Nový Apple Lightning: Oboustranný konektor na každém konci kabelu

19. 8. 2014  |  Vladimír Chlup  |  8 komentářů

Apple nám předminulý rok ukázal nový Lightning konektor, který začal používat pro svá jablečná zařízení namísto původního 30-ti pinového konektoru. Výhodou oproti konkurenčnímu USB i předchůdci byla možnost vložit konektor do zařízení oboustranně. Apple tak vyřešil nešvar populárního USB kabelu, kterým trpí i spousta z nás. Nový Lightning by měl však tuto funkci posunout ještě dál.

Zatímco „konkurence“ v podobě USB svůj oboustranný konektor teprve dokončuje, Apple se svůj vlastní Lightning kabel chystá vylepšit. Ten by nově měl být oboustranný na obou koncích, což je opět krok směrem k uživatelskému komfortu. Na jedné straně tedy naleznete klasický Lightning, na straně druhé pak oboustranné USB.

Jak toho však Apple hodlá docílit? Jednoduše, na samotný konektor totiž použije daleko tenčí piny, které umístí do středu konektoru, tím pádem vznikne prostor nad i pod piny ve středu konektoru, což bude mít za následek onu oboustrannost. Apple tak tímto krokem papírově dožene USB konektor typu C, prakticky jej však předběhne, jelikož první zařízení s novým USB standardem by se měla objevit až na konci roku, zatímco nové řešení od Applu by měly nabídnout již nové iPhony 6 a 6L či nové iPady, jejichž představení se nejspíše dočkáme již v průběhu září a října.

zdroj: PhoneArenaMashable

Články: , , , , , ,

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
ataman
ataman

stále nechápu jak může být někdo takový trotl a neúspěšně rvat USB konektor obráceně … třeba až do zničení (i to jsem viděl)… dotyčný musí být asi hodně velký íkvák …. na těch koncovkách to bývá drtivou většinou nakreslené, takže neumějí poznávat obrázky ?
ano, uživatelský komfort stoupne, ale nešvar říkat tomu, že se konektor musí správně otočit, je hodně podivný názor…

Suriwan
Suriwan

Nemůžu než souhlasit… Jakmile tam kabel nejde připojit jednoduše asi je něco špatně ne? To samé platí i o tom micro USB – lidi jsou fakt blbější a blbější. Za celej život sem USB nerozbil jedinné a nepřijde mi to ani možné pokud se k tomu člověk normálně chová.

Helium
Helium

Zlatý kulatý jack… Podle mě snad jediné téměř nezničitelný konektor.
Třeba micro USB je zlo samo o sobě. Spoustu lidí rve kabel do telefonu pod libovolným úhlem, ale ne kolmo. Ty titěrné kontakty to obvykle dlouho nevydrží. Podpěrný plast praská….
Ale ne, všechno musí být tenké a ještě tenčí. Bez ohledu na to, jak dlouho to vydrží. Jsem zvědavý kdy udělá Apple nano USB, pak budeme to mobilu strkat sadu mikronových jehliček…

kolo
kolo

Zrovna ten kulatý jack od Nokie byl jediný konektor, který se mi kdy zničil. Mobil se nabíjel na stole a strčila do něj kočka načež telefon spadnul a jack se zlomil. S MicroUSB by se to asi nestalo.

Helium
Helium

Stává se to často i lidem z oboru. Stačí že děláte víc věci najednou…
Jinak tyhle nové USB jsou katastrofa. Tenčí piny = ještě víc zničených konektorů. Stačí že s příchodem micro usb mi každý měsíc přistanou k opravě aspoň dvě zařízení s poničeným konektorem… Počítačům se to dosud vyhýbalo.

Martin
Martin

Bylo by krasne kdyby USB-C bylo zpetne kompatibilni s prechozimi USB. To se ale asi bohuzel nestane takze nase generace bude krvacet pri prechodu z jednoho standartu na druhy a postupne vyhazovat/redukovat vsecho se stavajicim USB poretm na novy jen proto aby nekdo za rok vymyslel dalsi standart. Chjo ..

Helium
Helium

Přesně tak, bylo by to super.
Nejhorší je, že by to i technicky šlo. Jenže konektor by byl skoro dvakrát vyšší než klasické USB. No a to nikdo dělat nebude, páč co není tenké, není cool…

skacelp
skacelp

Pro Martina: Já myslím, že právě proto to tak je, kupovat stále nové a nové. Ano, to si žádá tato spotřební společnost. A jak vzrůstá, tak lidi blbnou a přijde hloupý, který všechno koupí. Pak se mu nedaří nasadit nesouměrný konektor. Pro některé opravdu pasuje ten kulatý Jack.

Tip: Pro hlasování v diskuzi se musíte přihlásit, či nejprve registrovat

NOVÉ ČLÁNKY

Apple se bojí blížícího se nástupu elektromobilů. Kvůli bateriím

Apple prodává desítky milionů telefonů ročně a patří tak mezi největší výrobce na světě. Jenže ho překvapivě mohou ohrozit elektromobily. Tip: Recyklace telefonů by mohla… (diskuze 2)

Luboš Srb  |   publikováno: VČERA

Unikly ceny chystaných Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact

Na letošním MWC v Barceloně představí Sony své nové vlajkové modely – Xperii XZ2 a XZ2 Compact. O těchto telefonech jsme již mohli slyšet… (diskuze 5)

Tomáš Rajnoch  |   publikováno: VČERA

SIM karty by mohly být brzy zabudované do procesorů

Zdá se, že miniaturizace bude u elektroniky pokračovat i v příštích letech. Přispět k tomu má i nejnovější vynález od společnosti ARM. Pokud jde… (diskuze 4)

Martin Skořepa  |   publikováno: VČERA

Představí Apple svůj kompaktní iPhone SE 2 letos v červnu?

Po několika týdnech ticha po pěšině opět ožívají spekulace ohledně druhé generace kompaktního telefonu iPhone SE. Už to téměř vypadalo, že Apple od plánu… (diskuze 5)

Tomáš Richter  |   publikováno: VČERA

HTC Desire 12: první informace o telefonu pro nenáročné

Pokud patříte mezi kované uživatele systému Android a fanoušky HTC, tak mi dáte za pravdu, že řada Desire patřila vždy k těm prémiovějším. Ale… (diskuze 1)

Tomáš Richter  |   publikováno: VČERA
Klasické zobrazení