Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Nova Launcher – vylepšete si Android 4.0 k obrazu svému (test)

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

S příchodem nové verze operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich se začaly objevovat nové grafické nadstavby, tzv. Launchery, které vylepšují běžné prostředí a přinášejí nové funkce. Jedním takovým je Nova Launcher.

Nova Launcher je jedním z prvních a zároveň nejlepších Launcherů, které můžeme v současnosti pro Android 4.0 Ice Cream Sandwich najít. Nevyžaduje prakticky žádné zásahy do systému, jako je root apod. Přitom přináší velmi zajímavé a potřebné funkce, které posunují běžný čtyřkový Android o úroveň výše. Vše jsme několik týdnů podrobně testovali na Samsungu Galaxy Nexus.

Základní bezplatná verze Nova Launcheru je ořezaná o některé funkce, jako je skrytí aplikací v menu či gesta. I tak je ale velmi dobře využitelná. Placená verze se jmenuje Nova Launcher Prime a vyjde na zhruba 75 korun, což je částka, která za funkce navíc určitě stojí.

Nova Launcher po grafické stránce umožňuje rozsáhlou personalizaci. Můžete si nastavit rozložení u úvodních ploch s widgety, a to velikost mřížky (počet řádků a sloupců), šířku okraje, vypnutí trvalé lišty hledání (což je pro někoho velmi důležité a čistý Android u Galaxy Nexusu to neumožňuje), množství ploch a jejich uspořádání.

Nechybí nastavení efektů při přechodu z jedné plochy na druhou (žádný, kostka, balík karet, tablet, otočné dveře, překlopit, překlopit vertikálně, dovnitř a ven a akordeon, další s aktualizacemi přibývají), chování při posouvání tapety (posouvat/neposouvat, zpožděně posouvat) a zapnutí cyklického posouvání (posunutí z poslední obrazovky zase na první).

Co se týče menu, Nova Launcher umožňuje nastavení scroll efektu, čili efektu přechodu mezi stránkami v menu. Vítanou funkcí je bezesporu také možnost skrytí nepotřebných aplikací, aby se v menu neobjevovaly. Funguje to však jen u placené verze.

Druhou z funkcí dostupných pouze v placené verzi, jsou gesta. Na úvodní obrazovce stačí táhnout jedním prstem ve směru nahoru/dolů, dvěma prsty nahoru/dolů či tzv. pinch in (přitažení prstů k sobě) pro vyvolání zvolené akce (spuštění aplikace apod.). Pokud si chce uživatel nechat zobrazit v menu kromě aplikací i widgety jako u čistého Androidu 4.0, je potřeba root.

Dále si můžete upravit spodní dok se zástupci aplikací, a to počet ikonek, šířku okraje, cyklické posouvání a další. Líbí se mi také možnost změny velikosti widgetů, a to bez ohledu na to, zdali to widget podporuje či nikoliv. Během testování jsem však nenarazil na widget, u kterého by Nova Launcher nedokázal změnit jeho velikost. Šikovnou funkcí je i možnost zálohování nastavení s následnou obnovou dat.

Nova Launcher jsme testovali na Samsungu Galaxy Nexus, který jej potřeboval jako sůl. Dokazuje to i počet stažení z Google Play obchodu, kde již zaznamenal více než 100 tisíc stažení v případě bezplatné verze. Po zahájení prodeje dalších zařízení s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich, pro který je tento Laucher připraven, můžeme očekávat nárůst jeho popularity. Stejně tak i příchod dalších Launcherů, ze kterých vybírat. Doporučujeme například vyzkoušet Apex Launcher.

Používáte také Nova Launcher či jiný Launcher na svém telefonu či tabletu s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich? Podělte se s ostatními čtenáři o své poznatky v diskuzi pod článkem.

personalizace ploch a menu žádné nastavení unlock obrazovky
 scroll efekty
změna velikosti widgetů
dokonalá plynulost
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
pudl
pudl

rád bych , ale Sony Xperia S ještě neupgradovala…..

Radim8
Radim8

není něco takového i pro uživatele App Store? Díky

thegrid
thegrid

Některé jsem testoval, ale popravdě v nich nevidím velký rozdíl.

luiz
luiz

Velmi podobně vypadá Apex a je navíc zdarma.

zac
zac

Přibližně rok jsem používal Go Launcher, ale Nova Launcher je jasná jednička! :) Galaxy Nexus

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  6 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení