Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia Siemens Networks a Nokia uskutečnily první hovor LTE na 800 MHz

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Společnosti Nokia Siemens Networks a Nokia společně uskutečnily prostřednictvím komerčního vybavení Nokia Siemens Networks vůbec první datový hovor LTE.  Úspěšné testy interoperability značí rozhodný krok vpřed.

Díky nesporně atraktivním možnostem propagace je spektrum Digital Dividend ideální k provozu rychlých a cenově efektivních broadbandových služeb. Načasování zkoušek technologie LTE je nadmíru vhodné, neboť regulátoři aktuálně uvolňují kmitočtové pásmo pro její použití. Společnosti Nokia a Nokia Siemens Networks tak mohou dostát svému závazku dodat komerční technologii LTE 800 do sítí operátorů co nejdříve.


Aleš Voženílek ze společnosti Nokia Siemens Networks na úvod tiskové konference pohovořil o situaci konektivity nejen v ČR

Zkoušky byly provedeny v LTE Center of Competence společnosti Nokia Siemens Networks ve finském Espoo v souvislosti s dubnovým započetím výroby základnových stanic LTE Flexi Multiradio pro 800 MHz pásmo. Tyto zkoušky doplňují dřívější testy provedené společně s firmou Nokia pro 2100 MHz a 2600 MHz pásma.


Jaroslav Štusák se stará o záležitosti týkající se českého Vodafonu

Společnosti demonstrovaly koncovou interoperabilitu síťové infrastruktury Nokia Siemens Networks s LTE multi-mode multi-band Internet Modem RD-3 společnosti Nokia. Infrastruktura od Nokia Siemens Networks sestává z platformy Single RAN (radiová přístupová síť), která zahrnuje základnovou stanici Flexi Multiradio, řešení EPC (Evolved Packet Core) tvořené síťovým serverem Flexi NS (Network Server) a bránou Flexi NG (Network Gateway), a standardizovaným softwarem.


Jiří Gejdoš má na starosti záležitosti týkající se operátora Telefónica O2

„Toto testování je součástí větší kampaně, která zahrnuje různé testy a demonstrace u zákazníků a směřuje ke komerčnímu zprovoznění technologie LTE na 800 MHz ještě v létě tohoto roku,“ říká Reino Tammela, vedoucí divize podnikového vybavení LTE ve společnosti Nokia Siemens Networks.

„Hned poté, co bylo spektrum Digital Dividend přiřazeno operátorům v květnové aukci v Německu, bylo třeba, abychom měli k dispozici standardizované síťové produkty LTE a uživatelské přístroje LTE ke komerčnímu využití pro toto pásmo. To umožní úspěšné a rychlé nasazení sítě LTE a prostřednictvím pestré škály terminálů zprostředkuje koncovým uživatelům vysokorychlostní, vysoce kvalitní služby mobilního širokopásmového internetu také ve venkovských oblastech,“ dodává Reino Tammela.

Několik zajímavostí, které jsme na tiskové konferenci Nokia Siemens Networks zjistili:

  • při současném stavu využití frekvenčních pásem je v ČR stále místo pro vstup minimálně čtvrtého mobilního operátora na trh, tedy jednoho i více.
  • první telefony od předních světových výrobců jako je Nokia, Samsung, LG a další s podporou LTE a prodejem určeným na území Evropy se s největší pravděpodobností objeví ještě do konce letošního roku. Současné prototypy telefonů s LTE jsou svoji velikostí již srovnatelné s běžnými dnešními telefony, a tak implementaci LTE modulu do mobilních telefonů a ostrému nasazení již mnoho nebrání.
  • energetická náročnost zařízení s LTE modulem je srovnatelná s náročností dnešních zařízení s 3G modulem. Se stabilitou při cestování (např. pokud jedete vlakem cca více než 120 km/hod) jsou stále problémy. Vzhledem k nižšímu počtu buněk při stávající situaci (berme v úvahu, že dojde na upgrade současných 3G stanic na LTE) a delší vzdálenosti jsou výpadky při vyšší rychlosti nevyhnutelné.
  • pro přechod z 3G sítě na novou LTE síť stačí „jen“ menší upgrade stanice, čili budování současné 3G sítě na území ČR má do budoucna vzhledem k brzkému příchodu LTE smysl. Kdy ale bude spuštěn komerční provoz LTE na území ČR zatím není známo.
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská značka Huawei je oblíbená hlavně díky modelům řady P a Mate. To však nejsou zdaleka jediné modely, které společnost produkuje.…

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi začalo pomalu ukazovat novinku Redmi 6 Pro. Ta vypadá hodně dobře a navíc přinese zajímavé funkce, které nalákají nejednoho…

Mobilní zobrazení