Mobilizujeme.cz

Nokia N900 předběhla svou dobu, vzpomínáme (Michal Maňák)

  |  5 komentářů  |  autor:

To jméno zaznělo, už když jsme v redakci zvažovali seriál o kultovních mobilech, které jsme vlastnili: Nokia N900. Famózní stroj, který by možná i dnes ulovil srdce nadšenců. Pokusím se vám připomenout, proč dodnes na „cihličku“ rád vzpomínám a asi nikdy nebudu mít to srdce ji prodat.

Psal se rok 2010 a já hledal, kterým telefonem nahradit stárnoucí Nokii 6630 a PDA s Windows Mobile. iPhone pro člověka odkojeného ranými Windows nepřicházel v úvahu, Android ještě zdaleka nekraloval trhu, Symbian si na dotykový displej zvykal jen těžko a přechod Microsoftu na „ořezaný“ Windows Phone 7 rovněž nesliboval splnění přání geeka (tohle slovo jsem tehdy možná ani neznal a byl jen hračičkou).

Na hlavu N900 padaly různé komentáře: mobil pro Linuxáky (kterým jsem nikdy nebyl), cihla, co utrhne kapsu (který smartphone to tehdy nedokázal?) nebo pro příběh důležité hodnocení: „Je to víc počítač, než telefon.“ Recenzenti to mysleli zle, já takové zařízení hledal.

Jako dnes vidím, jak jsem si tehdy z pražského Anděla nesl použitou Nokii za 6000 Kč a těšil se na Vánoce, až si ji nadělím pod stromeček. Celý prosinec mě rodina měla za posedlého neurotika, ale já tušil, že k nadšení budu mít důvod.

Nokia N900 totiž nebyla jen hardwarem pro spojení se světem, ale zároveň i vstupenkou do komunity podobně postižených. Dnes, když vkročíte na diskuzní fórum o telefonech, najdete spoustu nepřátelsky laděných příspěvků: nauč se používat Google, nevím protože nepotřebuju, proč si nekoupíš to a to… Okolo N900 se scházela „elita“. Nebratříčkovali jsme se, ale náš společný zájem byl spikleneckým mrknutím: „Jasně, víme, oč jde.“ A podobně vypadala i fóra, plná ochoty, konstruktivních příspěvků a užitečných návodů.

Těch bylo obzvlášť zapotřebí. Pokud jste se nekamarádili s terminálem, A.K.A. příkazovým řádkem, poznali jste z Maema, jak se operační systém této legendy jmenoval, jen drobný kousek. Dokáže mi třeba někdo v diskuzi připomenout, k čemu mohl sloužit příkaz dpkg –| grep ^rc | cut –d “ “ –f 3 | xargs dpkg purge?

Dneska možnost dual-bootu nebo flashnutí nového kernelu tolik nepřekvapí ale tehdy? V době, kdy widget byl zbraní hromadného ničení konkurenčních platforem? Tušíte, jaké zjevení bylo, když jste si mohli nahrát jádro systému, které dokázalo frekvenci procesoru ze 600 vytáhnout na 950 MHz?

A tak to bylo skoro se vším. Maemo byl neokoukaný operační systém. Kdo to kdy viděl, aby se dialogová okna zavírala klepnutím mimo ně? Jak je možné, že chytrý telefon je možné používat jen v horizontální orientaci? Koho napadlo, aby vstup do menu aplikací byl na stejném místě, jako přístup ke spuštěným procesům?

Jenže to všechno pro mě byly jen důsledky paradigma stanoveném zavedenými operačními systémy.

Vezměme si třeba multitasking. Android si řídí spuštěné úkoly jako služby – některé ukončuje ve chvíli, kdy zmizí z očí, jiné nechává spuštěné v paměti, jiné uspává a chová se relativně rozumně, aby šetřil, ale nezavíral aplikace předčasně. Pravda, vývojáři mu jeho snahu vydatně komplikují, ale to je jiný příběh.

Na N900 nic takového neexistovalo. Doteď netuším, jaká magie stála za multitaskingem na Maemu, ale fungovalo to. Cokoli jste spustili, to běželo. Ten telefon měl 256 MB operační paměti a utáhnul cokoli! Mohli jste mít spuštěných 30 aplikací a žádná z nich si neuzurpovala prostředky na úkor druhých! Asi byste čekali, že následkem bylo zbrždění celého systému, ale opět byste se mýlili – množství spuštěných aplikací na plynulost systému nemělo žádný vliv.

