Nokia X2 (X2-00) – recenze stylového a levného hudebníka

16. 8. 2010  |  Luboš Srb  |  45 komentářů

Nokia X2 (X2-00) je pohledný hudební telefon za necelé 3 tisíce korun. Ve výbavě toho přináší spoustu, jak naše recenze odhalí, a to nejen po stránce hudební.

Mobilní telefon Nokia X2 do recenze zapůjčil e-Shop Nokia.

Nokia X2 s celým kódovým označením X2-00 je teprve třetí přírůstek do nové hudební řady Xseries, ve které dále najdeme výsuvný model X3 a dotykovku X6. Nízké označení testované „xdvojky“ předem napovídá, že od výbavy nemůžeme čekat žádné zázraky. Telefon ale přesto disponuje kovovým zadním krytem, 5 Mpx fotoaparátem s nahráváním QVGA videa, stereo reproduktory, 3,5 mm audio výstupem Jack, stereo headsetem s kvalitními peckovými sluchátky či 2 GB dodávanou microSD kartou.


Nokia X2 – oficiální fotografie

Všechny parametry o mobilním telefonu Nokia X2 (X2-00) najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Nokia X2

Rozměry111 x 47 x 13,3 mm
Hmotnost81 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,2“
Paměť48 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémprostředí Series 40
Testovaný firmwarev 04.25 ze 14.6.2010
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), 1x LED blesk, nahrávání videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost2 990 Kč, od července 2010

Krátké postřehy z testování Nokie X2

Co se nám líbilo: krabička je vyrobena z recyklovaného materiálu, spousta kláves po bocích telefonu ulehčuje ovládání, aktivní pohotovostní režim, možnost nahrávání FM rádia a také poslech FM rádia bez připojených sluchátek (Nokia X2 má vestavěnou anténu rádia), v nastavení lze zvolit dočasný profil

Co se nám nelíbilo: lesklé plastové tělo se snadno zapatlá, hudební klávesy na bocích telefonu nefungují po uzamknutí přístroje a nejsou podsvícené, občasné problémy během připojení telefonu k PC přes USB kabel, stále schází multitasking


Nokia X2 – demo video

Obsah balení: ekologie především

Finský výrobce myslí na životní prostředí. Balení je totiž vyrobeno z obnovitelných zdrojů, a to až z 60% recyklovatelného materiálu. Samotná krabička je pak recyklovatelná z 100% a její rozměry jsou snad nejmenší možné. V balení toho ani moc nenajdeme – návod, baterie a nabíječka jsou doplněny o hudební příslušenství v podobě kvalitního stereo headsetu se špuntovými sluchátky a paměťové karty microSD 2 GB. Výrobce ale jaksi zapomněl na USB kabel, přes který by bylo možné přesouvat především hudební skladby na dodávanou paměťovou kartu v telefonu.

Vzhled a konstrukce: svěží design s barevnými prvky

Nokia X2 je zástupcem nižší střední třídy, i když by se to na první pohled nemuselo zdát. Telefon má svěží design, který upoutá pozornost hlavně na barevné doplňky – klávesy na bocích přístroje a linie na rozích nad displejem a pod klávesnicí. Výrobce tradičně zvolil dvě verze, a to s modrými a červenými doplňky. Ty jsou pro hudební řadu od Nokie spojené již od doby prvních telefonů XpressMusic a nyní tedy i nové řady Xseries.

Rozměry 111 x 47 x 13,3 mm a hmotnost 81 g řadí Nokii X2 ke kompaktním telefonům na trhu. Díky kolébkové zadní straně se pak telefon navíc dobře drží v ruce. Pozoruhodné je dále, že výrobce použil u telefonu nižší střední třídy kvalitní broušený kovový kryt zadní strany. Na zbytku telefonu je však použit lesklý plast, který se lehce zapatlá, a působí pak laciným dojmem. Matný plast by byl určitě lepší volbou.

Konstrukční zpracování telefonu je poněkud rozpačité. Jednotlivé části přístroje sice na sebe dokonale lícují a neprohýbají se, což platí dvojnásob pro kvalitní zadní kovový kryt, ale veškeré klávesy mají nejistý stisk, který je navíc velmi tuhý. Rozhodně tak doporučuji telefon před zakoupením vyzkoušet či se optat jiných majitelů telefonu, zdali je tento nedostatek také u jiných prodejních kusů.

Nokia X2 je telefon klasické konstrukce, a tak nabízí velmi často používané rozmístění všech prvků na telefonu. Na přední straně najdeme TFT displej, nad ním sluchátko a pod ním ovládací blok a klávesnici. Pravý bok nabízí klávesy pro regulaci hlasitosti, spoušť fotoaparátu a slot pro paměťové karty microSD, který je krytý plastovou krytkou. Levý bok je v duchu hudby a přináší speciální hudební klávesy pro ovládání hudebního přehrávače.

Horní strana disponuje trojící zdířek – pro 3,5 mm konektor Jack, nabíječku a microUSB konektor. U plastové krytky microUSB zdířky se však bojím, že po častém používání nevydrží a ulomí se. Na zadní straně pak najdeme objektiv 5 Mpx fotoaparátu s LED bleskem a dvojici stereo reproduktorů, které jsou rozděleny pohledně do čtyř východů. Reprodukce však vychází pouze ze dvou východů, které jsou umístěny v diagonální pozici.

Displej a ovládání: hudební klávesy se hodí

Nejprve k parametrům. Nokia X2 nabízí TFT displej s rozlišením QVGA (240 x 320 px), zobrazením 262 tisíc barev a úhlopříčkou 2,2“. To jsou běžné parametry u podobných dnešních telefonů. Stejně jako u konkurence schází světelné čidlo, které by automaticky regulovalo podsvícení displeje v závislosti na okolním osvětlení. Co je však horší, u telefonů se systémem Series 40 včetně Nokie X2 citelně chybí možnost alespoň ruční regulace podsvícení displeje. Čitelnost displeje na přímém slunečním světle není zdaleka ideální. Od konkurence se ale moc neliší, nevýhodu tak ve své cenové třídě rozhodně nemá.

Telefon umožňuje nastavení motivu prostředí, tapety, spořiče prostředí a dokonce velikosti písma, díky čemuž se Nokia X2 hodí jak pro mladší generace, tak i pro starší lidi s horším zrakem, kteří chtějí jít s dobou. Pro obě skupiny by však mohla být překážkou nepříliš dobře zvládnutá klávesnice. Jednotlivé klávesy jsou totiž poměrně malé a mají tuhý stisk. Telefon tak rozhodně nedoporučuji pro tzv. písálky. Klávesnice má jinak rovnoměrné podsvícení a dostatečnou intenzitu, která není na obtíž ani při psaní ve tmě v noci.

Baterie a výdrž: nic extra

Nokia X2 je vybavena baterií Li-Ion 860 mAh, což je u podobných telefonů klasika. V redakčním testu jsme telefon zatěžovali zhruba půl hodinou poslechu hudby z přehrávače, poslali jsme pár zpráv a uskutečnili několik hovorů o celkové délce kolem 5 minut. Výdrž se pohybovala vždy kolem 3 dnů. Pokud budete telefon připojovat k PC přes USB kabel, tak můžete počítat i s delší výdrží, neboť během připojení přes kabel je telefon automaticky dobíjen.

Prostředí telefonu: nejnovější Series 40

Výrobce u modelu X2 nabízí uživatelské prostředí Series 40 v nejnovější již šesté edici. Po přechodu z nižší edice si však změn téměř ani nevšimnete. Prostředí tradičně nabízí aktivní pohotovostní režim s libovolně volitelnými zkratkami na funkce telefonu a možnost libovolného uskupení. Menu je v matici 3×4 ikonky. Tradičně pak schází plnohodnotný multitasking (minimalizovat lze pouze hudební přehrávač a rádio).

Telefonování a zprávy: nic nového

Telefon nepřináší v oblasti telefonování a zpráv nic nového. K dispozici je připravena paměť až pro 1000 kontaktů, ke každému kontaktu si můžete přidat kromě telefonního čísla také speciální vyzváněcí tón, video či obrázek a mnoho dalších údajů. Nechybí vyzváněcí profily včetně zajímavé funkce pro aktivaci dočasného profilu, kdy nastavíte přesný čas a telefon pak automaticky změní vyzváněcí profil z aktuálního na standardní.

Pro zprávy je připravena volná vnitřní paměť telefonu, takže s trochou nadsázky můžete uložit neomezeně zpráv. Nokia X2 nabízí oblíbené zobrazení zpráv v podobě přehledných konverzací, které můžete jednotlivě procházet a promazávat buďto jednotlivé zprávy či rovnou celé konverzace. V editoru zpráv je k dispozici prediktivní slovník T9, který píše s českou diakritikou. Během psaní vidíte v pravém rohu editoru počet zbývajících znaků a počet zpráv, do kterých bude text rozdělen. Kromě běžných zpráv můžete vytvářet i multimediální MMS zprávy či používat e-mailového klienta. V nastavení nechybí možnost zapnutí tzv. doručenky.

Zábava: hudba, video, hry

Nokia X2 má na multimediální obsah přichystanou vnitřní paměť 48 MB a slot pro paměťové karty microSD o velikosti až 16 GB. V balení najdete 2 GB kartu microSD, která jistě hodně lidem postačí a nebude potřeba si kupovat další kartu. Výrobce však nemůžeme pochválit za absenci datového USB kabelu, který není s telefonem dodáván. Přesunout jakékoliv soubory z PC do mobilu tak může být i docela velký problém. U hudebního telefonu jako je Nokia X2 tento krok finského výrobce nechápu. Přitom je telefon vybaven rozhranním HS-USB 2.0 pro rychlý přenos dat přes kabel.

Hudební přehrávač umí pracovat se soubory nejrozšířenějších audio formátů MP3, AAC, eAAC, eAAC+ a WMA. Skladby jsou přehledně rozděleny podle interpretů, alb a žánrů. Nechybí ani playlisty. Co mě ale zarazilo, telefon umožňuje vyhledávání skladeb pouze mezi všemi skladbami, nikoliv například v kategorii interpretů a dalších. Další vlastnosti a funkce ale naštěstí vypadají v pořádku. U přehrávané skladby se zobrazí obrázek alba, pokud je u dané skladby přidružený. V nastavení si můžete vybrat jeden z motivů přehrávače, aktivovat rozšířené stereo či zvolit režim ekvalizéru. Na výběr je z několika přednastavených režimů a nechybí možnost vytvoření vlastního režimu.

Kvalita hudebního výstupu je velmi dobrá. Ve své kategorii telefonů nižší střední třídy patří rozhodně k nejlepším. Ocenit musím jak reprodukci skrze dodávaný kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky a 3,5 mm konektorem Jack, tak i přes stereo reproduktory, které se nacházejí na zadní straně telefonu. Další slova chvály musí rozhodně směřovat k vestavěné anténě rádia, díky které lze poslouchat FM rádio netradičně i bez připojených sluchátek. Rádio disponuje funkcí RDS a také umožňuje nahrávání stanic. Například na cestách pak dokáže zabavit i přehrávač videa, který podporuje formáty 3GP a MP4 a zvládá přehrávání videa přes celý displej v režimu na šířku. Nokia X2 nabízí rovněž tradiční Java hry jako je Snake III, Rally 3D, City Bloxx, Bounce Tales a mnoho dalších. Přes Javu lze doinstalovat další oblíbené hry.

Fotoaparát: milé překvapení

Nokia X2 je levný hudební telefon, a tak se ani moc nečeká od jeho schopností v oblasti fotoaparátu. Telefon však příjemně překvapil. Disponuje 5 Mpx (2592 x 1944 px) fotoaparátem s 1x LED bleskem, až 4x digitálním zoomem a možností nahrávání QVGA videa (320 x 240 px). I když nemá automatické ostření, tak se s ním dají pořídit poměrně slušné snímky za dobrých světelných podmínek.

Zkušební fotografie – Nokia X2

Organizační a datové funkce: stále beze změn

Organizační funkce jsou u Nokie X2 dány uživatelským prostředím Series 40. Po vzoru desítek dalších telefonů s S40 je k dispozici kalendář, budík, stopky, časovač, kalkulačka, úkolovník, diktafon, poznámky a převodník jednotek. Tradičně pak schází prohlížeč Office dokumentů. Mezi nedávný pokrok u S40 patří přístup na Facebook a Ovi obchod, odkud si můžete do telefonu stáhnout multimediální obsah.

Datová výbava nepřináší žádné pozdvižení. Pro přístup na internet je k dispozici GPRS a EDGE. Rychlé 3G schází, ale to není žádné velké překvapení u telefonu v dané cenové relaci. Internetový obsah si vychutnáte v oblíbeném, na stahování dat nenáročném, prohlížeči Opera Mini 4.2 a během surfování se Vám zobrazí i flashový obsah díky Adobe FlashLite 3.0. Pro přenos dat slouží bezdrátové Bluetooth 2.1 (včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby) a USB rozhraní HS-USB 2.0. Nokii X2 můžete využít i jako modem pro připojení na internet. Během testování jsme však zaznamenali občasné samovolné odpojení datového USB kabelu, které pak značně omezuje pohodlí brouzdání na internetu.

