Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Oblázkový Walkman: recenze Sony Ericsson W395

  |  2 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Hudba a fotografování za slušný peníz? Ano, je tu mobilní telefon a Walkman W395, který má 2 Mpx fotoaparát, 10MB paměti, FM rádio s RDS, 2,0″ minerální sklíčko. Dostupný je od konce dubna.

Telefon se na našem trhu prodává v několika verzích, především Dusky Grey a Blush Titanium, dále i Fiesta Black a Happy Pink. Zaměření modelu W395 je evidentní hned z označení – hudba. Klasický přehrávač Walkman spolu se základními funkcemi telefonu budou vyhovovat především méně náročným jedincům.


Sony Ericsson W395 – oficiální fotografie

Trh s podobnými přístroji je v současné době spíše přesycen, proto se nedá s určitostí říct, že je model W395 dobrým tahem ze strany Sony Ericssonu. V portfoliu najdeme podobně zaměřené telefony – W205, W595, W910 nebo W760, jejichž cena není až zas tak vzdálena té u modelu W395.

TIP: Pro podrobné technické parametry Sony Ericssonu W395 navštivte katalog mobilů.

Základní parametry – Sony Ericsson W395

Rozměry96 x 47 x 14,9 mm
Hmotnost96 gramů
DisplejTFT, rozlišení 176 x 220 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,0“
Paměť10 MB + paměťové karty Memory Stick Micro (až 8 GB)
Operační systémSony Ericsson
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px)
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel, paměťová karta Memory Stick Micro 1 GB
Cena a dostupnost3 500 Kč, od dubna 2009

Oficiální video prezentující Sony Ericsson W395:

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu W395:

Co se nám líbilo: Konstrukční zpracování, především pevnost horního výsuvného dílu, dále otvor pro poutko a dostatečně vystouplá funkční tlačítka.

Co se nám nelíbilo: Stále dokola omílaný problém – příliš jednoduchá kalkulačka, také nepříliš přesvědčivé zpracování klávesnice a zadní vrzající kryt telefonu.

TIP: Vyzkoušejte si telefon Sony Ericsson W395 v interaktivním simulátoru.


Obsah balení s telefonem – stěžovat si rozhodně nebudete

Vzhled a konstrukce: oblý výsuvný hranolek

Sony Ericsson W395 přišel na trh s nezvykle pevnou výsuvnou konstrukcí, na kterou nejsou příznivci výrobce zvyklí. Ta je v kombinaci s oblými hranami impozantní. Telefon si drží povedené rozměry 96 x 47 x 14,9 mm spolu s hmotností 96 gramů. V ruce se drží skvěle, pouze při zapocení rukou může lehce vyklouzávat.

Tlačítka jsou uspořádána přesně tak, jak známe – pravé a levé kontextové tlačítko pod displejem, pak hovorová tlačítka, pětisměrné tlačítko obohacené o funkce v přehrávači a dvojice tlačítek – Walkman a mazací klávesa. Všechna jsou dobře vystouplá, stisk je pohodlný a přesný.

Na levém boku telefonu tkví Fast-port pro připojení nabíječky, USB kabelu či sluchátek. Horní hrana má po vzoru modelů W580 nebo S500 zabudován slot na karty Memory Stick Micro a nechybí ani otvor pro poutko. Krytka slotu na karty je gumová, její nadměrné odklopování ji bude postupem času natahovat a ohybat.

Na zadní straně přístroje se nalézá fotoaparát a dvojice oddělených reproduktorů, z nichž jeden u své vývodové mřížky ještě navíc nese konektor externí antény. Chválíme výrobce za maximálně stylové zpracování, méně už za maličko vrzající kryt baterie.

Displej a ovládání: jednoduchý klasik

Osvědčený a roky nasazovaný displej si nedá pokoj. Řeč je o rozlišení 176 x 220 px, které je u nižších telefonů běžným standardem. Displej je jen nepatrně zapuštěn pod úroveň předního krytu. Čitelnost na slunci je při vysoké hodnotě jasu spolehlivá.

TIP: Chcete-li zjistit aktuální čas, přidržte potvrzovací střed, na displeji se vám zobrazí hodiny a postup k odemčení klávesnice. Nemusíte telefon vůbec vysouvat.