Dodnes mi chybí i logika všemožných kecálků a chatovacích programů. Na N900 jste si nainstalovali podporu příslušného protokolu a komunikace se sama sdružila do zpráv. Facebook, Hangouts, ICQ, Jabber, SMS, vše pokrývala jediná aplikace. Ano, stávalo se, že jste si půl hodinky posílali SMS a pak jste s hrůzou zjistili, že to nebyly zprávy typu instant messaging, ale kdo by se o takové hlouposti staral, když budoucnost už tehdy směřovala k internetovým dialogům a vy jste s Nokií byly prvními posly této revoluce?

Jakmile si vás N900 ochočila tímto způsobem, propadli jste peklu. Z dnešního pohledu je nemyslitelné, aby byl uživatel zároveň i testerem, ale v Maemu to byla běžná věc. V Google Play máte oficiálně publikované aplikace a repozitáře na Nokii měly stejnou funkci, rozdělené však byly do tří stupňů: extras s finálním obsahem, devel-testing s betaverzemi a devel pro rozpracované projekty. Skeptik by řekl, že celý GPlay by se v tomto členění pohyboval kdesi u devel-testingu a s přivřenýma očima by měl pravdu. Aplikace z extras mi fungovaly pokaždé bezchybně. Kromě případů, kdy jsem nepochopil, k čemu prográmek slouží, ale jeho popis mě zaujal.

Dodnes vzpomínám na pár aplikací, které by se ujaly i po pěti letech. Třeba internetový prohlížeč MicroB, jakýsi převlečený Firefox. Aspoň já si nevybavím jiný browser, který by zvládal flash nativně (HTML5? To byla tehdy hudba budoucnosti. Škoda, že jí pro některé weby i zůstala…) a zvládal i plug-iny. Nebo Numpty Physics, hra, ve které jste kreslili různé objekty a engine jim dopočítal hmotnost, čehož jste využívali pro přesun po lokaci. Nebo Midnight Commander, správce souborů jak z doby počítačů 486 a stejnými schopnostmi. Vzpomínal bych dlouho.

I z dnešního pohledu je N900 rarita plná unikátních nebo kontroverzních prvků. V době jejího vzniku ještě bojovaly displeje odporové s kapacitními a Nokia vsadila na první zmíněný typ. Bylo by chybnou myslet si, že to byla nevýhoda – displej slušně reagoval i na prsty a i slovutný Samsung po letech zjistil, že stylus asi nebude úplná hloupost. Nebo infraport – dnes se k němu s ovacemi vracíme a cihlička ho používala už kdysi. Kdo ví, jestli se návratu dočká i FM transmitter, který umožňoval vysílat uloženou hudbu do rádia. Bezdrátově prosím!

Asi tušíte, že cihlička měla i své stinné stránky. Třeba přehrávač hudby mi pil krev – vytržení sluchátek nepřerušilo reprodukci, vyhledávač hledal jen přesnou shodu v názvu interpreta. Dual-boot na Android taky dvakrát stabilní nebyl, na otevření obyčejného ZIPu jste potřebovali stáhnout archivátor, barevných schémat rovněž nebyla široká nabídka, navigace držela bobříka mlčení…

Přiznávám, že v hodnocení N900 se ani nebudu pokoušet o objektivitu. Nokia tímto modelem vytvořila unikátní stroj, který předběhl dobu a teprve Nexus 5 mi dokázal, že podobná nespoutanost žije i v srdci Androidu. Tím více lituji, že se této platformy nikdo nechytil. Meego dopadlo podobně neslavně, webOS utekl k televizím a reinkarnace v podobě Jolly Sailfish neuspěla ani s portací aplikací z Androidu. Inu, při porcování slona už čtvrtý OS ve frontě odešel s poloprázdným talířem, kapitola je uzavřena.

Sbohem, Maemo. Vzpomínáme.

ČLÁNKY:, , , ,
Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

DNES  |    |  diskuze (0)

Samsung má za sebou pravděpodobně nejdůležitější moment letošního roku – představení vlajkových modelů Galaxy S8 a S8+. Záhy se ovšem dozvídáme…

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

DNES  |    |  diskuze (0)

Kdybych měl zmínit jednu jedinou věc, která je momentálně v mobilním světě v kurzu, bude to stoprocentně duální kamera fotoaparátu. Tomuto…

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

VČERA  |    |  diskuze (1)

A je to tady. Samsung konečně představil své vlajkové lodě pro rok 2017, Galaxy S8 a Galaxy S8+. Smartphony mají bestiální…

Mobilní zobrazení