Závěr recenze Nokie X2

Nokia X2 (X2-00) v naší recenzi dokázala, že si své místo na trhu zaslouží. Jedinečný svěží design a hudební funkce se musí líbit. Bonusem je pak 5 Mpx fotoaparát s bleskem, který v cenové relaci do 3 tisíc korun rozhodně není běžnou záležitostí. Pokud hledáte levný hudební telefon bez větších nedostatků, je Nokia X2 správnou volbou.

svěží design v balení chybí USB kabel
kvalita hudebního výstupu tuhé klávesy
hudební klávesy
3,5 mm Jack
5 Mpx fotoaparát
2 GB karta v balení

Koupit Nokii X2 na značkovém e-Shopu Nokia.

Články: , ,

45
Komentujte

avatar
33 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
DANAjarynmichalJanaHans Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Tonda Maněna
Tonda Maněna

Díky za recenzi. nedají se ale fotky z fotáku zvetsit do plne velikosti? Ty nahledy, co tady mate jsou dost k nicemu, chci se na to podivat z blizka.

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, fotky si stáhněte do počítače a poté je budete mít v původní 5 Mpx velikosti, tyto náhledy jsou takové jaké jsou kvůli velikosti v kB. Dovedete si představit, že by se každému načítaly ihned v původní velikosti? To by se nikdo s připojením přes mobil atd. nedoplatil. Navíc ne každý je chce vidět. A pokud chce, stáhnout je lze.

Pavel
Pavel

Dobrý den,
děkuji za recenzi.

Máte pravdu slušné fotky na foťák bez AF, muzika s 3,5mm moc pěkné. Výbavu za tuhle cenu, asi nikde neseženete.

ALE dnes sem ho konečně spatřil na vlastní oči a nemohl jsem tomu uvěřit! Strašný design a plast!!!!! Myslím kdybych ho někde ukázal, tak by mi snad ani nevěřili, že jsem ho koupil v kamenném obchodě a je od Nokia.

Ajaj :'( Bych si radši připlatil pár stovek za kvalitní zpracování.

Ale mockrát děkuji za pohotovou recenzi!

S pozdravem a s přáním hodně úspěchů

Pavel

misticjoe
misticjoe

No nevím, já jsem si ho koupil nedávno, cca týden zpět a to jen proto, že mi stařičká 6610 už dosluhovala a já po těch letech potřeboval fone, co se bude hodně podobně ovládat a můj palec tak nebude třeba tečku hledat tam, kde mají jiné telefony mezeru. Klávesnice má i podobně daleko jednotlivé keys od sebe, čili potud OK. Co mě ale děsivě sejří je několik věcí – OVI, co to sakra je? Nevidím to rozhodně jako výhodu, rád si aplikace, hry, hudbu atd. nahrávám do telefonu sám. To samé xichtová knížka – rád bych jí odtamtud vykopal, zbytečně… Číst vice »

Braňo
Braňo

hmm čo je to za dizajn?:(( telefón nie je zlý, ale stým dizajnom by mohli niečo robiť. pozitívom je že má normálne gombíky, ale čo by to malo znamenať, že USB kábel k tomu nedajú?????? Omyl?:)

Eyk
Eyk

Mno_? A Rusákům dávaj i UZB_cko *cenzura*
Co vy na to_?!

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Prosím? My telefon neprodáváme, pouze recenzujeme. To, že v jiné zemi přidává výrobce do balení více věcí, je jeho rozhodnutí, s tím nic bohužel neuděláme.

Tip: Pro hlasování v diskuzi se musíte přihlásit, či nejprve registrovat

NOVÉ ČLÁNKY

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle vyšetřování úspěšný několikrát a… (diskuze 1)

Daniel Fousek  |   publikováno: DNES

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám změří fitness aktivitu, srdeční… (diskuze 2)

sponzorovaný obsah  |   publikováno: VČERA

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna pozvánek do Fortnite míří… (diskuze 1)

Jakub Mokříš  |   publikováno: VČERA

Jaké smartphony dostanou nový Android 9 Pie?

Google nezahálel ani letos a po celkově vydařeném Androidu 8.0 Oreo se předvedl s úplně novou verzí svého operačního systému. Jmenuje se Android 9… (diskuze 7)

Jakub Fišer  |   publikováno: VČERA

Sony Xperia XA3 se zjevila v benchmarku se Snapdragonem 660

Benchmarkem Geekbench prošlo zařízení s označením Sony H4493; nejspíš jde o Xperii XA3 nebo některou z jejích variant (Plus/Ultra). Telefon je jako první od Sony poháněn… (diskuze 0)

Pavel Kreuziger  |   publikováno: VČERA
Dodržujeme pravidla o ochraně osobních údajů.
K analýze návštěvnosti a personalizaci reklam používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.
Klasické zobrazení