Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nova Launcher – vylepšete si Android 4.0 k obrazu svému (test)

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

S příchodem nové verze operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich se začaly objevovat nové grafické nadstavby, tzv. Launchery, které vylepšují běžné prostředí a přinášejí nové funkce. Jedním takovým je Nova Launcher.

Nova Launcher je jedním z prvních a zároveň nejlepších Launcherů, které můžeme v současnosti pro Android 4.0 Ice Cream Sandwich najít. Nevyžaduje prakticky žádné zásahy do systému, jako je root apod. Přitom přináší velmi zajímavé a potřebné funkce, které posunují běžný čtyřkový Android o úroveň výše. Vše jsme několik týdnů podrobně testovali na Samsungu Galaxy Nexus.

Základní bezplatná verze Nova Launcheru je ořezaná o některé funkce, jako je skrytí aplikací v menu či gesta. I tak je ale velmi dobře využitelná. Placená verze se jmenuje Nova Launcher Prime a vyjde na zhruba 75 korun, což je částka, která za funkce navíc určitě stojí.

Nova Launcher po grafické stránce umožňuje rozsáhlou personalizaci. Můžete si nastavit rozložení u úvodních ploch s widgety, a to velikost mřížky (počet řádků a sloupců), šířku okraje, vypnutí trvalé lišty hledání (což je pro někoho velmi důležité a čistý Android u Galaxy Nexusu to neumožňuje), množství ploch a jejich uspořádání.

Nechybí nastavení efektů při přechodu z jedné plochy na druhou (žádný, kostka, balík karet, tablet, otočné dveře, překlopit, překlopit vertikálně, dovnitř a ven a akordeon, další s aktualizacemi přibývají), chování při posouvání tapety (posouvat/neposouvat, zpožděně posouvat) a zapnutí cyklického posouvání (posunutí z poslední obrazovky zase na první).

Co se týče menu, Nova Launcher umožňuje nastavení scroll efektu, čili efektu přechodu mezi stránkami v menu. Vítanou funkcí je bezesporu také možnost skrytí nepotřebných aplikací, aby se v menu neobjevovaly. Funguje to však jen u placené verze.

Druhou z funkcí dostupných pouze v placené verzi, jsou gesta. Na úvodní obrazovce stačí táhnout jedním prstem ve směru nahoru/dolů, dvěma prsty nahoru/dolů či tzv. pinch in (přitažení prstů k sobě) pro vyvolání zvolené akce (spuštění aplikace apod.). Pokud si chce uživatel nechat zobrazit v menu kromě aplikací i widgety jako u čistého Androidu 4.0, je potřeba root.

Dále si můžete upravit spodní dok se zástupci aplikací, a to počet ikonek, šířku okraje, cyklické posouvání a další. Líbí se mi také možnost změny velikosti widgetů, a to bez ohledu na to, zdali to widget podporuje či nikoliv. Během testování jsem však nenarazil na widget, u kterého by Nova Launcher nedokázal změnit jeho velikost. Šikovnou funkcí je i možnost zálohování nastavení s následnou obnovou dat.

Nova Launcher jsme testovali na Samsungu Galaxy Nexus, který jej potřeboval jako sůl. Dokazuje to i počet stažení z Google Play obchodu, kde již zaznamenal více než 100 tisíc stažení v případě bezplatné verze. Po zahájení prodeje dalších zařízení s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich, pro který je tento Laucher připraven, můžeme očekávat nárůst jeho popularity. Stejně tak i příchod dalších Launcherů, ze kterých vybírat. Doporučujeme například vyzkoušet Apex Launcher.

Používáte také Nova Launcher či jiný Launcher na svém telefonu či tabletu s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich? Podělte se s ostatními čtenáři o své poznatky v diskuzi pod článkem.

personalizace ploch a menu žádné nastavení unlock obrazovky
 scroll efekty
změna velikosti widgetů
dokonalá plynulost
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

8
Komentujte

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
mivaSteweezacluizthegrid Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
pudl
pudl

rád bych , ale Sony Xperia S ještě neupgradovala…..

Radim8
Radim8

není něco takového i pro uživatele App Store? Díky

Luboš Srb
Luboš Srb

Je, ale není to tak jednoduché, jako stažení aplikace z obchodu Google Play. Nutností je jailbreak.

thegrid
thegrid

Některé jsem testoval, ale popravdě v nich nevidím velký rozdíl.

luiz
luiz

Velmi podobně vypadá Apex a je navíc zdarma.

zac
zac

Přibližně rok jsem používal Go Launcher, ale Nova Launcher je jasná jednička! :) Galaxy Nexus

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei brzy odhalí nové barvy pro oblíbený model P20 Pro

Huawei brzy odhalí nové barvy pro oblíbený model P20 Pro

VČERA  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Huawei P20 Pro je globálně velice úspěšným smartphonem, a to především díky trojitému fotoaparátu na zadní straně. Nyní značka chystá…

Recenze Samsung Galaxy Note 9: ultimátní a všestranná mašina

Recenze Samsung Galaxy Note 9: ultimátní a všestranná mašina

VČERA  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Samsung Galaxy Note 9 skvěle navazuje na předchozí úspěšné generace a i v poslední iteraci zůstává nejlepším mobilním zařízením…

Mladí Číňané neznají internet bez cenzury. Změnu nechtějí

Mladí Číňané neznají internet bez cenzury. Změnu nechtějí

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Vypadá to jako z nějakého antiutopického románu. V Číně vyrůstá generace, která nepoznala většinu webu tak, jak ho známe. Google, Facebook,…

Mobilní zobrazení