Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nokia W7 a W8 budou první Nokie s Windows Phone 7

  |  6 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nokii unikly informace o chystaných prvních modelech s operačním systémem Windows Phone 7. První modely se budou jmenovat Nokia W7 a W8 a budou vycházet ze současných modelů X7 a N8. Výrobce má naplánováno ještě dalších 10 modelů. Na trh však první Nokia s Windows Phone 7 dorazí až v roce 2012.

Spolehlivý zdroj v podobě šéfredaktora ruského webu Mobile Review, Eldar Murtazin, přinesl první informace o chystaných prvních Nokiích s operačním systémem Windows Phone 7. Finský výrobce, který letos před zahájením únorového kongresu MWC 2011 uzavřel partnerství s Microsoftem ohledně nasazení operačního systému Windows Phone do svých mobilních telefonů, stále intenzivě pracuje na prvních telefonech s Windows Phone 7.


Ilustrační foto od Nokie: Koncept telefonu Nokia s Windows Phone

Nokia W7 a W8 prvními modely Finů s Windows Phone

První Nokie s Windows Phone 7 se mají jmenovat Nokia W7 a Nokia W8, neboť budou vycházet ze současných modelů X7 a N8. Výrobce má v současnosti funkční zatím jen model W7, který se podobá svému sesterskému symbianovému modelu Nokia X7 a nabídne dotykový WVGA displej (480 x 800 px), 8 Mpx fotoaparát s bleskem a autofocusem (!) a procesor Qualcomm QSD8250 (bude nahrazen novější verzí v době prodeje) (ačkoliv byla Nokia s Qualcommem nedávno v soudní při). Nokia W7 se stane s největší pravděpodobností vůbec prvním telefonem značky Nokia s operačním systémem Windows Phone 7.


Nokia X7, ze které bude vycházet Nokia W7 s Windows Phone 7

Druhý plánovaný model, Nokia W8, bude vycházet ze současného fotomodelu Nokia N8 a stane se vlajkovou lodí výrobce. Stejně jako model N8 zatím novinka disponuje 12 Mpx fotoaparátem. Výrazné zlepšení pak přináší dvoujádrový procesor Qualcomm s GPU Adreno 320. Výbava se však může během příštích měsíců ještě změnit. Přesto zatím vypadá výbava poměrně slibně.


Nokia N8, ze které bude vycházet Nokia W8 s Windows Phone 7

Dostupnost modelu Nokia W7 je plánována na 4. čtvrtletí roku 2011, avšak z našich důvěryhodných zdrojů z ČR se tomu tak nestane dříve než začátkem roku 2012. Vlajkový model Nokia X8 se pak má podle informací na trhu objevit dokonce až ve 2. čtvrtletí roku 2012. V té době však budou na trhu pravděpodobně zcela jiné pokročilejší telefony, než které nabízí konkurence nyní. Nokie s Windows Phone 7 to budou mít tedy velmi těžké prorazit na trhu a zřejmě budou muset uživatele zaujmout jinak, než výbavou, tedy například nízkou cenou či jednoduchostí a odlišností.

V roce 2012 uvede Nokia celkem 12 telefonů s Windows Phone 7

Nokia hodlá představit v příštím roce celkem 12 telefonů (zatím není jisté, zdali výrobce do tohoto počtu zahrnuje také model W7, který má podle něj přijít na trh ještě v roce 2011). Po modelech W7 a W8 mají přijít na řadu na přelomu března/dubna 2012 také modely klasické konstrukce s QWERTY klávesnicí a dotykovým displejem, tedy ve stylu současných manažerských modelů E71 a E6.

Pátým modelem Nokia s Windows Phone 7 se má stát levná dotykovka s použitými levnějšími materiály a horší výbavou, která se bude snažit oslovit zejména funkcemi operačního systému, nikoliv hardwarovou výbavou. Výrobce ubere v oblasti fotoaparátu, kde se spekuluje o nahrazení autofocusu full focusem či nižším rozlišení fotoaparátu.

Podle Eldara Murtazina nemá Nokia příliš prostoru k odlišení jednotlivých modelů, prakticky může změnit pouze fotoaparát. Z toho důvodu se prý Finové stále ohlížejí po Androidu jako další možnosti. Symbian^3 se totiž blíží ke svému konci a nabídne již pouze 3 hlavní aktualizace než bude zcela nahrazen platformou Windows Phone 7.

V červenci se uživatelé dočkají updatu s označením Symbian Anna (PR2.0), na podzim dorazí update PR2.5 a v polovině roku 2012 to bude update na PR3.0. Eldar Murtazin na závěr upozorňuje, že jsou veškeré zmíněné informace neoficiální a může se tak spoustu věcí ještě změnit.

zdroj: Eldar Murtazin

ČLÁNKY:,
Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O řadě Galaxy A pro rok 2018 od Samsungu již proběhlo mnoho spekulací. Modely se chystá Samsung představit již na začátku…

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

VČERA  |  Jan Hobler  |  diskuze (0)

Společnost Lenovo, respektive Motorola nedávno oslovila své brazilské uživatele za účelem přípravy aktualizací na Android Oreo. Konkrétně se má jednat o…

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

VČERA  |  Luboš Srb  |  4 komentáře

Nový iPhone X (recenze) opět míří na pulty českých prodejců, nebo minimálně na sklad oficiálního českého Apple Storu, na kterém před…

Mobilní zobrazení