl bych říct, že přední foťák nepůsobí zrovna prémiově, to jsou ale opravdu takové maličkosti, které snadno prominete.

Nic naplat, OnePlus 6T zkrátka fotí na výbornou, kdybych jej měl zařadit mezi současnou smetánku, posunul bych ho lehce nad Galaxy A9 (recenze) a o pár bodíků pod iPhone XR (recenze). Je zkrátka vidět, že při vývoji nehrál fotoaparát druhé housle a výrobce si na něm dal záležet. To samé platí o natáčení videí. Samozřejmostí je rozlišení Full HD a 60 snímků za sekundu, proč byste to ale dělali, když můžete natáčet přímo skvostná videa ve 4K rozlišení a také se 60 snímky za sekundu. Zamrzí snad jen omezení, kvůli kterému může váš 4K záznam trvat pouze 5 minut. A nesmím zapomenout ani na noční režim, který je u nového OnePlus výborný, a v šeru či v úplné tmě fotí a natáčí velmi povedeně, světelnost je tak velkou silou tohoto kousku. Pokud padne řeč na fotoaplikaci, ta je velmi jednoduchá a přehledná a krom jiného i kvalitně optimalizovaná, stejně jako celý systém OxygenOS.

Jak fotí OnePlus 6T?



Zhodnocení a konkurence

Když pominu kratičké seznámení s OnePlus 6, dalo by se s klidem říct, že OnePlus 6T bylo mé poprvé s touto značkou. A toto první seznámení dopadlo velmi dobře. Byl jsem uchvácen už jen z prodejního balení, které kombinuje smetanově bílou a červenou, najdeme v něm i redukci na USB-C a sluchátkový jack, nechybí ani děkovný vzkaz od CEO společnosti. Pokud přiznáme, že si OnePlus bere svou inspiraci u Applu, můžeme říct, že to dělá přímo mistrovsky a rozhodě nekopíruje.

A pokud jsem mluvil o spokojenosti s prodejním balením, po zapnutí smartphonu se konalo další potěšení. OnePlus 6T je důstojná vlajková loď, nabízí skoro všechny moderní trendy, design je perfektní, zpracovaní jakbysmet, disponuje i novým Androidem, všechno běží naprosto skvěle. A navrch cena, ta je přímo báječná. Není nízká, telefon stojí 15 990 korun, ale je to cena, za kterou podobný stroj se stejnými specifikacemi a stejně příjemným pocitem z používání jen tak neseženete.

A když už, budou zde maličkosti, přes které se možná nebudete chtít přenést. Jistě zde můžeme uvést Xiaomi Pocophone F1 (recenze), který nabízí srovnatelný výkon, má ale o něco horší fotoaparát a pak také plastovou konstrukci, což jednoduše nepůsobí tak profesionálně; na oplátku ale stojí necelých 10 tisíc korun. Zajímavou volbou může být i již jednou zmíněný Samsung Galaxy A9 (recenze), který však disponuje čipsetem Snapdragon 660, čímž se testovanému kousku nemůže rovnat; stojí ale stejně. Také je tu Xiaomi Mi 8 (recenze) s horším fotoaparátem.

Tím dost možná největším konkurentem však může být OnePlus 6 (recenze). Ten má jinak uspořádaný výřez, nemá čtečku otisků v displeji (stejně jako ji nemá žádný další z enumerovaných smartphonů) a má i menší baterii. Většina výrobců jej však již neprodává a nahradila ho novějším OnePlus 6T. A to je dle mého soudu velmi kvalitní telefon s dobrou cenou, velmi dobrým fotoaparátem, nejnovějším Androidem a lákavým designem – tento zabiják vlajkových lodí se opravdu vydařil a své přezdívce jednoznačně dostojí.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní zpracování a líbivý designPlus čtečka otisků mohla být lepší
Plus skvělý AMOLED displejPlus občas špatně reagující senzor okolního osvětlení
Plus vysoký výkonPlus vystupující čočka fotoaparátu
Plus fantastický fotoaparátPlus absence bezdrátového nabíjení
Plus nejnovější Android 9 s nadstavbou OxygenOS
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články