Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia World 2009, 2. – 3. září, Stuttgart, online zpravodajství

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

V středu 2. září začínáme online konferencí ve 13.30, ve čtvrtek ve 14.30. Podrobnosti pro vás budeme seskupovat v tomto článku.

(2. září, 0:01) Do začátku akce zbývá několik hodin, tipněte si proto s námi, co by Nokia mohla představit:

1) 12 Mpx fotomobil? Nejspíše jen zbožné přání nejvěrnějších fanoušků. O nástupci 8 Mpx Nokie N86 8MP se sice šušká, ale dříve než v příštím roce se nejspíše neobjeví. Na 98% se 12 Mpx neobjeví.

2) 8 Mpx dotykový multimediální přístroj? Nic nemožného, naopak. Nokia v tomto segmentu může překvapit. Dáváme 50% na představení.

3) Přístroj s dotykovým kapacitním displejem? Několik zdrojů potvrzuje, že výrobce opravdu na tomto typu displeje pracoval. Představení je proto možné, věříme tomu na 65%.

4) Nokia 5900 XpressMusic? O té se mluví několik týdnů, proto se s největší pravděpodobností na akci Nokie objeví, zhruba na 80%.

5) Nokia N97 Mini? Tenhle telefon Nokia představit musí na 99%.

6) Nokia Alvin RM-559? Ano, tento přístroj se objevil díky FCC sice až nyní, ale je dost pravděpodobné, že Nokia třetí multimediální telefon s 32 GB pamětí představí. Tipujeme tak na 65%.

A co vy? Zkuste zapřemýšlet a včas informovat ostatní čtenáře.


(2. září, 9:45) Nokia představila dva telefony nově vytvořené řady X, modely X3 a X6. Navrch přidala Nokii N97 Mini.

(2. září, 13:50) Nokia si dává na čas, zatím její plánovaná konference ve 13:30 našeho času nezačala.

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ SKONČILO V 15:50, celé ho máte o pár řádek níže.

(2. září, 14:20 – 15:50) Se zpožděním začíná videopřenos, ze kterého přineseme informace. Představitel Nokie hovoří nejdříve o mapách resp. mapových podkladech Navteq. Data jsou doslova potřebná na každém kroku. Právě s nimi Nokia hlavně kolaboruje.

Navigace bude jednat více prirozeně, navigovat přesně dle určených pozic a způsobu přepravy. Např. při volbě pěší chůze budete moci jít přímo přes náměstí či park, naopak při jízdě autem vás systém navede po určených komunikacích. 3D pohledy map zaručí uživateli větší komfort v navigování a orientaci v prostoru.

Podrobná ukázka přístroje, který zachycuje 3D pohledy ulic, měst, prostě všeho. Díky těmto datům, která jsou ukládána jako soubory raw, budou moci uživatelé již v příštím roce používat navigaci, o jaké ani nesnili. Každý detail zachycený ve 3D udává v souřadnicích skrytý např. svůj rozměr a pozici.

Navteq Traffic – unikátní služba, která bude informovat o změnách v dopravě, komplikacích, atd. V zemích EU se objeví na konci tohoto roku. Obsahovat bude až 70 milionů kilometrů komunikací, na kterých bude poskytovat informace. To znamená kolem 2300 TB dat na 2500 serverů. Každý den proběhnou zhruba 2 miliony změn a událostí, které uživatelé dostanou do svých navigací.

Nyní přichází na řadu Olli-Pekka Kallasvuo, který zřejmě odtajní dnes již představené přístroje. Loňský rok byla akce Nokia hlavně o zábavě a konektivitě, letos to má být hlavně o nás, uživatelích Nokií. Nokia se netají tím, že chce vyvinout platformu schopnou být opravdovou špičkou pro mobilní služby, že by tedy Maemo?

