Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Obama: My jsme vytvořili internet, Evropa je nesoběstačná

  |  94 komentářů  |  autor: Filip Kříž

Apple, Microsoft, Google, Amazon nebo Hewlett Packard. Co všechno tyto značky spojuje? Jejich domov, Spojené státy americké. To se snažil naznačit i americký prezident, Barack Obama, a pořádně tím naštval své evropské protějšky.

V rozhovoru pro Re/code doslova prohlásil, že „evropští poskytovatelé služeb, […] kteří nejsou schopni konkurovat těm našim, se snaží stavět různé překážky, které znemožňují našim společnostem v efektivním fungování.“

Vrátil se také ke kořenův samotného internetu, když řekl, že „my jsme vlastnili internet. Naše společnosti ho vytvořily, rozšířily a vylepšily způsobem, že oni (evropští poskytovatelé) nemohou konkurovat. A postoje, které jsou často líčeny jako velkorysé, jsou někdy stvořeny pouze k vybojování některých z jejich obchodních zájmů.“

V posledních letech se Evropská unie skutečně pokusila „došlápnout“ si na některé z největších amerických gigantů, protože je vnímají jako společnosti s „neomezenými možnostmi“. Ne ve všech případech se jednalo přímo o chránění obchodních zájmů, často se jednalo o údajné daňové úniky či potíže s ochranou osobních dat, přičemž největším vrcholem bylo zavedení „práva být zapomenut“, na jehož základě Google pro občany EU umožnil jejich vymazání z vyhledávání – pokud si o to sami zažádají.

Právě v oblasti ochrany dat vypíchnul Obama Německo, které je v této oblasti „velice citlivé“, protože samo má „zkušenosti se Stasi.“ Právě k ní kancléřka Angela Merkelová přirovnala také americkou NSA.

european-commission-building-flags-610

Mluvčí Evropské komise s Obamovými obviněními pochopitelně nesouhlasí a označil je jako „mimo mísu“, protože „regulace mají ulehčit vstup neevropskounijním společnostem na jednotný evropský trh.“ To je dle nejmenovaného zdroje opravdu v zájmech amerických korporací.

Že v Evropě určitá ostražitost vůči některým společnostem panuje, je ale patrné například z loňského rozhodnutí Evropského parlamentu o rozdělení Googlu, aby byly zajištěny „konkurenční podmínky“, nebo z protestů, které mezi taxikáři po celé Evropě vyvolala společnost Uber, protože prý využívá „děr v legislativě“, aby se „vyhnula nákladným regulacím“.

Na stranu druhou – a to už Obama nezmínil – využily jak evropské, tak americké společnosti ochoty Evropské unie. V roce 2007 podala norská Opera stížnost na Microsoft pro zneužívání svého postavení, jejímž důsledkem byla redmondské společnosti udělena pokuta ve výši 1,1 miliardy dolarů a povinnost umožnit volbu výchozího prohlížeče u Windows.

V pozdějším pokračování případu se ukázalo, že s Operou spolupracoval také Google, protože oběma společnostem a jejím prohlížečům možnost vybrat si prohlížeč velice pomohla. V roce 2013 – stejném roce jako vyústění sporu s Operou – podnikl Microsoft odvetu, když se spojil s mnohými evrposkými společnostmi a zahájil projekt „Fairsearch“, který měl tvrdě lobbovat proti dominanci Googlu. Fairsearch se táhne až do dneška, nedávno podala stížnost například portugalská firma Aptoide, která spravuje velký obchod s mobilními aplikacemi.

Mimo Evropské komise se proti slovům Obamy ohradili také někteří evropští politici, na Twitteru například projev za špatný a nepravdivý označila členka Sněmovny lordů a britská podnikatelka Martha Lane Fox, dle níž „není objevení internetu zásluhou jedné země“.

Pravdou zůstává, že slova Baracka Obamy byla velice kritická a mnohdy až přehnaně arogantní. Ač v některých bodech pravdu pravděpodobně má, internet bez Evropy by mohl fungoval asi stejně jako automobil bez kol. Bude ale zajímavé sledovat, jak se ke komentářům vyjádří další subjekty, kdo ví, třeba jednou dorazí i k našim politikům.

zdroj: The Verge, YouTube, Financial Times

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

94
Komentujte

avatar
15 Comment threads
79 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
MichalOndřejOndřejMichalRadek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Jokeer
Jokeer

Kdo ví, třeba jednou dorazí i k našim politikům?

Bohužel, k našim politikům toho dorazilo už hodně, ale nikdy z nich nevyšlo nic moudrého :'(

ataman
ataman

ale milý Baracku Obamo, my evropané jsme vytvořili samotnou ameriku, a co jako ? :) ještě otázka kdo vytvořil konkrétně nás, naše stvořitele, stvořitele stvořitelů atd …. ale američani to být nemohli :)

pepin
pepin

Líp to napsat neslo…

Harlo
Harlo

Presne tak nech sa ten neger strci do prdele a nekritizuje europu, lebo nie vsetko sa musi tocit okolo ameriky. Co oni nevymysleli? Vsetko im patri? Do kazdej krajiny sa musia miesat a rozdavat pokyny, zakazy, odporucania, sankcie a ja neviem co este. Tam nech ide spät do Afriky medzi opice na konar kam patri.

zajda
zajda

Chce mít navrch za každou cenu, Evropané byli v Americe dříve.

olaola
olaola

jsi jen produkt Evropy a otrokářů USA, drahý Obamo
a to ti dává právo vraždit po celém světě a ničit svobodu zkrze NSA?

Yegor
Yegor

Koho to sere, opičáku

Donatelo
Donatelo

Obama jako president velmoci se svým názorem šlápl hodně vedle. Ale co mě mrzí nejvíc jsou komentáře, které místo argumentace jsou snůškou rasistických a nenávistných výkřiků, které používají snad jen lidé co nedokáží používat mozek k myšlení. „Blahoslavení chudí duchem jejichž království je na zemi i na nebi.“

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei brzy odhalí nové barvy pro oblíbený model P20 Pro

Huawei brzy odhalí nové barvy pro oblíbený model P20 Pro

VČERA  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Huawei P20 Pro je globálně velice úspěšným smartphonem, a to především díky trojitému fotoaparátu na zadní straně. Nyní značka chystá…

Recenze Samsung Galaxy Note 9: ultimátní a všestranná mašina

Recenze Samsung Galaxy Note 9: ultimátní a všestranná mašina

VČERA  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Samsung Galaxy Note 9 skvěle navazuje na předchozí úspěšné generace a i v poslední iteraci zůstává nejlepším mobilním zařízením…

Mladí Číňané neznají internet bez cenzury. Změnu nechtějí

Mladí Číňané neznají internet bez cenzury. Změnu nechtějí

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Vypadá to jako z nějakého antiutopického románu. V Číně vyrůstá generace, která nepoznala většinu webu tak, jak ho známe. Google, Facebook,…

Mobilní zobrazení