Baterie a výdrž: potrápí sám sebe

S telefonem je dodávána Li-Ion baterie BST-33, jejíž kapacitu výrobce uvádí na 950 mAh. Překvapivě dobrých výsledků jsme s ní ale nedosáhli. Přístroj při nepoužívání ztratil během jednoho dne, kdy jsme jej pouze několikrát aktivovali v pohotovostním režimu, téměř 25% hodnoty výdrže. Lehkými počty zjistíme, že uváděných 480 hodin pohotovostního režimu nemůže telefon nikdy dostát.

S přehráváním hudby je spojena udávaná výdrž 12,5 hodiny, při volání nanejvýš 8 hodin. Sami se přesvědčíte, že reálné hodnoty budou nižší. SIM karta je umístěna přímo pod baterií, manipulace s ní je snadná a zvládne ji každý.

Prostředí telefonu: obehraná píseň

Sony Ericsson W395 má prostředí plně v režii posledních let. Základem je, jako u dalších low-endů Sony Ericssonu, prostředí na bázi A200, avšak režírované Sagemem. V menu na vás dýchne matice 3 x 4 ikonek, která nepůsobí vzhledově atraktivně. Utěší ovšem rychlost a reakce prostředí.

Nevýhod zastaralého prostředí je u Sony Ericssonu W395 hned několik: schémata lze volit pouze předehraná, vlastní nikoliv, v telefonním seznamu se nedá rychle vyhledávat dle počátečních písmen, nelze zálohovat kontakty na paměťovou kartu a v neposlední řadě si nepustíte více aplikací současně.

Telefonování a zprávy: orientace i poslepu

Telefon poskytuje dostatečný prostor pro uložení kontaktů. Celkový počet možných uložení nezobrazuje, předpokládáme ale 1000 míst na kontakty, u nichž přiřadíte dostatek detailních informací.

I v případě sms zpráv platí, že není zcela zřejmá paměť k uložení. Editor nabízí propracované prostředí, velice jednoduché, jemuž je těžké cokoliv vyčítat. Ke zprávě můžete přiložit piktogram, zvukový efekt, vizitku, kalendář nebo libovolný soubor z telefonu či paměťové karty.

Hudební přehrávač: Walkman bez MegaBassu

Telefon nabízí 10 MB vnitřní paměti a slot pro paměťové karty Memory Stick Micro, přes který můžeme vnitřní paměť rozšířit až o 8 GB. V balení výrobce přikládá 1 GB kartu. Posuďte sami, zda-li je to na vaše hudební soubory hodně nebo málo.

U Sony Ericssonu W395 se setkáváme se starší verzí hudebního přehrávače Walkman 2.0. Ten je možné rychle spustit tlačítkem „Walkman“ nacházejícím se mezi funkčními tlačítky. Nenajdeme u něj přetočení displeje při obratu telefonu nebo pohybové ovládání.

Přehrávač Walkman řadí skladby podle připojených ID3 tagů do různých sekcí, například interpret, album, skladba. Nechybí možnost vytváření playlistů. Zajímavá je položka stanice online, ve které lze zadat název a adresu vysílaného streamu. Nám se ovšem nepodařilo žádnou adresu rozeběhnout.

Ekvalizér nabízí přednastavené režimy: ploché, zesílit basy, zesílit výšky, klasika, pop, rock, jazz, disco, zpěv a retro. Pokud by žádný z uvedených režimů nevyhovoval, lze ekvalizér upravit ručně. Samozřejmostí je, že hudební přehrávač umí hrát na pozadí.

S telefonem jsou dodávána klasická pecková sluchátka HPM-64 s technologií Bass reflex. Jejich horní část je zakončena 3,5 mm zdířkou obsahující mikrofon a tlačítko určené k příjmu hovorů. Jediné, co tedy zamrzí, je absence 3,5 mm konektoru Jack přímo na těle přístroje. Takto se výsledná délka kabelu poněkud natáhne. Důležité varování: zkusili jsme připojit vlastní sluchátka od Sony Ericssonu HPM-82. Opakovaně nedošlo k připojení v telefonu. Podpora přitom hovoří o tom, že tato sluchátka připojit lze.

Telefon nabízí také FM rádio, které disponuje funkcí RDS. K poslechu hudby je nutné připojit headset, který slouží jako anténa. Prostředí rádia je dobře známé ze starších Sony Ericssonů. Velkým plusem je také funkce TrackID pro rozpoznání interpreta, alba a názvu skladby.

Zábava: z trojice her polonadšení

Sony Ericsson W395 disponuje předinstalovanými hrami. V telefonu jsou celkem 3 hry: Guitar Rock Tour, Sudoku a NitroStreet Racing. NitroStreet Racing je jednoduchá hra, ve které závodíte s autama.

Výrobce přeinstaloval také dvě aplikace: World Clock 3D a Converter. Další Java aplikace lze jednoduše doinstalovat.

Fotoaparát: v nouzi vítaný, jinak zavrhovaný

Walkman W305 umí pořizovat také fotografie, k tomuto účelu slouží 2 Mpx fotoaparát. Na absenci autofocusu jsme již delší dobu zvyklí, proto nás ani tady nepřekvapuje. Režim fotoaparátu dovoluje upravit velikost pořizovaných fotografií na 2 Mpx, 1 Mpx nebo VGA rozlišení. Dále umožňuje nastavit: režim snímání, noční režim, samospoušť, místo uložení, zvuk uzávěrky, efekty a vyvážení bílé.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson W395:

Přiložené fotografie ukazují, že si telefon nevede zas tak špatně. Absence autofocusu je jednoznačná, ale i bez něj se některé fotografie docela vydaří. Především podání barev má Sony Ericsson dlouhodobě velice věrohodné. S nahráváním videa je to smutnější, rozlišení 176 x 144 px spolu s podáním barev nepůsobí zrovna impozantně. Inu, telefon se narodil s hudebním srdíčkem, fotograf z něj nikdy nebude.

Organizační a datové funkce: otrhaný o funkce

Sony Ericsson W705 nabízí opakovaný budík, kalendář s opakovanými upomínkami, úkolovník, časovač, stopky, kalkulačku a diktafon. Zapomenout bychom neměli ani na videopřehrávač.

Po stránce datové výbavy získal Sony Ericsson W395 základní GPRS s nadstavbou EDGE, naopak rychlejší 3G či HSDPA postrádá. Nechybí USB 2.0 s Mass Storage a Bluetooth 2.0 s podporou profilu A2DP. Pro surfování na internetu slouží webový prohlížeč Openwave.

Zhodnocení: hudební ráj bez dalších možností

Sony Ericsson s uvedením modelu W395 neprohloupil. Telefon sice přináší jen osvědčené a známé funkce a nepřikládá nové, i tak si příznivce nalezne. Jednoduchost a hudební cítění stále oslovuje řadu zákazníků.

Hudební nádech kazí telefonu snad jen konektor Fast-port, samotné funkce přehrávače jsou na dobré úrovni. Připočteme-li fotoaparát k zachycení nejnutnějších momentek, slot na M2 karty či FM rádio, budeme s mobilním telefonem Sony Ericsson W395 spokojeni.

TIP: Stáhněte si uživatelskou příručku k telefonu Sony Ericsson W395 nebo si správně nastavte datové připojení.

design a pevná konstrukce absence 3,5 mm Jacku na těle telefonu
přehrávač Walkman 2.0 chybí autofocus
v balení 1 GB karta pouze jeden budík
rychlost telefonu
FM rádio s RDS

Koupit Sony Ericsson W395 na značkovém eShopu Sony Ericsson.

ČLÁNKY:,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
petra42386ja00rr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
ja00rr
ja00rr

Tenhle mobil mam teprv jeden den (od 24.12.2010) a zatim sem s nim spokojenej nečekal jsem tak kvalitní přehrávač hudby a radio s RDS.Dostalo me tky vložená 1GB pam karta

petra42386
petra42386

tenhle mobil se prý už nevyrábí je to pravda

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Procházet se ve virtuální realitě po Zemi? Nuda. A co takhle se přesunout na Měsíc? V New Yorku bude Samsung testovat 4D…

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na konci minulého měsíce CEO společnosti Meizu, kterým je Jack Wong, prozradil, že se můžeme těšit na jejich nový model X8.…

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Jedna z nejočekávanějších novinek letošního roku – Samsung Galaxy Note 9 – se dočkala dalšího úniku. Tentokrát víme, jak velkou bude…

Mobilní zobrazení