Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

O2 má podle průzkumů již 6 let nejlepší datovou síť. A co ostatní?

  |  5 komentářů  |  autor: sponzorovaný obsah

Mezi jednotlivými operátory často probíhá pomyslné „měření pindíků“, obzvláště v souvislosti s rychlostí datové sítě a pokrytím. Zatímco T-Mobile se chlubí nejbezpečnější superrychlou LTE sítí, Vodafone hrdě prohlašuje, že má nejlepší pokrytí, a společnost O2 tvrdí, že její datová sít je nejlepší. Každý ovšem používá jiné metriky pro měření. Jak je tedy spravedlivě rozsoudit?

Určitě jste se už setkali s nejrůznějšími mapami pokrytí, prostřednictvím kterých mobilní operátoři prezentují své služby v tom nejlepším světle. Problémem je, že jsou sestaveny na základě různých dat. Tudíž je mezi sebou nelze porovnávat. Jediná opravdu objektivní je proto mapa, kterou spravuje Český telekomunikační úřadu (ČTÚ). 

Na rozdíl od těch, které vytváří operátoři, využívá nejpřesnější model šíření signálu typu bod-plocha, který je v rámci Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), odborné mezinárodní organizace pod OSN, k dispozici. Tento model zohledňuje podrobnou analýzu terénu mezi vysílačem a přijímačem, zahrnuje všechny v úvahu přicházející modely šíření rádiového signálu, a navíc je vhodný i pro výpočty v malé vzdálenosti od vysílače, což je pro analýzu pokrytí signálem u buňkových sítí klíčové. 

Jak je to podle mapy ČTÚ s pokrytím doopravdy? 

Českou republiku má nejlépe pokrytou jak z hlediska územního (94,7 %), tak na počet obyvatel (99,5 %), mobilní operátor O2. Jako jediný z pomyslné velké trojky má navíc 100 % pokrytou Prahu. Vodafone za ním v územní pokrytí zaostává o 0,3 %, T-Mobile o 0,1 %. Velmi dobře si vede také na Vysočině a Pardubickém kraji, kde se jeho pokrytí pohybuje kolem 98,9 %. To je o celých 2,7 % více, než čím se může pochlubit Vodafone. 

Situace zcela opačná ovšem panuje na Královéhradecku, kde O2 i T-Mobile ztrácejí na svého konkurenta Vodafone něco kolem 3 %. Do nebe volajícím rozdílům v pokrytí mezi mobilními operátory musí čelit také v Jihočeském kraji. Zdaleka nejhůře jsou na tom ale občané Karlovarska, kde pokrytí širokopásmovou mobilní sítí nedosahuje ani 86 %. 

Ani magentovému operátorovi T-Mobile nechybí krajové prvenství. Oba své soky překonal v Plzeňském kraji, i když O2 jen o desetiny procent. Do budoucna se ale vše může změnit. Společnosti pokrytí neustále vylepšují, mapa je proto každý měsíc aktualizována.

5G síť už není jen hudbou budoucnosti

Téměř 100krát rychlejší 5G síť si mohli vyzkoušet olympionici na letošních hrách v Pchjongčchangu, kde měla kromě běžných využití i některá méně tradiční. Například pomáhala odhánět z areálu divočáky, kteří jsou v Jižní Koreji přemnožení a ohrožují obyvatele. Nyní telekomunikační společnosti KT, která 5G ve spolupráci s Intelem a Samsungem testovala, analyzuje nashromážděná data.

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
KarelDanielLukášthegridJanek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Janek
Janek

Už slyším operátory jak vysvětlují že v Karlovarském kraji je to zcela v pořádku, protože jsou zde specifické podmínky šíření signálu. Hovořím ze zkušenosti s jedním operatorem kde jsem žádal nápravu. Je dobře čas od času zveřejnit stav a možná že se dočkáme lepších časů.

thegrid
thegrid

o2 jsou vyděrači, jako ostatní 2 opové, přeji jim plně konkurenční prostředí

Lukáš
Lukáš

Od koho máte připojený pevný internet?

Daniel
Daniel

Já mám hodně rychlý a stabilní internet od https://www.a1m.cz/internet jede skvělě, nidky nevypadnul je na něj spoleh.

Karel
Karel

Já jsem si od nich nechal napojit internet i televizi, mají super tarif za 600 měsíčně internet 100 Mbps a televizi 60 programů

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Úniky odhalují další informace o Samsungu s Androidem Go

Úniky odhalují další informace o Samsungu s Androidem Go

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Už nějakou dobu tušíme, že Samsung chystá svůj vlastní telefon, ve kterém bude odlehčený systém Android Go. Únik z ruského…

Google Pixel 3 XL i s výřezem uniká na živém snímku

Google Pixel 3 XL i s výřezem uniká na živém snímku

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Nejnovější Pixel od Googlu se prokousává na svět. Jak fotografie prozrazuje, zasvěcení mohou smartphone používat již nyní. Na fotce pořízené…

Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Ruská společnost Caviar se rozhodla, že základní cenovka za telefon Galaxy Note 9 není odvážná. Nyní ho vylepšila kilogramem zlata,…

Mobilní zobrazení