Více než milion aktivních emailových schránek Ovi za šest měsíců provozu služby je skvělým výsledkem, na kterém chce Nokia nadále stavět. Služba Comes With Music je dostupná na 28 telefonech a slaví také nevídaný úspěch. Nokie 5800 a N97 se za deset měsíců prodalo dohromady přes 10 milionů. Nokia 5230 má za cíl především dostupnost pro masy lidí díky nízké prodejní ceně.

Nyní mluví o prvním netbooku – Booklet 3G a tabletu N900. Tyto dva přístroje by měly být zároveň – mobilním počítačem, smartphonem a telefonem.

So-Lo – služba, se kterou uživatelé uvidí, co dělají příbuzní, a to prostřednictvím sítě. Zajímavostí je, že všechny služby, které Nokia na akci představí, budou dostupné pro uživatele nanejvýš během dalších 48 hodin.

Mapy budou opravdu více intuitivní a jedním z předních témat, kterými se hodlá Nokia zabývat i do budoucna a zdokonalovat jej. Na světě už se používá přes 1,1 bilionu přístrojů Nokia. Nokia hodlá otevřít systém Symbian více pro vývojáře. Je pro ni důležité pracovat a nalézat nová řešení společně.

Slovo převzal Anssi Vanjoki, který hovoří o zákaznících Nokia jako o konceptu, ze kterého vzniká konkrétní produkt. Myslí tím, že především zákazníci mají vliv na to, co telefony budou či nebudou umět nebo nést. Nejpočetnější skupinou uživatelů jsou samozřejmě ti, co žádají technologické novinky a nejmodernější služby.

Nokia chce být i nadále tím, kdo přinese mase lidí nejvíce technologických možností. „Co např. taková N97? Potřebuje snad více paměti, než má (32 GB)? Pokud ano, mi ji vyměníme za větší, žádný problém“, řekl Anssi. A nyní již k telefonům. První přišla na řadu N97 Mini. Ta je určena především pro uživatele s nutností být stále připojeni na sociálních sítích, jako je Facebook. Model nese službu Lonely-Planet, se kterou bude snadné nalézt nejbližší hotel, obchod či jiné služby. Livecasting je služba, která zaručuje rychlé sdíléní pozice včetně fotografií nebo videí, např. na Facebooku. Díky ceně 450 Euro a prodeji na některých trzích téměř zadarmo s vybranými tarify věří, že se Nokia N97 Mini stane velmi prodávanou Nokií. (Pozn. redakce: Škoda, že taková situace nehrozí v České republice).

Comes With Music je služba, se kterou uživatelé opravdu mohou získat miliony songů zcela zdarma, ve svém telefonu. K tomu se váže druhý telefon, Nokia X6. Ten je představen jako hlavní posel této hudební služby, jaká nemá na světě konkurenci. Paměť 32 GB můžete klidně naplnit hudbou, pokud si to přejete, a to ze služby Comes With Music. Stát vás to nebude kromě datových poplatků ani halíř. Model X3 je levnější bratr modelu X6, jehož cílem je zejména zásah široké veřejnosti, která si jej díky nízké ceně (115 Euro) může dovolit.

Od telefonů jsme se přesunuli k systémům, které Nokia používala a hodlá používat. V milionech přístrojů se nalézá S40, ve většině pak Symbian S60. Směřujme ale k zatím poslednímu stupni vývoje operačního systému, který by měl co nejvíce mazat rozdíli mezi klasickými počítači a mobilními telefony. Je to systém Maemo, založený na Linuxu.

Nokia nehodlá být do budoucna v defenzivě, naopak, máme se těšit na ofenzivu. S těmito slovy a přáním brzkého shledání za rok na Nokia World se Anssi Vanjoki rozloučil.

Poslední část článku je věnována nejnovějším videím z Nokia Worldu 2009, především pak telefonům X3, X6 a N97 Mini.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Jihokorejská společnost Samsung dělí své smartphony na prémiovou řadu Note, vlajkové řady S, střední či vyšší-střední třídu A a…

Mobilní zobrazení