Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Nová Tegra od Nvidie odhalena: Přivítejte Erista, syna Loganova

  |  7 komentářů  |  autor: Filip Kříž

Nečekané a jako blesk z čistého nebe. Tak se dá pojmenovat odhalení nástupce Tegry K1 s kódovým označením Erista, který byl odhalen na letošní GPU Technology Conference.

Nvidia Tegra evolution

Ještě překvapivější je, že se Nvidia rozhodla úplně překopat své plány. V příštím roce se totiž místo Erista měl objevit čip Parker s grafickým jádrem Maxwell, které zůstane i u Erista. Není už je ovšem jasné, o jaký se bude jednat procesor. Dle původních plánů měl obsahovat Parker procesor Denver se dvěma 64-bit „superjádry“, ovšem o něm nebyla na dnešní konferenci ani zmínka. Dost možná se také změní výrobní proces – původně měl být nový čipset vyroben technologií FinFET, ani to však již Nvidia nikde neuvádí.

Aby snad náhodou nebylo málo překvapení, změnilo se i samotné grafické jádro Maxwell. Dle prezentací z loňské GTC měla být hlavní a nejdůležitější novinka a změna schopnost sjednotit virtuální paměť (Unified Virtual Memory), ale podle letošních to bude podpora DirectX 12. Nvidia také posunula plánovanou GPU Volta, která byla odložena na neurčito. Jako výplň mezi Maxwellem a Voltou byl vsunut dosud nepředstavený Pascal. Ten má disponovat mnoha schopnostmi Volty, jako například sjednocení pamětí nebo „3D paměť“, navíc se má jednat o první grafiku, která bude využívat novou sběrnici NVLink, která má nahradit současnou PCIe a přinést vyšší rychlost.

Nvidia se také pochlubila, že jejími čipsety budou vybaveny vozy Audi, a to zejména pro použití v antikolizních senzorech, což na konferenci také názorně předvedla.

Nvidia Tegra evolution old
Původní plány na evoluci Tegry se nakonec nenaplní

Současná generace Tegra K1 se má v prvních zařízeních objevit ve druhé polovině roku 2014. Zatím však nejsou známí žádní zákazníci či partneři a je otázkou, jaké využití nakonec Tegra K1 najde. Mobilním čipsetům vládne Qualcomm se svými Snapdragony, čínští výrobci (a nejen ti) zase rádi využijí levnější MediaTek či Rockchip. Největší výrobci – Samsung, Apple a Huawei – zase zvolili cestu vlastních řešení. Co myslíte – má Tegra K1 a Erista šanci na úspěch?

zdroj: PhoneArena

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Helium
Helium

Už při uvedení nVidie K1 se vůebc nikdo nepozastavoval nad tím, že má TDP 5W… Tohle na tom nebude lépe. A znamená to, že to nepůjde dát do telefonu, leda že by udělali chladič ze zadní stěny mobilu z hliníku :D

Barney
Barney

Jaké vlastní čipy si VYRÁBÍ Apple sám? Díky.

Helium
Helium

Žádné :D Vyrábí jim to Samsung, TSMC a ST…

Ip Man
Ip Man

Apple totiž nemá snad vůbec nic svého ! Ty mají jen know-how, ale zbytek je jenom skládačka složená za pakatel v Číně !

Helium
Helium

Jako třeba ten jejich „slavný“ a „přelomový“ sonsorový koprocesor „Apple M7″… Nakonec se ukázalo že to standartní mikrokontrolér od NXP Semi.
A takhel je to u nich s většinou věcí. Apple vládne akorát neuvěřitelnému marketingu, ne technologiím.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

O telefonu OnePlus 6 se poslední dobou stále více spekuluje. Dozvěděli jsem se například, že po vzoru iPhonu X…

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

18ti letá indická dívka, která vlastnila obstarožní Nokii 5233, byla smrtelně zraněna výbuchem zařízení během telefonického hovoru. Čí je…

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Skupina PPF oznamuje, že se dohodla se společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě,…

Mobilní zobrazení