Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia N97 Mini – recenze omlazené královny

  |  24 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia N97 Mini je inovovanou verzí původní Nokie N97. Oproti ní postrádá krytku objektivu a její vnitřní paměť je místo 32 GB „pouhých“ 8 GB. Na druhou stranu se Nokia N97 Mini pyšní řadou ocenitelných vylepšení.

Mobilní telefon Nokia N97 Mini do recenze zapůjčil eshop Nokia.


Nokia N97 Mini – oficiální fotografie

TIP: Veškeré informace o mobilním telefonu Nokia N97 Mini najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Nokia N97 Mini

Rozměry113 x 52 x 14,2 mm
Hmotnost138 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení HVGA (360 x 640 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Paměť8 GB flash disk, 128 MB RAM + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémSymbian 9.4 S60 5th Edition
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), 2x LED dioda, nahrávání videa (640 x 480 px)
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost12 500 Kč, podzim 2009

Krátké postřehy z testování Nokie N97 Mini:

Co se nám líbilo: unikátní výsuvný mechanismus, indikace nových událostí, uživatelská volnost využití domovské obrazovky, čtení textových zpráv automatem, elektromagnetický kompas, Nokia mapy 3.0, funkce otočením telefonu ztišení vyzvánění či odložení budíku

Co se nám nelíbilo: horší výdrž baterie, vystouplý fotoaparát překáží při psaní na QWERTY


Obsah balení:

Krabice, ve které se nalézá Nokia N97 Mini, je šetrná k životnímu prostředí (recyklovaný papír) a nemá zbytečný obrázkový potisk. Uvnitř se s telefonem nalézá návod, instalační CD, datový USB kabel, záruční list, nabíječka a sluchátka s 3,5 mm Jackem.

Vzhled a konstrukce:

Nokia N97 Mini je v prodeji ve verzích – černá (Cherry Black) a hnědá (Garnet). Šeptalo se i o bílé verzi, ta se zatím oficiálně v prodeji neobjevila. Vzhled je totožný s klasickou N97, zejména prvky na bocích telefonu jsou nepřeskupené. Přepracovaná je naopak QWERTY klávesnice, u které zmizel samostatně umístěný ovládací kurzor z nepohodlné levé strany a vmísil se přímo do trojřadé QWERTY klávesnice na pravý okraj.

Telefon je obdařen unikátním výsuvným mechanismem po vzoru N97, který disponuje větší vůlí. Stačí zatlačit na levou vrchní část mobilu s displejem a telefon se hned dostane do polohy připomínající malý notebook. Úhel mezi oběma částmi telefonu odpovídá 35°, což je podle Nokie úhel ideální. Ne vždy a pro každého bude přesně tato poloha vyhovující, ale oči nad tím přimhouříte rádi.

Konstrukce jednoznačně prošla řadou vylepšení oproti své stvořitelce N97, což je znát především v pevnosti jednotlivých dílů, zmíněném výsuvném mechanismu a lépe ovladatelné QWERTY. Mini v názvu telefonu bych jednoznačně vyměnil za Maxi, aby to zájemce nemátlo, že je tento model něco jako méně než klasická N97.

Displej a ovládání:

Telefon nabízí dotykový TFT displej s rozlišením 360 x 640 px, zobrazením až 16 milionů barev a úhlopříčkou 3,2“. Dotyková technologie je rezistivní, telefon se tak dá ovládat i běžným stylusem či přes rukavice. Oproti modelu N97 umí bez nutnosti aktualizace firmwaru kinetické scrolování.

Čitelnost displeje na přímém slunečním světle je poměrně dobrá, k čemuž dopomáhá nastavení úrovně jasu na maximum. V nastavení také lze zvolit velikost písma ze tří přednastavených úrovní.

U ovládání se Nokia N97 Mini neodlišuje od klasické verze. K ovládání telefonu je připraveno jen několik tlačítek. Pod displejem se nachází Symbianová klávesa pro vstup do menu či delším přidržením vyvoláte spuštěné aplikace a můžete mezi nimi jednoduše přepínat. Pokud v nastavení povolíte dýchání telefonu, bude se tato klávesa bíle rozsvěcet a zhasínat v delších intervalech, jako kdyby telefon dýchal. Nechybí dvojice kláves sloužící pro přijmutí a ukončení hovoru.

