Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia N900 předběhla svou dobu, vzpomínáme (Michal Maňák)

  |  5 komentářů  |  autor: Michal Maňák

To jméno zaznělo, už když jsme v redakci zvažovali seriál o kultovních mobilech, které jsme vlastnili: Nokia N900. Famózní stroj, který by možná i dnes ulovil srdce nadšenců. Pokusím se vám připomenout, proč dodnes na „cihličku“ rád vzpomínám a asi nikdy nebudu mít to srdce ji prodat.

Psal se rok 2010 a já hledal, kterým telefonem nahradit stárnoucí Nokii 6630 a PDA s Windows Mobile. iPhone pro člověka odkojeného ranými Windows nepřicházel v úvahu, Android ještě zdaleka nekraloval trhu, Symbian si na dotykový displej zvykal jen těžko a přechod Microsoftu na „ořezaný“ Windows Phone 7 rovněž nesliboval splnění přání geeka (tohle slovo jsem tehdy možná ani neznal a byl jen hračičkou).

Na hlavu N900 padaly různé komentáře: mobil pro Linuxáky (kterým jsem nikdy nebyl), cihla, co utrhne kapsu (který smartphone to tehdy nedokázal?) nebo pro příběh důležité hodnocení: „Je to víc počítač, než telefon.“ Recenzenti to mysleli zle, já takové zařízení hledal.

Jako dnes vidím, jak jsem si tehdy z pražského Anděla nesl použitou Nokii za 6000 Kč a těšil se na Vánoce, až si ji nadělím pod stromeček. Celý prosinec mě rodina měla za posedlého neurotika, ale já tušil, že k nadšení budu mít důvod.

Nokia N900 totiž nebyla jen hardwarem pro spojení se světem, ale zároveň i vstupenkou do komunity podobně postižených. Dnes, když vkročíte na diskuzní fórum o telefonech, najdete spoustu nepřátelsky laděných příspěvků: nauč se používat Google, nevím protože nepotřebuju, proč si nekoupíš to a to… Okolo N900 se scházela „elita“. Nebratříčkovali jsme se, ale náš společný zájem byl spikleneckým mrknutím: „Jasně, víme, oč jde.“ A podobně vypadala i fóra, plná ochoty, konstruktivních příspěvků a užitečných návodů.

Těch bylo obzvlášť zapotřebí. Pokud jste se nekamarádili s terminálem, A.K.A. příkazovým řádkem, poznali jste z Maema, jak se operační systém této legendy jmenoval, jen drobný kousek. Dokáže mi třeba někdo v diskuzi připomenout, k čemu mohl sloužit příkaz dpkg –| grep ^rc | cut –d “ “ –f 3 | xargs dpkg purge?

Dneska možnost dual-bootu nebo flashnutí nového kernelu tolik nepřekvapí ale tehdy? V době, kdy widget byl zbraní hromadného ničení konkurenčních platforem? Tušíte, jaké zjevení bylo, když jste si mohli nahrát jádro systému, které dokázalo frekvenci procesoru ze 600 vytáhnout na 950 MHz?

A tak to bylo skoro se vším. Maemo byl neokoukaný operační systém. Kdo to kdy viděl, aby se dialogová okna zavírala klepnutím mimo ně? Jak je možné, že chytrý telefon je možné používat jen v horizontální orientaci? Koho napadlo, aby vstup do menu aplikací byl na stejném místě, jako přístup ke spuštěným procesům?

Jenže to všechno pro mě byly jen důsledky paradigma stanoveném zavedenými operačními systémy.

Vezměme si třeba multitasking. Android si řídí spuštěné úkoly jako služby – některé ukončuje ve chvíli, kdy zmizí z očí, jiné nechává spuštěné v paměti, jiné uspává a chová se relativně rozumně, aby šetřil, ale nezavíral aplikace předčasně. Pravda, vývojáři mu jeho snahu vydatně komplikují, ale to je jiný příběh.

Na N900 nic takového neexistovalo. Doteď netuším, jaká magie stála za multitaskingem na Maemu, ale fungovalo to. Cokoli jste spustili, to běželo. Ten telefon měl 256 MB operační paměti a utáhnul cokoli! Mohli jste mít spuštěných 30 aplikací a žádná z nich si neuzurpovala prostředky na úkor druhých! Asi byste čekali, že následkem bylo zbrždění celého systému, ale opět byste se mýlili – množství spuštěných aplikací na plynulost systému nemělo žádný vliv.

Dodnes mi chybí i logika všemožných kecálků a chatovacích programů. Na N900 jste si nainstalovali podporu příslušného protokolu a komunikace se sama sdružila do zpráv. Facebook, Hangouts, ICQ, Jabber, SMS, vše pokrývala jediná aplikace. Ano, stávalo se, že jste si půl hodinky posílali SMS a pak jste s hrůzou zjistili, že to nebyly zprávy typu instant messaging, ale kdo by se o takové hlouposti staral, když budoucnost už tehdy směřovala k internetovým dialogům a vy jste s Nokií byly prvními posly této revoluce?

Jakmile si vás N900 ochočila tímto způsobem, propadli jste peklu. Z dnešního pohledu je nemyslitelné, aby byl uživatel zároveň i testerem, ale v Maemu to byla běžná věc. V Google Play máte oficiálně publikované aplikace a repozitáře na Nokii měly stejnou funkci, rozdělené však byly do tří stupňů: extras s finálním obsahem, devel-testing s betaverzemi a devel pro rozpracované projekty. Skeptik by řekl, že celý GPlay by se v tomto členění pohyboval kdesi u devel-testingu a s přivřenýma očima by měl pravdu. Aplikace z extras mi fungovaly pokaždé bezchybně. Kromě případů, kdy jsem nepochopil, k čemu prográmek slouží, ale jeho popis mě zaujal.

