Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

O2 v Jesenici u Prahy zahájilo komerční provoz sítě LTE

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Telefónica dnes jako první operátor v Česku spustila LTE, tedy síť čtvrté generace mobilní komunikace, která je zhruba 10x rychlejší než 3G. Jako první využijí tutu technologii budoucnosti obyvatelé Jesenic u Prahy a popřípadě návštěvníci O2 Experience Centra v OC Chodov. Na další lokality se ovšem jen tak zatím nedostane.

Dnešním dnem operátor O2 komerčně spustil jako první v Česku síť LTE. Začněme těmi optimistickými zprávami. Technologie LTE přinese uživatelům reálnou rychlost stahování dat až 60 Mb/s a odesílání dat až 25 Mb/s. Nejde o žádné laboratorní podmínky, ale reálné rychlosti, které v této oblasti u O2 naměřili. Můžete se podívat na naše video ke konci článku, kde nám O2 přímo předvádí speed test z praktického používání. Pro srovnání, oproti současnému 3G jde o 10x rychlejší síť.

Rychlost ale není to jediné důležité. Pokud brouzdáte na internetu, rozdíl mezi 10 Mb/s a například 60 Mb/s už není tak znatelný. Naopak znatelná je odezva. A tu má LTE mnohem nižší, než 3G a starší 2G sítě. Prakticky nyní dosahuje u O2 v případě LTE sítě kolem 20 ms. U dřívějších sítí to bylo v řádu stovek ms.


Prezentace ke komerčnímu spuštění LTE v Česku u O2

O2 nám ale na dnešní tiskové konferenci přímo v Jesenici u Prahy nepovídalo jen o technologii LTE jako takové. Společně s komerčním spuštěním představilo novou trojici tarifů LTE mobilního internetu. Podívejte se na tabulku níže. První zájemci si mohou již od dnešního dne, tj. 19 června, pořídit jedno ze dvou zařízení podporujících LTE spolu se SIM kartou, aby mohli naplno využít možností této technologie. Zapůjčení modemů stojí jednu korunu při vratné záloze tisíc korun.

cena/měsícrychlostFUP
LTE Mobilní Internet L333 Kč4 Mb/s2 GB
LTE Mobilní Internet XL500 Kč10 Mb/s10 GB
LTE Mobilní Internet XXL800 Kčaž 60 Mb/s40 GB

Síť O2 LTE nyní pokrývá obec Jesenice (okres Praha Západ) a okolí, kde žije téměř deset tisíc obyvatel. Dále je signál LTE ve zhruba polovině obchodního centra Chodov v Praze, kde je největší a nejmodernější prodejna O2 Experience Centre. Telefónica využila pro spuštění LTE tzv. síťovou neutralitu a provozuje LTE síť na frekvenci 1800 MHz, šířka pásma je 2 x 10 MHz. Dodavatelem LTE technologie je společnost Huawei.

Další podrobnosti o modemech a cenách najdete na stránkách o2.cz/lte.


BTS stanice s LTE v Jesenici u Prahy

Jak už jsme zmínili, nabídku rychlého mobilního internetu si však zatím užijí jen obyvatelé Jesenic u Prahy. Takže zrovna nejde o celoplošný komeční provoz, jak bychom si představovali. A na další lokality se dlouhou dobu nedostane. Rozšíření se bude údajně u O2 řešit podle výsledku aukce o volné kmitočty, na kterých by operátoři chtěli LTE síť provozovat. Připadá nám, jako kdyby si modrý operátor o kmitočty tímto krokem nepřímo říkal. To samé ale v červenci udělá T-Mobile, který také plánuje ukázat, jak s LTE technologií pokročil. U Vodafonu se do této bitvy o LTE zatím ani nehodlají přidávat.

Co říkáte na LTE a plány tuzemských operátorů? Jdou na to ze správné strany? A využili byste LTE připojení, pro připojení k internetu z domova, nebo raději v mobilním telefonu (které se ovšem zatím neprodávájí na českém trhu)?

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Sony chystá první smartphone bez 3,5 mm jacku

Sony chystá první smartphone bez 3,5 mm jacku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Japonské Sony je jedním z mála výrobců, jenž se vyhýbá aktuálním trendům. Co se týče designu, tak za něj je společnost…

40 000 telefonů OnePlus tajně sbíralo čísla kreditních karet

40 000 telefonů OnePlus tajně sbíralo čísla kreditních karet

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Nedávno se na internetu objevily zprávy o tom, že mobily OnePlus sbírají informace o uživatelích a posílají je třetím stranám. Nebylo…

Samsung Cloud přestane podporovat aplikace třetích stran

Samsung Cloud přestane podporovat aplikace třetích stran

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Předpokládáme, že téměř každý uživatel telefonů od Samsungu někdy slyšel o službě Samsung Cloud. Je to v podstatě komplexní nástroj pro…

Mobilní zobrazení