Po vysunutí telefonu se objeví plnohodnotná QWERTY klávesnice, jejíž tlačítka jsou rozvržena do tří řad. Tlačítko funkce po nešvaru na N97 bylo přesunuto do levého okraje, takže i psaní číslic s jeho přidržením je snadné. Tlačítka mají vhodný zdvih a jsou skvěle podsvícena, zejména v úplné tmě z pozorování klávesnice nebolí oči.

Baterie a výdrž:

Nokia nezvolila u N97 Mini vhodnou strategii použité baterie. Zatímco model N97 dostal 1500 mAh baterii, novější N97 Mini pouze 1200 mAh Li-Ion baterii, která není schopna telefon udržet v provozu nikterak dlouho. Mezi top „konzumenty“ baterie se řadí GPS navigace a Wi-Fi. I když jsem se sebevíc snažil baterii šetřit, téměř denně jsem telefon musel dobíjet. To je velká škoda.

Nokia vybavila model N97 Mini konektorem microUSB, přes který se telefon i dobíjí. Nechybí možnost dobíjení telefonu připojeného k PC přes USB.

Prostředí telefonu:

Nokia N97 Mini vsází na stále se vylepšující otevřený operační systém Symbian S60 5th Edition. Ovládání skrze dotykový displej je snadné především díky velkým ikonám. Vrásky mi přidělávalo časté zamrzání telefonu, většinou v situacích, kdy jsem přístroj nikterak nezatěžoval (třeba při zapnutí fotoaparátu nebo načítání hudební knihovny). Následoval samovolný restart nebo bylo potřeba vyjmout baterii.

Nokia N97 Mini má úvodní obrazovku, kterou lze snadno nastavit pomocí různých widgetů. V telefonu je hned několik zajímavých widgetů, například: čas, datum, profil, sady ikonek, hudební přehrávač, kalendář, počasí AccuWeather, kontakty či komunitní služby Facebook a Hi5. Vhodné je také umístit zde RSS čtečky oblíbených stránek. Nevýhodou ale je, že si nemůžete nastavit celou obrazovku s widgety ikonek.

Akcelerometr slouží stejně dobře, jako u klasické N97. Jeho využití např. při příchozím hovoru, který odmítnete přetočením na displej, a tím i ztišíte vyzvánění, či u budíku, který odložíte pouhým otočením telefonu. Samozřejmostí je pak automatické přetáčení obsahu displeje v závislosti na poloze telefonu.

Telefonování a zprávy:

Do telefonního seznamu lze uložit neomezený počet kontaktů, a to díky vnitřní paměti 8 GB. Ke každému kontaktu se hodí doplnit kromě telefonního čísla i obrázek, vyzváněcí tón a spousta dalších informací. Na začátku telefonního seznamu jsou vaše oblíbené kontakty, které nemusíte neustále hledat mezi ostatními. Vyhledávání je chytré, stačí psát počáteční znaky a ihned se filtrují dostupné kontakty, a to jak podle jména tak i příjmení.

Nedílnou součástí telefonního seznamu je vytváření skupin kontaktů či tradiční vyzváněcí profily, které lze přepínat jednoduše pomocí vypínacího tlačítka na horní straně telefonu. Potěší také hlasové povely využitelné nejen pro vytáčení kontaktů. Stačí podržet zelené tlačítko a po pípnutí vyslovit daný povel.

Editor zpráv nabízí jednoduché prostředí s odpočítáváním znaků do právě vytvářené zprávy. Celkový počet zpráv díky paměti telefonu opět hraničí s nekonečnem. Nechybí prediktivní slovník T9, který píše s českou diakritikou a výslednou délku zprávy nezkracuje. Na plnohodnotné QWERTY klávesnici je velmi pohodlné psaní textu, a to včetně symbolů s přidržením tlačítka funkcí. Telefon také umí přečíst přijaté zprávy.

