Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nova Launcher – vylepšete si Android 4.0 k obrazu svému (test)

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

S příchodem nové verze operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich se začaly objevovat nové grafické nadstavby, tzv. Launchery, které vylepšují běžné prostředí a přinášejí nové funkce. Jedním takovým je Nova Launcher.

Nova Launcher je jedním z prvních a zároveň nejlepších Launcherů, které můžeme v současnosti pro Android 4.0 Ice Cream Sandwich najít. Nevyžaduje prakticky žádné zásahy do systému, jako je root apod. Přitom přináší velmi zajímavé a potřebné funkce, které posunují běžný čtyřkový Android o úroveň výše. Vše jsme několik týdnů podrobně testovali na Samsungu Galaxy Nexus.

Základní bezplatná verze Nova Launcheru je ořezaná o některé funkce, jako je skrytí aplikací v menu či gesta. I tak je ale velmi dobře využitelná. Placená verze se jmenuje Nova Launcher Prime a vyjde na zhruba 75 korun, což je částka, která za funkce navíc určitě stojí.

Nova Launcher po grafické stránce umožňuje rozsáhlou personalizaci. Můžete si nastavit rozložení u úvodních ploch s widgety, a to velikost mřížky (počet řádků a sloupců), šířku okraje, vypnutí trvalé lišty hledání (což je pro někoho velmi důležité a čistý Android u Galaxy Nexusu to neumožňuje), množství ploch a jejich uspořádání.

Nechybí nastavení efektů při přechodu z jedné plochy na druhou (žádný, kostka, balík karet, tablet, otočné dveře, překlopit, překlopit vertikálně, dovnitř a ven a akordeon, další s aktualizacemi přibývají), chování při posouvání tapety (posouvat/neposouvat, zpožděně posouvat) a zapnutí cyklického posouvání (posunutí z poslední obrazovky zase na první).

Co se týče menu, Nova Launcher umožňuje nastavení scroll efektu, čili efektu přechodu mezi stránkami v menu. Vítanou funkcí je bezesporu také možnost skrytí nepotřebných aplikací, aby se v menu neobjevovaly. Funguje to však jen u placené verze.

Druhou z funkcí dostupných pouze v placené verzi, jsou gesta. Na úvodní obrazovce stačí táhnout jedním prstem ve směru nahoru/dolů, dvěma prsty nahoru/dolů či tzv. pinch in (přitažení prstů k sobě) pro vyvolání zvolené akce (spuštění aplikace apod.). Pokud si chce uživatel nechat zobrazit v menu kromě aplikací i widgety jako u čistého Androidu 4.0, je potřeba root.

Dále si můžete upravit spodní dok se zástupci aplikací, a to počet ikonek, šířku okraje, cyklické posouvání a další. Líbí se mi také možnost změny velikosti widgetů, a to bez ohledu na to, zdali to widget podporuje či nikoliv. Během testování jsem však nenarazil na widget, u kterého by Nova Launcher nedokázal změnit jeho velikost. Šikovnou funkcí je i možnost zálohování nastavení s následnou obnovou dat.

Nova Launcher jsme testovali na Samsungu Galaxy Nexus, který jej potřeboval jako sůl. Dokazuje to i počet stažení z Google Play obchodu, kde již zaznamenal více než 100 tisíc stažení v případě bezplatné verze. Po zahájení prodeje dalších zařízení s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich, pro který je tento Laucher připraven, můžeme očekávat nárůst jeho popularity. Stejně tak i příchod dalších Launcherů, ze kterých vybírat. Doporučujeme například vyzkoušet Apex Launcher.

Používáte také Nova Launcher či jiný Launcher na svém telefonu či tabletu s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich? Podělte se s ostatními čtenáři o své poznatky v diskuzi pod článkem.

personalizace ploch a menu žádné nastavení unlock obrazovky
 scroll efekty
změna velikosti widgetů
dokonalá plynulost
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
pudl
pudl

rád bych , ale Sony Xperia S ještě neupgradovala…..

Radim8
Radim8

není něco takového i pro uživatele App Store? Díky

thegrid
thegrid

Některé jsem testoval, ale popravdě v nich nevidím velký rozdíl.

luiz
luiz

Velmi podobně vypadá Apex a je navíc zdarma.

zac
zac

Přibližně rok jsem používal Go Launcher, ale Nova Launcher je jasná jednička! :) Galaxy Nexus

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Obří Xiaomi Mi Max 3 má zpoždění. Dorazí až v červenci

Obří Xiaomi Mi Max 3 má zpoždění. Dorazí až v červenci

DNES  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Od vydání očekávaného obrovitého telefonu Xiaomi Mi Max 2 uplynul jeden rok. Příznivci modelu tedy chtějí vidět jeho nástupce.…

Výrobce Nokií získal finanční injekci ve výši 100 milionů dolarů

Výrobce Nokií získal finanční injekci ve výši 100 milionů dolarů

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

HMD Global, výrobce telefonů Nokia, od investorů získává 100 milionů amerických dolarů v rámci druhého kola financování vedeného společností Ginko…

Nejmodernější elektrický holicí strojek Xiaomi nyní ve slevě

Nejmodernější elektrický holicí strojek Xiaomi nyní ve slevě

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Xiaomi nabízí mnohé produkty do domácnosti, nicméně ne všechny musejí být automaticky i chytré. Příkladem je elektrický holicí strojek.…

Mobilní zobrazení