Dodnes vzpomínám na pár aplikací, které by se ujaly i po pěti letech. Třeba internetový prohlížeč MicroB, jakýsi převlečený Firefox. Aspoň já si nevybavím jiný browser, který by zvládal flash nativně (HTML5? To byla tehdy hudba budoucnosti. Škoda, že jí pro některé weby i zůstala…) a zvládal i plug-iny. Nebo Numpty Physics, hra, ve které jste kreslili různé objekty a engine jim dopočítal hmotnost, čehož jste využívali pro přesun po lokaci. Nebo Midnight Commander, správce souborů jak z doby počítačů 486 a stejnými schopnostmi. Vzpomínal bych dlouho.

I z dnešního pohledu je N900 rarita plná unikátních nebo kontroverzních prvků. V době jejího vzniku ještě bojovaly displeje odporové s kapacitními a Nokia vsadila na první zmíněný typ. Bylo by chybnou myslet si, že to byla nevýhoda – displej slušně reagoval i na prsty a i slovutný Samsung po letech zjistil, že stylus asi nebude úplná hloupost. Nebo infraport – dnes se k němu s ovacemi vracíme a cihlička ho používala už kdysi. Kdo ví, jestli se návratu dočká i FM transmitter, který umožňoval vysílat uloženou hudbu do rádia. Bezdrátově prosím!

Asi tušíte, že cihlička měla i své stinné stránky. Třeba přehrávač hudby mi pil krev – vytržení sluchátek nepřerušilo reprodukci, vyhledávač hledal jen přesnou shodu v názvu interpreta. Dual-boot na Android taky dvakrát stabilní nebyl, na otevření obyčejného ZIPu jste potřebovali stáhnout archivátor, barevných schémat rovněž nebyla široká nabídka, navigace držela bobříka mlčení…

Přiznávám, že v hodnocení N900 se ani nebudu pokoušet o objektivitu. Nokia tímto modelem vytvořila unikátní stroj, který předběhl dobu a teprve Nexus 5 mi dokázal, že podobná nespoutanost žije i v srdci Androidu. Tím více lituji, že se této platformy nikdo nechytil. Meego dopadlo podobně neslavně, webOS utekl k televizím a reinkarnace v podobě Jolly Sailfish neuspěla ani s portací aplikací z Androidu. Inu, při porcování slona už čtvrtý OS ve frontě odešel s poloprázdným talířem, kapitola je uzavřena.

Sbohem, Maemo. Vzpomínáme.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MiraSMZSainzRezzaHelium Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Helium
Helium

Pěkný článek. Ta doba mi moc chybí. Tehdy byly zařízení orientované na profi uživatele, dnes se naopak všechny platformy snaží zaujmout obyčejné lidi a lamy. Jinak ten regulární výraz jako linuxák nepoznávám ale dle kombinace dpkg a purge hádám že šlo o vymazání uživatelksých dat aplikací? Ohledně té „magie s RAM“ to tehdy nebyl takový problém. Tehdy nebylo „IN“ věci jako HTML5 nebo Java a v kombinaci s slabými CPU nešlo prostě aby se UI programů vykreslovalo pře nějaký interpret jako to máme dnes (Java,Silverlight…). Díky tomu těch 256MB fakt stačilo. Ono tehdy většína PDA měla 64MB RAM a bylo… Číst vice »

Rezza
Rezza

Tak oni si lehce pomohli swapem – takze 256 MB RAM, ale dalsich 768 MB na eMMC karte jako swap. Coz na svou dobu mel system k dispozici 1 GB pameti :). N900 bylo skvele zarizeni. N950 a N9 uz mirily vic na bezne uzivatele, ale ten spodek z N900 tam byl hodne citit na kazdem kroku. Skoda pak spojeni s Intelem na MeeGo, to hodne zdrzelo spoustu veci a jako zaklad systemu se vzal Moblin a ne Maemo, na kterem Nokia dokazala komercne vydat kupu zarizeni (N700, N800, N810, N9) a Intel vlastne nic. Ale to uz je historie… Číst vice »

Sainz
Sainz

To byl dlouho muj nejoblíbenější telefon. Bohužel jsem ho utopil, ale strašně rád na to vzpomínam.

MZ
MZ

Já mám N95, sice ho už dlouho nepoužívám, ale taky bych ho nemohl nikdy prodat, pro mě to byla jedna z nejlepších Nokií.

MiraS
MiraS

Taky mám jeden kousek doma a i když je již baterka v pytli, tak se s N900 neloučím a má své nostalgické místo v šuplíku. Tento článek je výborný, úplně jsem se viděl :-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8" displej

Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8″ displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

To, že Xiaomi chystá nový tablet Mi Pad 4, již víme. Do dnešního dne však bylo toto zařízení vcelku zahaleno tajemstvím.…

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  2 komentáře

Zatímco předchozí uniklé snímky telefonu Nubia Z18 od společnosti ZTE ukazovaly výřez v displeji ve stylu Essential Phone, nové fotky dávají…

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi chrlí jeden telefon za druhým. Aktuálně se tak můžeme těšit na model Redmi 6 Pro, který se pokusí zaujmout…

Mobilní zobrazení