Zábava:

V multimediální výbavě telefonu se hledají odlišnosti marně. Je zde hudební a video přehrávač, FM rádio, GPS navigace, fotoaparát či akcelerometr. Pouze FM vysílač a N-Gage hry už z telefonu vymizely, najdeme tu pouze hru Dj Mix Tour. Zajímavé jsou různé aplikace pro operační systém Symbian S60 5th Edition, například aplikace pro kreslení skrze dotykový displej, dále klient pro přístup na YouTube, Facebook, Friendster, hi5, MySpace, kalkulačka s rozeznáváním ručně psaných znaků či aplikace kompas.

Telefon má v těle zabudovaný GPS přijímač a také elektromagnetický kompas. Pro navigaci je připravená aplikace Nokia Mapy 3.0 s mapovými podklady ČR. Nechybí 3D režim mapy, A-GPS navigace či volba způsobu přepravy autem či pěšky. Nokia N97 Mini mi nabídla 10-ti denní zkušební verzi navigace s hlasem. Nezapomínejte, že k rychlejšímu určení pozice a vyhledávání si telefon občas řekne o datové připojení. To mu poskytnout nemusíte, pak ale počítejte s časovou prodlevou.

Fotoaparát:

Nokia N97 Mini se nezadá s klasickou N97. Po jejím vzoru nese fotoaparát s rozlišením 5 Mpx (2592 x 1944 px). K dispozici je autofocus, 2x LED blesk. Rozdílem je pouze absence posuvné krytky objektivu. Fotoaparát je tedy vystouplý nad úroveň konstrukce, což někdy při položeném telefonu na rovné podložce a psaní na QWERTY vadí. Fotoaparát můžete rychle spustit tlačítkem na boku přístroje nebo přímo příslušnou ikonkou v menu. Poté se objeví přehledné prostředí. Pořízení snímku trvá zhruba pět vteřin, než se uloží do paměti. Telefon umí pořizovat také video v kvalitě VGA (640 x 480 px) s rychlostí 30 snímků za vteřinu.

Zkušební fotografie – Nokia N97 Mini:

Organizační a datové funkce:

Opravdu jak přes kopírák si můžou připadat uživatelé, kteří osedlali model N97 Mini po původní N97. Nalezneme zde stejné funkce, jmenujme opakovaný budík, kalendář s opakovanými událostmi, poznámky, diktafon či kalkulačku. Další potřebné aplikace jsou ke stažení na Ovi store.

Pracovní nádech obnáší složka Kancelář. Pro rozbalení souborů poslouží aplikace Zip, manažerům pak jistě přijde vhod dvojice aplikací Adobe PDF a Quickoffice. Druhá zmíněná slouží pro prohlížení a editaci Office dokumentů (Word, Excel), ovšem s telefonem není dodávána bezplatná licence.

Nokia N97 Mini se honosí kompletní datovou výbavou, kterou převzala po své stvořitelce, a to GPRS, EDGE, 3G a HSDPA. V sítích UMTS můžete díky přední kamerce provozovat videohovory. Nechybí bezdrátové Bluetooth 2.0 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby, připojení přes USB s vysokorychlostním přenosem dat HS-USB a Wi-Fi pro připojení k internetu. Správa bezdrátových sítí fungovala spolehlivě, i když stále mi chybí lepší komunikace telefonu při přechodu z jednoho připojení k jinému. Data přes operátory bohužel v Česku nejsou za hubičku, ve zbytku světa tenhle problém uživatelé Nokií jistě řešit nemusí.

Zhodnocení:

Nokia N97 Mini přišla na trh co by kompaktnější, zmenšená verze modelu N97 a musíme konstatovat, že jsme rádi, že se tak stalo. Spoustu dílčích problémů dokázala odstranit, ať už se jednalo o ovládací kříž na QWERTY klávesnici, nevhodně umístěné tlačítko Funkce, kinetické scrolování, odezvu telefonu. Také sluchátka už nejsou pro smích, jako tehdejší u N97. Naopak mě dost mrzí, že Nokia vynechala přesuvnou krytku fotoaparátu a nechala fotoaparát přesahovat zadní hranu. Telefon na podložce nesedí v rovné poloze a při psaní oběma rukama se mírně viklá. Obsahová stránka musí vyhovovat snad každému. Jaký je tedy konečný ortel nad Nokií N97 Mini? Určitě koupit, pokud se rozhodujete mezi klasickou N97 a N97 Mini, ale nejen právě mezi těmito dvěmi přístroji.

