Mobilizujeme.cz

Nokia N810: nový tablet s Linuxem a GPS

  |  komentovat  |  autor:

Nokia oficiálně představila svůj nový internetový tablet N810 při příležitosti summitu Web 2.0, který se konal dnes v americkém San Franciscu. Potvrdily se tak již dříve uniklé informace o nástupci modelu N800.

TIP: Technické údaje naleznete v tabulce na konci článku.

Nokia N810 je přímý nástupce internetového tabletu N800. Vzhledově i rozměrově tedy připomíná svého staršího brášku. Co se ale týče výbavy, můžeme říci, že téměř na plné čáře vítězí. Nově disponuje například integrovaným GPS a výsuvnou QWERTY klávesnicí, nechybí ani Wi-Fi a integrovaná kamerka. Novinka je ale mnohem menší než předchůdce N800. Disponuje totiž rozměry 72 x 128 x 14 mm a hmotností 226 gramů. Při troše dobré vůle se tak dá konečně přenášet i v kapse. Bohužel nám však o 20 gramů vzrostla hmotnost.


Oficiální fotografie – Nokia N810

Dotykový displej s úhlopříčkou 4,13 palců zaujme hned při prvním kontaktu svým rozlišením 800 x 480 px. Nokia N810 má přichystané další malé překvapení. Poběží totiž na nové verzi operačního systému Maemo OS2008 na bázi Linuxu (více na Wikipedii zde). Podle informací by mělo být možné updatovat také starší model N800 na tuto novou verzi.

Nokia N810 se stane čistě ryzím pracovním přístrojem. Nabídne totiž výsuvnou plnohodnotnou QWERTY klávesnici, na které bude radost sem tam něco napsat. Telefon bude bezdrátově komunikovat s okolím přes Wi-Fi (802.11b/g) nebo Bluetooth 2.0, kterému však podle všeho chybí A2DP. Na těle přístroje nalezneme naštěstí klasický 3,5 mm Jack pro sluchátka. Jelikož se jedná o ryzí internet tablet, budete zde marně hledat GSM nebo UMTS sítě. Zejména díky Wi-Fi a VGA webkameře není problém volat pomocí tzv. technologie VoIP. To bude současně jediná možnost, jak s přístrojem telefonovat. Jak již bylo řečeno, klasické telefonní funkce chybí. Nechybí však oblíbený program Skype pro internetové volání a chatování.


Oficiální fotografie – Nokia N810

Telefon podporuje paměťové karty až do velikosti 10 GB. Použít lze typ miniSD, respektive miniSD kompatibilní s SDHC (u karet větších než 2GB). Vnitřní paměť přístroje má uspokojivou velikost 2GB. Novinkou je navigační systém Wayfinder a vestavěný GPS přijímač. Pro zajímavost, v Nokii N810 je použit stejný čip, jaký najdeme například u Nokie N95 8GB. Navigační systém má však stejnou nevýhodu, jako u dalších Nokií. Za plnohodnotnou hlasovou navigaci s instrukcemi si totiž budete muset zaplatit. Těšit se můžeme na internetový prohlížeč na bázi Mozilly či technologii pro vývoj webových aplikací Ajax. Nebude chybět ani Adobe Flash ve verzi 9.

Nokia N810 se začne prodávat na vybraných trzích Evropy od poloviny listopadu 2007. Cena by se měla pohybovat kolem hranice 11 400 Kč včetně DPH. Zatím nevíme, zda-li se N810 dostane oficiálně také k nám. Spíše to ale není pravděpodobné. K telefonu dostanete mimo jiné také držák do auta nebo pouzdro.

Technické parametry

Rozměry72 x 128 x 14 mm
Hmotnost226 gramů
Sítě– (pouze WI-FI)
Displejdotykový, rozlišení 800 x 480 pixelů, úhlopříčka 4,13 palců
Paměť2 GB + paměťové karty (až 10GB)

DDR RAM 128MB

ProcesorTI OMAP 2420, 400Mhz
Operační systémMaemo OS2008 na bázi Linuxu
Organizační funkcekalendář, úkolovník, poznámky, kalkulačka, internetový prohlížeč Mozilla
Multimédiavíce-hlasá polyfonie, hudební přehrávač (mp3), video přehrávač, GPS navigace, Skype, Adobe Flash 9
Fotoaparát

VGA kamerka (640 x 480 px) na přední straně pro videohovory

PřipojeníBluetooth 2.0, Wi-Fi (802.11b/g)
Baterie a výdrž?

pohotovost max.: ?

max. doba hovoru: ?

Cena a dostupnost11 500 Kč

listopad 2007

ČLÁNKY:
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení