Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Nové stanice metra už mají LTE, v tunelech ale signál stále nebude

  |  1 komentář  |  autor: Luboš Srb

Všichni tři čeští operátoři společně zajistili pokrytí nových stanic pražského metra A (které se otevřou již na velikonoční pondělí) nejrychlejším mobilním připojením LTE, do tunelů mezi stanicemi se ovšem signál stále nedostane. Čeká se totiž na podpis smlouvy, který může nejdříve až v létě přinést signál alespoň do tunelů na zmíněné nové trase metra A. Ostatní tunely budou ještě po nějakou dobu zcela bez signálu a na stanicích bude stále jen na dnešní poměry nevyhovující připojení EDGE.


Nejen na této nové stanici metra A, Bořislavka, už mají operátoři LTE. Od pondělí bude k dispozici i cestujícím.

Operátorům se zcela jistě nelíbí vysoké náklady na kompletní pokrytí pražského metra mobilním signálem na technologiích 2G + 3G + LTE. Podle odhadů totiž mohou převyšovat částku 500 milionů korun. Zatím se tak pustili jen do pokrytí nových stanic metra A (ze stanice Dejvická až do stanice Nemocnice Motol), kde poprvé využili technologii LTE, vedle dosavadních 2G a 3G sítí.

Nyní se čeká na podpis smlouvy s Dopravním podnikem hl. města Prahy (DPP) o pokrytí nových stanic metra také v tunelech mezi stanicemi. Jenže to může trvat prakticky až 4 měsíce, od pondělí totiž bude zahájený běžný provoz ve všech nových stanicích a instalovat speciální vyzařovací kabely tak bude možné jen maximálně 3 hodiny v noci, kdy metro nejezdí a neprovádí se jiné údržby. Takže poprvé se signál v tunelech pražského metra může objevit nejdříve až v létě, a to ještě k tomu jen na nových stanicích linky metra A.

Operátoři zahájí další jednání s DPP o pokrytí celého metra signálem (které má celkem 11,6 km) až po dokončení nové části metra A. Vzhledem k vysokým nákladům je však více méně jasné, že se asi nikam nepohrnou a budou spíše hledat nejschůdnější cesty – jako například přednostní pokrytí nejvytíženějších stanic, kterými jsou logicky přestupní místa Florenc, Můstek a Muzeum.

Pomalé mobilní připojení na stanicích a nedostupnost signálu při jízdě v tunelech mezi stanicemi tak bude zřejmě i nadále každodenním chlebem Pražanů.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Lupenyk
Lupenyk

Londýn také nemá dodnes mobilní síť v metru a nikoho to tady netrápí :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Nejočekávanějšími smartphony od Xiaomi pro letošní rok jsou jistě vlajkové modely Mi Mix 2S a Mi 7. Ale ne každý chce…

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Jedna z velkých nevýhod Androidu je ta, že starší zařízení se kvůli jeho náročnosti zpomalují a stávají se takřka nepoužitelnými. Minulý…

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

VČERA  |  Tomáš Richter  |  5 komentářů

Před několika dny jsme přinesli informaci, že Apple v posledním čtvrtletí loňského roku jasně dominoval. A to i navzdory meziročnímu poklesu…

Mobilní zobrazení