Koupit Nokia N97 Mini na značkovém eShopu Nokia.

dotykový displej chybí krytka fotoaparátu
5 Mpx fotoaparát „pouze“ 8 GB (místo původních 32 GB)
kinetické skrolování
datová výbava
GPS navigace
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
19 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
LuckaEliškaLucieMaKkrkavec Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Martin
Martin

N97 mini mám zhruba 3 měsíce. V životě bych ho už nekoupil. Zamrzá a baterie se musí dobíjet skoro denně. Pro práci nevhodný. Telefon si někdy dělá co chce. Vlajková loď na hovno.

Lucka
Lucka

Dobrý den, chci si koupit telefon a nemůžu si vybrat mezi n97 mini a c6-00. Prosím poraďte. Moc děkuji

Eliška
Eliška

Dobrý den, dříve jsem měla zájem o telefon Sony Ericsson xperia x10 mini pro ale dozvěděla jsem se, že bluetooth tak jaksi není chci uplně super vyřešené můžu se zeptat jesli Nokia N97 mini nemá to samé a jestli je tam i normální psaní a ne jen slovník T9

Simona
Simona

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na internet a mapy v nokii n97 mini jsou zdarma

Sabína
Sabína

Dobrý den.Plánuju si koupit nokii n97 mini.No já nevím jestli je to dobrej nebo zlej mobil.Je tu nekdo kdo ho vlastní už nejakou dobu a poradil by mi?Vopred dekuji:) Budu ráda ak mi nekdo poradí protože fakt nevím jestli si ho mám a nebo nemám koupit…

DVD
DVD

Ahoj. N97 mini mám 4 měsíce. Měl jsem před tím hodně Symbianových Nokií, naposledy N95 8GB. Ta byla z uživatelského hlediska zlatá, přestože jsem jí nakonec reklamoval pro nefunkční GPS. N97 je z mechanického hlediska OK, i baterka vcelku vydrží. Musím ale konstatovat, že dotykový display a Symbian nejdou moc dohromady – předně má pomalý reakce, některé funkce se vybírají dvojklikem, jiné jednoklikem, oproti klasickým mobilům opět přibylo více rozkliknutí třeba v diáři, tzn. sumárně zmatek, co jen zdržuje a důkaz, že vývojáři na praktičnost moc nehleděli. SW jsem nechal už 2x přehrát, ale to už mě u Symbianu nepřekvapuje… Číst vice »

Radek
Radek

Dobrý den, Nokii N97 mini mám již téměř rok, kupoval jsem si jej první den, kdy byl v ČR v prodeji, tedy v této době pochopitelně dost drahý. Musím říct, že funkce, kterými N97 mini oplývá jsou opravdu vinikající a díky svým všestranným aktivitám téměř všechny využívám. Musím však popravdě napsat, že z telefonu jsem zklamaný. Měl jsem předtím N73 – první telefon se Symbianem (neustálé problémy a přehrávání SW), proto i při koupi N 97 mini jsem měl obavy, ale říkal jsem si, že přeci vlajková loď Nokie a v té době nejdražší model, přeci podobnými „nemocemi“ trpět nemůže… Číst vice »

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za "žumpu"

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za „žumpu“

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Sociální síť Facebook leží v žaludku celé Evropské unii, zvláště pak eurokomisařce pro spravedlnost Věře Jourové. Ta na otázku…

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei soutěží s konkurenčním korejským Samsungem o to, kdo dřív přijde s prvním skládacím smartphonem. Dlouho bylo…

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Amazon zaplavil trh novými službami a produkty. Nás však bude zajímat jeden konkrétní – jmenuje se Fire TV Recast…

Mobilní zobrazení