Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nova Launcher – vylepšete si Android 4.0 k obrazu svému (test)

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

S příchodem nové verze operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich se začaly objevovat nové grafické nadstavby, tzv. Launchery, které vylepšují běžné prostředí a přinášejí nové funkce. Jedním takovým je Nova Launcher.

Nova Launcher je jedním z prvních a zároveň nejlepších Launcherů, které můžeme v současnosti pro Android 4.0 Ice Cream Sandwich najít. Nevyžaduje prakticky žádné zásahy do systému, jako je root apod. Přitom přináší velmi zajímavé a potřebné funkce, které posunují běžný čtyřkový Android o úroveň výše. Vše jsme několik týdnů podrobně testovali na Samsungu Galaxy Nexus.

Základní bezplatná verze Nova Launcheru je ořezaná o některé funkce, jako je skrytí aplikací v menu či gesta. I tak je ale velmi dobře využitelná. Placená verze se jmenuje Nova Launcher Prime a vyjde na zhruba 75 korun, což je částka, která za funkce navíc určitě stojí.

Nova Launcher po grafické stránce umožňuje rozsáhlou personalizaci. Můžete si nastavit rozložení u úvodních ploch s widgety, a to velikost mřížky (počet řádků a sloupců), šířku okraje, vypnutí trvalé lišty hledání (což je pro někoho velmi důležité a čistý Android u Galaxy Nexusu to neumožňuje), množství ploch a jejich uspořádání.

Nechybí nastavení efektů při přechodu z jedné plochy na druhou (žádný, kostka, balík karet, tablet, otočné dveře, překlopit, překlopit vertikálně, dovnitř a ven a akordeon, další s aktualizacemi přibývají), chování při posouvání tapety (posouvat/neposouvat, zpožděně posouvat) a zapnutí cyklického posouvání (posunutí z poslední obrazovky zase na první).

Co se týče menu, Nova Launcher umožňuje nastavení scroll efektu, čili efektu přechodu mezi stránkami v menu. Vítanou funkcí je bezesporu také možnost skrytí nepotřebných aplikací, aby se v menu neobjevovaly. Funguje to však jen u placené verze.

Druhou z funkcí dostupných pouze v placené verzi, jsou gesta. Na úvodní obrazovce stačí táhnout jedním prstem ve směru nahoru/dolů, dvěma prsty nahoru/dolů či tzv. pinch in (přitažení prstů k sobě) pro vyvolání zvolené akce (spuštění aplikace apod.). Pokud si chce uživatel nechat zobrazit v menu kromě aplikací i widgety jako u čistého Androidu 4.0, je potřeba root.

Dále si můžete upravit spodní dok se zástupci aplikací, a to počet ikonek, šířku okraje, cyklické posouvání a další. Líbí se mi také možnost změny velikosti widgetů, a to bez ohledu na to, zdali to widget podporuje či nikoliv. Během testování jsem však nenarazil na widget, u kterého by Nova Launcher nedokázal změnit jeho velikost. Šikovnou funkcí je i možnost zálohování nastavení s následnou obnovou dat.

Nova Launcher jsme testovali na Samsungu Galaxy Nexus, který jej potřeboval jako sůl. Dokazuje to i počet stažení z Google Play obchodu, kde již zaznamenal více než 100 tisíc stažení v případě bezplatné verze. Po zahájení prodeje dalších zařízení s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich, pro který je tento Laucher připraven, můžeme očekávat nárůst jeho popularity. Stejně tak i příchod dalších Launcherů, ze kterých vybírat. Doporučujeme například vyzkoušet Apex Launcher.

Používáte také Nova Launcher či jiný Launcher na svém telefonu či tabletu s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich? Podělte se s ostatními čtenáři o své poznatky v diskuzi pod článkem.

personalizace ploch a menu žádné nastavení unlock obrazovky
 scroll efekty
změna velikosti widgetů
dokonalá plynulost
ČLÁNKY:, ,
Samsung na svých stránkách vystavil tajemný model Galaxy X

Samsung na svých stránkách vystavil tajemný model Galaxy X

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Samsung něco chystá. To se ví už pár měsíců. Poté, co si Samsung certifikoval název SM-G888NO, se objevily i snímky, které…

Přední Apple analytik: v roce 2018 dorazí první dual SIM iPhone

Přední Apple analytik: v roce 2018 dorazí první dual SIM iPhone

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Známý analytik společnosti KGI Securities, Ming-Chi Kuo, nám přináší další teorii ohledně příští generace iPhonů. Nedávno jsme vás informovali o tom,…

Recenze Samsung Gear Fit 2 Pro: ve stínu chytrých hodinek

Recenze Samsung Gear Fit 2 Pro: ve stínu chytrých hodinek

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Gear Fit 2 Pro od Samsungu patří mezi současnou špičku, pokud jde o chytré náramky. Umí toho opravdu hodně, nicméně chytré…

Mobilní zobrazení