Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Nové Snapdragony přinášejí vysoký výkon do levných zařízení

  |  3 komentáře  |  autor: Vladimír Chlup

Qualcomm představil nové čipsety řady 400 a 600. Ty slibují větší výkon, podporu 64-bitových instrukcí, a s výjimkou jednoho čipsetu, i 8 jader. Dobrou zprávou je, že Qualcomm těmito procesory cílí na střední a nižší střední třídu, tedy na relativně levná zařízení.

Nové Snapdragony jsou založeny na architektuře ARMv8, takže ve všech případech se jedná o 64-bitové procesory. Snapdragony 415 a 425 by pak měly cílit na opravdu levná zařízení, kdežto výkonnější Snapdragony 618 a 620 potkáme ve vyšší střední třídě.

Snapdragon 415 a 425

Oba tyto procesory nabídnou osm jader postavených na Cortexu – A53, a oba jsou vyráběny dnes již překonaným 28 nm výrobním procesem. Jak Snapdragon 415, tak Snapdragon 425 disponují stejným grafickým procesorem, přesněji řečeno grafickou jednotku Adreno 405.

Rozdíly nalezneme až v samotném taktu jader, kdy Snapdragon 415 bude v základu taktovaný na 1.3 GHz, kdežto vyšší Snapdragon 425 nabídne frekvenci 1.7 GHz na každé jádro. Druhý jmenovaný nabídne i vyšší takt pamětí (933 MHz vs. 667 MHz) nebo třeba dva procesory pro zpracování obrazu z fotoaparátu (Snapdragon 415 disponuje pouze jedním).

Oba procesory podporují LTE sítě, první však nabízí rychlosti 150Mbps pro download a 50Mbps pro upload, druhý je schopen dosáhnout rychlostí dvojnásobných, tedy 300Mbps pro download a 100Mbps pro upload.

Snapdragon 618 a 620

Snapdragon 618 i Snapdragon 620 patří k těm výkonnějším, přičemž se počítá s jejich uplatněním ve vyšší střední třídě. Oproti výše zmíněným se v obou případech jedná o procesory postavené na architektuře big.LITTLE.

Slabší 6-jádrový Snapdragon 618 má tak 4 jádra postavená na Cortexu – A53, jejichž základní takt bude maximálně 1.2 GHz, a 2 jádra založená na nedávno představeném Cortexu – A72 s taktem až 1.8 GHz.

Silnější, 8-jádrový Snapdragon 620 pak nabídne stejné takty, jen navíc disponuje dalšími dvěma „výkonnými“ jádry (Cortex – A72).

O grafické jednotce zatím není jasno, jedná se však o Adreno „nové generace“, přičemž nepotvrzené spekulace mluví o Adrenu řady 500. V každém případě se ale jedná o výkonné procesory, za vše mluví podpora 2K displejů či nahrávání Full HD videa při 120 snímcích za vteřinu. Samozřejmě nechybí LTE Cat.7 a Bluetooth Smart 4.1, respektive 4.2 v případě Snapdragonu 620.

Nasazení nových procesorů bychom se měli dočkat až v druhé polovině letošního roku, každopádně zveřejněné specifikace nám jasně ukazují, že už i levné telefony budou disponovat obrovským výkonem. Otázkou pak tedy zůstává, zda-li je v mobilních zařízeních takový výkon vůbec potřeba.

zdroj: PhoneArena (1)(2)

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Jak zelený je váš smartphone? Greenpeace sestavilo žebříček

Jak zelený je váš smartphone? Greenpeace sestavilo žebříček

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Organizace Greenpeace přišla s novým žebříčkem, ve kterém prověřovala přední technologické společnosti v oblasti ekologie. Velmi dobře si vedl Apple, naopak dost…

I vy můžete TV proměnit v multimediální centrum, stačí 650 korun

I vy můžete TV proměnit v multimediální centrum, stačí 650 korun

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Díky malé krabičce nazývané Android TV můžete svou klasickou televizi proměnit v chytrou TV, respektive moderní multimediální centrum. Řešení se jmenuje X96mini a…

Samsung Galaxy Tab Active 2: odolný tablet pro firmy, nebo i stát

Samsung Galaxy Tab Active 2: odolný tablet pro firmy, nebo i stát

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Trh s tablety v posledních letech celkově uvadá, nicméně pokud jde o využití ve firmách nebo ve státní správě, jde o stále…

Mobilní zobrazení