Mobilizujeme.cz

Nokia Siemens Networks a Nokia uskutečnily první hovor LTE na 800 MHz

  |  komentovat  |  autor:

Společnosti Nokia Siemens Networks a Nokia společně uskutečnily prostřednictvím komerčního vybavení Nokia Siemens Networks vůbec první datový hovor LTE.  Úspěšné testy interoperability značí rozhodný krok vpřed.

Díky nesporně atraktivním možnostem propagace je spektrum Digital Dividend ideální k provozu rychlých a cenově efektivních broadbandových služeb. Načasování zkoušek technologie LTE je nadmíru vhodné, neboť regulátoři aktuálně uvolňují kmitočtové pásmo pro její použití. Společnosti Nokia a Nokia Siemens Networks tak mohou dostát svému závazku dodat komerční technologii LTE 800 do sítí operátorů co nejdříve.


Aleš Voženílek ze společnosti Nokia Siemens Networks na úvod tiskové konference pohovořil o situaci konektivity nejen v ČR

Zkoušky byly provedeny v LTE Center of Competence společnosti Nokia Siemens Networks ve finském Espoo v souvislosti s dubnovým započetím výroby základnových stanic LTE Flexi Multiradio pro 800 MHz pásmo. Tyto zkoušky doplňují dřívější testy provedené společně s firmou Nokia pro 2100 MHz a 2600 MHz pásma.


Jaroslav Štusák se stará o záležitosti týkající se českého Vodafonu

Společnosti demonstrovaly koncovou interoperabilitu síťové infrastruktury Nokia Siemens Networks s LTE multi-mode multi-band Internet Modem RD-3 společnosti Nokia. Infrastruktura od Nokia Siemens Networks sestává z platformy Single RAN (radiová přístupová síť), která zahrnuje základnovou stanici Flexi Multiradio, řešení EPC (Evolved Packet Core) tvořené síťovým serverem Flexi NS (Network Server) a bránou Flexi NG (Network Gateway), a standardizovaným softwarem.


Jiří Gejdoš má na starosti záležitosti týkající se operátora Telefónica O2

„Toto testování je součástí větší kampaně, která zahrnuje různé testy a demonstrace u zákazníků a směřuje ke komerčnímu zprovoznění technologie LTE na 800 MHz ještě v létě tohoto roku,“ říká Reino Tammela, vedoucí divize podnikového vybavení LTE ve společnosti Nokia Siemens Networks.

„Hned poté, co bylo spektrum Digital Dividend přiřazeno operátorům v květnové aukci v Německu, bylo třeba, abychom měli k dispozici standardizované síťové produkty LTE a uživatelské přístroje LTE ke komerčnímu využití pro toto pásmo. To umožní úspěšné a rychlé nasazení sítě LTE a prostřednictvím pestré škály terminálů zprostředkuje koncovým uživatelům vysokorychlostní, vysoce kvalitní služby mobilního širokopásmového internetu také ve venkovských oblastech,“ dodává Reino Tammela.

Několik zajímavostí, které jsme na tiskové konferenci Nokia Siemens Networks zjistili:

  • při současném stavu využití frekvenčních pásem je v ČR stále místo pro vstup minimálně čtvrtého mobilního operátora na trh, tedy jednoho i více.
  • první telefony od předních světových výrobců jako je Nokia, Samsung, LG a další s podporou LTE a prodejem určeným na území Evropy se s největší pravděpodobností objeví ještě do konce letošního roku. Současné prototypy telefonů s LTE jsou svoji velikostí již srovnatelné s běžnými dnešními telefony, a tak implementaci LTE modulu do mobilních telefonů a ostrému nasazení již mnoho nebrání.
  • energetická náročnost zařízení s LTE modulem je srovnatelná s náročností dnešních zařízení s 3G modulem. Se stabilitou při cestování (např. pokud jedete vlakem cca více než 120 km/hod) jsou stále problémy. Vzhledem k nižšímu počtu buněk při stávající situaci (berme v úvahu, že dojde na upgrade současných 3G stanic na LTE) a delší vzdálenosti jsou výpadky při vyšší rychlosti nevyhnutelné.
  • pro přechod z 3G sítě na novou LTE síť stačí „jen“ menší upgrade stanice, čili budování současné 3G sítě na území ČR má do budoucna vzhledem k brzkému příchodu LTE smysl. Kdy ale bude spuštěn komerční provoz LTE na území ČR zatím není známo.
ČLÁNKY:
Češi přišli s novou aplikací pro předpověď počasí. Je dost dobrá

Češi přišli s novou aplikací pro předpověď počasí. Je dost dobrá

DNES  |    |  26 komentářů

Čeští vývojáři nezaháleli a přišli s velmi zajímavou aplikací, která se zabývá meteorologií. Pokud si myslíte, že se jedná o nějakou jednoduchou aplikaci,…

U O2 si zítra můžete zamluvit iPhone 8, 8 Plus a Apple Watch 3

U O2 si zítra můžete zamluvit iPhone 8, 8 Plus a Apple Watch 3

DNES  |    |  diskuze (0)

Minulý týden představila kalifornská společnost Apple nové produkty. Trojici iPhone 8, 8 Plus, X nebo Apple Watch 3. První dva zmíněné smartphony…

Co se stane, když do vás narazí letící či padající dron? Bolí to

Co se stane, když do vás narazí letící či padající dron? Bolí to

DNES  |    |  diskuze (0)

S tím, jak se drony staly dostupné širokým masám, zároveň stoupá pravděpodobnost, že se budou stávat (a už se stávají) nejrůznější incidenty.…

Mobilní zobrazení