Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Nové Snapdragony přinášejí vysoký výkon do levných zařízení

  |  3 komentáře  |  autor: Vladimír Chlup

Qualcomm představil nové čipsety řady 400 a 600. Ty slibují větší výkon, podporu 64-bitových instrukcí, a s výjimkou jednoho čipsetu, i 8 jader. Dobrou zprávou je, že Qualcomm těmito procesory cílí na střední a nižší střední třídu, tedy na relativně levná zařízení.

Nové Snapdragony jsou založeny na architektuře ARMv8, takže ve všech případech se jedná o 64-bitové procesory. Snapdragony 415 a 425 by pak měly cílit na opravdu levná zařízení, kdežto výkonnější Snapdragony 618 a 620 potkáme ve vyšší střední třídě.

Snapdragon 415 a 425

Oba tyto procesory nabídnou osm jader postavených na Cortexu – A53, a oba jsou vyráběny dnes již překonaným 28 nm výrobním procesem. Jak Snapdragon 415, tak Snapdragon 425 disponují stejným grafickým procesorem, přesněji řečeno grafickou jednotku Adreno 405.

Rozdíly nalezneme až v samotném taktu jader, kdy Snapdragon 415 bude v základu taktovaný na 1.3 GHz, kdežto vyšší Snapdragon 425 nabídne frekvenci 1.7 GHz na každé jádro. Druhý jmenovaný nabídne i vyšší takt pamětí (933 MHz vs. 667 MHz) nebo třeba dva procesory pro zpracování obrazu z fotoaparátu (Snapdragon 415 disponuje pouze jedním).

Oba procesory podporují LTE sítě, první však nabízí rychlosti 150Mbps pro download a 50Mbps pro upload, druhý je schopen dosáhnout rychlostí dvojnásobných, tedy 300Mbps pro download a 100Mbps pro upload.

Snapdragon 618 a 620

Snapdragon 618 i Snapdragon 620 patří k těm výkonnějším, přičemž se počítá s jejich uplatněním ve vyšší střední třídě. Oproti výše zmíněným se v obou případech jedná o procesory postavené na architektuře big.LITTLE.

Slabší 6-jádrový Snapdragon 618 má tak 4 jádra postavená na Cortexu – A53, jejichž základní takt bude maximálně 1.2 GHz, a 2 jádra založená na nedávno představeném Cortexu – A72 s taktem až 1.8 GHz.

Silnější, 8-jádrový Snapdragon 620 pak nabídne stejné takty, jen navíc disponuje dalšími dvěma „výkonnými“ jádry (Cortex – A72).

O grafické jednotce zatím není jasno, jedná se však o Adreno „nové generace“, přičemž nepotvrzené spekulace mluví o Adrenu řady 500. V každém případě se ale jedná o výkonné procesory, za vše mluví podpora 2K displejů či nahrávání Full HD videa při 120 snímcích za vteřinu. Samozřejmě nechybí LTE Cat.7 a Bluetooth Smart 4.1, respektive 4.2 v případě Snapdragonu 620.

Nasazení nových procesorů bychom se měli dočkat až v druhé polovině letošního roku, každopádně zveřejněné specifikace nám jasně ukazují, že už i levné telefony budou disponovat obrovským výkonem. Otázkou pak tedy zůstává, zda-li je v mobilních zařízeních takový výkon vůbec potřeba.

zdroj: PhoneArena (1)(2)

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Karel
Karel

Si myslím, že už nebude ani nutné kupovat vlajkové lodě, když nižší třída bude mít výkonu až až…

Luděk
Luděk

Qualcomm asi moc zajímavý nebude,Samsung odešel má své Exynosy a Sony pomalu přechází na MediaTek.Uvidíme s jakou přijdou cenou.

loko
loko

pořád jen výkon výkon výkon…a kolik jakkoliv drahých telefonů má třeba vynikající stereozvuk a hodně nadprůměrnou baterii, atp.? odpovím si sám. žádný.. (to je snad pro někoho užitečnější mít 8jader na procesoru a 4GB RAM? resp.s tímhle trendem brzy 16jader a 6GB RAM).

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Proč jsou virtuální operátoři oblíbení a kolik jich v Česku působí?

Proč jsou virtuální operátoři oblíbení a kolik jich v Česku působí?

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Po mobilní revoluci v roce 2013 mobilní trh výrazně ožil. Na trh vstoupila nová konkurence v podobě virtuálních operátorů, a tak doposud striktně…

Huawei prý vymyslel vyříznutý displej dříve než Apple

Huawei prý vymyslel vyříznutý displej dříve než Apple

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Kolikrát se stane, že jsme o něčem přesvědčeni, ale ono je to vlastně ve finále úplně jinak. Ne vždy však jde…

Xiaomi Black Shark je již v prodeji. Využijte speciální kódy

Xiaomi Black Shark je již v prodeji. Využijte speciální kódy

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Nejen v překladu, ale i svým způsobem černý žralok mezi herními smartphony disponuje brutální výbavou. A nyní se dá zakoupit. Pro…

Mobilní zobrazení